Malá mořská víla

• angličtina The Little Mermaid (více)

Pohádkový film Malá mořská víla byl natočen podle stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má - svůj hlas a život. Příběh zahrnuje prvky opravdové lidské tragiky a životního dramatu. Proto je určen nejen dětem, ale i dospělým. Ve filmu byla použita řada náročných triků, velkou roli v něm hraje výtvarná stránka i pohybový projev představitelů obyvatel podmořského světa? (oficiální text distributora)

amokey

Nemám ji ráda, protože je smutná a strašidelná a nikdy jsem nechápala, proč princ nezůstal s Mořskou vílou, kterou mimochodem hraje nádherná sestra "Popelky" :-) ()

jasse

Zhlédnuto znova po letech a teprve nyní pořádně doceněno. Nádherné zpracování drsné Andersenovy pohádky, krásná výprava, kostýmy, podmořský svět... (nechápu narážky na "otřesné" paruky - takto přece vypadají vznášející se vlasy ve vodě, je to geniální), výborně zvolení herci (a ano, až na toho prince), a přenádherná  hudba Zdeňka Lišky.  Akorát to teda není moc pro děcka. ()

(Z)denny

Jako dítě školou povinné jsem zamilovaně v kině vrhal zamilované pohledy k Mirušce Šafránkové a otíral slzy nad tíhou lásky, o jejíchž tíži jsem v tomto věku neměl ani potuchy.. ()

Candida

I když pomyslným králem českých filmových pohádek je asi Václav Vorlíček, tímto dílem mu Karel Kachyňa podle mne dal šach! Pohádka, jak má být - kouzelná, půvabná, se smysluplným dějem - přestože zde není klasický pohádkový happy end! ()

J R C Pecuchet

Asi nejsilnější zážitek z tohoto filmu je pro mne scénická hudba Zdeňka Lišky, která výrazově naprosto dokonale spojuje obrazovou a zvukovou část. ()

mh.mail

50% — Pokud jsem dobře koukal, je to jediná pohádka ve filmografii Karla Kachyni. Řekl bych, že dobře odráží duch předlohy H. Ch. Andersena a tím pádem je nutně ponurá. Chvílemi mi přišla až příliš rozvláčná (scény z oslav na „dvoře“ mořského krále) a tragický konec samozřejmě koresponduje s předlohou a má logiku, ale kvůli tomu nebude patřit mezi ty nejoblíbenější pohádky. Trochu bych ji atmosférou srovnal s pohádkou J. Valáška Tři zlaté vlasy děda Vševěda, která ale na mě působila o mnoho více depresívním dojmem (a teď koukám, že hudbu v obou případech složil Zdeněk Liška). ()

zdeny99

Na můj vkus až moc umělecky zpracovaná pohádka. Tedy jestli se tohle dá považovat za pohádku. Znázornění podmořské říše v Prachovských skalách je působí, ladění do modra je vkusné a mystické, hudba je impozantní a Radovan Lukavský coby Posidon je parádní. Jenže to jsou veškeré klady. Umělecká stránka převažuje nad zábavou, a to bohužel je u pohádkového příběhu velký problém. I proto kvůli utahanému až těžce působícímu ději mě tento Kachyňův film vůbec nebavil. Problém je taktéž i v představitelce hlavní hrdinky, Miroslava Šafránková je prostě špatná herečka. [6475. hodnocení, 183. komentář, 66%] ()

brunnerka

Bezesporu je Kachyňova Malá mořská víla dnes mou nejoblíbenější pohádkou, ač jako malá jsem ji tolik ráda neměla. Její kvality doceňuji až dnes. Silný nadčasový příběh o nešťastné lásce, tragický konec, vynikající hudba od mistra Lišky. Nemohu vytknout ani herecké obsazení. Zejména křehká Miroslava Šafránková vypadá v roli Malé mořské víly naprosto úžasně. Tato pohádka by si rozhodně zasloužila více pozornosti. ()

bangee

Klasická pohádka v docela příjemném hávu s příjemnou vizualizací a audiem. Nicméně vždycky jsem zní měl divný pocit, takovéto nepříjemné mrazení po zádech - jedna z pohádek, které jsem se jako malý bál. :-) ()

Mortishka

"První kámen bílý s její dlaní srůstá... Druhý kámen rudý, zamyká jí ústa... Třetí kámen černý, ten jí v srdci zůstal... A v tom třetím kameni sama navždy zkamení." Ach tá Mystická a pochmúrna atmosféra -tá ma doslova ukovala k posteli a tak nádherná priam éterická Miroslava Šafránková. Tragický koniec ma nesmierne dojal. Melancholická a depresívna rozprávka pre dospelých pre deti by som to naozaj neodporúčala. ()

Miki68

Tahle pohádka má i po letech svoje smutně tajemné kouzlo. Pokaždé když zaslechnu "...první kámen bílý..." přeběhnou mi po zádech mravenci... ()

Petrushka5

Žádnou jinou pohádku nebudu nikdy milovat jako tuto. V sedmi, kdy jsem ji viděla poprvé, jsem byla unešená. Bylo to natolik jiné a tak nádherné. Zachovala se ve mne vzpomínka na Malou mořskou vílu a já ji nechtěla vidět znovu, bála jsem se, že se rozplyne kouzelná vzpomínka z ranného dětství. Nerozplynula. Ony skály, mystický opar modrého dýmu, hudba, bolest, zhrzená láska její i jejího otce. Nemám slov. Dojem kazí princ, ale když vidím tak průměrné ohodnocení - musím dát 100%. Kam se na ni hrabe Popelka. ()

Ozzy2

V dětství to na mně působilo dost depresívně.Proto už jsem se na ni nikdy nepodíval, ale vzhledem k tomu, že mám tento film v paměti už 40 let, i hudbu pna Lišky si pamatuju velice dobře, tak musel být tento film velice kvalitní. ()