Dvě povídky (…z druhé kapsy) Karla Čapka zfilmoval v roce 1964 režisér Jiří Krejčík. V první z nich, Čintamani a ptáci, jsme svědky sběratelské posedlosti lékaře MUDr. Vitáska, který ve vetešnictví objeví světově unikátní perský koberec. Cesta za jeho získáním je více než strastiplná. Majitelka vetešnictví paní Severýnová nemá o hodnotě koberce tušení, a tak jej používá jako pelíšek pro svou fenku Aminu. Majitelka koberce, vdova Zanelliová, má kus u paní Severýnové jen v úschově, a protože jde o rodinnou památku, nechce ani slyšet o jeho prodeji. Noblesní doktor Vitásek se kvůli své vášni nakonec spaktuje s lupičem… V povídce Příběhy sňatkového podvodníka pátrá inspektor Holub po dosud neznámém a nepolapitelném elegánovi, který na starších osamělých ženách vylákal desetitisíce korun. Jaké je jeho překvapení, když po nějaké době vypátrá známou firmu, bývalého podvodníka s losy pana Plichtu. Ten si po pobytu ve vězení musel opatřit pět zlatých zubů, čímž pro starosvětské paničky začal působit přitažlivě a důvěryhodně. A tak začal svou nově nabytou schopnost patřičně využívat. A nedokáže s tím přestat ani po svém zatčení, cestou na policejní stanici… Obě povídky poskytly řadě populárních českých herců příležitost k vynikajícím kreacím. V úsměvných prvorepublikových historkách zazářili mj. Vladimír Šmeral, František Filipovský, Olga Scheinpflugová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a řada dalších. (Česká televize)

RadimFišer

Vynikající detektivka, i když ji chybí určité zlomové body. Příběh příjemně teče a v podání českých mistrů na Vás dýchne doba první republiky. ()

agassi68

Skvelá atmosféra medzivojnového obdobia v prvej poviedke a Jiří Sovák v druhej. Sa čudujem, že som film ešte nevidel a to české aj slovenské stanice stále opakujú najrôznejšie filmy pre pamätníkov.. ()

fisikk

Ráda se někdy ocitám v dávných časech, a tak mi tento film zpříjemnil jedno odpoledne. Taková pohodička při které můžete úplně vypnout a jen na sebe nechat působit tehdejší atmosféru. ()

MickeyStuma

Dvě Čapkovy povídky ve vynikající režii Jiřího Krejčíka představující ryze český jemný humor. První je o touze získat vzácný koberec jedním sběratelem. Příběh ukazuje co všechno je pro to ochotný udělat a vskutku je to k pousmání. Druhá je o nenapravitelném sňatkovém podvodníkovi. Nedá a nedá si pokoj, až je nakonec nucen vstoupit do soukromého života komisaře, který ho neustále zatýká. Tady je největší zajímavost role pana rady ztvárněná Jaroslavem Marvanem a jedním komisařem Františkem Filipovským. Fakt, že si to později zopakovali v seriálu 'Hříšní lidé města pražského' zřejmě není náhoda. Celkově je snímek nijak neurážející a velmi dobře natočený. Chvála Krejčíkovi, který to uměl takhle dobře podat. ()

nmafan

Čím jsem starší, tím mám tento film raději, a vyhledávám ho znovu a znovu. Z historicko-kinematografického hlediska zcela bezvýznamný, ale pro mě nádherný, přehlížený Krejčíkův skvost. A Šmeral byl fakt geniální herec, bohužel - i díky svým morálním škraloupům - dnes často zavrhovaný. Škoda... ()

KUFI

Nevim no..prvni pulka za moc nestoji a ta druha mi pripomela moje oblibeny Hrisny lidi (diky Vacat..teda Marvanovi), takze to zprumeruju na tri. ()

Biopler

Prvá poviedka so Šmeralom sa mi vďaka jeho skvelému herectvu páčila o čosi viac, akurát táto poviedka už z predlohy nemala uzavretý koniec. V druhej sa mi páčil Brodský, o čosi menej huncút Sovák. Druhý kúsok má dobrý záver, ale je celkovo priemerný. Keď to nejak spojím dohromady, tak mi vychádzajú veľmi dobré 3*. ()

GIK

Hodnocení po první povídce. Klasické Krejčíkovo komediální přehrávání (viz třeba Penzion) vypilované k dokonalosti v absurdní noční loupeži. Zahrané možná precizně, ale tak nesmyslně zpackaný pokus o krádež, který by vzbudil půl Prahy, se opravdu nevidí. A Krejčík a s ním všichni herci se chechtají, až se za bachory popadají, jak jim to publikum žere. Na druhou povídku, patrně ve stejně přitroublém duchu, soudě dle plakátu, asi nebudu mít hned tak pomyšlení. ()

tranquill

"Ale starý zkušený kriminálník, ten ví, že arest je riziko jeho povolání a tak to zbytečně neztrpčuje ani sobě, ani nám..." Některé Čapkovy povídky se mi líbí víc, jiné míň. A tak je to i u těchto dvou povídek, Takže celkově průměr. ()

Parm1

V první povídce oceňuji to, že se sběratel Vitásek drží toho získat vše za každou cenu. To je správně, hlavně se nesmí ubližovat němé tváři, aby měla Marta Kubišová radost. Druhá povídka už je spíše taková groteska, kdy si pánové Jiří Sovák a Vlastimil Brodský hrají na četníky a zloděje a přitom se tváří jako největší kamarádi, kteří by pro sebe udělali cokoliv. 75% ()

Šňůra

Výborný režisér, skvělá plejáda výborných herců té doby, ale mě to tentokráte nějak nesedlo. Čím to, nevím a dost mě to mrzí, protože jsem se na tento film docela těšil. Usmívat jsem se usmíval, nenudil jsem se, ale ono to zkrátka nebylo. Každý den zkrátka není posvícení. ()

TSZ

Byl jsem asi až příliš natěšen nadšenými ohlasy mého okolí, ale to zklamání pak bohužel bylo značné. Vynikající herecké výkony a pohodová až laskavá amosféra staré Prahy jsou sice moc fajn faktory, ale jinak tohle dílo nic extra příliš nenabízí.Navíc mi spousta dějových kroků nebo souvislostí nebyla příliš jasná (což možná bylo i tím, že jsem nedával až tak pozor), ale celkově jsem prostě očekával daleko víc než jsem dostal. ()

Rodin

Škoda, že tady z Čapka nezůstal kámen na kameni. Nicméně posuzuji-li film jako samostatné Krejčíkovo dítě, těch 80% mu přiznám. ()

Tiiso

O kvalitu příběhu se postaral již pan Čapek a tedy záleželo již jen na tom jak se námět podaří přetavit do rychle se míhajícíh filmových políček. A rovnou řkám, že dobře. Valstně velmi dobře. Nejen díky pečlivé režii J. Krejčíka le hlavně díky pánům Šmerala a Jiřího Sováka. Oba totiž své role tak dobře zahráli až je radost na ně pohledět. Samozřejmě že jim v tom dobře pomáhají i ostatní aktéři v povídkách se objevujících. Je sice kolikrát na zamyšlenou jestli se takové knižní předlohy (v tomto případě Čapkovi detektivní povídky) mají vůbec přenášet na filmová plátna či na obrazovky TV. Výsledek totiž není nikdy jistý a kolikrát dobře napsaný příběh nemusí chytit v obrazové verzi dobře za srdce. A musím právě podoknout, že u čtení jsem se emočně bavil lépe; ale nejsem zde proto abych srovnával takto odlišná umění. Čistě z hlediska filmového povídky nedopadly vůbec špatně, jsou řemeslně odvedeny dobře a herci výborně zahrány. Ale co se týče celkového dojmu příběhu, jeví se mě tak nějak ploše. Bez většího záběru na poli emocí. Proto ty čtyři hvězdičky. ()

Pulper

Vladimír Šmeral je známý jako Boblig z Kladiva na čarodějnice. Já ho mám raději tady. Skvostný herecký výkon. ()