V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

Brain-D

Naprosto zdrcující slovenské drama za 2 sv. války. Josef Kroner byl naprosto výborný. Z toho co zahráli ke konci s Idou Kamiňskou se mi udělalo vysloveně špatně. Rozhodně klenot československého filmu. ()

lucascus

Silný příběh, není tedy divu, že byl oceněn Oscarem. Ida Kamińska v hlavní roli podala naprosto perfektní výkon - její bezbranná stařenka je jedna z nejrozkošnějších babiček, které jsem kdy viděl. Ve člověku se probouzí touha ji chránit, mít rád, být ji oporou. Stejně tak tuto touhu nalezl Tóno Brtko (Jozef Kroner), paradoxem je pak tragický závěr, ke kterému vedla právě tato touha... ()

Compadre

Obchodu na Korze jsem se dlouho úspěšně vyhybal, až mi to nedalo a norálně jsem do toho šel..to hodnocení bylo natolik vysoké, že mě to prostě donutilo a já se po zkončení už jenom fackoval, že jsem se k fillmu neodhodlal o pár let dřív..opravdu výborné drama s dokonalým hereckým výkonem pana Kronera. Ten mě tady skutečně uhranul, hlavně ten konec je fascinující. Nezapomenutelný film! ()

pursulus

Jejich obchody.¬         Obchod na korze je jeden z řady řemeslně zručně natočených filmů, jimž stafáž dělá buď politicky žádané pozadí, a nebo, na druhou stranu, politikum, pokoušející se teprve protlačiti na scénu. A poněvadž Židům jakožto národu nebylo popřáváno mnoho sluchu vlastně historicky nikdy a nikde, ta vítaná příležitost, totiž propagace židovstva, naskytla se konečně po úspěšném politickém aktu mocností a světové židovské kliky, vytvoření židovského státu Izrael (roku 1948). Toto vítězství židovského národa bylo cítěno židovskou elitou oprávněně jako částečné; hlavním — a emocionálně nejvděčnějším — prostředkem ovlivňování světového veřejného mínění se stalo poukazování na židovské pogromy, z nichž největší z nich byl systemizován Německou říší v programu úplného potlačení-vyhlazení Židů jako národa.¬                 Uvedeného faktu se chopily ve vhodné chvíli i umělecké kruhy tak či onak napojené na Židy; tak vznikala díla, mezi něž Obchod na korze patří. Tato díla, přes někdy v ně umně zabudované zdání, že jde o cosi všelidského, slouží pouze a výhradně zmíněné židovské propagaci a jsou pro to pochopitelně silně protežována světovou židovskou klikou. To je ve zkratce příběh světového úspěchu filmu Obchod na korze.¬                 Nepopiratelné umělecké kvality snímku (scénář ve spolupráci s režijní prací, prací kamery, Liškova hudba, nenásilné herecké podání) může popírati pouze nenávistník, jehož smýšlení je zpracování stranou opačnou, totiž antisionismem. Ale vyzdvihování jeho kvalit až kamsi do nadoblačné výše je neklamnou známkou těch, již buďto podlehli židovské propagandě, a nebo patří mezi její aktéry. Taková je ve zkratce pravda o uměleckých kvalitách snímku Obchod na korze.¬                 Nemám rád černochy více než Cikány; nemám rád Cikány nebo Araby více než Židy; nemám rád Židy více než Rusy nebo Poláky; a nemám rád Poláky více než Slováky. Jednoduché kulturní počty, kterým nerozumí pouze ten, z jehož mozku byl vymazán pojem národ, vlast, a pojmy souvisící. ()

ZeroCZ1233

Ostře sledovaným vlakům toho Oscara moc nežeru, Obchodu na korze ho rvu násilím do rukou. Období Slovenského štátu figuruje v našem povědomí za snad nejtemnější kapitolu našeho bratrského národa a ač v posledních letech je fašismus Slováky opětovně glorifikovaný, tak v 60. letech si lidé ještě pamatovali jak moc velké hovno pod tím vším pozlátkem to vlastně bylo a natočili o něm velmi silnou výpověď. Obchod na korze má několik ambicí, jež se výborně vyjadřují ve volbě gradační skladby v níž se nálady maloměstské pohody a vlastenecké radosti ze svobody vyvijí do diametrálně jiných emočních situací s tragickým vyvrcholením v rovině jak obou hlavnch postav, tak i okolí, díky čemuž je nádherně viditelná funkčnost souznění mikrosvětů se subsvětem. Filmařská stylistika dvou režisérů kvalitně využívá žánrové standardy, jež prokládají vlastní invencí jako zakomponování hlediskových záběrů nevztahujících se jen k jednomu prvku, jejich důraz je (hlavně u toho posledního) velmi poeticky formulovaný. Za zmínku jistě stojí i mrazivá hudba Zděnka Lišky s občas velice značnou až horrorovou atmosférou, při níž se vyplaví na povrch ty scény, do nichž nějakým způsobem zasáhl Juraj Herz v zastoupení pomocného režiséra. Kdybych měl jmenovat tři nejlepší snímky zabývající se židovskou tématikou, tak vyberu Schindlerův seznam, Pianistu a právě tohle (můj milovaný Život je krásný záměrně ne, mám k tomu filmu uplně odlišnou úctu a emocemi prolité názory). Všechny tři snímky vyobrazují odlišné časové části v Konečném rešení židovské otázky a to víc jak bravurním stylem. 9,5/10. P.S. Jozefa Kronera jsem měl dosud zaškatulkovaného jako dědka Košťála z mého oblíbeného Dědictví, nyní ho beru jako famózního herce. ()

ravenir

Bravo, pane Kroner! Smekám před Váma a Vašim skvělým výkonem v tomto filmu! Kdybyste už v ničem jiném nehrál, tak tohle Vás udělalo nesmrtelným. ()

NoFiction

Nějak jsem tomu snímku nemohl přijít na notu. Docela jsem postrádal syrovost světové války, která by v tomle měla být zdůrazněna. Jedine co můžu vychválit je hudba. ()

vyfuk

To miluju. To nasazení pro dobro druhých, které vede až k nenávisti. I když jsem paní Kamińské někdy nerozuměl, měl jsem i anglické titulky, so good. Klos a Kadár nám opět ukazují, že se řadí mezi mistri své kinematografické doby. Vždyť za to získali i Oscara. My Češi a v té době i Slováci jsme byli machři. V 65 toto a 68 Ostře sledované vlaky. Kroner tak miloval paní Kamińskou až ji zabil. Je to strhující, je to československé, je to Kadárovské, je to Klososvské. Je to dramatické, je to Oscarové, je to Liškovské. JE TO POKLAD. ()

Kacounek

Na konci jsem ani nedýchala. Je zvláštní, jak někomu stačí k vyvolání stejného napětí v podstatě jedna místnost a někdo musí vydat několik milionů dolarů za výpravu.... ()

TheRoller

"Vyzerám ako Chaplin." Sledovať za éry demokracie film o ére klérofašizmu natočený v ére komunizmu je pri najmenšom zaujímavé. Spočiatku tragikomické ladenie mi miestami zvláštnym spôsobom pripomínalo slovenské vydanie Život je krásny. Postupne to však prerástlo do tej najvážnejšej drámy a trend súčasných filmov "odpáliť to na začiatku a dokopať to dokonca" tu absolútne neplatí. Práve naopak. Postupná gradácia je jedným z dvoch tromfov, ktorý tento klenot stavia nad všetky ostatné filmy (česko)slovenskej kinematografie. Tým druhým je duo Kroner & Kamińska. Za tak bravúrne herecké výkony by sa nehanbili ani tie najväčšie esá histórie svetového filmu. Škoda, že dnes sa na Slovensku takí herci, ako bol Jožko Kroner a také filmy, ako je Obchod na korze, už nerodia. Maximálne zaslúžený Oscar + premietanie tohto filmu by malo byť v našom chatrnom školstve povinné. ()

Autogram

Snaha o fašizmus s ľudskou tvárou nevychádza podľa predstáv Tóna Brtka a v druhej polovici filmu, keď udalosti naberú šialené tempo, si už nestačí umyť nohy v lavóre s teplou vodou. Doteraz som netušil, že ešte dávno predtým, ako Česi natočili svoj malý Schindlerov zoznam, tak sme ho mali aj my a dokonca oskarový. Na filme a hlavne v posledných scénach poznať Herzov režijný štýl, aj keď tu bol iba v úlohe pomocného režiséra. Kronerove herectvo je nenahraditeľné a vyniklo ešte viac ako v jeho poväčšine komediálnych úlohách. –––– Zo dňa na deň je z teba boháč. Hoblík môžeš hodiť do hajzlu. –––– Biely Žid je horší ako obyčajný Žid, lebo pomáha Židom. ()

Mr.KarlAdler

Moc pěkná a stále hutnější a hutnější druhá půlka hodně efektně představuje ten šílený pocit nejistoty, nevědomosti a zmatení, co lidé museli prožívat. Takhle s odstupem to dokazuje, jak maličcí a jednoduší jsme, když se něco tak velkého a složitého semele. Dopad války ve filmech často znázorňovaný pro hmatatelnost samotného válčení, masovost a špínu je tady upozaděný. Válka se odehrává minimalisticky mezi pár lidmi v zapadlém kousku světa, což na její prožívání hází úplně jiný odstín, než jaký jsem doteď znal. Doslova znamenitou formou je pak zachycené závěrečné zatracení, před kterým se nikdo neschová. Jinak velkými momenty Obchod na korze zrovna neplýtvá, zato nálada po něm zůstává tíživá dost výrazně. ()

PatoP

Veľmi smutný, no pravdivý film o dobe (Slovenský štát), ktorá v ľuďoch prebúdzala tie najprimitívnejšie pudy, ktorých nie sú schopné ani zvieratá, a ktoré boli na povrchu prezentované ako láska k národu a vlasti. Pritom išlo iba o bezhraničnú honbu za cudzím majetkom. ()

S_M_Lomoz

Vynikající! Jeden z nejsugestivnějšíích (proti)válečných filmů, co znám. Rež a rúbaj do krve, nebude to poprvé, dokiaľ Slovák na Slovensku pánom nebude... Doteď když slyším valčík zpod úvodních titulků, jde mi mráz po zádech. Malí lidé to mají vždycky těžké... ()

Almásy

vynimocne filmove majstrovstvo, ktore by sme spolu s medenou vezou a tisicrocnou vcelou mali strazit lepsie nez ustavu. ()

Richard_Ba

To mohli byť časy! Króner vo svojej TOP forme. ČS filmy na výslní. Kinematografický raj. A ono si naši tvorci vyberú ako tému najväčšie peklo z celej škály našej histórie. Posledné momenty pred deportáciou židov, kedy to malomestskí obyvatelia ešte len cítili, ale smrť sa im v maľebnom mestečku tiahla ako pavučina, ktorá pomaly zovierala svoju obeť... A tá Krónerova, priam až schizofrenická poloha, ako arizátor, v ktorom bublala ľudskosť zmiešaná s pudom sebazáchovy. Prvýkrát som videl Krónera v dramatickej polohe, a musím povedať , že ho nemám dosť. Musím ešte aj pochváliť hudbu, ktorá pocity skľúčenosti ešte väčšmi vyzdvihovala. ()

Houda666

Slovenský klenot! Herecký duet Jožka Krónera a Idy Kamińskej je jednoducho nezabudnuteľný. Filmu nechýba vtip ani myšlienka a okamžite si získal moje srdce. V Československu bolo natočených nespočet snímkov zobrazujúcich prenasledovanie židov počas druhej svetovej vojny (Vyšší princip, Spalovač mrtvol, Smrt krásných srnců, ...), no Obchod na Korze u mňa stojí na prvom mieste. Hodnotenie: 90% ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi