Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

speedy7929

Každý ako si zaslúží! Mladý Alex si prešiel svojím peklom ale dostaval len to co sam voľakedy rozdával. Po pravde som nečakal že sa to takto vyvinie. Zo začiatku mi to prišlo ako fantasy blbosť pri ktorej sa budem nudiť no potom som sa do toho vžil a videl som jeden celkom dosť dobrý film. ()

Desdinova

Zaujímavá angličtina, aspoň z môjho slovenského hľadiska, film sa predstavil inak aký naozaj bol aj keď celý čas šlo o to isté, násilie a utrpenie, zaujímavo podané, celé mi to príde také zvláštne, v pozitívnom zmysle slova ()

TedTonks

Doporučení: před filmem nejdříve přečíst knihu od Anthonyho Burgesse (nebojte, je krátká) a přečíst si něco o rozdílu mezi originálem a americkým vydáním, podle kterého byl napsán scénář k tomuto filmu. Leccos to pak vysvětlí a pomůže vám to film lépe pochopit a více si ho užít :) ()

Shanen29

Není to film geniální,ale musím přiznat,že jsem u filmu hodně přemýšlel co Mr.Kubrick tímto filmem myslel.Násilí a brutalita je všudepřítomná a záleží na konzumentovi jak a kam si to zařadí. ()

Nešpi

Jestli jsem myšlenku filmu pochopil správně, tak je to skutečně hodné potlesku. Mechanický pomeranč má mnoho aspektů, které Vás ohromí, přes režii, herecké výkony, zajímavou hudební složku a i syrové zpracování apod. vše kromě zábavnosti. Podle mě je to jednou z hlavních priorit a bohužel mě film odst často nudil. ()

Blutarg

Dvě hvězdy jen za ty hezké nahaté holky, které ve filmu byly. Na film jsem se podíval jsem kvůli knize Zabijáci od A. Olsona, kde se na tento film několikrát odkazuje. Už chápu proč. Ale jinak je film zcela úplně mimo moje vnímání a chápání kinematografie a jsem vlastně rád, že tento paskvil nedostal oskara. ()

fallanga

Zvrácený, nechutný, nesmyslný a hrozivý. To je Mechanický Pomeranč. Navíc je to dokonale zahrané, odvyprávěné, má to jedny z nejlépe napsaných textů vůbec a skvělou hudbu. Kubrick si nebere servítky, v pohodě zobrazuje nahotu a násilí, jako by se nic nedělo (ach, staré dobré časy). Místy to mírně ztrácí dech, ale místy je to naopak dokonalé. Co se týče kvality příběhu, tak je to jak na horské dráze. Začátek je skvělý, brutální, nechutný, potom to občas nudí, občas fascinuje a konec ten zase exceluje. ()

xxCat

Môj prvý Kubrickov film. A nemohla som spraviť lepšie! Zoznámenie s pánom Kubrickom prebehlo hladko a nad očakávania, hneď ma presvedčil o svojich kvalitách a o tom, že jeho tvorbu budem naozaj obdivovať. Mechanický pomaranč je filmom, ktorý chcem pozerať stále dokola a dokola. Och prosím! Chcem vidieť každý záber, každý záber a každý detail si vychutnávať toľkokrát, až kým ho nepochopím do najmenšej úplnej súvislosti. Chcem sa každým detailom kochať a utápať sa v ňom! Pretože o tom je tento film. Nesie znamenitú myšlienku, o ktorej by sa tiež dal viesť zaujímavý rozhovor.. Ale prečo by sme nemohli my, snílkovia a rojkovia unášaní krásami filmu, len obdivovať Kubrickovo umenie?!.. Scéna v mliečnom bare.. Úplná katarzia. Niekedy som až žasla nad tým, ako jediný prvok alebo scéna dokázali zapadnúť do celkovej schémy filmu. Každá rekvizita sa nám snaží niečo povedať. Nezažila som film, v ktorom by to bolo viac očividné a po pozornosti volajúce. Pre niekoho možno prehnané až zbožné hodnotenie ale tento film je tak dokonale odvážny, a proste perfektný, že si to zaslúži. Film dotiahnutý do posledného detilu, must-see každého skutočného obdivovateľa filmového umenia. Bez rečí. ()

himor

Hmm...pozeral som a pozeral a snažil som sa aj pochopiť, ale zjavne ma to minulo...nechápem vznik filmu. Hviezdice som dal len preto, aby som tu nebol úplne za debila. Pre mňa osobne úplné sklamanie. 0% ()

Comida

Na svoji dobu šokující pohled na zkaženého člověka a následné jeho nápravy se kterou se ale postupně ztrácí možnost volby, což z každého dělá člověka. Jsem rád že mě film nějakou dobu nechá přemýšlet co tím vším chtěl Stanley Kubrick říci (to mám na filmech rád). Skvělá hudba, úžasné herecké výkony. Celkově perfektně natočený snímek. Tleskám režisérově genialitě. Famózní. 9/10. ()

Duke90

Výborný nadčasový snímek jemuž předchází ještě lepší knižní předloha Anthonyho Burgesse. Pro nezasvěcené nechci zabíhat do větších podrobností, ale pokud nemáte problém číst mezi řádky a hlavně chcete porozumět na první pohled samoúčelně vyobrazenému násilí, pak vás "pomeranč" nemůže minout. Existuje spousta artových filmů, které mám problém i po delší době rozumně strávit. U pomeranče mi ale z nějakého důvodu všechno ihned krásně zapadalo do sebe od herectví přes tři hlavní příběhové linie až po použitou vážnou hudbu. Všechno k sobě perfektní ladí. Přiznávám se, že knihu jsem četl až o mnoho let později a možná proto jsem více ovlivněn filmovou adaptací než knihou samotnou a nemám potřebu se piplat v rozdílech, které na výsledek nemají žádný zásadní vliv jako třeba u Kubrickova pozdějšího Osvícení natočeného opět dle knihy. Díky pomeranči jsem objevil geniálního herce Malcolma McDowella, jehož herectví si prostě nešlo ihned nezamilovat. To, jak přirozeně proplouvá a prakticky diriguje celý film, mě naprosto uhranulo a dokonce mi v závěrečné třetině bylo toho zmetka až skoro líto a po skončení projekce u mě vyvstala jediná otázka - kdo je vlastně tou největší obětí? Pravděpodobně nikdo, protože vše vychází z nenasytné a destruktivní povahy člověka obecně... ()

PhoenixSwan

Hranice mezi totálním šílenstvím a genialitou spatří světlo světa pokaždé, když se na Mechanický pomeranč někdo dívá. Stanley Kubrick dokáže diváka nechat pochybovat o svém duševním zdraví celou stopáž a je jen na vás, zda jeho práci oceníte a nebo budete proklínat. Malcolm McDowell se určitě sáhnul i se svým gulliverem na dno svých možností a ač je Alex považován za jeho životní roli bude třeba obdivovat jeho herecké kreace i v jiných filmech. On sám dobře ví, že pohupovat se mezi úspěchem a odpadní žumpou není zase tak těžké. Není však pochyb, že bez jeho úchylného pohledu s úšklebkem, by byl pomeranč poloviční. Viddy well, little brother. Viddy well. ()

G04T

Nemůžu si pomoct, ale nenacházím jedinou sebemenší chybku na tomhle geniálním filmu od stejně tak geniálního režiséra. ()

IvonaK

Tak jsem viděla kromě knižní ukázky i film a bohužel nudila jsem se u toho téměř celou dobu. Jediné co se mi líbilo byly ty bílé kočky a pak mě pobavily dvě scény. Ta jedna, kdy paní s fialovou parukou klepe na dveře, v posteli leží rozespalý mládenec a na dece mu spí had který byl komicky stočený do klubíčka. A ta druhá scéna která mě pobavila byla ta, kde k mládenci přistoupila žena jenom v kalhotkách a jemu se udělalo nevolno. Ikdyž vím že na té druhé scéně není nic k smíchu, ale člověk by čekal že ji vyslékne komplet a naopak ho to rozpálí. Mazací hlava byla určitě lepší. ()

giaruj

Šok. Úvod určite. Na mnohých miestach vizuálna krása. Je zázrak, keď si človek pozrie film bez anotácie, komentárov, recenzií, hodnotení a spoilerov. Náročné pozeranie na hranici morálnosti. ()

milwaukee

Mechanický pomeranč je tak dokonale ujetý, ale zároveň fascinující, že se k němu čas od času vracím. Fakt si nedovedu představit, že by hlavního, šíleného, hrdinu hrál někdo jiný, než Malcolm. Jemu to totiž přímo kouká z očí. A až budu chtít s někým těžce vyjebat, použiju obří keramický penis. ()

Bezda22

Film ztrácí na tempu. Prakticky od uvěznění hlavního hrdiny se to táhne. Jinak od začátku slušný tempo. Ale ve finále ve mně film nezanechal nic. Genialitu shledávám jinde. Tady bohužel jde mimo mě... 55% ()

BrunoA

Tenhle film dokáže zaujmout a vtáhnout do děje i po více než třiceti letech od doby svého vzniku. Na můj vkus byl ale příliš alegorický a symbolický - což je nectnost, kterou knižní předloha netrpí. Burgessova kniha si pět hvězdiček jistě zaslouží, film zaostává. ()

Zdenda

Výborné. Moc výborné. Film, který mě uchvátil svou atmosférou a stylem vyrávění. Přílišné násilí není na obtíž, spíše naopak a má výchovné účinky, proto nechápu proč je film stále ve VB zakázaný... ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse