V lednu roku 2009 se svět stal svědkem „zázraku na řece Hudson", když kapitán „Sully" Sullenberger (Tom Hanks) nouzově přistál s poškozeným letadlem na ledových vodách řeky Hudson a zachránil tak život 155 pasažérů na palubě letadla. Přestože veřejnost a média mluvila o ojedinělém činu dokazujícím jeho letecké dovednosti, probíhající vyšetřování hrozilo zničit jeho pověst a kariéru. (Freeman Ent.)

wowylgu313

Opět jeden True Story a opět v podání Hankse v naprosté profesionálním hereckém umění. Do poloviny filmu je to spíš taková debatní seance, pár vzpomínek. Ale když přijde na kompletní představení jak se to stalo z očí pilota. Jste vtáhnutý. A vyflusnutý po zadrženem dechu až na řeku Hudson. Opět až neuvěřitelný že se to stalo a že tohle někdo dokázal a to samé že tohle někdo dokázal tak krásně až dokumentaristicky natočit. Jelikož jsem nedávno s Tomem koukal na Kapitán Phillips a ten se mně líbil o trošičku více. (Příběhově) tak zde dávám jen o mírně procent méně a to 85% děkuji. Více takových filmů. ()

GejmronCZ

Skvěle zpracovaný příběh podle skutečné události. Nejdřív jsem byl zmatený, že si nás to nenechá nejdřív prožít, ale nakonec myslím, že to je fakt dobře podané. Je to určitě velmi dobrá pocta Sullymu. Ze strany Hankse myslím, že taky supr, takže co dodat. Nejoblíbenější film to u mě nebude, to ne, ale rozhodně mu nemůžu upřít kvalitu, atmosféru a náhled do celého vyšetřování ze Sullyho pohledu. ()

Kinofil

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $60 mil. || USA: $125,070,033 - ČR: 8 930 368 Kč - Celkem: $240,797,623 || Lidské emoce vyjádřené pilotem. Často sice vrtím hlavou nad tím, jak Hollywood zfilmuje každou historickou událost, mnohdy i poměrně obrzo poté, co se udála. Jenomže, když z těchto filmů vylezou neskutečné lidské dojáky, navzdory tomu, že víte, jak to celé dopadne, není nad čím remcat. Spielberg Eastwood sice servíruje poměrně rutiní polodokumentární, občas i televizní (v tom lepší smyslu) podívanou, která je ale právě protkaná těmi nejhřejivějšími lidskými momenty, na které vám stačí minimální budget. Samotná havárie bere dech ne pro své efekty, ale naprosto profesionální chování Sullyho, kopilota a letušek, kteří ve chvíli, kdy nejspíš brzo zemřou dělají vše proto, aby pravděpodobnost tragické havárie snížili na minimum. Když s tím Sully nakonec úspěšně plácne na Hudson, nedá se ubránit dojetí a pocitu sbírání čelisti ze země. Z kooperace všech přítomných se derou slzy do očí, aneb nikdo nenechá nikoho ve štychu, aby se opakovalo 9.11. Druhá půlka filmu se pak točí kolem pravého opaku lidství, kdy si korporátní společnosti vysvětlují nehodu po svém a snad více než radost z 0 obětí je trápí to potopené letadlo (a ztracené kufry pasažérů, ale o tom se nemluví). Sully se ale nenechá přechcat a k celému případu přistupuje stejně profesionálně jako při nehodě. Diváka pak dojímají scény jako volání manželce, že se asi chvilku zdrží v New Yorku, Sully žádající čistou košili, přičemž pokojská by mu nejraději věnovala celý hotel apod. Když se pak celá nehoda vysvětlí s připočtením lidského faktoru (který korporátům zřejmě schází), divák znovu slzí a tleská. A v tom momentu ho rozseká i tak banální vtip jako: "Kdybyste mohl příště udělat něco jinak, co by to bylo? Udělal bych to v červenci." 90%. ()

