Reklama

Reklama

Letecký kapitán US Airways Chesley "Sully" Sullenberger je zkušený pilot. 15. ledna 2009 nastupuje na let z newyorského letiště LaGuardia do Charlotte. Start probíhá bez problémů, ale když letadlo začne nabírat výšku, naletí do hejna ptáků. Nejdříve vypadává jeden a následně i druhý motor. Sully okamžitě přebírá řízení a žádá letového dispečera o místo na nouzové přistání. Dispečer mu nabízí dvě nebo tři varianty, ale Sully zjišťuje, že ani na jedno z nouzových míst nedoletí. Jediná možnost, kde přistát, byla řeka Hudson. Svým okamžitým rozhodnutím zachránil životy všech 155 lidí na palubě, kteří jako zázrakem přežili destrukci obou motorů letadla. Letecká společnost spolu s výrobcem letadla ale spustí vyšetřování, které má objasnit, zda tento manévr byl nutný. Existují totiž simulace, které potvrzují, že bylo možné bezpečně se vrátit na nejbližší letiště. Kapitán Sully ze dne na den ztrácí soukromí, nejdřív je médii takřka heroizován, aby byl vzápětí očerňován pochybnostmi o správnosti svého rozhodnutí. (TV Nova)

(více)

Recenze (886)

