Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

Fredericus

Není to dokonalé, není to dokonalé, není to dokonalé – ale je to úžasné. Moje rezervovanost vůči "historickým filmům" byla přemožena. ()

filmer

Svou nicotností je to geniání dílo, které asi může sem tam někoho bohužel nudit, čímž by se ale nikdo neměl nechat odradit, protože je to počin vskutku velkolepý! 5ive stars and bow to Kubrick, the king! ()

Amilet

U rozvleklého tempa filmu "Tenkrát na Západě" jsem se nudil. Tohle se mi s čarodějem Kubrickem, který na stopáži často nešetří ještě nikdy nestalo. Po Eyes Wide Shut a Olověné vestě můj třetí nejlepší Kubrick! ()

mi-ib

Tak tohle mi hodně nesedlo. Začátek byl celkem v pohodě. I přes své počáteční obavy jsem si říkal, že by se z toho něco zajímavého mohlo vyvinout. Ještě ale asi po hodině, kdy byl Barry v armádě a dezertoval, pořád film jel v nastolené úrovni. Ale já nebyl nervózní. Pomalejší rozjezd se dal u tříhodinového snímku celkem čekat. Jenže ani do přestávky se tam nic moc zajímavýho nedělo a začínala to být celkem nuda. No a po přestávce přišla čistokrevná nuda a děj bych přirovnal k laciným venezuelským telenovelám (teda apoň takhle si ten brak nějak představuju). Suma sumárum mi bylo úplně jedno, jak příběhy Barryho Lyndona skončí, hlavně aby to bylo co nejdříve. Plno zdlouhavých záběrů, nechutných paruk a falešných pih. ()

Kubeska

Jeden z nejlepších historických filmů, na člověka dýchne atmosféra 18. století, hlavně ta kamera vypadá, jak kdyby to byl namalovaný obraz nějakým významným malířem, všechno je precizní, hlavně režie a dobře vybraná adaptovaná hudba. Film má loudavé tempo, ale přesto člověka strhne a pohltí. ()

HOFMAN

Po dlouhé době film, u kterého neváhám s plným hodnocením. Už asi vím, kde bral Ridley Scott inspiraci, když točil Soupeře a vlastně i všechny jeho další filmy. Taková kamera se jen tak nevidí. Kubrickovi jsem pořád nemohl přijít na chuť, ale tentokrát mě přesvědčil. 10/10. ()

Porp

Použitie unikátnych kamier, schopných pracovať iba pri svetle sviečok, kompozícia obrazu do podoby malieb 19. storočia, zobrazenie reálii takmer až dokumentárnym spôsobom, len samotná technická stránka filmu by nestačila, aby ma film zaujal. Príbeh zobrazuje život cynického oportunistu, ktorý už v skorom veku pochopí, že romantická láska neexistuje a kvôli ženám sa neoplatí umierať. Je ľahšie nájsť si druhú. Barry Lyndon je však ešte horší, je antihrdina, ktorý sa so ženami nielen zoznamuje a rozchádza, on po ich chrbtoch šplhá nahor po spoločenskom rebríčku. A to je to, čo robí tento film výnimočným. Žiadna červená knižnica. ()

AloeB

On je příběh Barryho Lyndona popravdě skutečně poutavý, navíc podbarvený nádhernou prací s kamerou a geniálním vypravěčem. Spolu s ním je radost sledovat Barryho vychcanost. A ačkoliv hlas vypravěče neomrzí, vše ostatní přes ty tři hodiny pomalého příběhu možná ano. Barry je skvělý, jsou ale i výjimečnější příběhy a některé jsou dokonce i kratší. ()

geek.ondra

Perfektně natočené, působivě napsané a skvěle zahrané dílo. Proboha ale nikdo nemůže být tak dobrej režisér aby v 184 minutách ani na chvilku nezačal nudit. Některé scény jsou rozvleklé a natahované až běda. I tak ale další Kubrickovo dílo na které budu rád vzpomínat. 8/10 ()

Biopler

Prenádherný film. Hlavne prvá časť je excelentná, v ktorej je Barryho život ako sínusoida a každá vojenská i životná skúsenosť ho posúva inam. Veľmi baví sledovať ako sa už v začiatku sebavedomý charakter ďalej a ďalej posúva, ako ho nezlomí aj chvíľkový nezdar, ba naopak, ako sa z prekérnych situácií dokáže svojou prefíkanosťou dostať. Druhé dejstvo už nie je dobrodružné, je zasadené okolo rodinného krbu kde na Barryho číha jeho nevlastný syn a viem si predstaviť, že sa z toho mohla vykľuť silnejšia dráma ako len to, že mladík po jednom strete opustí radšej sídlo. Toto, čo mi kapánek chýba, je zase vrchovate nahradené líniou príbehu okolo jeho vlastného syna, ktorá je preň tragédiou. Holt, karma je zdarma, dalo by sa povedať. Barry žne v živote to čo zasial. To by malo byť posolstvo filmu, ktorého forma povýšila žáner "historický film" na absolútny majestát. Každá scéna akoby vyliezla z plátna najväčších svetových maliarov, vypiplané scény do najmenších detailov, krásne prírodné farby, bez náznaku gýču... a dychberúce scény pri sviečkach. Poctivá práca, ktorú cieľovka ako ja, dokáže vysoko oceniť. ()

Mitopus

Téměř každá scéna v tomhle filmu je barokní obraz s úžasnou kompozicí, která vás vrhne o nějakých dvě-tři sta let zpátky. Skoro bych řekl, že Barry Lindon je v tomhle taková raně novověká Vesmírná odyssea. Kdo je schopný toto vnímat, nebude mít problém s "rozvláčnými" scénami, naopak si je báječně vychutná. A to nemluvím o příběhu; tedy vůbec by mi nevadilo, kdyby ten film měl hodiny třeba i čtyři. ()

Dumb

Esteticky nadherné dielo ktoré aj napriek 185minutovej stopáži vôbec nenudilo. Každá scéna malebne skvostná, do detailu presná. Kostými, perfektne naaranžované interiéry, krásne exteriéry a hudba presne vystihli historickosť a atmosféru doby + zaujímavaá dejová zápletka naratívne podmienená sarkazmom vo mne zanechali nezabudnuteľný estetický filmový zážitok ()

cyright

Neuvěřitelně výživné audiovizuální žrádlo, na které se kdykoliv rád znovu podívám. Jo a taky to má nějaký příběh ;-) ()

waska

Na můj vkus trochu moc dlouhé, ale jinak zcela dokonalé. Podmanivá hudba, dokonalé dobové kostýmy i atmosféra, životní role pro Ryana O´Neala. Kubrick je prostě bůh. ()

Jablek

Trvalo mi šest let, než jsem se znovu odhodlal pustit si tuhle Barryho odyseu svého oblíbence Kubricka. Původně jsem ji hodnotil průměrně, protože jsem jednoduše nebyl připraven vstřebat a ocenit všechnu tu filmovou krásu...to už se ale bohudík změnilo a mě opět nezbývá než smeknout před tímto mistrem plátna :) ()

diodoros

Fiktívny príbeh o živote írskeho špekulanta zo schudobnenej rodiny. Mladý Redmond musí ujsť, keď v súboji zabije (?) soka v láske, po ceste ho okradnú a aby sa nejako uživil, musí vstúpiť do armády, čím sa dostane na kontinent a odkiaľ sa tiež snaží ujsť, ale je odhalený... a tak ďalej. Príbeh je skutočne zaujímavý a prepracovaný, plný zvratov, víťazstiev a pádov hlavnej postavy. Herci sú skvelí, kamera je perfektná, použitie pôvodného svetla namiesto umelého osvietenia skvelo podfarbuje atmosféru, hudba dokonale podfarbuje dej, dobové kostýmy, zbrane a make-up sú kvalitné a pomerne presné, povaha hlavného hrdinu je nejednoznačná, nie čiernobiela, jeho myšlienkové pochody navyše objasňuje voice-over, čím je všetko jeho konanie dostatočne vysvetlené. Kubrick natočil výbornú kostýmovú drámu o úspechoch a pádoch (hlavne vlastným pričinením) so zaujímavým dejom, kvalitným technickým spracovaním a zamyslením sa nad márnotratným a zdanlivo bezstarostným životom. ()

wiix

Je vidieť, že Kubrick svoje filmy vycibril detailmi takých kvalít, že človek sa nestačí diviť, či ide o film o 18. storočí v Aglicku alebo ide o film práve z tohto obdobia. Kostýmy, zábery, hudba či líčenie sú tak dôveryhodné a pôvabné, že ani tri hodiny deja tomu neuberú na kvalite. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal