Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

wer4

Veľmi optimistický snímok s krásnymi dialógmi .. druhá polovica o 50% lepšia ako prvá .. film ako stvorený na upršané popoludnie strávené pod dekou. ()

anli

Woody Allen v klasickém balení,tady trochu méně tragik a více optimista.Novinář se rozhodne najít pravou matku malého chlapce,kterého by mohl se svojí ženou adoptovat,ta má ovšem čas jen na svojí práci a tak se Lenny v podání Woodyho Allena rozhodne najít skutečnou chlapcovu matku,kterou posléze najde a zjistí,že se živí hraním v pornofilmech.Film má pomalý a slabší rozjezd,ale jakmile se na scéně objeví Mira Sorvino,je to jedna velká a parádní jízda.Podle mého je to jeden z jejich nejlepších výkonů a měla za něj dostat Oscara.Film je zábavný v několika rovinách-rodičovství,dnešní uspěchaný svět-a při tom výborně působí jako parodie antické tragédie.Scénář je skvělý a dialogy opravdu brilantní a vtipné(zejména mezi Woodym a Mirou),u některých se nebojím použít výraz excelentní.A je to další z opravdu malého počtu filmů,kde je u mě Allen schpný a koukatelný i jako herec.Takže je to skutečně velmi příjemná,vtipná a dojemná podívaná,která u mě bezesporu patří mezi nejoblíbenější Allenovky.Dávám tedy 90%(za ten slabší rozjezd)a hotovo. ()

Cushing

Jeden z nejlepších Allenů. Vlastně je tam skoro všechno. Divím se, proč divadelní adaptace nejedou po celým světě. Třeba takový Dejvický divadlo by to střihlo úžasně. ()

elanius

(105/2016) / Woody sa opäť raz pohral so zložitými vzťahmi s ľahkosťou a zároveň zvolil zábavnú formu komédie, čo mu podľa mňa svedčí trochu viac ako jeho vážnejšie kúsky. Už sám o sebe perfektný príbeh tentokrát obohatil antickým chórom, výstrednou Mirou Sorvino a podareným záverom. (8/10) ()

zaseprd

Víš, proč ses mi hned zalíbil? Proč? Přitahují mě břídilové. Já jsem břidil? Vůbec si nevěříš. To je roztomilý. Libí se mi to. Nesnáším chlapy, co se sem přihrnou, mrsknou mi pár stovek, vytáhnou péro a mávají s ním po kvartýru. Můj první film Woodyho Allena a musím napsat, že se mi líbil převelice. Jeho schůzky s pornoherečkou mě bavily neskutečně. Páté hvězdě brání počátečních nudnějších dvacet minut. Zajímavý nápad s antickým chórem, který vstupuje do děje a vtipně ho rozebírá s hlavním hrdinou. ()

Autogram

Najskôr je to priemerná Woodyho konverzačka, ale to sa zmení príchodom Lindy na scénu. Tá je skvelá a svojou jednoduchosťou a zmyslom pre humor zatieni aj Woodyho. Ani grécki bohovia neodporúčajú vyhľadať biologickú matku svojho adoptívneho syna, zvlášť keď je krásna a má nevhodnú profesiu, ale kto by ich počúval. Tie postavy gréckej drámy mali niečo do seba, na divadlo vo fime som si rýchlo zvykol. Príjemný záver, našťastie nie klišoidný ani extra romantický, tak akurát. –––– Kdo z vás dvou je šéf? Ty nebo máma? – Já jsem šéf, máma jen rozhoduje. ()

Josefin

Woody Allen opět za kamerou i ve filmu, paráda. Naštěstí se jen zlomková část točí kolem rodinného děje s manželkou, kterou ztělesnila Helena Bonham Carter moc mi zde neseděla. Když se děj stočí na setkání Lennyho s atraktivní Lindou jež se živí prostitucí. "Ty si myslíš, že jsem hloupá? ne určitě skvěle ovládáš felaci". Antické vsuvky se povedly, Woody má na to prostě čuch. Co nezvládl Lenny, zvládné Afrodité. Celkem povedené dílko, i když né to nejlepší z jeho filmografie. ()

jefff

Woodyho filmy jsou většinou perfektní, bez výraznější vady. Mocná Afrodité je trochu slabší po stránce humoru, kde Allen nechává pro komické situace větší volnost své herecké kolegyni Miře Sorvino a spíš než supervtipné scény jsou zde patrné vypointované situace. ()

HiddenDragon

"Kdo je Ricky?" "Bere ode me podil." "Pasak, ze?" "Spis obchodni zastupce." "Na co ti je obch. zastupce? Staci Ti matrace a podvazky, nejsi konglomerat." :)) Takova "Pretty Woman" po allenovsku v jakemsi experimentalnim havu anticke tragedie. Prijemna vztahova komedie o adoptovanem diteti a jeho ne zrovna konvencni matce, kterou se vyda hledat novy adoptivni otec Lenny Weinrib. V jeho vlastnim manzelstvi to take prilis neklape, a tak je zezacatku protitutkou Lindou zdesen a uchvacen zaroven. K tomu se mu neustale ozyva jakesi svedomi, ktere v mezihrach predstavuji herci (jako)reckeho divadla. Tyto vsuvky mi sice zcela nesedly, ale bylo to zajimave, a netradicni veci jsou obcas vhodnym zpestrenim obecne. Film je ale predevsim hereckym koncertem Miry Sorvino, ktera je proste k sezrani a za svuj vykon dostala zaslouzene oscara. Jeji postava je zaroven hloupoucka a naivni, ale pritom tak vnitrne nezna, ze kdyz se objevi na platne a promluvi tim silenym akcentem, neodtrhnete od ni oci a usi :) Allen si strihnul neurotika Lennyho s obvyklou gracii, H. Bonham Carter je jako jeho filmova partnerka zajimavou zmenou. Pointa s detmi je navic opravdu k pousmani. ()

Zagros

Po delší době jsem si dal další film Woodyho Allena a je dobře, že jsem před ním měl pauzu, protože jde opět o jeho typický film se všemi plusy i mínusy. Pominu teď jeho skvělé snímky Půlnoc v Paříži, Match Point, Výstřely na Broadwayi a Purpurovou růži z Káhiry, které mají společné to, že v nich nehraje a nejsou jeho veřejnou terapií o dalším (ne)povedeném vztahu se ženami. Většina jeho ostatních filmů je právě jako přes kopírku. Hlavním hrdinou je zkrátka Woody Allen s jeho typickou figurou intelektuálního neurotika, který dohání svoji fyzickou nepřitažlivost více či méně vtipným a především nepřetržitým mluvením. Ženy kolem něj pak chvíli chtějí vztah, chvíli dítě, pak oboje, následně chtějí vztah s někým jiným, dítě už nechtějí, pak se vrátí do vztahu původního, je jim líto, že dítě nemají, … a v tom lítá postava Woodyho Allena jak hadr na holi a vše komentuje. Mimochodem ty prostřihy na antickou tragédii a figury, které mu neustále radily, mě spíše rušily. Asi má Woody podobné vnitřní hlasy a bylo potřeba se vyventilovat. Film to ale není úplně špatný a pobavit dokáže. Kdo má Woodyho rád, může být spokojen. Jen je to zkrátka stále to samé a pro mě to je prakticky nerozeznatelné od dalších deseti jeho podobných filmů. ()

Stružák

Woody Allen se ukázal ve svém mistrovském řemeslu: psaní dialogů. Dialogy jsou v Mocné Afrodité jedny z nejlepších v rámci Allenových filmů. Film má zajímavý příběh, s několika překvapivými zvraty v ději a, přestože se zde objeví nudnější pasáže, jedná se o velmi nadprůměrné dílo. Má nápad (řecký chór), vtip (zmíněné dialogy – "Um, this is Zeus. I'm not home right now, but you can leave a message and I'll get back to you. Please start speaking at the tone.") i tradiční jazz jako hudební doprovod. Co se herců týká, Mira Sorvino a Helena Bonham Carter (mimochodem, v životě by mě nenapadlo, že ji najdu hrát po boku Allena) zaslouží palec nahoru; Woody Allen sám tolik neexceluje. Ale o něj tu zas až tolik nešlo. :-) ()

F.W.Colqhoun

Může za to mocná Afrodité, že jsem naprosto nekritický i k méně povedeným Woodyho výtvorům. Mocná Afrodité k nim ale nepatří. Představuje světlý návrat ke starému kopytu v časech, kdy se Woody svých prvních, legračních filmů vyloženě štítil. I když se tematicky dotýká osobních zkušeností života s Miou Farrow, jinak též přebornicí na adopce, což řáchandu činí nepatrně zásadnější, čistě komediální pojetí je cosi, k čemu se uchýlil předtím naposledy v Broadway Danny Rose v osmdesátém čtvrtém a potom až v Darebáčcích šest let poté. Objemný ejakulát woodyovských fórů svědčí o přetlaku, který si bez ohledu na umělecké ambice žádal ventil. A když už mluvíme v obscénních metaforách, Woody, který čas od času píše postavy a prostředí, o nichž nic neví (např. jeho představa o Britech z vyšších kruhů je rozkošná), v legraci na oučet šlapek a pornohvězd působí podezřele autenticky - tedy ne že bych se mohl chlubit know-how k fundovanému srovnání. I feel like I owe you a great fuck. Obdobně si Woody takhle zaprasečil až v Deconstructing Harry. Už teď se těším na reprízu. ()

derryl

Není život ironický! Život je neuvěřitelný, zázračný, smutný, nádherný. To vše platí o Woody Allenovi také. Děkuji Ti za tento neuvěřitelně zábavný a pravdivý příběh, který je "něco jako Annie Hall bez Annie Hall" a to je co říct, opravdu jsem byl nadšený. Díky. ()

Oralfabet

Celkem průměrná Allenovka okořeněna o trochu antiky. Scény s chórem leckdy vskutku geniální, ale solidně pobavil i slepec nebo závěrečná pointa. Takže nakonec asi lehce nadprůměrná Allenovka. 7/10 ()

Jacek

Slušný allenovský film - nejvipnější a nejvydařenější je na něm patrně nápad s řeckým chŕome, komentujícím celý děj. Nicméně - i lepší kousky ten chlapík už natočil... ()

Ceda

- Posedlost je nejhorší lidská vlastnost. A zároveň ta nejsměšnější. - Šéfuju já, máma jen rozhoduje! - Thelonios Weinrib. U dialogů už jsem se tak dlouho nepobavil, dokonce i typický roztěkaný Woody byl bezva. Obzvláště, když se dostal do střetu s maminkovskými kontra sexuálními pudy Miry Sorvino, kterou si koupil za lístky na basket. Ani ty řecko-divadelní vstupy nebyly špatné, nicméně ten deus-ex-helicoptéra mi už nějak s tím příběhem úplně nepasoval, na druhou stranu v tomto filmu to Woodymu asi vcelku prominu.... ()

Saur.us

Mira Sorvino dodává této komedii ten správný náboj, její role prosťoučké pornohvězdy s jejími neopakovatelnými replikami prostě neměla chybu. ()