Paní Dulská, ctihodná manželka vyššího úředníka a majitelka velkého činžáku, vládne despoticky celé rodině – od manžela až po služku. Jedině syn Zbyšek uniká její tyranii do pochybných nočních podniků. Aby jej připoutala více k domovu, najde si paní Dulská hezkou služebnou Hanku. S tajným uspokojením pak sleduje, jak pan syn chodí v noci místo na flámy za Hankou do kuchyně. Jenže Zbyškův a Hančin poměr nezůstane bez následků. Přísná paní matka chce proto dát Hance výpověď za nemravný život. Zbyškovi se celá tato pokrytecká komedie znechutí a navzdory matce se rozhodne oženit se s Hankou. Jeho pokus je však předem odsouzen k nezdaru... (Česká televize)

Skip

Komedie, při níž často tuhne úsměv na rtech. Výborní herci v čele se Zdenkou Baldovou. Jo, natočit takové téma, aby z toho nebyl kýč, to je umění. ()

hygienik

Morálka pani Dulskej ma najprv prekvapila tým, že na dobu vzniku (1958), nie je skoro vôbec poznačená ideológiou. Potom ma chytil zaujímavý dej, s detailnou psychologickou kresbou postáv a skvelý herecký výkon Jany Brejchovej (jediný dobrý člen rodiny). Nikdy by som nepovedal, že 70 rokov starý film podá problematiku spoločenského postavenia tehotnej ženy 100X lepšie, než dnešné sociálne drámy. ()

kinderman

Baldinka sem, Baldinka tam, ale Morálku paní Dulské si pouštím zejména kvůli M.Tomášové v roli služebné Hanky, protože takových milých, skromných, pohledných a pracovitých děvčat je už dnes "šlakovitě málo". Ovšem ti měšťáci, řečeno s J.Brelem/J.Dědečkem..."jsou (pořád) jak prasata..." ()

tomtomtoma

Je to velice příjemná a téměř k dokonalosti dovedená satira na pokryteckou morálku ctihodných měšťanů. Nezáleží na tom, jaký je skutečný stav věcí. Záleží na tom, jak se věcí jeví širokému okolí. Nezáleží na tom, že se nejedná spravedlivě a se ctí. Záleží na tom, že se udržuje společenská vážnost a významnější veřejné postavení bez poskvrny. Lidé si nikdy nebyli rovni. A tak se rozehrává herecký koncert, kdy se pletichaří, zneužívá se důvěřivosti obyčejného lidu, ostentativně se dává najevo vysoké společenské postavení, lakotí se, udílejí se rozkazy na všechny strany a odmítají se osobní zodpovědnosti za vzniklé situace. Obyčejný člověk byl vždy proti majetnější vrstvě v nevýhodě. A přesto i při takto rozdaných kartách může ze třenic vyjít s malým vítězstvím. Hlavní postavou je ctihodná paní Dulská (skvělá Zdeňka Baldová), nejvyšší vládkyně v domě i ve vlastní rodině, která lpí na společenské vážnosti rodiny. Ve jménu rodinné prestiže je schopná intrikovat s neobyčejným důvtipem, aby s přísným výrazem vyžadovala morálku od všech zúčastněných. Nesnese žádný odpor, komanduje vše a pečlivě hlídá všechny vnější znaky. Mezi další výrazné postavy patří její syn Zbyšek (dobrý Vladimír Ráž), kterému dělá největší radost lamentování matky. Pokouší se o vzpouru proti zavedeným pořádkům, ale pohodlný život se opouští jen velice obtížně. Dále je zde nová služka rodiny Hanka (příjemná Marie Tomášová), která je paní velitelkou vmanévrovaná do nezáviděníhodné pozice. Ta ji sice trvale poznamená, přesto z ní dokáže vyjít s vítězstvím a převahou. Je zde neteř Dulské Juljaševičová (elegantní Vlasta Fabianová), která se ve vlastním zájmu dokáže zapojit do běhu událostí s neobyčejným zápalem, aby se dosáhlo cíleného výsledku. A jsou zde dcery ctihodné paní Dulské: naivní a romanticky čistá duše Mela (sympatická Jana Brejchová) a rozmazlená, panovačná a škodolibá Heša (zajímavá Alena Martinovská). Z dalších rolí: trpící a mlčenlivý pan rada Dulský (Bedřich Vrbský), Hančina ochotná kmotra Tadrachová (Jiřina Šejbalová), či odkopnutý nápadník a voják Jašek (Luděk Munzar). Ano, morálka lidí je věčné téma. Puritáni se jí ohánějí s každým slovem i každým pohybem svého těla. Ale hlasitě jí vyžadují pouze od druhých, pro sebe nemohou mít tak přísná měřítka, když vše vykonávají ve jménu morálky. Pokrytectví stále vládne světu. A toto je rozkošné dílo. ()

zette

Rezie je velice povedena. Z hereckych vykonu bych nejvice ocenil Zdenku Baldovou, nejen proto, ze to byl jeji posledni film. Marii Tomasovou nemam rad uz od Jana Husa. Scenar neni v nicem originalni, takovy prumer. ()

dr.fish

Zdařilé dramato o tom, že čest rodiny je nade vše, a že pro její uchování je možné užít všech prostředků. Vladimír Ráž hraje zhýralce znuděného životem a svou matkou, Vlasta Fabiánová zase životem protřelou šedou eminenci, jež tahá za nitky všeho, aniž to ostatní tuší. Zdeňka Baldová je ale hlavou rodiny a nedopustí, aby se cokoli dělo jinak, než ona chce. Pěkně rozehraná partie, všechny figurky na šachovnici skvěle napsané a zahrané. Moc hezky natočený kousek vypadající jako film pro pamětníky, ovšem je to vlastně už "retro" z roku 1958. 85% ()

HonzaBez

„Děj si na mě pozor…!“ Ze Zdeňky Baldové je vážně "pěkná" semetrika. Celkově musím říct, že se Jiřímu Krejčíkovi podařilo natočit velmi úsměvnou moralitku o pokrytecké morálce, která se všechno snaží držet doma pod pokličkou. Velmi trefnou tečkou za tím vším je závěrečná scéna, kdy paní Dubská přiměje své dcery zahrát čtyřručně Straussův valčík Na krásním modrém Dunaji a sama k tomu říká „A teď budeme zas žít, jak se pánu Bohu líbí“ ()

lucascus

Perfektní labutí píseň pro Zdeňku Baldovou (v roli nepříjemné a morálkou se ohánějící semetriky), ovšem režisér Krejčík dokázal i ostatní herce vést k dokonalému hereckému projevu, z nichž u některých se jedná životní role. Uvést musím Vladimíra Ráže (rozmazlený a sebestředný floutek Zbyšek), Brejchová a Martinovská v roli jeho sester (jak perfektně zde můžeme vidět protiklad v postavě skromné a plačtivé Brejchové a rozmazlené a drzé Martinové), za zmínku rovněž stojí skvostný výkon Fabiánové v roli koketní dámy - neteře hlavní hrdinky, svou krásou a skromností nás oblažila také Tomášová v roli služky, a v maličkých rolích můžeme vidět např. Skořepovou (role cikánky), Munzara (role vojáka), Šejbalovou (teta služky), Hermanovou (kabaretní lehká děva - role, kterou už ji nějak připadla). Tento klenot československé filmografie, který strhává masku pokrytectví, by si zasloužil určitě častější uvádění v televizi, či případně opětovné zařazení do kin.. ()

jatamansi

Miluji Zdeničku Baldovou ve všech jejích podobách, komickou, omdlévající i hroutící se, falešně moralistickou i matku orodující za nezdárného studenta. Ráž jako zhýralý synek v kombinaci s Věrou Tomášovou byli tak uvěřitelní. Morálka ukázala Baldovou jako herečku, která není jen komička a škoda, že film (obecně, ne tento) více nevyužil i jejího dramatického rejstříku). A koho mohu skoro vždycky, to je Miloš Nedbal. Jeho herecké výkony téměř vždy snesly nejvyšší kritiku. Stejně jsem měla vždycky ráda Světlu Amorotvou i přes její pozdější divadelní politickou angažovanost. ()

vitekpe

Polokomedialni melodrama, ale s velmi uveritelnym koncem....Nesnesitelne arogantni (a vynikajici) V. Raz, vyborna Z. Baldova, prohnana V. Fabianova a do toho jak andel z nebe prekrasna M. Tomasova v roli svedene a odkopnute sluzky. ()

klúčik

Tento film milovala moja mama. Vždy neskutočne prežívala dej filmu a ja ako chlapec tak trochu s ňou. Teray keď to vidím, tak vidím neskutočne dobrý herecký výkon J.Šejbalovej a J.Brejchovej a Z.Baldovej..... Je to koncert ......85% ()

Roman Albach

Jiří Krejčík dokázal v 50. letech natočit sociální drama bez jakéhokoli náznaku ideologie, která se v tehdejších filmech skrývala za každým rohem. Vznikl tak velmi silný snímek o pokrytectví a maloměsťáctví, ve kterém exceluje Zdeňka Baldová a Marie Tomášová v hlavních rolích. Jedna z posledních scén, ve které služebná Hanka pohnutým hlasem říká slečince Mele (Jana Brejchová) "Vy jediná jste tady za něco stála" patří k těm nejsilnějším momentům filmu. Řečeno je málo, řečeno je vše. ()

Ben Nevis

Nevím, do které doby je příběh zasazen, ale přišlo mi to jako 19. století. Paní Dulská se chová jako šlechtična na svých državách a její vypočítavost jde i přes mrtvoly, protože služka Hanka si to taky mohla kvůli hanbě hodit. Postava pokrytecké měšťanky je přemrštěně démonizována, ale Zdeňka Baldová se ji chopila bravurně. Kladné postavy (služka, dcera Brejchová) jsou bezmocné a jalové. Bod za to, že se autoři nesnížili k happyendu. ()

domirovec

Upřímně, vidět Zdeňku Baldovou v roli záporné postavy je docela zvláštní, i když v podstatě (skoro) všechny postavy tohohle ne zrovna příjemné a veselého (to už vůbec ne) dramatu jsou vlastně záporné. No, veselej film to tedy není, no. 4/5 ()

nmafan

Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Nelaskavý, nesmlouvavý a místy až buňuelovsky "zlý". A přitom vtipný, trefný a lehký jako pírko. ()

Biopler

Zaujímavý príbeh je základ. V princípe až do poslednej minúty čakáte ako to dopadne. Prebudí sa v ľahkomyselnom chlapovi opravdový muž a nastane zmena? Zmení sa despotická morálka majiteľky domu? Dosť emotívny film. Nie je to film, z ktorého by som sa spamätával, ale nemám mu čo vytknúť. Je aj výborne natočený. ()

Schlierkamp

Československý film, jenž zobrazuje nepěkné poměry v měšťanské rodině Dulských a pohled na společenské rozdíly na počátku 20.století. Majitelku nájemního domu, energickou a despotickou paní Dulskou ztvárnila svým jedinečným způsobem s prvky komiky Z. Baldová, jež údajně natáčela nemocná a záhy po premiéře zemřela. Tato všeho schopná, falešnou morálkou ohánějící se majitelka nemovitosti ve snaze zabránit svému zhýralému synovi Zbyškovi v nočních pařbách, přivede do domu mladou a půvabnou služebnou Hanku (M. Tomášová). Poté, co lehkomyslný flamendr Zbyšek (velmi dobrý V. Ráž) přivede služebnou do jiného stavu, je stará paní Dulská ohromně překvapena. Kromě nejvýraznějších postav matky a syna v bohaté rodině Dulských figuroval otec B. Vrbský, nemluvný, pasivní, své manželce neodporující starý pán a dvě dcery diametrálně odlišných charakterů a netradičních jmen. Starší závistivá, nevychovaná a zlá Heša (zapomenutá A. Martinovská) tvořila protiklad proti milé a obětavé Mele, jíž hrála J. Brejchová a měla z celé rodiny jediná nepokřivené morální cítění. Rodinu též často navštěvovala koketní a intrikánská neteř V. Fabianová. Nadprůměrný Krejčíkův snímek, jenž se snaží poukázat na amorálnost a pokrytectví bohatých lidí, mě nadmíru zaujal, nejen kvůli hereckému výkonu Z. Baldové, v němž se tradičně kombinuje pedantství a komika, a jenž byl vynikající. ()

GIK

Rozloučení národní umělkyně Baldové nepřekvapilo. Za slávu a bohatství zaplatila ve valutách a navrch přidala svou duši. Každý to viděl, neřeší to nikdo. Minimálně sedmkrát tam střihne tři šestky. Někdy i obouruč. Třeba je to pouhá náhoda a v některých případech možná jen hlásí: „je to ou kej!“. Heslo „obsazujeme za zásluhy“ zde kulhá na obě nohy. Jako v 73 má dvě dospívající dívky, jo? Staříci mají náctileté holky!! Martinovská taky neuvěřitelně přestárlá, vždyť je jí tam 25!! Chování a role maximálně pro osmnáctku! Tomášová jakbysmet. Vždyť je jí tam 29!!! V té době se snad vdávali v 18, ne?! Co nám to tady Krejčík tluče do palice? Brejchová v pořádku. Samozřejmě se přísahá a bere se Boží jméno nadarmo skrz naskrz celý film. Kavárna má symbolický název „U Netopýra“ (noční zvíře). Soudruzi nám dopřejí i špetku pravdy, když jedna z postav na adresu denního tisku pronese: „Nic se nestane, když si ty plácaniny nepřečtu.“ ()