Karel (Ondřej Vetchý) podle svého zvyku tráví i tuhle zimu v lese a v opuštěných chatových osadách. Nekrade, neničí, má vypracovaný systém, jak vyžít s minimem a nezanechávat stopy. Teď je ale něco jinak. I když se Karel umí lidem vyhýbat, má čím dál víc pocit, že ho někdo sleduje. Z pronásledovatele se nakonec vyklube kluk (Václav Švarc) na útěku před zákonem. (Česká televize)

bubun

Tady se všichni zas asi zbláznili. Patetický příběh s mnoha nepravděpodobnými momenty, nevěrohodným Švarcem a na konci trapně dojímajícím se Vetchým (který celkově taky nic moc), navíc stokrát viděné klišé typu "jsem sám a chci bejt sám, ale ejhle, nechám si do života celkem bez řečí vetřít jednoho dementa, jednu afektovanou krávu s děckem, a hned si k nim vytvořím citové pouto, přestože se (hlavně první jmenovaný) chovaj opakovaně jak hovada, jé, já jsem vlastně strašně hodnej a cituplnej člověk". Tady prostě lidi viděj Vetchýho a nešetřej chválou a vysokým hodnocením. Předchozí povídka je mnohem realističtější a zábavnější, přesto je modrá. ()

cross

Skoro až do nebes vynášený závěrečný díl série byl pro mě jako mokrým hadrem přes hubu... Vtip se nám vytratil úplně, ale téma na psychologické drama nestačilo ani náhodou. Primárně - o hlavním hrdinovi nevíme vůbec nic, ale je nám naznačeno, že je rád sám. O to víc je pak nepochopitelné, že má zájem se ujmout dvou pochybných existencí. Obsazení synka a fašounského tatínka je úplně mimo mísu a scénárista i režisér zbytečně tlačí na pilu aby z příběhu udělali něco víc než jen zcela neuvěřitelnou a naprosto nepravděpodobnou frašku. Bohužel, pro mne při velkém očekávání o to větší zklamání... ()

klukluka

Na mě to bylo překombinovaný, míra realističnosti minimální. To je u mě samo o sobě velký mínus. Do toho se mi nelíbilo ani chování hlavních postav- Patrik musí vylézt z pod postele, sotva se za policajtem zabouchnou dveře- typickej příklad. Finále filmu totální ústřel, vlastně výstřel, koncentrace lidských neřestí a slabin na jednom prťavým, jinak romantickým nádraží nadlimitní, i na Ramba nakonec došlo, nebáli se z toho udělat uhozenou sračku a povedlo se, takže za mě NE. ()

bari68

Najlepší diel so série, Vetchý je uveriteľný, a dvojka Šoposká - Švarc je tou ktorej fandíte, ač viete,že sú to loosery a že ich záver sa bude podobať antickej tragédii. ()

prezdivaka

Příšerný kalkul a schematičnost. Postavy, kterým od začátku nevěříte. Především u dvou hlavních postav - zloděje cikána a matky feťačky je špatný casting a tím pádem i herecký výkon. ()

mira007

Ondra Vetchý jako samotářský tulák, který přežívá v chatách tak nenápadně, aby to majitelé nepoznali. Přidá se k němu lupič z banky na útěku a týraná manželka, která s dítětem utíká před manželem. Za mne asi nejlepší díl z cyklu Jak si nepodělat , kterému vyšší hodnocení zabránil konec. Skvělá pohlcující ponurá, napínavá ( pár momentů skoro až hororových ) atmosféra vyprávěná poutavě ... ale jak říkám, posledních deset minut zazdilo většinu dobrého. ()

bobstock

Televizní nadprůměr, z minimalistického příběhu o pár postavách, lese a sem tam využitých chat se nám líhne zajímavá substance životních osudů, které se přilepí na vlastní vůlí hnanou postavou žít nenápadně a neškodně mimo většinu lidí. Krásně jak je zde vidět profesionalita pana Vetchého, který opravdu dává jinou úroveň herectví s prominutím vedle mladých herců je o to ještě větší. Trošku jsem měl problém s komicky přehrávaným Švarcem z počátku. Časem se ustálil a konec už jsem prožíval, tak jak se má. Za každou malou zajímavost jsem u ČT rád. 70% ()

janabel

Na to, že se ve filmu na první pohled nic moc neděje, tak je opravdu překvapivě napínavý. A divák se ke všemu může kochat tou naší krásnou přírodou. Ale ten konec. Jak už to tu mnozí psali, tak i já konstatuji, že ten konec celkový dojem trochu sráží. ()

LachtanShows

Ondra Vetchý je zatracená jistota, pochmurná atmosféra neznámých českých lesů v předvánočním čase další a drsný příběh komplikovaných vztahů bez jakéhokoli náznaku na happyend už je jen třešničkou na dortu. Semtam to chce drama, které doopravdy skončí tak krutě, jak je celou dobu konstruováno. Právě taková podívaná nám ukáže, jak těžké je v některých situacích třeba i to, jak si nepos*at život. ()

Brtniik

Zérie vygradovala, kdy dosud to byla přetlačovaná mezi partnery (a někdy penězi), nyní, v podstatě „správňákovi“, vlezli do života dva (až tři) magoři, které „musí“, ač nerad, před sebou navzájem zachraňovat. Ovšem je-li magor hoden toho slova, nedá se nic dělat... ----- Nevím, je-li na místě generalisovat, ale nemohu se zbavit pocitu, že vždy vše podělaly dámy. Všiml jsem si ještě jedné jistoty – přesto, že pokaždé utíkají, nakonec se ke svému magorovi vždy vrátí. Např. ve filmu Všechno bude, či (za starší tvorbu) Jízda (1994). Čili vypadá to, že heslo: „Kdo chce kam, pomozme mu tam (přesto, že ani nemusíme)“ stále platí a nic s tím neudělá ani český Old Šetrhend – Ondra Vetchý. ----- Série byla velmi zajímavá a rád si ji o5 šlehnu i přesto, že budu vědět, kterak vše dopadne... Díky ČT! ()

Olík

Klub českých turistů vyrazil po stopě Kriminálky Anděl, aby se sešli u krmelce plného tísně, chladu, ale i těžko uvěřitelných situací…..především škoda toho extrémně patetického konce. Jinak naturalisticky pesimistické potvrzení faktu, že Jak si nepodělat život byl zatraceně vydařený počin. ()

septic

teď si neuvědomuju, jak se to řekne česky - it's doesn't realy matter how trustworthy it is but what it stands for. Což platí o každém dílu ()

tranquill

"Taky bych jednou chtěl umět všechno odemknout a vzít si tam co chci..." Tahle vánoční dramatická epizoda působí svěže a docela reálně. Sice nic nevysvětluje, ale vypráví příběh několika dnů poutavým způsobem a nebojí se i silného závěru. ()

salamandrr

Příběh tuláka/vykradače chat, kterému se do cesty připlete zlodějíček a matka s klukem Péťou. Na konci skvělý zvrat a celé to bylo ideálně zahráno ()