Na konci světa

• Velká Británie God's Own Country (více)

Johnny Saxby (Josh O’Connor) pracuje od rána do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z osamělosti si vybíjí destruktivní konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává atraktivní rumunský pomocník Gheorghe (Alec Secareanu), začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Během sezóny jehňat spolu oba dva začínají pracovat stále intenzivněji a stejně intenzivně se začíná vyvíjet jejich osudový vztah, který může oběma navždy změnit život. Na konci světa je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru. (AČFK)

wick

Z queer tématiky o něco slabší než Call Me....přesto setkání farmářského synka a imigranta stojí za vidění. Celkové vyznění pro mě bylo méně emotivní než Call Me by Your Name, zejména závěr. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

Frameline

Syrový, přesto citlivý film o poznávání sebe sama, o samotě a hledání spřízněné duše. Mistrovsky natočený debut, naturalistické vyprávění z totálního zapadákova v kontrastu s hřejivou něhou postupně vznikající lásky. Jeden z nejlepších gay filmů vůbec, rozhodně nejlepší gay snímek loňského roku. Herecké výkony jsou vynikající, atmosféra filmu mrazivá, podmanivá, smyslná i dojemná. Naprosto uvěřitelný příběh, přesvědčivě zfilmovaný. ()

Bogrant

V posledných rokoch sa s filmami s podobnou tematikou akoby vrece roztrhlo a mám pocit, že sú čím ďalej, tým viac prijateľné. Zakaždým síce riešia v podstate tú istú záležitosť, no zakaždým trochu inak, v inom prostredí a za iných podmienok. To platí aj pre tento britský kúsok, akurát že je po celý čas zvláštne chladný (tým nemyslím kvôli počasiu) a tichý a snáď až posledných desať minút preukáže trochu viac citu. Minimalistické dialógy a dlhšie pasáže bez slov však niekedy majú tú najväčšiu výpovednú hodnotu. V tomto prípade to zaručuje úspech. ()

vyhnalek

Hodně dlouho se mi nestalo, že by mi milostné scény přišly ve filmu tak nechutné a rozhodně to nebylo tím, že se šlo o sex mezi dvěma muži. Hlavní hrdina je tak nesympatický, že jsem mu přál špatný konec, i když jsem jinak lidumil. Film bohužel skončí happy-endem, čímž se u mne dostal pod 50 %. ()

JohnnyV odpad!

Kámoš mi to doporučil jako novodobý western. Bohužel podrobnosti neuvedl. Špatně mi naštěstí ale nebylo. ()

mikeleon

Jeden z najlepších filmov posledných rokov s gay tématikou, ktorý posúva laťku hodne vysoko - výbroní herci, atmosféra, príbeh. Za mňa 85 %. ()

RUJA

Je zvláštní, kolik gay romancí se poslední dobou vylouplo v kinech. Ale opravdu skvělých. Když pominu Cukráře a porovnám Na konci světa s epičtějším Call me by your name, přijde mi až legrační, na jak protilehlých pólech se tyto dva filmy nalézají. Call me by your name je lenivá, letní love story dvou mladých intelektuálů odehrávající se v bohémském prostředí slunné Itálie, zatímco Na konci světa je syrové drama z nehostinných anglických vřesovišť s minimem dialogů. V prvně zmiňovaném filmu hlavního hrdinu hýčkají milující rodiče, kdežto tady se s Johnnym nikdo nemaže a musí tvrdě makat na farmě pod přísným dohledem nemocného otce a velmi vyčítavé babičky. Po nocích se opíjí po hospodách a sem tam si střihne nějakou tu rychlovku. Laskavost a porozumění jsou naprosto cizí pojmy, naopak každodenní dřina a osamělost jsou veličiny důvěrně známé. Po příjezdu fešáckého rumunského pomocníka se poprvé setkává s ohleduplností a pochopením a postupně se tak začíná někomu otevírat… S úhlednými hochy z Call me by your name tuhle drsnou, ale působivou love story spojuje odmítnutí stereotypní zápletky založené na konfrontaci s homofobním okolím. Nic takového tady zaplaťpánbu nenajdeme, takže se dá příběh vytěžit jinak a mnohem niterněji jako strach z prolomení osobních hranic a citových limitů, což je téma natolik univerzální, že rezonuje v každém z nás nehledě na sexuální orientaci. Proklamované srovnání se Zkrocenou horou tady proto není moc na místě, tím spíše, že se nejedná o prvoplánově slzopudný film, i když nějaká ta slzička ve finále asi ukápne. Oba hlavní protagonisté prošli před natáčením důkladnou průpravou a museli si osvojit všechny úkony spojené s chodem farmy (neinscenované scény s novorozenými jehňaty jsou parádní), a výsledek je skutečně autentický a až naturalisticky pronikavý. Na ČSFD kritizované sexuální scény jsou sice poměrně explicitní a ne úplně estetické, ale rozhodně nejsou samoúčelné, protože výborně vystihují přístup hlavního hrdiny k intimitě. Dokonale ztvárněný přerod z vyhořelého ignoranta v cítící lidskou bytost je hereckým koncertem Joshe O‘Connora, jehož kariéru se určitě vyplatí sledovat. PS – Ten podivný jazyk, kterým tady mluví, je opravdu angličtina? No, tak to bych byla v Yorkshiru úplně v háji. ()

Jan_Hybern

Dlouho jsem váhal, zda dát pět hvězd či čtyři hvězdy. Film je krásně natočený, dokonce může být i reálný, ale přeci jen možná až trochu nad snesitelnou míru stylizovaný (zvláště co se týká do znázornění potřebné drsnosti obou představitelů, aby o to lépe vynikla jejich skrytá něžnost). Což ovšem nesnižuje úžasné herecké výkony, krásu skotské krajiny a vůbec pozitivní ladění filmu. ()

Dams214

Nápadom mi to veľmi pripomína Brokeback Mountain, ale je to zároveň niečo úplne iné. Nepremelie sa tam veľa dialógov, ale to neznamená že to nudí. Práve naopak. Je tam všetkého tak akurát. Jeden z najlepších lgbt filmov aké som videla. ()

Akinaz

Neuvěřitelně ztvárněné melodrama vztahu dvou na první pohled odlišných mužů v krajině kdesi na konci světa. Celý film byl nesporně inspirován Zkrocenou horou, ale vůbec to tomu nevadilo. Ani jsem neměla potřebu srovnávat. Naopak, film si mě získal svou opravdovostí, syrovou realitou denního života farmářů ze severu a procitnutím hlavní postavy, která se doposud emocím vyhýbala a popírala je. Josh O´Conor ztvárnil Johnnyho absolutně skvěle. Jeho boj sebe sama s nastupujícími pocity vůči Gheorghemu, byl neskutečně dobře zahraný. Zkrátka a dobře vše co mi pánové naservírovali na stříbrném podnose, jsem jim sežrala i s navijákem. Nemám jedinou výtku. Klobouk dolů před nimi, především, co se odhalení se týče... Nehledě na to, že jim při natáčení musela být určitě zima. Za mě rozhodně topka tohoto žánru. Jasných 5* ()

josefkam

Velice silný a citlivě natočený příběh, který napsal sám život. Surová realita britského venkova se vším, co se k tomuto stylu života váže. Od počátku až odporně namachrovaný hlavní hrdina příběhu Johnny, který se pod návalem emocí a citů dokáže na závěr změnit k nepoznání. V přímém protikladu k Johnnymu jeho "učitel života" Georghi, který přišel do Británie za prací z Rumunska, kde se mu díky okolnostem pod rukama rozsypala rodinná farma... Příběh připomíná jiný veleúspěšný film "Zkrocenou Horu" avšak srovnání si nezaslouží, protože zásadní rozdíl je v tom, že tady hlavní hrdinové od počátku vědí, co chtějí, jen každý se snaží ke svému zcela jasnému životnímu cíli dojít rozdílnou cestou a musí přes bariéry předsudků jeden k druhému najít cestu, aby na závěr jeden pochopil, že cesta toho druhého je ta správná a musí po ní jít ruku v ruce, protože jen tak se dopracují k onomu životnímu cíli a životnímu štěstí... Jinak pokud někomu připadá závěr pohádkový, tak není, protože vzhledem k tomu jaký Georghi je, nebylo možné, aby zrovna takto silný charakter nenašel cestu k odpuštění mladické chyby Johnnyho s tím, že jej poučil na celý život... A hlavně... Tak jak je závěr podaný, zůstává vlastně úplně otevřený a jen tak nějak naznačuje naději do budoucna... Každý divák si dál může dle své vlastní fantazie další pokračování příběhu vyložit po svém... Herecké výkony všech protagonistů filmu hraničí s dokonalostí, tedy by z mé strany nebylo fér, kteréhokoliv z herců vyzdvihnout oproti druhému. Závěrečná skladba "The Days" Patricka Wolfa dodává filmu závěrečnou pověstnou třešničku na dortu... Ještě bych vyzdvihl jednu drobnost... Film reálně ukazuje, jak tenká hranice je mezi odporem, nenávistí, rasismem a láskou k bližnímu... Po opakovaném shlédnutí zvyšují hodnocení z 9,5 na 10/10 a vzhledem k síle příběhu řadím u sebe mezi top 5 filmů a mezi LGBT tématikou na 1.místo... ()

Rumplcimprca

Poměrně uvěřitelný surový příběh, který jsme už ale viděli! Je to opsaná Zkrocená hora přenesená v čase a místě, ale těch styčných bodů tu je hodně. A není to vůbec špatně, protože ten známý příběh se tentokrát odehrává nyní a my vidíme, kam se společnost posunula ve vnímání homosexuality. Hlavní hrdina, looser, si život kurví sám, nemusí se bát okolí a dokonce nejbližší, kteří vypadají jako etalon homofobů (babička ze staré školy a tvrdý otec) nakonec chtějí hlavně to, aby byl kluk šťastný. To jediné, co se vlastně nezměnilo a funguje nemilosrdně stejně je tvrdý život farmáře a nádherná příroda. Spoiler: tahle mohl dopadnout Jack s Ennisem, narodit se o pár let později, happyendem. Hvězdička dolů za některé situace, které tvůrcům nežeru. ()

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)