hrumsrt

Co si budeme povídat Clint Eastwood je fenomén, který nejprve upoutal svými bouráckými rolemi, aby pak ukázal, že filmu rozumí natolik, aby si točil svoje vlastní kousky.. Žeru jeho herecké umění, které servíruje v posledních dvaceti letech a nikdo nehraje tyhle dědoušky jako on. A vsadím se, že on tu s námi ještě něco odfrajeří.. Sully je pokus zfilmovat událost, která před těmi už skoro patnácti lety obletěla svět. Padající letadlo dokázalo proletět městským panoramatem a nouzově přistát do řeky Hudson, která půlí světové velkoměsto rozpínající se na západním pobřeží USA. Partička 150 pasažérů se chystala na další rutinní let do Seattlu, když ale hejno bernešek (něco jako kachna) se přišlo s letadlem trošku těsněji rozloučit. Nebylo to příliš šťastné setkání a většina letících ptáků z důsledku velkého tlaku byla vcucnuta do motorů, které to prakticky vyřadilo z provozu.. A jak se díváte na jiné záznamy z leteckých katastrof, tak ty pří po startu bývají nejproblematičtější.. Motory v háji, letadlo nad sídelní oblastí New Yorku a co teď.. Je vlastně zázrak už jen to, že při pádu netrefilo kteroukoli z těch majestátních výškových budov, které se z velkoměsta tyčí.. Celá tahle filmová "simulace" je fantastická, i když tušíte jak dopadne, tak není vůbec nouze o napětí.. Hrdinové, to jsou odvážní piloti, kteří dokázali obrovské nefunkční letadlo usadit do ledové vody a zachránit všem život.. A paradoxně jde o nejslabší a nejpředvídatelnější část celého snímku. Jelikož to pravé je všechno to okolo.. Než aby se piloti oslavovali jako hrdinové a byl z toho další american miracle, tak lidé s mocí, co by snad museli platit nějaké odškodné, když už došlo na netradiční situaci, že při havárii letadla přežili úplně všichni, musí všechno prošetřit ideálně s řešením, že jde o chybu těch, kterým by všichni měli být vděční.. Speciální vyšetřovací komise zkoumající důsledky ptačího střetu, či jiné další alternativy, jen aby mohlo svalit vinu na možná nejlepší zaměstnance svojí letecké společnosti.. Poutavé téma, které ale není úplně schopné obstát ani v takhle střízlivé stopáži a několikrát musí sáhnout k byrokratickému tempu.. Tom Hanks přistávající jako spasitel, aby se z něj stal štvanec, není špatný, ale přesto je to Aaron Eckhart, představujíce svoji nejlepší roli od Temného rytíře, na němž jsem si divácky smlsnul.. Letmý nádech katastrofického filmu a (ne)hrdinského eposu, který Eastwood zabaluje do netradičně chladné Ameriky, která si možná poprvé nepřipouští, co bych čekal. Odměřený tvůrčí přístup, jaký po málu při takové události ždímá emoce.. A po opravdu dlouhé době solidní pokus o podobný žánrový snímek, kde ústřední úlohu hraje tragédie (ehm zázrak). P.S. Takhle sterilní a supovitou komisi lidí, která rozhoduje o správnosti vašich kroků jsem neviděl od vykonstruovaných procesů v 50. letech. 75% ()

carl.oesch

No, když jsem ten film viděl, tak bez ohledu na vše ostatní v tomto konkrétním filmu se mi vybavovali lidé, kteří vás z pozice "specialistů", "kontrolorů", "auditorů a podobných blbů, trávích svůj pracovní čas mezi žvaněním do mobilu, žvaněním přes net a žvaněním na schůzích snaží dostat, že jste svoji práci, o které mají jenom mlhavé a teoretické představy neudělal dobře. A nemusí se jednat o přistání s letadlem na zimním Hudsonu. O tom pro mně ten film je. A je udělaný skvěle od A až do Zet. ()

tomashinka

Jsou filmy, které by měly být jako povinná četba k povinnému zhlédnutí. Při sledování příběhu jako je právě tento se totiž člověk dozví asi tak tisíckrát víc věcí a pochopí tisíckrát víc souvislostí, než když pouze sleduje v byť neustále se opakující zpravodajství. Silný příběh, podaný velmi dobře zpracovaným scénářem, výborně vybraní herci v čele s Tomem Hanksem a charizmatickým Aaronem Eckhartem, kvalitní kamera s rozlišením 4K. Film nenudil, neustále podával nové a nové souvislosti příběhu, včetně průběhu letu, havárie, ukázal zvládnutou záchrannou akci a v neposlední řadě vyšetřování manipulované k obvinění pilotů, že zničili letadlo zbytečně, protože by stihli přistát na některém z blízkých letišť. Při natáčení bezvadně zvládnuté pasáže z průběhu havárie a následné záchranné práce - vše působí naprosto reálně. Hlavní náplní filmu je ale samotné vyšetřování, které sice není tak působivé jako letadlo položené na řece a děj okolo něj, ale ukazuje, co museli piloti prožívat ve dnech, kdy se rozhodovalo o správnosti jejich reakce a tím nejen o jejich prestiži, další práci, ale především o existenční budoucnosti jejich rodin. V závěrečných titulkách se objeví několik malých scén se skutečným kapitánem Sullenbergem a tady jsem pochopil, že nejlepší na filmu byl výběr herce pro hlavního hrdinu. Pro mě nejdůležitější pocit z filmu je, že jsem všemu věřil, vše působilo opravdově a nikdy se nestalo, že bych pochyboval o reálnosti situace. A to se stává málokdy, maximálně jednou za 5 let :-) Takže 5 ! ()

robfi

Milacku, tolik lidi na palube, ach, musim ti neco rict, ach ach promin mi ach ach, miluji te ... Pokud chcete slusnou davku predvidatelnych klise (zli novinari a vysetrovatele, hrdinni hasici a policajti, hroutici se manzelka na telefonu a ubijejici kecy odnikud nikam), jdete na to. Je fakt, ze ta nejhorsi gestapacka klise jsou tentokrat slepena ze vsech moznych uhlu, je to sestrihane retrospektivne, cast je ve snu, cast je halucinace, cast jsou vzpominky a cast je buh vi co ..., nicmene i tak je to tak zoufale predvidatelne, ze si rikam - kurva Hanksi, to jsi vazne tak chudy, ze si do svoji sbirky prestiznich a kultovnich filmu musis pridat tuhle kokotinu ? Abych to jen nehanel, vykony hercu jsou dobre, ale ty umelohmotne emoce predepsane scenarem proste nemaji na vic, nez na dve hvezdy, i kdyz to hraji mistri nad mistry. Eastwoode, smaz se za zahozeni tohoto tematu v pekle. ()

oSiSko

Príjemný film so skvelým hereckým obsadením, ale nejak mi tam chybal efekt prekvapenia či napätia. Stále to bolo akokeby v jednej tónine bez nejakých zvratov a tak to prišlo až do konca. ()

sharp87

Co je to zázrak? Situace, kdy nastane jev s pravděpodobností blízkou nule? Přátelé, to, že ten let přežilo 155 / 155 cestujících je jev s pravděpodobností blízkou nule. Takže zázrak. :) ()

halberdier

86! -letý Clint Eastwood po megaúspěšném Americkém sniperovi natočil další portrét amerického hrdiny - tentokrát ještě povedenější a přístupnější i neamerickému publiku. Příběh je jednoduchý, ale díky střídmé stopáži ani na chvíli nenudí. Tom Hanks je jako vždy sázka na jistotu a jen málo herců současnosti se může pyšnit tak vytrvalou star power. Letecké scény - ač jich není tolik - jsou napínavé a celkové vyznění snímku je velmi pozitivní. ()

tomino28

Clint Eastwood je zkušený borec, který toho za svůj tvůrčí život dokázal opravdu hodně. A velmi dobrou zprávou je, že dokázal s přehledem ukočírovat i tento skutečný příběh pilota - hrdiny. V momentech, kdy by leckdo mohl lehce sklouznout k přílišnému patosu a glorifikování Sullyho se Eastwood statečně drží, a za to má u mě velké uznání. Jedná se o nepřeslazenou kvalitní filmařinu s výborným hereckým obsazením a díky tomu všemu je sledování Sullyho silný a veskrze pozitivní zážitek. ()

imaginer21

New York už dlouho nebyl tak plný dobrých zpráv. Zvlášť, pokud jde o letadla. Civilní a přitom epické, v komorním balení. Už při prvním pohledu na Hankse je jasné, že půjde o jeho další herecký koncert, tentokráte zobrazující přesvědčení i pochyby v hlavě jednoho "obyčejného" dobráka, kterého proslavil neobyčejný čin. Eastwood to vzal kulišácky formou několika perspektiv a výborné výtavby tak, aby sám divák v každém momentě hledal ty pomyslné kousky závaží a přikládal je na pomyslné váze k dobru pro Sullyho. Ono není o čem pochybovat a vlastně spíš než o Sullym byl celý film o tíživém momentu, ze kterého po dlouhé době oproti jiným podobným z obřího průseru nakonec všichni vyvázli bez újmy. A to hlavně proto, že prostě každý udělal tu svou správnou věc. Ostatně i to Eastwood prostřednictvím Hanksova projevu na samotný závěr zmínil. Objektivně bych asi dal 4 hvězdy, ale s nadějí, že ten film trošku pohne ve světě vědomí, že vše může dopadnout i dobře, dávám plný počet. A nezlobil bych se za jakoukoliv zlatou sošku. ()

cinemafil

Clint má prostě cit pro dobrý scénář. Závěrečná scéna před velkým publikem. Pilot Sullenberg je Tomova mistrovská partie. Obhajoba je mistrovská psychologická hra. Skoro vrchol 4* ()

Grimaldi

Je nepsané pravidlo,že životopisný film trvá dlouho,ale Clint si správně uvědomil že v jednoduchosti je síla a dává to divákovi znát i na stopáži. Někdo muže namítat že měl film trvat déle,já tvrdím že “Sully” využil danou událost v maximální možné míře,stylem který vás nebude nudit,naopak budete obdivovat výkon Toma Hankse i Aarona Eckharta,který zde není vůbec špatný.Eastwood to zvládl se ctí a minimem patosu a i když je styl vyprávění hodně postaven na flashbacích,jsou dokonale přehledné i pochopitelné.Jako bonus má divák v malé míře ve snímku i různé vtípky,ale vždy jen k tomu vhodných momentech.Já po shlédnutí snímku odcházím z kina s dobrým pocitem,úsměvem na tváří a už se těším na další tvorbu jak Clinta,tak Hankse. ()

Sharlis

Film je zrobený veľmi perfekcionisticky, samozrejme dvojica Eastwood - Hanks poskytla top filmovú kvalitu. Napriek tomu sa vás (skutočné) udalosti vo filme nedotýkajú reálne a to vám zrejme zabráni dať plné hodnotenie. Každopádne po filmovej stránke výborne a určite stojí za pozretie. ()

belinko

Reklama na super ameriku... inak pekne natočené... s bolesťou nad Hanksovým snehom na streche... čo už, všetci starneme ()

hony23

Tom Hanks v hlavní roli, režisérem Clint Eastwood a k tomu příběh pilota, který nouzovým přistáním na řece Hudson zachránil život 155 lidí. Tohle prostě nemohlo dopadnout špatně. A protože amíci naprosto výjimečně vynechali tuny patosu a stopáž stlačili hluboko pod 2 hodiny, není tomu opravdu co vytknout. ()

Clint Eastwood do důchodu nespěchá

Clint Eastwood do důchodu nespěchá

19.04.2019

88letý legendární herec a režisér Clint Eastwood (Pašerák, Americký sniper) do důchodu rozhodně nespěchá. Momentálně totiž krouží kolem projektu The Ballad of Richard Jewell, který by mohl natočil… (více)

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu