V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

KM Phoenix

No tak tohle bylo hodně otřesný. Ron Howard mohl natočit solidní životopisný film nebo celkem zajímavé drama, místo toho natočil holywoodské drama, které se schovává za životopis, ale s tím že co se nehodí to ignoruje a co se mu líbí to doplní. Vznikl tak příšerný paskvil. Kdyby natočil drama inspirované skutečnými postavami a to si podle sebe dotvořil, bez toho aby diváka vědomě uváděl v omyl tím, že používá reálná jména postav, neměl bych proti tomu nic. Ale takto kdy se za reálnými jmény odehrává Howardův vyfabulovaný svět, to je podvod a to nejenom na divácích. A podle hodnocení tak se mu tenhle gambit vrchovatě vyplatil, neb mu to (nejen) tady naprostá většina spolkla i s navijákem. K mým výhradám připočtěte gumového Eda Harrise, nevěrohodnou Jennifer Connelly a otřesné namaskování "staříků" na závěr a dostanete se k mému hodnocení filmu. Nicméně abych jenom nekritizoval, výkon Russella Crowea byl nadprůměrný a zdatně mu v tom sekunduje Paul Bettany. Ale to je tak vše. Rone Howarde, tak takhle opravdu ne... P.S. Ještě mám jednu řečnickou otázku, proč to ksakru muselo bejt tak dlouhý... ()

Santino7

Precízne natočený film, ktorý v mojich očiach (na čom sa dokonca zhodli hneď niekoľkí moji obľúbení uživatelia) zráža jedna jediná vec - prílišná kalkulácia a jasne viditeľná honba za oceneniami, v tomto prípade teda Oscarmi. Niečo takéto moc nemusím, no paradoxne v tomto prípade som sa s tým nejak dokázal vyrovnať, cítiť z toho totižto taká nejaká ťažko opísateľná filmárska poctivosť, a to snáď vo všetkých ohľadoch. Nejaké tie emócie tam teda nepochybne sú (kvôli reálnej predlohe), ale zas na druhej strane musím povedať, že až tak veľmi paf som z toho nebol. To sa mi však pri podobne ladených snímkoch stáva často, asi nie som dostatočne empatický alebo čo, inak si to vysvetliť neviem - každopádne by som za to mal viniť len a len seba. Smutných životných príbehov je vo svete žiaľ toľko (častokrát aj oveľa tragickejších), že by nebolo možné sfilmovať ani zlomok z nich, takže asi tak... Čo však naisto viem, je, že Russell Crowe predviedol vskutku fantastický výkon, za ktorý si Oscara rozhodne zaslúžil, to bez debát (určite viac ako Jennifer Connelly, čím však nemyslím, že by bola zlá...). Každopádne s filmom ako takým som jednoznačne spokojný, no nechávam si istú rezervu kvôli tej už spomínanej kalkulácii. Ja viem, nie úplne presný výraz ale ťažko sa mi to vysvetľuje... celkom pekne to vystihol gudaulin - je to také príliš vyžehlené. 4/5 ()

filipvrbik

Jeden z nejlepších životopisných filmů vůbec. Film je o nedávno bohužel tragicky zemřelém nositeli nobelovy ceny za ekonomii Johnu Nashovi a jeho boji se schizofrenii, kterého fenomenálně ztvárnil Russell Crowe (stejně jako jeho ženu Aliciu, kterou taktéž bravůrně ztvárnila Jennifer Connelly, a která bohužel zemřela v autě se svým manželem - asi osud). Mám tento film velmi rád, protože jsem sám schizofrenik, takže odpouštím ,že se snímek nedrží přesně Nashovi nemoci a taky opomíjí např. vztahy s muži. I tak jedno z dnes již klasických děl Hollywoodu. U mě 98% ()

bobstock

Proč tady. Proč jen mi Russell v roli schizofrenického génia neseděl, když už jsem mu sežral tolik rolí. Film je hezké řemeslo, ale přesně jak to tu zmínilo vícero lidí. Ničím nevybočuje snad až hudební motiv od Hornera. Ten se mi zalíbil okamžitě.. Jediná jistota, že žádná jistota není. 80% ()

Renfield

Filmařsky dokonalé, scénáristicky a režijně však neuvěřitelně zidealizované. V některých chvílích působí až směšně, jak jsou všichni kolem Johna chápaví a jak je vše, i přes jeho nemoc, svým způsobem snadné. Druhá polovina sice přitvrdí, přesto se dalo jít především ve vztahu s Alicií mnohem více na dřeň a co teprve v těch nejzásadnějších scénách spojených s nemocí. Russell Crowe i Jennifer Connelly výborní, ale kvůli výše zmíněnému patří ty nejlepší scény Parcherovi Eda Harrise, mají totiž napětí a především atmosféru. Také mi právě v nich nejvíce sedla spolupráce Jamese Hornera a Rogera Deakinse. 75% ()

Kill Bill

Film je vážně skvělý a Jennifer Connelly úžasná. Oba Oscaři jsou ve správných rukou. I když ostatní nominované filmy byly také skvělé, tak pocit který jsem měl při scéně s plnicími pery se u ostatních filmů nedostavil. ()

pstros

Tak takhle nějak by měly Hollywoodské po Oscarech bažící filmy vypadat. Silný, dojemný příběh podle skutečnosti (Nashův příběh si bezesporu koledoval o zfilmování). Chytré a nenápadné použití drahých vizuálních efektů. Crowe v hlavní roli je opravdu skvělý, i když rozhodně nepatří mezi mé oblíbence. Ani typické zakončení “made by Hollywood“ mi nevadilo. Pěkné. ()

Pedro

Jeden z těch filmů, u nichž se nejsem schopen zbavit pocitu, že byly natáčeny s vidinou Oskara... Podle mě to je takový ten klasicky kvalitní film jako dělaný pro filmovou akademii, jehož shlédnutí člověk na jednu stranu určitě nelituje, ale na tu druhou si ho ani nemá nijak výraznou potřebu zopakovat. Prostě nevěřím, že v tomhle a jemu podobných snímcích bych mohl vícerým shlédnutím najít něco nového. ()

Strike

I když nemám rád filmy o magorech a už vůbec nemusim, když jejich představitelé dostávají herecká ocenění, musím uznat, že Crow hraje opravdu výborně, stejně jako většina dalších herců - Connelly, Harris, Bettany. Bohužel ale vše sráží opravdu nudná režie Rona Howarda, který scénáři (velmi dobrému) nedokáže dát to správné tempo. ()

klokyn

Postava bola tak trochu prispôsobená filmu, ale to sa dá od tvorcov očakávať. Pravý John Nash vraj spával s niektorými matematikmi, bol totiž bisexuál. Bol to zlý učiteľ a svojím učením študentov od matematiky skôr odradzoval. Nash sa ku svojim kolegom správal ako k nulám. Mal taktiež nemanželského syna, ktorého za svojho vôbec neprijal a ignoroval ho. Obaja jeho synovia, manželský aj nemanželský, majú meno John. Aj jeho syn sa stal matematikom a taktiež zdedil schizofréniu. Zaujímavé fakty, nie? ()

Phillo

Film, ktorý zaujme, nepustí a pripomína svojou atmosférou niečo „nad“. Schizofrénia v jej najčistejšej podobe v podaní „gumpovského“ Crowa. Myslím, že hrá skvele, ale chválim akadémiu, že toho Oscara nedostal, pretože už bolo IMHO priveľa ocenených, ktorí hrali postihnutých, nedokonalých a pod. hrdinov. Komickým mínusom Crowa sú aj jeho bicepsy, ktoré pôsobia dosť smiešne, ak ide o vedca. Najlepšou scénou je určite tá so smetiarmi. Množstvo zvratov a nádherných emócií robia z filmu krásny úkaz na nebi autobiografickej filmografie. A určite vám zostane v hlave dlhšie a dá vám viac ako oscaroví konkurenti od Pána Prsteňov. 95% ()

Yvan

Najlepší film v ktorom hrá Russel Crowe. Tento film som prvý krát videl len náhodou a o to viac som bol z neho ohúrený. Páčilo sa mi to zobrazenie schizofrénie, že čo môže zhruba v tedy človek prežívať. ()

naxicka

Neskutečné...Neuvěřitelné...Nemožné...Russell Crowe zase jednou ukázal, že je to Pan Herec! Vstávám a tleskám! ()

chalp

K tomuto filmu som pristupoval dosť skepticky hlavne čo sa réžie týka, Rona Howarda si pamatám jedine z jeho himself hereckých camei v simpsons, režisérsky som si ho nevedel nikam zaradiť, lenže ono 4 oscary a Russell Crowe už niejaká tá záruka kvality je :)Bez vačších rečí možem pokojne prehlásiť, že si tu životnú úlohu strihol nielen Russell Crowe, ale už aj spomínaný Ron Howard(aj keď je pravda, že réžia sem tam pokrivkávala).Je to výborný film a vidieť ho v dobe svojho vzniku, zrejme by som si ho okamžite hodil do rebríčku najobľúbenejších filmov, lenže odvtedy už vzniklo mnoho(a pár aj lepších) snímkov skúmajúcich ľudskú psychiku a jej poruchy. ()

JoVanGogh

Prvá polovica filmu mi prišla ako iný variant Aronofskeho Pí, ibaže o dosť nudnejší. Ale akonáhle sa u profesora Nasha zistila psychická porucha, a začalo odháňanie imaginárnych (ne)priateľov, film nabral na obrátkach a nakoniec za z neho vykľulo veľmi pôsobivé dielko. Apropo, Russel Crowe ako ťuťmácky profák bol fakt skvelý. ()

TheGunner

Filmy podle skutečné události vždy disponují velmi silným příběhem, ale tenhle je všechny ještě v něčem předčil. Měl Russella Crowa, který ztvárnil postavu Johna Nashe opravdu způsobem, jaký se vryje do paměti a jen tak něco ho z ní nedostane. Těžko si představit, že můj nejlepší přítel, práce, pro kterou žiju a spousta dalších lidí je jen výtvor mojí fantazie. Ani si nedokážu představit, jak těžké muselo být se s tím naučit žít. Dr. John Nash má můj velký obdiv. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)