Případ Nile Hilton (festivalový název)

• Švédsko

Švédsko / Německo / Dánsko / Francie, 2017, 106 min

Tarik Saleh

Tarik Saleh

Pierre Aïm

Moslimský noir? Prečo nie? Skorumpovaný, ale ešte nie celkom ľahostajný egyptský policajt (ako vždy výborný Fares Fares) vyšetruje vraždu speváčkurvy počas pádu Mubarakovho režimu. Zápletka jednoduchá, ale depresívna atmosféra bez štipky humoru super ťaživá.(24.2.2018)

Globalizované umění - egyptská neo-noir detektivka pocházející ze Skandinávie, navíc na pozadí Arabského jara. A nejde ani tak o samotnou detektivní rovinu, ta je od začátku víceméně jasná (zápletka v podstatě průhledná), jako o fascinující zprávu o celospolečenské škodlivosti korupce a její prorůstání do všech pater (egyptské) společnosti...(i obecně zemí Blízkého východu a arabského světa) Zajímavá kombinace vjemu naprosté autenticity tamního prostředí a zároveň autentického noir feelingu upomínajícího k atmosféře amerických noir detektivek 40. a 50. let...nečekané prolnutí dvou zcela nesouvisejících světů...(23.5.2018)

Špinavosti z rúk polície, štátnej bezpečnosti a z rúk vysokopostavených funkcionárov, plus pár vrážd nevinných, no a ku tomu exotické prostredie, ponurá atmosféra a jeden detektív, ktorý si na malú chvíľku myslel, že zmení svet. 3,5*(6.6.2018)

• Dzeyna

Jak se na tomhle mohlo podílet Švédsko, to nepochopim. Mě to nudilo.(8.2.2018)

(Kulturpark, Košice - Art Film Fest - 21.6.2017)(1.7.2017)

Možná kdyby film nepůsobil tak chladně, nevýrazně a utahaně, nějak bych se do toho dostal. Je to audiovizuální odyssea a třetí hvězdici dávám za Faresa (i když je znát, že plnovous mu sekne víc), a za odvahu Tarika Saleha přijít s takovým "provokativním" tématem, které je stále aktuální a rozumim co se filmem snaží říct. Celé podání je však minimalistické a chybí určitý ikonický prvek, kterej by děj trošku nakopl. Akce je jen naznačená v podobě střelby a ani pocit survivalu se vůbec nedostavil. Každopádně pokud dojde na výstřel z bouchaček, ozvučení je fakt bestiální. Řemeslně je ten film opravdu špičkovej, fantastická technická práce, místy to působí celkem depresivně, zároveň mě však tahle minimalistická pouť nemohla strhnout, chybí tomu nekompromisní tah na branku a je to prostě roztahaný, čekal jsem něco trošku jiného. Je zde i plno exteriérů a interiérů a některé pěkné záběry na město. Kvůli tomu však na detektivní thrillery nekoukám. A Fares zde hulí jak fabrika.(4.3.2018)

Opravdu fajn noirovka z egypta. Jede se sice v ramci v ramci zanru po zajetych kolejich, ale hlavni hrdina spolecne s prostredim egypta z toho tlaci stavu na max(5.7.2017)

Prvních 5 minut mou mysl zaměstnávala úvaha, odkud pana detektiva znám. A po propojení se severskými titulky mi svítilo - dánské detektivky a Fares Fares. Ze zajímavého prostředí s výraznými prvky - korupce, súdánský chudáci, egyptská revoluce. Navíc s dějovými zvraty a koncem ne zcela čekaným. Rozhodně spokojenost. ( 52. KVIFF )(9.7.2017)

Příběh detektiva, který není zrovna vzorem ctnosti (což v daném prostředí asi ani nejde) a který odkrývá pozadí zločinu v nejvyšších politických sférách. Nebyla jsem uchvácena, ale v závěru mě docela zamrazilo.(9.7.2017)

Detektiv vyšetřuje vraždu ženy, ale vzhledem k tomu, že v případu figuruje člověk z vyšších míst, je tu doporučení se v případu příliš nerýpat, což pochopitelně vede k pravému opaku. Zápletka je tedy poněkud ohraná, ale produkce vsadila na specifické prostředí revolučního Egypta a to docela vyšlo. Všudypřítomná korupce, špína a ledabylé postupování policie, to všechno působilo hodně sugestivním dojmem. Podpořil to i výborný Fares Fares v hlavní roli. Kámenem úrazu je, že stejně jako asijská kinematografie má i ta arabská svá specifika, která mohou ne každému úplně sednout. U mě to bylo tak napůl a občas jsem měl problém i s pomalejším tempem vyprávění. Ale jinak to bylo celkem příjemné žánrové osvěžení, které se dá s lehce přivřenýma očima doporučit. 65%(24.2.2018)

Rozhodně to má tu správnou, temnou pouliční atmosféru, do toho ještě celkem dobré zachycení prostředí a doby, která tedy není tak vzdálená, ale především Fares Fares ukazuje, jak je dobrým hercem a že patří k těm nejzajímavějším, jaké neanglicky mluvící Evropa v současné době má k dispozici.(3.4.2018)

Detektivka odehrávající se během egyptské revoluce. Zabitá zpěvačka, podplácení, korupce, imigranti, černá práce, prostituce,... trochu nuda, nic nového.(13.8.2017)

Tak špinavej krimi thriller, jak jen můžou bejt špinavý ulice Káhiry. Fares Fares, nám známej polda z dánskejch kriminálek oddělení Q , je trochu otřepaně ten dobrej polda mezi hromadou špatnejch, zabejčeně vyšetřujíc vraždu v prostředí, kde se dá každej koupit. Tempo není bůhvíjaké, ale případ se slušně komplikuje a dokáže si diváka lehce udržet. 75%(27.3.2018)

Opravdu výborný snímek, kde je sice od začátku jasné, kdo je vrah, ale největším otazníkem je, jestli je vůbec možné ho kdy chytit. Výborná práce s kamerou, skvěle napsaný scénář, ale především extrémně věrohodně podaná situace kolem arabského jara v Egyptě v roce 2011. Všechny klobouky dolů a prosím o víc takových filmů! 80 %(11.8.2017)

Politický thriller podle skutečné události v noir stylu. Atmosféra marnosti podplácení a podezřívavosti . Ošuntělá a zároveň přitažlivá atmosféra Káhiry.(27.2.2018)

Arabský noir? Už je to tak! A navíc vůbec ne špatný. Na pozadí vařícího se bahna egyptské společnosti roku 2011, ve kterém se bortí chatrné mosty přes prospast mezi 1% mocných a 99% naštvaných, sledujeme vyšetřování vraždy, jejíž okolnosti vedou mezi nedotknutelné. Kupodivu i ve zkorumpovaném detektivovi Noredinovi se snad pod tlakem kolektivního nevědomí cosi zlomí a slepě chce dotáhnout ožehavý případ bez ohledu na následky. Hlavní devízou filmu je skvělé vykreslení výbušné atmosféry doby, přímo cítíte, že frustrace bezmocných dosáhla vrcholu. Snímek vycházející ze skutečné události z roku 2008 (vražda Suzanne Tamim) působí velmi autenticky i přes to, že egyptská policie těsně před natáčením zrušila povolení a točilo se nakonec v Casablance. Vyzdvihl bych i velmi dobré herecké výkony, z nichž ční ještě o úroveň výš představitel hlavní role Fares Fares. Velmi silné čtyři hvězdičky. P.S. Snad nikdy jsem neviděl ve filmu tolik vykouřených cigaret, a to platí i pro hollywoodské filmy zlaté éry :-)(1.7.2017)

• Michalechal

Nápad dobrej ... poznávání života a spravedlnosti v Káhiře. Ale bylo to hrozně utahaný.(6.5.2018)

Jedna z nejlepších kriminálek roku 2017. Hutná bezvýchodná atmosféra, exotické prostředí Egypta, charismatický Fares v roli vyhořelého špinavého poldy se stopovým množstvím svědomí, zdařilá sonda do nejvyššího lvl korupce státní správy, dobře napsané postavy, v některých detailech nezapomenutelné - pro mně osobně třeba pokrytecké usměvy na nadřízené, sklopený pohled před autoritou, pilulka zapomnění "kladivo do hlavy", scéna seznámení se zpěvačkou v hotelu a konečně závěrečná scéna mizejícího padoucha s penězi v revolučním davu, který skanduje slovo "svoboda", což připomnělo příliš sametovou revoluci roku 89. v ČR. Zaujala též hudba - zvuky od neznámé skladatelky Krister Linder. Celkově 90% a zcela jistě v krimi žánru za rok 2017 v TOP 5.(25.2.2018)

Fares opět nezklamal, je to skutečně charismatický chlap, sledovat ho je jedna radost. Film má obrovský potenciál, ale škodí mu absence dominantního prvku, něčeho, co by dokázalo onu plynulou noir atmosféru nakopnout a zdramatizovat. Plynulost a jakási konzistence dění je ke škodě. Je to velmi solidní, je to skutečně koukatelné, ale film ve vás nezanechá žádný silný moment- a že by se jich dalo najít dost. Dramaturgie zaspala a tam, kde mohla vykřesat a povýšit scény na vyšší level, tam je zanechala "bez povšimnutí" a celý příběh jen tak propluje. Což je velmi zvláštní, protože má skutečně z čeho brát. Příčí se mi dát 3*, příčí.(18.3.2018)

90 % - viz Jevablo.(4.7.2017)

<< předchozí 1 2