Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

NoodlesCZ

Na koment jsem si to musel nechat rozležet v hlavě alespoň ty dva dny. Musím hned vyklopit, že násilí snáším dost špatně, občas jsem asi fakt křivil hubu nad některými okamžiky. Myšlenku jsem pochopil a nevidím na ní nic světoborného abych ji nazval geniální, ale to zpracování ....to je opravdu oříšek...jak ohodnotit. Přišlo mi vše dost kýčové a prvoplánově užité symboly apod. ale pak jsem si uvědomil v jaké době to bylo natočené a asi by se to dalo nazvat kýčem až v současném filmu ve stejnym použití. Nedokážu tenhle film řádně ohodnotit, pre jsem nežil v téhle době a na to abych ji shrnul vim kulec. Jediné co vím s jistotou je to, že je to nadčasový, vizuální nášleh kontroverze s hereckým koncertem účinkujících. Rád se zamýšlím nad podobnými smyčkami co si lidi dokážou, ale raději volím náznak, než scény "na tvrďáka" s takovou dávkou kontroverzní kritiky vyhnané na samý okraj absurdna. Rozhodně vím, že Burgessovu knihu si můžu s klidem odpustit xDD ()

tomoch

Neviem si predstaviť lepšie vyobrazenú dávku irónie, násilia a sarkazmu v spojení s Beethovenovim dielom. Po knihe, ktorá sa dostala na piedestál v mojej knižnici, som sa nechal filmom doslova uniesť a vychutnával som si všetky detaily žargónu a symbolov, ktoré reprezentovali Burgessove hlbšie sociálno - politické myšlienky, a pritom som sa zabával na výbornom hereckom výkone Malcolma McDowella. (Neviem si predstaviť, ako by som reagoval na tento extravagantný film vyvolávajúci veľa kontroverzií bez prečítania knižnej predlohy, ktorá ma na túto ,,jazdu" dokonale pripravila, a pri čítaní ktorej som pochopil, čo chce tým všetkým nespútane drzým a výstredným autor povedať). V tomto prípade zakázané ovocie veľmi chutilo :) ()

Tereza11

SINGING IN THE RAIN... pro mě získal úplně nový rozměr....100% vyléčen :-) Na svojí dobu to musel bejt hodně nestravitelný film...všechna čest...Pro mě komplexní filmový zážitek ()

macekjoe

Kultovní spojení McDowell - Kubrick. Kdo neviděl, neuvěří, že se něco takového natočilo. Snad i literární předlohu Anthonyho Burgesse film předčil, což se ve většině případů nestává. ()

zuzam

Tohle rozhodně není film pro slabší povahy. Sice zajímavý námět a výborně zpracované, ale plné násilí, odporných nechutností a deprese. Vhodné pro úchyly. Tohle nemohl natočit nikdo normální. ()

BEZHLAVY

V roce meho narozeni to byl jiste skandal, dnes citim nadcasovost, ale absolutne nesouhlasim s tak extra dobrym hodnocenim, nejvetsim skandalem je ovsem rozebirani nesmyslnych detailu nasich mistnich superodborniku... ()

Svatopluk.Vi

Jestli můžu nějaký film nazvat kontroverzním, tak je to určitě Mechanický pomeranč. Začal jsem tím, že jsem si přečetl knihu, která je prostě fantastická. Protože jsem z generace, která se ve škole učila rusky, je skvělé objevovat to, co autor využil v mluvě protagonistů. Film je vlastně plný násilí a zvráceností, které při čtení tak nevnímáte. Navíc na vás ve filmu působí hudba, o které se v knize jen mluví. Je to prostě perfektní převedení knihy do filmu a se všemi neduhy, které z toho plynou. Nicméně po závěrečných titulcích si uvědomíte, že vztah vás jako diváka, přešel od totálního nesouhlasu a zhnusení nad hlavním hrdinou přejde do litování a vlastně i obliby a fandění za to, aby systém porazil. Ale vážně byste to tak chtěli? Nemůžete se na všechno dívat černobíle. Ano, volíte ochranu zřízení, ale přehlížíte jednotlivce. Jenže právě z pohledu jednotlivce se může onen systém ochraňující většinu stát zvráceným. A jste zvrácení vy, když s tím souhlasíte? Skvělé herecké výkony, skvělá režie, skvěla hudba. Tohle chcete vidět. ()

Jumboun

Kubrickova variace na dobro a zlo. Kdy zlo a násilí je vlastně fajn a být dobrý je utrpení. Není to jednohubka pro diváka, který si chce odpočinout od všedních starostí obyčejného života. Je nutno se ponořit do Kubrickovi fantazie a sousto po soustu přežvykovat, rozpoznávat chutě a i když nám to občas nechutná, tak to prostě polknout a pokračovat dál. A po tak vydatném hlavním chodu je potřeba posedět, nechat si to sednout a přemýšlet co a proč jsme to vlastně jedli. A tak nějak si představuji dobrý oběd... Díky panu šéfkuchaři... ()

Pedro72

Je to tak protivný, že si člověk chvíli ani nevšimne, že je to vlastně hrozná nuda. Za tento vynález půl hvězdy. Druhá půlka hvězdy za to, že u tohoto filmu jsem kdysi pochopil, že stačí strčit nějakou blbinu časem do budoucnosti a lidi tomu začnou říkat sci-fi. ()

lineker

Kubrick dokázal tu všechnu špínu světa o které "A Clockwork Orange" je, skvěle ukočírovat. Na žádném jiném jeho filmu tolik nevynikne jeho geniální režisérský potenciál. To všechno násilí, šílenosti, vulgarity dokážete v průběhu filmu sledovat pouze jako odtažitý divák. Ta rezonace přichází až po skončení. A je kurevsky silná. ()

TheAnimalOne

Todle je jeden z těch filmů, který se stal kultovní záležitostí snad pro všechny milovníky podobně ulítlích experimentálních specialitek. Film začíná něčekaně originální, avšak velmi podivnou scénou, na kterou snad nikdy nezapomenu a celá první půlka filmu je zkrátka geniální. To se však nedá říci o druhé, jenž mě poměrně zklamala, jelikož jsem doufal, že film takových kvalit si bude držet stejné tempo po celou dobu a proto mě velmi mrzí, že nemohu dát plný počet s čistým svědomím. ()

Anonim1

Není to klasické sci-fi, není to ani detektivka. Je to naprosto geniální film o násilí, který si krásně hraje s pocity diváka. Sice některé efekty z dnešního pohledu vypadají trochu lacině, ale na svoji dobu to je opravdu výborný a hodně odvážný film. ()

zajpton

Kubrickovská šílenost. Nejspíše jeho nejosobitější film má hned několik rovin- morálnost, zvrácenost a jen lehce nastíněná politická manipulace. Je tam obsaženo mnoho a přesto se rozhodně vyhýbá jakékoli přeplácanosti či nesrozumitelnosti. Často balancuje na hraně snesitelnosti, ale film diváka donutí opravdu přemýšlet, což u novějších snímků už lehce postrádám. Pokud přistoupíte na režisérovu hru, prožijete opravdu silný filmový zážitek! ()

Walkerock odpad!

Tridsaťtri minút strateného času. Zdalo sa to ako tridsaťtri rokov. Bezobsažný film, do ktorého bola vkusne zvolená bezobsažná hudba preveľkého Beethovena, zaiste lahodiaca uchu lineárnych matematikov. Pocitové vákuum tejto eklektickej suchotiny by zabilo aj medveďa v hibernácii. Podozrievam Kubricka, že zneužíval film na prezentáciu vlastnej kolekcie nábytku a bielych dupačiek pre adolescentných manekýnov. Lebo IKEA a Christian Dior s ním nič nechceli mať. To isté možno vidieť v jeho Vesmírnej odysee. Nenápadne, pomaly, veeeľmi pomaly, dáva si na čas, podsúva divákovi bizarne nezaujímavé návrhy interiérov. Ale zato aspoň názvy jeho filmov neklamú. Dokonale vystihujú ich bezobsažnosť. Mechanický pomaranč v skutku pojednáva o niečom biologickom čiste mechanicky a Vesmírna odysea je rovnako nudná ako je vesmír prázdny. Absolútna nula bola dosiahnutá. Možno film začína až niekedy po tridsiatejtretej minúte, lenže to mal mistr Kubrick oznámiť. Jeho chyba. Ovšem, postmoderný junák obdarený utkvelou predstavou vlastnej hypercepcie, bude blažene ryčať ako tur na kolonoskopii, že aký olovene hutný inteleguání prívarok to strávil, oproti ktorému je aj Surakova katra ako z polystyrénu. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse