V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

Juto

Úžasne spracovaný film, ktorý je silný, hlboký a navždy relevantný. Toto je jeden z najelegantnejšie a najsilnejších filmov týkajúcich sa holokaustu. Posledná polhodina tohto filmu môže byť emocionálne najintenzívnejším vyšetrením osobnej morálnej krízy, aké kedy bolo vo filme k dispozícii. 8/10 ()

Flynn

Krasne komorni. Herecke koncerty mistru. Nejen tim cernobilym svetem mi to nejak vnitrne trochu pripominalo 12 rozhnevanych muzu. Plne dialogy a herecke mistrovstvi. ()

BoXBe

Obchod na korze zobrazuje příběh poctivého slovenského vesničana, který se chtě nechtě dostane do spárů příkazu, který zařídil jeho švagr. Árizace krámku staré židovky v sobě obshahuje hořkost i sladkobol a dialogy Tóna s paní Lautmanovou poukazují na absurditu "konečného řešení" na pozadí obyčejných lidských osudů. Nervní housle a předlouhé vyprávění mi film po letech trochu shazuje, proto nehodnotím na plný počet bodů, přesto je Obchod na korze tzv. "povinná četba". To bez debat...:) ()

mortak

Ač někdy trochu modelové (mohyla na náměstí, opilecký sen), přesto nesmírně silné a nezapomenutelné. Jen zřídka se tak opravdově a přesvědčivě podaří zachytit tolik věcí: ubíhající a ubíjející jednotvárnost života na malém městě, kdy Tono na laviččce u chalupy cítí každou vteřinu svého bytí a už ani nevnímá štěbetání své hloupoučké manželky, která na něj v tom světě nějak tak zbyla. Kdy se opije s nenáviděným švagrem tak, že kokrhá či kdy jde se psem do hospody...jenže okolo je válka a švagr hlavní mestský nácek, který mu možná chce pomoci. Možná. Zdánlivá bezpečná každodennost se najednou každým okamžikem stává větším a větším peklem, ze kterého není úniku. Manželka se promění v nepřítele a přidělený snadný úkol arizátora dostane podobu smrtelné pasti. A nikdo nerozumí, proč se to všechno děje, proč se to nudné a ubíjející bezpečí stříhání vlasů, truhlařiny či prodávání knoflíků změnilo v cestu na smrt. Malokdy byla tato změna zaznamenána filmem tak sugestivně. ()

EstéCaňa

Obludy monstrózních tvarů, které považují obraz sami sebe za nejideálnější představu člověka. Je mi zle! Nacionalismus dokázal rozbít povahu každého člověka.......10/10 ()

WolfR

Hodně silný film se skvělým scénářem a hlavně úžasnými hereckými výkony v čele s Idou Kamińskou a Jozefem Kronerem. Čistá akademická práce, 5 hvězd. ()

campix

Stalo se přesně to, čeho jsem se obával. Pro mě byla bohužel až moc veliká dobová propast a tak nedokáži Obchod na korze náležitě ocenit. Rozhodně se totiž jedná o milník v Československé kinematografii a jeden z filmů, který utvářel naše filmové dějiny. Vypíchnout by se dalo kvalitně zpracované tíživé téma a výborná gradace poslední půl hodinky. Strašlivě mě to mrzí, ale mně Obchod na korze prostě nesedl. ()

angel74

Československý kinematografický skvost, který naprosto zaslouženě získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Skvěle vystavěný, atmosférou strachu prodchnutý a emočně na maximum vygradovaný příběh je až mrazivě přesným obrazem doby, o níž pojednává. Snímek zdobí doslova fascinující herecké výkony v podání Jozefa Kronera a Idy Kamińské. Troufám si říct, že se tu oba představili ve svých životních rolích. Poslední půlhodinka mě úplně rozsekala. Vlastně si nevzpomenu, jestli jsem někdy u nějakého jiného filmu měla podobně silný emocionální zážitek. ()

Doldus

Naprosto geniální film, který za doprovodu nervózních smyčců neúprosně plyne až do napínavého a působivě gradujícího finále. Jakkoliv moc nemusím podobná historická dramata, tak tohle mi parádně sedlo. Asi na tom má podíl skvělý scénář a perfektní, přirozené herecké výkony ústřední dvojice, a také atypické prvky a detaily, které nápaditě vzdorují klišé (např. pes, co vůbec neposlouchá). Ze zajímavostí a zdejších komentářů jsem se utvrdil v mé prvotní asociaci, a to že svébytný rukopis Juraje Herze, tady jakožto pomocného režiséra, tu nemálo prosvítá ("šmejdivá" kamera, která na konci přímo pronásleduje hlavního hrdinu, fantaskní vize). Tahle krystalicky čistá tragédie si bezesporu zasloužila veškerou chválu a ocenění, které se jí dostalo. ()

FrankSusta

90timinutové (skoro jen) přešlapávání na místě ke všemu doprovázené neustálou slovenskou mluvou, které opravdu prachbídně rozumím (takže jsem každou chvilku zastavoval a film si rekapituloval) mě opravdu vysíralo. Navíc když Ida Kamińská tak rychle střídala přízvuky a řeč to jsem byl opravdu lidově řečeno v prdeli. Ale film jsem nevypl (,,Má to Oscara! Bude to mít nějakou hodnotu! Kdo si počká ten se dočka!'' opakoval jsem si) a nějak jsem to vydržel do poslední půlhoďky, která byla prostě kulervoucí. Jozef Kroner se rozjede, stejně jako příběh a emocionální poselství a zamyšlení na mne dolehlo jak... jak prostě něco, co by se do tohoto přirovnání hodilo. Přiznám se, že o Slovenském štátu jsem toho opravdu moc nevěděl (konkrétně nic), ale toto mě perfektně poučilo a jsem nakonec i rád, že jsem to viděl. Jen tomu ustřihnout pár těch minut a jsem plně spokojen. ()

E=mc2

:) Jan Kádár Elmar Klos..krasny symbol ceskoslovenskej spolupatricnosti. velmi pekny film. az na ten zvlastny zaver ktory mohol byt trochu krajsi a kratsi ") invetarizacie interesantne ") Boze chran. Zaradenie tohoto filmu do kolekcie ceskych filmov je teda strasny oser. ()

folťas

Nejlepší český film všech dob! Autorská dvojice Kadár a Klos byla po zásluze odměněna Oscarem a je docela škoda, že jejich ostatní snímky nedosahují takové divácké recepce jako Obchod na korze, protože většina jich stojí za to! ()

sir-dave

Paní Lautmannovej jsem rozuměl asi každé 8 slovo a to mi fryštykovat a slovenčina nějak nedělá velký problém.. Každopádně bylo milé nemilé se podívat, jak si kdysi lidé žili a bojovali s podmínkami. Hodnocením nechci nijak snižovat historickou a kinematografickou hodnotu filmu ani herecké výkony (Kaminska/Kroner tleskám), akorát při filmech jsem se bavil už více.. ()

otík

České psycho jak se patří o jednom odpoledni v době, kdy to ve skutečnosti muselo být také velké psycho. Skvělý film, který si sice podruhé nepustím, ale stálo to zato vidět ho. Výtečný Kroner. ()

dr.fish

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film dostal Oskara jen za holokaust, jelikož to Hollywood rád vidí, když se o Židech točí i jinde než v Americe. Máme spoustu jiných lepších filmů na Oskara, ale holokaust je holt světové téma. Kroner je dobrý herec, nicméně ta závěrečná hysterie mne zcela znechutila. 60% ()

Mylouch

Drama, které prostého beneficienta příležitosti s vidinou rychlého zbohatnutí staví před řetězící se řadu situací a morálních rozhodování, ze kterých není východiska slučitelného s elementární sebeúctou. Scénáristicky originální válečná situace s filmově rozepsaným zpracováním jinak spíše divadelního příběhu, nadčasové dilema, historický příběh, velké role pro řadu herců, silné spojení kamery a střihu, Liškova hudebně invenční citlivost. ()

LeoH

Ta atmosféra krámku a bytu za ním, tak působivě vystižená, že člověk úplně cítí ve vzduchu prach a lehkou zatuchlinu míst, kde žijí osamělí staří lidé. Ta velikost i malost osudu jedné dubové palice, co se nemůže rozhodnout, jestli být za hrdinu, pokusit se všivé časy tiše přečkat v závětří nebo si z nich přece jen urvat kousek pro sebe. To mrazení, když stará Lautmannka konečně pochopí a nazve věci jediným pravým příšerným jménem. Spolu s Jasného Rodáky klíčový film pro proniknutí k duši tzv. malého českého/slovenského člověka a k tomu, co s ní provedla prostřední třetina 20. století. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi