V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

GrungeChild

Pan Kadár podle splétá jednu rozkvetlou sedmikrásku za druhou, aby mě rozkošným věnečkem následně zmlátil do bezvědomí. A to, že je omotával okolo ostnatého drátu, to si taky nechal pro sebe. Syčák. První, naprosto zasloužený československý Oscar za démant Nové vlny. 5* ()

easaque

+4* Sice je to ostuda vidět poprvé po 55 letech tento slavný slovenský film, ale došlo i na něj a nelituju. I krátký výsek z období 2. světové války v menším slovenském městečku dokáže dokonale vystihnout a umocnit tehdejší nálady a povahy lidí, když se dostane do správných rukou. Vyzdvihnout musím herecké výkony, kvalitní práci s kamerou a samozřejmě výpravu i výběr exteriérů. Vysoké hodnocení i místo v místní TOPce si určitě zaslouží. Ze subjektivního hlediska, ale nedokážu dát plný počet, i když si to objektivně zaslouží. Pokud s tímto filmem srovnám třeba Kočár do Vídně, tak ten mě emočně zasáhl víc a i jemu jsem dal stejně jen 4 hvězdičky - prostě smutně vyznívající válečné filmy se mezi srdcovky nedostanou. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

/Pablo

Na svoji dobu je to dílo, které velmi otevřeně kritizuje přijetí Norimberských zákonů ve Slovenském státě, ale vůbec i lidskou lhostejnost a bezohlednost. Zpočátku poklidné tempo vyprávění se pozvolna vytrácí. S přibývajícími minutami totiž snímek nabírá na tempu (více se zapojuje znepokojující a deprimující hudba), až celý příběh vyvrcholí dramatickou podívánou odehrávající se ve dvou místnostech. Závěrečná snová reminiscence na staré dobré časy nemá chybu. Jeden z nejlepších našich filmů. ()

Martin741

"Bilej zyd je horsi nez obycejny zyd, protoze neni zyd, ale pomaha zydovi". Zeby toto bol najlepsi film ceskoslovenskej kinematografie 60. rokov? A kde ste nechali Kladivo na carodejnice od Vavru? A Spalovac Mrtvol je kde? Film Obchod na Korze je kvalitny film, o tom zadna diskusia -- arizacia.... deportacie Zidov ... su silne temy, o tom bez debaty. Aj Kroner s Kaminskou boli vyborni, ale Smeral ako Boblig Z Edelstadtu sa mi zdal ovela lepsi ako spominana dvojica. A Karel Kopfrkingl /Rudolf Hrusinsky/ bol este lepsi ako Kroner. Vyborny film, ale podla mna nema na Kladivo na Carodejnice alebo na Spalovaca mrtvol. 86 % ()

vydumnica

Wow !!! Film z roku 1965 som videla prvykrat az v roku 2018 a dopadlo to nad moje ocakavania. Krasny film. Herecky vykon I. Kaminskej by si zasluzil Oscara! Jedinecne!!! Tento film by som odporucala kazdemu a nestaci vidiet raz. Je to poklad ceskoslovenskej kinematografie. Skoda, ze uz sa take skvosty netocia...opat jedno velikanske WOW !!!! ()

MrPierc

Film, který je ze začátku takový tuctový ,ale konec je nechutný - chudák stará paní židovské původu vůbec neví, co se jí má stát a stále si žije v tom svém. ()

joker.george

Bylo to mnohem komplexnější a vícevrstevnější než jsem čekal. A možná proto mi chyběl sevřenější a emocionálnější moment, i když odvod Židů se tomu hodně přiblížil. Ale mnohem důležitější než hudba nebo výkon Idy Kamińské je samotné poselství filmy. ()

ad

Ano, Kroner a Kaminská = herecká škola, herecké nebe, oba jsou nerosto dokonalí, stejně jako režie, či scénář.... + několik důležitých slov pro život..."Zlo vzniká ze strachu." + jedno z nejsugestivnějších finále světového filmu ()

snob

Tenhle film jsem shlédl v domově důchodců, obklopen stařenkami (kam ty chujné cesty člověka zavedou a co tam zví). Nevím jestli to bylo stařenkami a jejich emocemi, ale film mě uchvátil. Dral jsem si vlasy, smál se, brečel. Výkon hlavních protagonistů neuvěřitelný, slovenština krásná. Proč se proboha netočí víc takových filmů? Protože je doba blbosti. Protože je doba konzumu. Protože je doba na oběd, celých 24 hodin. ()

tomtomtoma

Je to ten druh nevšedního filmu o válečném období temna, který zanechává výrazné stopy v paměti diváka. A je pochopitelné, že se nelíbil Slovákům, kterým sahal do národního svědomí. Navíc v kontextu se skutečnosti, kdy převážná většina angažovaných osob doby druhé světové války zastávala významné posty i vcela opačném politickém uskupení. Jak lehce lze budovat hodnoty, které se se sadistickým uspokojením krutě potírají? Atmosféra filmu se postupem času a děje stává stísněnější, krok za krokem se naléhavěji dostává ke slovu otázky mravní zodpovědnosti jednotlivce ve spojení se společenskou situací. Nejdůležitějším charakterovým rysem je strach a touha po majetku. A po něm pásli osoby líné, neschopné, závistivé a prospěchářské. Válka a změna režimu vždy mění elity politické i společenské k obrazu toho, kam až je jedinec ochoten zajít ve svých přízemních touhách. Hlavní postavou smutného příběhu je prostý tesař Anton "Tóno" Brtko (skvělý Jozef Kroner). Snaží se vyhýbat oficiálním představitelům zhoubné moci, i když hlavním důvodem je pocit ukřivděnosti a nikoliv morální zásady. Na druhou stranu nedokáže nikomu vědomě ubližovat. Počáteční radost je plíživě vystřídána strachem. Ten strach je sice občas přebit odhodlaností postavit se lidsky, a částečně i ze zištných důvodů, čelem kruté zlobě. A když jedinec zůstane nakonec sám, strach ho zcela pohltí. Strach a pocit neklidu morálního selhání v situaci konečné destrukce obyčejných lidských hodnot společnosti, ze kterého nelze nalézt uspokojivé východisko. Hlavní ženskou postavou je senilní židovská obchodnice s galanterií Rozália Lautmannová (vynikající Ida Kamińska). Je ztracena ve vznešenosti minulosti bez chápání všeho dění současnosti. Je laskavá a přátelská a trýznivý pocit strachu se dostaví až v úplném závěru, kdy je panický a nechápavý strach předzvěstí konečného osvobození možného utrpení. Z dalších rolí: Tónův pokrytecký, nenasytný a zákeřný švagr a velitel Hlinkovy gardy Markus Kolkotský (dobrý František Zvarík), obětavý a vynalézavý pomocník židů a trn v očích představitelů moci Imrich Kuchár (dobrý Martin Hollý st.), Tónův dobrácký i výbušný soused s nesmělou chutí pomáhat Piti Báči (zajímavý Adam Matejka), po bohatství lačná a panovačná Tónova manželka Evelína (dobrá Hana Slivková), Evelínina sestra a veselá a poslušná Markusova manželka Ružena (sympatická Elena Pappová-Zvaríková), smutný pokladník židovské obce a holič Jozef Katz (dobrý Martin Gregor), představený židovské obce a tiskař Blau (Eugen Senaj), vlídná paní Andoričová (Gita Mišurová), či židovka Eliášová (Luisa Grossová) s neposedným a zvídavým synkem Dankem (J. Mittelmann). Herecké výkony jsou excelentní. Atmosféra nejistoty a strachu je stupňující až k neklidu lidské duše, která nerozumí všem těm protivenstvím a krutým nelidskostem. Většina slaví a arizuje, menšina se stydlivě stydí a třese se strachy před zraky svého vlastního svědomí a stupňujícího se prostředí děsu a krutostí. Nezbývá než tancovat se starou židovkou až do spásného spočinutí v náruči smrti. Je to jedinečná rána do svědomí kolektivního pokrytectví! () (méně) (více)

C0r0ner

Objektivně je to tak na čtyři hvězdičky, protože se to místy celkem táhlo, ale subjektivně musím jeden stupínek přidat, protože to ve svém minimalistickém pojetí (celý film se vlastně nehne z jedné návsi) je tak brutální a mrazivé, že se plnému počtu nevyhnu. Je strašně fajn, když má snímek postupně narůstající tíživou atmosféru a Obchod na korze jí má špičkovou. 90% ()

kusper

Jednoznačně nejlepší Slovenský film. Juraj Herz na místě pomocného režiséra odvedl skvělou práci... =D ()

zette

Jeste jsem nevidel vsechna vrcholna dila ceskoslovenskeho filmu ( Marketa Lazarova, Vyssi princip... ), k dnesnimu dni vsak mohu rict, ze jsem zatim videl nejlepsi snimek naseho a slovenskeho naroda. Skutecna perla s neuveritelnou atmosferou kusu slovenskych dejin. Sledovat vnitrni boj hlavniho hrdiny ( Jozef Kroner byl genialni, mozna nejlepsi herecky vykon predstavujici opileho cloveka ) a stare zidovske vdovy ( Ida Kaminska byla neuveritelna, takhle zahrat naivni a privetivou pani...to se musi videt ), to je zazitek na cely zivot. Velice se mi libi postreh uzivatele Cimra, ktery pise o tom, ze je to u nas nejmene znamy film ze trech vyhercu Oscara ( Ostre sledovane vlaky, Kolja ), za to ale ten nejlepsi... Spousta lidi zde chvali hudbu Zdenka Lisky, ani ja se nebudu odlisovat, vynikajici umocneni vyvoje a cele atmosfery, hlavne ke konci filmu, rad bych ale vzpomnel jeste kameru, ktera mela vyjimecny cit pro detail a vykresleni situace ( pohled Tona na manzelku a hosty skrz vypitou stamprli, pohled na korzu pres prosklene dvere kolonialu ). Chvili me napadlo, ze jedina mikroslabina snimku je v predvidatelnem konci, ono zpracovani me vsak rychle vyvedlo z omylu! Musim se ale priznat, ze ke sveraznemu nareci, jsem si pomahal slovenskymi titulkami, ty jsem pak cetl mene a mene. Mam pocit, ze od dnesniho dne, kdyz uvidim krabicku s knofliky, vzpomenu si na tento velkofilm, ktery bych momentalne zaradil jako jediny ceskoslovensky ci cesky, slovensky pocin mezi 50 nejlepsich svetovych filmu v mem zebricku... ()

MarekT

Za celé dvě hodiny se mi chtělo jen těžko věřit, že jsem právě shlédl český film. Vlastně slovenský, ale to v té době bylo jaksi jedno. Skvělí herci. Ida Kaminska po zásluze si vysloužila nominaci na Oscara, více než jí ztvárněná postava mě spíše zaujala její dobrá slovenština bez jakéhokoli přízvuku (pocházela z Ukrajiny). Jozef Kroner by si podle mě zasluhoval také nominaci, leč on se žel nedočkal. Jeho postava mi trochu připomněla Kopfrkingla ze Spalovače mrtvol, herecký výkon je stejně kvalitní, i když si myslím, že na pana Hrušínského jen tak nikdo nemá. Pro mě už jen stěží tento slovenský herec bude panem Košťálem, co nevečeřel od Kuvajtu napadení. Hudební doprovod je též jakoby z říše snů. Zdeňka Lišku jsem už znal z Vláčilových filmů a i zde nezklamal. Líbilo se mi, že se též nezapomínalo na humor, ale ten jsem shledával pouze v úvodu, zbytek se nesl ve vážném duchu. A vyvrcholení? Tak takové se v našem prostředí jen tak nevidí. Paradoxní situace, po níž následuje radikální řešení. Komentovat kvality oné scény nebudu, ta scéna se prostě musí vidět. Co se týče ceny Akademie... ze všech tří filmů, co touto cenou zvedli ve světě kredit naší malé země, si tento film podle mého názoru zasluhuje pozlaceného plešouna asi nejvíce. Ostře sledované vlaky si totiž vysloužily jen čtyři hvězdy a Kolja, ač proti němu nemohu nic říct, je trochu podobný případ jako Forrest Gump, který opanoval udílení Oscarů ´94. Životní dílo dvojice Kadár - Klos si vysluhuje bez debat pět hvězd. ()

Fallen_One

Mno, zajímavé to bylo, ale že by mně to nějak nadchlo...to zas ne. Ale uznávám, že v tom jiní vidí velký skvost. Neoslovilo mne to natolik, jak jsem si skoro i přál. ()

carly

Videla osm ten film v ramci seminara na vyske. A bola to fakt sila. Velmi komorne, nenapadne, ale zanechalo to hlboku stopu. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi