Dvě povídky (…z druhé kapsy) Karla Čapka zfilmoval v roce 1964 režisér Jiří Krejčík. V první z nich, Čintamani a ptáci, jsme svědky sběratelské posedlosti lékaře MUDr. Vitáska, který ve vetešnictví objeví světově unikátní perský koberec. Cesta za jeho získáním je více než strastiplná. Majitelka vetešnictví paní Severýnová nemá o hodnotě koberce tušení, a tak jej používá jako pelíšek pro svou fenku Aminu. Majitelka koberce, vdova Zanelliová, má kus u paní Severýnové jen v úschově, a protože jde o rodinnou památku, nechce ani slyšet o jeho prodeji. Noblesní doktor Vitásek se kvůli své vášni nakonec spaktuje s lupičem… V povídce Příběhy sňatkového podvodníka pátrá inspektor Holub po dosud neznámém a nepolapitelném elegánovi, který na starších osamělých ženách vylákal desetitisíce korun. Jaké je jeho překvapení, když po nějaké době vypátrá známou firmu, bývalého podvodníka s losy pana Plichtu. Ten si po pobytu ve vězení musel opatřit pět zlatých zubů, čímž pro starosvětské paničky začal působit přitažlivě a důvěryhodně. A tak začal svou nově nabytou schopnost patřičně využívat. A nedokáže s tím přestat ani po svém zatčení, cestou na policejní stanici… Obě povídky poskytly řadě populárních českých herců příležitost k vynikajícím kreacím. V úsměvných prvorepublikových historkách zazářili mj. Vladimír Šmeral, František Filipovský, Olga Scheinpflugová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a řada dalších. (Česká televize)

Pitryx

Tak především POZOR, pro všechny, doktor Vitásek nechodí k paní Sever//ý//nové nýbrž k paní Severinové. To měkké i je zcela zřetelně vidět na ceduli nad jejím krámem. Tak to jen tak na okraj. K filmu jako takovému, je to výborná komedie a to dva krát. Oba příběhy jsou pojaty velmi dobře, má to vynikající herecké obsazení a rozhodně to stojí za podívání. Paní Bohdalová jako stydlivka je tu prostě kouzelná. //////*** a půl////////////// ()

krokodlak

Skvělá adaptace Čapkových povídek je výstižnou ukázkou Krejčíkovy mistrovské režie, vedení herců je velmi autentické a vše má velký spád. Dobová atmosféra je silná, nesklouzává do idealizace a dobře jí napomáhá i Liškova hudba. Herci jsou všichni výborní, ovšem nejmilejším překvapením je Šmeralova jemná tragikomická poloha, jež mu opravdu sedla. Myslím, že by Čapek měl z filmu radost, navíc je tu výborná Scheinpflugová, kterou jinak film dlouho opomíjel. ()

ostravak30

Už jenom obsazení samo o sobě svědčí o tom, že se bude jednat o zábavu. A taky že jo. Druhá povídka byla za mě o dost lepší. Nejen kvůli Vlastimilu Brodskému a Jiřímu Sovákovi. Patálie s kobercem přestaly být po chvíli zajímavé. Každopádně loupež sama o sobě byla zajímavá. Druhá povídka ale podstatně zlepšila kredit filmu. Byla humorná sama o sobě a navíc s vtipnou pointou. Čapek bezesporu patří k našim nejlepším spisovatelům historie. Byl totiž neuvěřitelně všestranný. Nejenže psal zajímavé a humorné povídky, které z velké části odrážely dobu, ale svým způsobem jsou i nadčasové, stejně dobře psal i pohádky a velké romány. ()

pOne

První povídka - ***. Druhá povídka - ***** (především díky naprosto skvělému panu Sovákovi! Recidivista v jeho podání nemá chybu.). ()

honzic

Zatímco první příběh herecky ani dějově moc nezaujme, hezký psík a vše okolo je sice fajn, ale herecký výkon Brodského i Sováka v druhém příběhu je natolik fenomenální, že první příběh překoná na plné čáře. Nebýt těchto herců, nedostane zdaleka tolik. Hodnocení: 75 % ()

Danulinda

Hodnocení po první povídce: nuda, nuda a nic než nuda - žádný děj, nulový spád, rozvláčné, takže nechápu, za co těch celkových 80%. Kdyby to bylo hráno dnešními tzv. herci, bylo by to na odpad. Uvidíme, o kolik bude lepší druhá povídka s Jirkou Sovákem. Po shlédnutí druhé povídky přidávám k celkovému hodnocení dvě hvězdičky navíc za sice scénáristicky taktéž průměrnou, avšak panem Sovákem (i Brodským) skvěle zahranou povídku. Jirka opět nezklamal :-) . ()

PTuranyi

Štandardne kvalitná československá poviedková veselohra. Produkcia je dobrá, ale prvá poviedka s tepichom ma až tak nenadchla, možno preto že Vladimír Šmeral nie je komik a šťavu príbehu dá až príchod machra Josefa Hlinomaza. Ale aspoň som zistil, čo je čintamani (a oblaky to nie sú). V druhej poviedke zohraný tandem Vlastimil Brodský, Jiří Sovák rozohrajú výbornú gentlemanskú partiu medzi policajtom a podvodníkom. 65% ()

Triginal

Nj, tak tohle je luxus. Tady je prostě vidět, když se pracuje s kvalitní předlohou (Čapek) a samozřejmě se skvělými hereckými osobnostmi, o režisérovi nemluvě! Poňouklo mě to a začla jsem Povídky z druhé kapsy hned číst, a pak nakonec poslouchat jako audioknihu. Musím ale říct, že mně překvapilo, že skoro v každé někdo umřel... To je furt Dášeňka sem a tam, ale on byl ten pan Čapek docela ehm jak to říct, tak racionálně morbidní...  (bez urážky) ()

Sa.sa

Opravdu milé povídky u kterých srdce zaplesá... Krásně natočené, plné hvězd i super děje... Ať žije sběratel co by pro koberec udělal vše 😀😀😀 Njn sňatkový podvodník ze staré školy, který to bral sportovně a měl vše spočítané do halíře... Ten konec byl opravdu úžasný, hlavně když potkal svůj protiklad v ženské podobě... 😎😎😎😎 ()

hostivít

Úžasný český, trošku zapomenutý, film. První povídka je výborně napsaná, napínavá a vtáhne vás do děje od počátku. Navíc zde skvěle hrají Šmeral, Kronbauerová, Hlinomaz a především Scheinpflugová. Druhý příběh není dějově tak zajímavý ani napínavý, ale mnohokrát ho povyšují herecká esa Brodský a především Sovák, který opět nezklamal. Scény v lese s Bohdalovou jsou úžasné. Vcelku tedy první povídka vyhrává v žánrovosti, druhá pak v komediálnosti. Celkově hodnotím nejvýše, jak mohu. ()

SimonM

Skvělí film, nádherná scéna je vloupačka v podání Vladimíra Šmelara a Josefa Hlinomaze asi nejlepší loupež v dějinách českého filmu. ()

JARDAHONDA

V povídce "Čintamani a ptáci" jde o sběratele Vitáska, který si umanul získat vzácný kobereček, používaný jako pelíšek pro hysterickou čubičku Aminu. Touha po jedinečném exempláři je tak silná, že se doktor Vitásek pokusí o krádež. Druhá povídka "Příběhy sńatkového podvodníka" Vás seznámí se svůdnickými grify pana Plichty.Ten si vydělává na slušné živobytí sńatkovými podvody.Tak bych jen v krátkosti charakterizoval adaptaci dvou komediálně - kriminálních povídek. Čapkovo dílo, je velmi kvalitně zpracované, nechybí výborní herci, skvěle pojatá hudba a trefné dialogy. Atmosféra dokonalá.. Celkový dojem = 100% ()

Mishelen

Asi nejlepší zpracování povídek Karla Čapka. Řekl bych, že jsou ještě zajímavější než samotné psané povídky. Výkony herců skvostné, zejména Olga Scheinpflugová v první povídce vykresluje postavu tak civilně, že jí musíte věřit každé slovo. Taky jedna z nejkrásnějších rolí pro J. Sováka a V. Šmerala, který je spíš známý postavou Bobliga z Kladiva na čerodějnice, ale postava Vitáska je dle mého názoru nejzdařilejší. Nad těmi všemi ale stojí J. Hlinomaz se svoji pitoreksní figurkou a jeho roztomilým "profesionálním" lupičstvím. K tomu ještě nádherná epizodní role V. Menšíka. Nejlepší film J. Krejčíka, na který se vždycky rád podívám. U mě patří mezi desítku toho nejlepšího v české kinematografii. Doporučuji všem milovníkům K. Čapka a českých komedií, protože tomuto filmu asi není co vytknout. ()