POMO 

všechny recenze uživatele

Eastwoodovsky jemné, ľudské a komorné. Presne také, ako si udalosť zaslúžila a jej vnímanie a pochopenie vyžadovalo. Výborný scenár, citlivá réžia a (opäť) famózny Hanks. Silne zvažujem piatu hviezdu, pretože je malý zázrak, čo sa z toho - síce bez väčších emócií, ale bez jedinej, čo i len mikroskopickej chybky na kráse - podarilo vydolovať. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Holt kdo umí, umí. Jeden frajer přeqapivě dokáže udělat z Érbasu hydroplán a nonšalantně ho bez zbytečného čvachtání parknout do řeky místo do WTC, no a druhý frajer o tom přeqapivě bez zbytečného patosu dokáže nonšalantně splácat stručný a přímočarý filmík místo obvyklé emocionálně kýčovité dojnice pro opneumatikované hospodyňky. Tak se to má dělat, kluci! ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Čím dál víc mě zajímá, jak to ten Clint sakra dělá, když mu za chvíli bude pomalu devadesát. Žádný zázrak, ale poctivý, faktografický snímek s velkým množstvím samozřejmého hrdinství, malou špetkou patosu a pointou, která vypadá trošku jako z detektivky. A Tom Hanks, samozřejmě. Zajímalo by mě, jak moc je touhle událostí inspirován Zemeckisův Let z roku 2012. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Důmyslně vystavěný portrét disciplinovaného profesionála, stíhaného pochybami, zda odvedl nejlepší práci, jakou mohl. Obraz ústředního „zázraku“ i portrét hlavního hrdiny Eastwood skládá z několika retrospektiv, z nichž každá akcentuje jinou rovinu události a všechny se pak „zrcadlí“ v Sullyho závěrečném proslovu, vyzdvihujícím zásluhy kolektivu. Sullenberger je sice díky Hanksovi charismatičtější osobností, než jak působí z toho, jak sám sebe popisuje v knize, podle které byl film natočen, ale pořád jde o docela obyčejného pracujícího člověka pevných zásad a neměnných rituálů, ne o hrdinu každým coulem, který by vtipně glosoval každou potíž a hravě zdolával všechny překážky. Eastwood díky němu muže koncept hrdinství nahlédnout opět v jiném světle. Hrdinou se bez ohledu na oslnivost svých povahových vlastností může stát každý, kdo „jen“ dobře vykonává to, v čem je nejlepší. Více zde. 80% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Clint Estwood sází na opravdovost a tu taky umí dát na plátno jako málokdo jinej. Jen si mohl odpustit ty nárazy letadla do baráčků, to mě nepřišlo jako ideální ke komornímu tonu filmu, teda komorní až po tu dobu, co nám dopřeje přistání letadla na řece Hudson a že se nejedná o žádné letadélko Káně, ale o pořádnýho macka. Tahla scéna a Clint nám jí daruje hned dvakrát, pokaždé trošku jinak kopla Clinta do letošní nominace na Oscara, protože to bylo cca 30 filmařsky absolutně dokonalých minut. Samozřejmě není to jediný za co má Clint u mě výbornou, třeba casting, Hanksem na roli kapitána Sullyho trefil bingo. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nepřehání ten Clint Eastwood s tím nacionalismem už trošku? Dobře, zkousnu válečnej film o jedné slavné americké vlajce, beru i příběh jednoho amerického snajpera, který tvrdý chleba má, ale je opravdu nutné udělat podrobnou rekonstrukci toho, jak na řece Hudson přistálo letadlo před osmi lety? Nedivím se, že tenhle film bez titulků má sotva 90 minut, protože k tomu není moc co dodat. A ještě mi ani digitální scény s letadlem nepřišly kdoví jak pěkné. Před patnácti lety možná, ale dneska? Ještě, že hlavní roli dostal Tom Hanks, protože ten horší už nikdy nebude. Všechno ostatní už znova ale nikdy nechci vidět. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $60miliónovTržby USA $125,070,033Tržby Celosvetovo $240,797,623Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,932,074Tržby za predaj DVD v USA $15,183,036║ Zručný Clint Eastwood a ako je už zvykom štandardne výborný Tom Hanks. Dejovo to je spracované veľmi pútavo a má to hneď niekoľko silných momentov, kvalitka. /videl v kine: 80%/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Pro někoho to může být hra na jistotu (je tu oscarový oblíbenec Clint Eastwood, oblíbenec americké vlády Tom Hanks, příběh podle skutečnosti) a nemýlí se. Přesto film zbytečně netlačí na emoce, patos tu není tak silný, jak by mohl, a hlavně způsob natočení perfektně rozvíjí hlavní motiv přistání a vnitřního boje kapitána letadla se svým svědomím. Tom Hanks tu zase po delší době podává výkon, který vtáhne civilním pojetím a současně je uvěřitelný (žádné jeho velké úsměvy a dětinský kukuč). V závěru filmu možná chybí vyvrcholení, ale divák si při závěrečných titulcích rychle uvědomí, že vyvrcholením byl samotný čin kapitána a záchranných jednotek. PS: velké plus za věrhodnost a důraz na detaily ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Dobře vystavěné drama, které relativně úsečný příběh zpestřuje několika chytře načasovanými změnami perspektivy. Eastwood režíruje konzervativně a drží na uzdě patos, což se v průběhu hned několikrát zúročí, když se ze "současnosti" vrátíme na palubu letu 1549. Jediný problém je vlastně postava Sullyho, která je tak jednorozměrně pokorná, dobrá a sebe-pochybovačná, že aby film vůbec mohl fungovat jako drama, musí démonizovat vyšetřovatele z NTSB. Všichni kolem zázračného letu 100% vykonávají svou práci, film je doslova ódou na běžné pracující Američany, kteří věří svému zadku víc než počítačům nebo institucím. Mám ale pocit, že dělat z NTSB skupinu zaujatých, manipulativních a nepřejících kravaťáků, je i v případě "fiktivní dramatické rekonstrukce" hodně sporné. Hlavně když mezi nimi působí mnoho bývalých pilotů a prokazatelně obvykle velmi těžko nesou selhání svých kolegů. Takhle se zdá, že nehodu obklopovaly samí profíci krom samotných vyšetřovatelů. Proč tenhle exkurz? Sully je vlastně hodně řídký a jednostrunný film. Zábavný, ale prostinký. Budiž mu přáno, nemohl jsem od něj odtrhnout. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Poctivý, hrdinský, vlastenecký a hlavně uměřeně patetický film, prostě takový, jak ho umí natočit Clint Eastwood, skromný nestor Hollywoodu, který se v mých očích velmi podobá hlavnímu hrdinovi svého filmu, kapitánu Sullymu. Oslava lidí, kteří perfektně ovládají své řemeslo a na jejichž profesionalitě stojí celý systém, oslava pokorné protestanské (pracovní) morálky... ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Žádné obezličky, žádné serepetičky, citlivě dávkovaný patos a žádná klišé. Skrze chytře vystavěnou strukturu se jde rovnou k jádru pudla; a to sice konfliktu člověka, který dokázal s linkovým letadlem bez funkčních motorů zdánlivě nemožné, aby následně začal pod tlakem okolí pochybovat, zda náhodou to co udělal, nebylo naopak to vůbec nejhorší možné řešení a zbytečné eskamotérství. Hanks opět dokazuje, že co se týče škatulky "obyčejných správných chlapíků od vedle", tak nemá v zámoří konkurenci. Jde to na dřeň a strhává to ve všech momentech; při mrazivě chladně klidném řízeném krizovém přistání samotném, v momentech začínající paniky po něm, během intenzivního grilování před komisí i při sebezpytném bloumání zmrzlým New Yorkem. Jakkoli by to na první pohled svádělo k přirovnání ke Zemeckisově Letu, tak to má mnohem blíže ke Greengrassovu Letu číslo 93. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

// Distributor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,955 // Otvárací Víkend v USA: $35,028,301 // ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,KAPITÁNE SULLENBERGERE, JSTE HRDINA NEBO MÁTE STÁT PŘED SOUDEM?“… /// Retrospektivní (samozřejmě, jaký jiný!) vyprávění o 208 vteřinách a sledu událostí, které následovaly. Ohromnou devízou filmu je to, že trvá tolik, kolik trvat má. Nevotravuje, udržuje napětí a dramatem ze soudní síně graduje. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Highest Duty: My Search for What Really Matters“, se kterou Chesley Sullenbergerovi pomáhal Jeffrey Zaslow neznám. 2.) Neznám žádnej film se šťastným koncem vo letadle v New Yorku. 3.) Thx za titule „fceli medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

Drama o zakomplexovaném dědkovi. Říkal jsem si, to není možné, že je Tom Hanks takový prďola a že tak děsně sešel. To ho určitě namaskovali...Tak jsem si zadal na googlu jeho fotky z roku 2016 a on tak opravdu vypadá :-( Vždyť by mohl hrát fotra Johnu Travoltovi! Joan Collins, která má 83 let, by mohla hrát jeho vnučku! ()

tron 

všechny recenze uživatele

"Nebola to havária. Bolo to pristátie na vode." Asi ešte väčšia nuda, ako starší Eastwoodov hit Americký ostreľovač, hoci po charakterovej stránke ma to bavilo predsa len o čosi viac, nakoľko Hanksov kapitán lietadla je na rozdiel od vytretého snajpera Bradleyho Coopera sympatický, ľudský a príjemne obyčajný. Tým by sme však pomaly ale iste s plusmi končili. Nie je to zlé, len ma to strašne nebavilo a nudilo, našťastie to malo len osviežujúcu hodinu a pol, za čo Clintovi treba uznanlivo potľapkať po pleci, lebo mnohí režiséri nevedia triezvo odhadnúť "správnu" minutáž a ich filmy často trvajú aj o hodinu dlhšie, než by mali. Tu nie. Tu je to naozaj tak akurát. Aaron Eckhart bol fajn (no jeho fúzy pôsobili dosť obludne, nechcem povedať hororovo) a ústredná havária bola presvedčivo nakrútená. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Eastwood a Hanks na staré kolena předvádí precizní výkon v každém směru. Nedoufal bych, že Životopisné Drama mě strhne víc než cokoliv jiného za poslední dobu. Hleděl jsem až do dvou rána, jak to celé dopadne. Napínavé, inteligentní, poutavé a perfektně zahrané. Paráda. 90% ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Přijde mi dost neuvěřitelný, že se podobný slyšení vůbec mohlo odehrát, místo aby kapitána ihned nesl celý národ v peřince, líbal mu zadek a nějaký prošetření se provedlo hezky potichu, důkladně a bez nervů pro něj. Ale holt žijeme v realitě, která je občas obrácená vzhůru nohama. Jo, Hanks s Eckhartem sázka najisto, Eastwood k tomu přistoupil dost komorně, s respektem a já vzhledem k jeho věku opět jen zírám. Na chladnou formu bylo těch emocí až dost. Takže film, který vám možná nevystřelí díru do čela, ale na který může mít zlý kecy vážně jen totální dement. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Jsem přesvědčená, že Sully je rád, že ho mohl hrát Tom Hanks v jedné jeho "neskutečné" situaci, kdy šlo o život 155 lidí. Já se přiznám, že jsem měla několikrát slzy na krajíčku a jsem ráda, že jsem mohla vidět i druhou stránku věci, kdy probíhalo vyšetřování. Skvěle natočené a těch 35 vteřin lidského faktoru mě už totálně dostalo. Tom byl vynikající jako vždy, to byla trefa do černého a celkově to byl zázrak, jinak to neumím pojmenovat. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Mluví k vám kapitán: Připravte se na náraz." Tak to chce slyšet asi každý cestující v letadle. Mě by to dřív asi taky vadilo, ale kdyby mi to říkal klidný hlas kapitána Sullenbergera, tak bych si přes odpor "zaklínajících" letušek v klidu vylezl na pravé křídlo a celé bych to natočil, protože tohle nemohlo špatně dopadnout. Já se tedy musím přiznat, že přistání Airbusu A-320 se 155 cestujícími na palubě bylo natočeno skvěle, ale k mé velké radosti nebylo tím nejlepším, co mi tento snímek nabídl. Tím totiž byli byrokrati, kteří v klidu svých kanceláří počítačově simulovali tak dlouho, až nebylo jasné, kdo je padouch a kdo hrdina. Já to chápu, protože někdo musí zaplatit to vylovení, vysušení a odbahnění Airbusu, ale Sullyho rozhodný postoj dal jasně najevo, že nikdo z jeho posádky to nebude. Tak to asi zase vyjde na chudáka pojišťovnu. Takže jediný, kdo podle mne ještě má reálnou šanci Sullyho potopit, jsou ochránci zvířat, protože odpovědnost za smrt ptáků v motorech je jednoznačně na něm. A v tom je šance pro pojišťovnu. Ještě nemáš vyhráno, frajírku. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Sully jde na věc od prostředka, střídá napínavé scény z letecké kabiny se špetkou příprav, které tomu předcházely a kupodivu nejvíce se soustředí na dobu "poté". Díky tomu vzniká neobvyklý životopisný film, který nezneužívá skutečnou událost pro tvorbu hollywoodského patosu. Eastwood ve skvěle zvolené stručné stopáži režíruje tak, aby vykreslil situaci věrohodně a úctyhodně. 8/10 ()

Reklama

Reklama