Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

neoBlast

[Třetí zhlédnutí] Barry Lyndon je vysoká filmařská a vlastně asi ultimátním kameramanským orgasmem, který za své století historie veškerá kinematografie přinesla. Stále mám problém s dějem, který je rozvleklý a tříhodinová stopáž má jistě na svědomí spoustu pocitů viny usnuvších filmových fanoušků, ale je plně ospravedlnitelná a nedokážu si představit byť jediný záběr k vystřižení. Mistr Kubrick. MISTR KUBRICK. 80 % ()

dANo

Aj napriek nadmernej stopáži ma príbeh Barryho Lyndona nenudil. V prvej polovici si divák Redmonda Barryho obľúbil kvôli jeho húževnatosti a cieľavedomosti, druhá polovica filmu je však o tom, že "o titul sa snažiaci" Barry Lyndon postupne stráca sympatie, pretože zneužíva svoje okolie a hlavne rodinu (teda okrem svojho vlastného syna Bryana) a divák môže očakávať s blížiacim sa koncom len to najhoršie. Ináč, je to veľmi zaujímavý román a hlavne parádne vizuálne a výpravné spracovanie. ()

Master19

Inu, jsou filmy, u nichž chviličku po začátku zjistíte, že už utekly dvě hodiny. A není to hromadou speciálních efektů a triků, ani sthujícími a vyhrocenými dialogy, dokonce ani bezměrně poutavým příběhem. Je to prostě fantasticky natočené... ()

Brain-D

"Teď jsou si všichni rovni." Opět jak tomu bylo u "Spalující touhy" jsem musel dojít do stádia, kdy jsem se proměnil z pozorujícího diváka na vnímajícího. Tehdy jsem film bral jako strohý nudný historicky nezajímavý a dlouhý. Nyní ho vidím jako cestu člověka ke štěstí, lásce a penězům. Každá scéna je vysloveně plná emocí a zobrazuje určité lidské emoce. Nadčasový snímek ve všech ohledech. Bravo ! Update 8.9.2020. Po třetím shlédnutí jsem si jistý, že jde o jeden z těch nejlepších snímků, které kdy byli natočeny. Záběry, kterými snímek oplývá jsou nádherné. Hudba excelentní. Vyprávění, rozhovory či dialogy jedna fantazie. Stejně jako Nolan má svého Michaela Caina, tak Kubrick měl svého Philipa Stona. TOP 20 ()

Mishqo

veľmi netradičný dobový film ale Kubrick vždy vie niečím zaujať, hudba bola skvelá ako už je u neho zvykom a o hercoch tiež netreba veľmi rozprávať čo mi trošku vadilo bola dlhá stopáž vplyvom čoho film miestami strácal tempo ale inak perfektná podívaná ()

fefee

Bravúrne natočený dobový historický životopis ktorého kvality nemožno spochybniť, zároveň svojou dĺžkou a tématom však presahujúci moju trpezlivú pozornosť a pútavosť príbehu. (3,2*) ()

ravenir

Krásná hudba, nádherné exteriéry a kostýmy a výborně vykreslený příběh o vzestupu a pádu irského mladíka. ()

blackJag

Tento rok se mi premiérově (pro mne) podařilo v kinech narazit na dva Kubrickovy filmy (Lyndona a Mechanický pomeranč) a Barry mi vyšel jako o chlup lepší. Pěkně natočená historická freska, roztažená na šílenou stopáž s jemně ironickým komentářem. Téměř nepostřehnutelná nadsázka některých scén (možná, že až nechtěná parodie) jako malé zpestření, dost výrazný (ale v mezích - zvláště v prví části všudypřítomná píšťala) hudební doprovod a přesná výprava. 80% ()

ghatos

Barry Lyndon vydá za tři filmy. Rozvětvený spektákl oplývá vnitřním fluidem a určitou krásou, jenž vynikne v poslední hodince. Důkladně propracované jsou i charaktery jednotlivých postav. Zkažená, nenasytná, riskující nátura irského venkovana není podbízivá. Pro každého diváka bude hranice sympatie k hlavnímu hrdinovi rozdílná. 83%. ()

Jaro.Krafcik

Komentár píšem až na mdž. Film to bol ale skvelý ale aj dosť ťažký. Ako býva u Kubricka zvykom. Už len tá trojhodinová stopáž dala zabrať. Hodnotenie s číslom 9K stálo za to. Film by som vybral určite iný. Ak by ale boli otvorene kinosály. Žiaľ, ešte si budeme musieť počkať. A vyzera to na dlhšie čakanie. Nuž, človek musí vytiahnuť aj staršie kúsky. Pamätám si ako tento film odporučil mojim rodicom veľmi dobrý kamarát a filmovo serialový maniak. Teraz som v popredí ale kto vie, možno ma ešte dobehne. Stať sa môže všeličo. Trochu romantické to predsa len bolo. Aj keď filmy z tohto obdobia nemusím. Silné štyri hviezdy. 4* ()

standsiller

Frajerská autenticita originálneho dokumentovania fičúrskej postavy v poctivo naštudovanej romanticko - trpkej dobe. Napúdrovaný Barry páchnuci starinou ako izba dedinského kronikára dokáže spraviť vietor nie len na pánskych dvoroch, ale aj na bojisku, cez všetko sa svojim spôsobom pretlčie a nevie mu z tváre zísť ten voskový, arogantný výraz čo by ste najradšej zotreli fackami. ()

Lektor

Než-li film, spíše hraný dokument, recyklující tradice a především životy (obzvláště) anti-hrdinů v 18. století. Esteticky krásný zážitek, což je ovšem u Kubricka na místě stejně tak, jako Burtonova definice - vizuální stylizace. Takže jsem se spíše zaměřil na obsah. Velice zdlouhavé a hlavně absolutně chladné. Takže, více jak tři hvězdy si ode mě tento, pro mě nejslabší Kubrick nevyslouží. ()

Smileface

No,popravdě řečeno,myslím že Barry Lyndon je trošičku slabší z Kubrickových filmů,je ale opět dokonale vizuálně a hudebně řešen.Barry je také představován jako skutečný člověk,ne nějaký superklaďas,ale má prostě i hodně záporných vlastností.Kubrick říká:Sledujeme příběhy Barryho Lyndona,jestli se vám sympatický či ne už posuďte sami.A to je dobře,když nad tím teď s odstupem času přemýšlím,vlastně je to sporo pět hvězdiček,skoro. ()

solskjaer

Ve svém veledíle Barry Lyndon nám všem Stanley Kubrick dokazuje svoji velkolepost a všestranost. Po naprosto úchvatném a revolučním sci-fi, stejně tak dokonalém hororu, perfektním válečném filmu, natočil Kubrick zase zcela odlišný žánr a tím se stalo historické drama Barry Lyndon. Opět se mu povedlo herecké obsazení, které bylo bezchybné a Ryan O'Neal mě pojetím své role naprosto uchvátil. To co se mi na Kubrickovi tak moc líbí je ten fakt, že dokáže z ne zcela známých a někdy i úplně neznámých herců dostat naprosto všechno, nejvíce to bylo vidět při scéně, kdy proti sobě stojí Barry a John Quine a rozstřelují se. K tomu mu dopomohla vynikající kamera, která byla naprosto všude a po právu si zasloužila Oskara, stejně tak i dokonalá výprava a vkusné kostýmy. Hudba je spolu s hudbou z Vesmírné Odysey nejlepší, kterou jsem od Kubricka kdy slyšel - geniální. Kubrick dokázal do filmu dostat několik historických bitev, kterým sice chyběla monstróznost PÁNA PRSTENŮ ale určitě ne zábava, překrásné scenérie a údiv, hlavně z nesmyslnosti válčení a z primitivní taktiky boje, kterou se dříve válčilo.Film je vlastně obrazem člověka, který se z chudáka proměnil až na boháče a pak zase stejně rychle na chudáka. Barry se postupem času proměnuje z relativního dobráka až po namyšleného chudáka, který ignoruje vše a nic mu není svaté, ani manželka či nevlastní sy. Jeho proměna je detailně zpracována a výborně zahraná, kdy režisér Kubrick má jednuá skvělou schopnost, dokáže vměstnat do filmu vždy několik scén, které vás naprosto zvednou z křesla a začnete skřípat zubama a máte chuť proběhnout plátnem a učinit zadostiučinění. To již dokázal v Osvícení.Mechanickém pomeranči a v Barry Lyndonovy se mu to povedlo asi nejsilněji a některé scény mě skutečně zdravě namíchly. A i když závěrečný souboj jsem dlouho dopředu prokoukl a chvíli se mi zdálo , že půjde o ohrané klišé, kdy se nevlastní syn odvrátí od svého otce a celou dobu, kdy žije ve vyhnanství myslí jen na pomstu a po čase se vrátí mužnější a silnější, aby dokončil to co kdysi slíbil. Ovšem to by to nesměl být Kubrick. Ten dokázal zcela obejít toto klišé a ukázal lorda jako stále stejného se stejnými emočními problémy, který jen díky svému přesvědčení a navzdory určitým problémům dokončil svou enormí vůli po satisfakci po svém. I když je film velice dlouhý a musím uznat, že jsem ho na jeden zátah nedokoukal tak odmyslím-li si kteroukoliv scénu, která by mohla být vypuštěna tak mě nenapadá ani jedna jediná minuta, kterou bych dokázal postrádat. Závěrem jen můžu říct, že nebýt Kubricka tak světová kinematografie by byla o dost ochuzena. ()

ondrech

Kamera: John Alcott ...... zajímavý příběh, herecké výkony skvělé. Nejlepší ale na celém snímku je to, co s ním souvisí - že použili speciální objektivy, které už se dlouho v té době nepoužívaly, se světelností f0,9, takže mohl Kubrick natočit film bez použití jediného umělého světla.(jo, tohle všechno vím ze jednoho skvělého dokumentu;) a proto kubricka oceňuji nejvíce ze všech - že bořil tabu a rozšiřoval pojem "film". ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal