Pri bráne večnosti

• Kanada

• Nový Zéland

Životopisný / Drama

USA / Francie, 2018, 110 min

"Tell Me Brother Am I a Good Painter?" Velmi sugestivní film, který se s upřímnou úctou k originálu snažil v několika, skoro by se dalo říct až nepatrných momentech, vystřižených z jeho života, přiblížit Vincentův vnitřní zápas - a zároveň se tak nějak vyhýbá přímým klíčovým momentům, spíše plyne jako řeka nebo vzpomínky. Jako malíř, psavec, si v tom nacházím definitivně víc, než 99.8% zdejší movie geek populace, která je příliš zaneprázdněná buď tím, že ví, jak jejich ideální film má vypadat a nebo tím, že tohle je biografickej flick o Van Chochochovi, v obou případech těžce trefa vedle, protože, tohle je látka, která vyžaduje člověka, co je už někde dál - v životě, pohledu na něm, s Van Goghem (Schnabel si vydělává výtvarným uměním, takže nikdy netočil filmy pro peníze). Ne zrovna mainstreamové provedení filmu taky tak trochu odpoutává jeho možné Oscarové ambice, které pravděpodobně jako ostatně vždy, skončí u homo-role (takže, i když mám Freddieho Mercuryho rád, Vincent a Dafoe by si zasloužili opět oba trochu boom okolo jak umělce, tak herce, protože oba ve svých rolích udělali něco, co bylo jinej level a Vincent byl prazvláštní mix blázna), spekulace ohledně smrti / sebevraždy taky nejsou úplně podložené, takže Schnabel si jede prostě svoje a já to respektuju. Škoda, že trailer si vykradl vše a příliš toho po něm nezbylo. I tak hluboce spirituální a inspirující film. 8/10 "Maybe God made me a painter for people who aren't born yet."(5.2.2019)

At Eternity's Gate (2018) recenze: Francouzsko-americký snímek At Eternity's Gate vypráví životní příběh jednoho z nejvlivnějších a nejuznávanějších malířů historie, Vincenta van Gogha. Film zrežíroval Julian Schnabel a legendárního malíře ztvárnil Willem Dafoe, který za svůj výborný herecký výkon obdržel nominaci na oscara. Dále ve filmu hraje například Oscar Isaac a Mads Mikkelsen. At Eternity's Gate není standartní „naučný“ životopisný snímek, tvůrci podobně jako Vincet zvolili odlišný přístup a film natočili opravdu jedinečně. Dění filmu bez nějakého pevného vzorce postupuje v čase, mezi jednotlivými úseky (akty) máme jakousi pauzu v podobě černé obrazovky (většinou zhruba pět sekund), kterou doprovází nějaká Vincentova úvaha. At Eternity's Gate nemá příliš hustý děj, jde spíše o jakousi meditaci. Polemizuje nad otázkami umění, jeho přijímání společností, smyslem umění a jeho nesmrtelností. Film je především vizuální podívanou, barvy snímku jsou opravdu nádherné. Kamera se neustále pohybuje a z netradičních úhlů snímá objekty, postavy či krajinu. Většinu stopáže nemáme dobrý přehled o prostoru, a proto se soustředíme jen na daný záběr, který je nám předkládán. Tím „přehledem o prostoru“ nemyslím to, že bychom nevěděli, kde se daná scéna odehrává, ale máme horší ponětí o velikosti místností, jednotlivých vzdáleností objektů, okolí dané scény atd. Díky tomuto přístupu nás snímek nutí všímat si detailů a užívat si daný záběr, aniž bychom k němu potřebovali nějaký dějový kontext. Jsou tím zvýrazněny rysy postav a krása krajiny. Spojením této filmařské techniky s krásnými barvami působí film velmi magicky. Podobně jako Vincetovi obrazy. At Eternity's Gate není snímek pro každého, je dosti nedějový, zvláštním způsobem natočený a poskládaný. Já jsem ovšem velmi rád, že se tvůrci pokusili o vytvoření výjimečného stylu a atmosféry pro odvyprávění příběhu výjimečného umělce. Podařilo se. 7/10(4.2.2019)

Zajímavě natočený pohled do života pomateného umělce. At Eternity's Gate se daleko víc ponořuje do duše a děl malíře než třeba Pollock (2000) od Eda Harrise. Režisér Schnabel a kameraman Delhomme dokázali snad každý záběr natočit, tak aby z něj mohl vzniknout samostatný obraz. Po zhlédnutí filmu se určitě každý snadno ponoří do Van Goghových děl. Schnabelův Basquiat (1996) určitě také stojí za zkoušku.(5.2.2019)

Umělecký film o umělci, který je zároveň pro diváka nejpřístupnějším filmem, jakým jen mohl být. Willem Dafoe je skvělý a jeho převtělení do Van Gogha je dokonalé. Režisér tu ale nešetřil jen jeho hereckým výkonem, ve filmu se mu totiž v dílčích rolích objeví celá plejáda neméně zajímavých herců, kteří film notně ovzláštňují. Nebýt mnohdy až výrazného uměleckého zaměření, byl by film na plný počet. Na druhou stranu zase nelze říct, že by tenhle kousek nebyl výstřední a to mu nezvyšovalo punc originality.(16.2.2019)

Škareďák DAFOE by si sošku Oskiho naozaj zaslúžil. Od dôb ČATY, čo už je snáď 30r. podáva nadpriemerné výkony a postava Vinca mu tentoraz sadla ako uliata. Samotný film potrebujem vidieť ešte raz - kvôli nekvalitným podmienkam a kvalite kópie absentovala tá “atmosférická melodika” o ktorú sa film evidentne snažil. U mňa skoro 80%(23.1.2019)