Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

mirec88

Tak som konečne videl taký ospevovaný originál. Keď som videl aké je to dlhé, pomyslel som si, že to bude asi trochu nudnejšie nakoľko som videl dávnejšie remake, ktorý bol kratší. Ale vôbec nie, odsýpalo to rýchlo, herci boli perfektní, Sue chutnučká a príbeh, nuž taký ako remake a predpokladám, že aj kniha (ešte stále som nemal čas sa k nej dostať) - zvrátený, ale zaujímavý. Na Lolite sa mi naviac páčilo to, že to bola takmer plnohodnotná komédia, pretože som sa párkrát zvíjal od smiechu (lehátko). ()

šerminator

Oproti modernějšímu pojetí s Jeremy Ironsem mi tady chybí ta hustá atmosféra. Dost možná, že film byl poplatný jen své době a dneska už zkrátka tak nepůsobí. S délkou téměř tři hodiny je to místy i nudné. Lolita tady nebyla ten sexuální symbol a James Mason mi do té role taky nějak exta nepasoval. Samozdřejmostí je vyzdvihnout herectví Petera Sellerse, ale to je asi tak všechno. ()

kornflakeska

Pro diváky v 60. letech by to pravděpodobně byla záživná podívaná, ale já jsem se příšerně nudila. Remake z roku 1997 mě potěšil mnohem více, dokázal navodit specifickou atmosféru knihy. Nehledě na to, že herecké výkony jsou velmi sugestivní, Sue Lyon mě příjemně překvapila, ale i tak nevypadá jako dvanáctileté děvče. Moc mluvení a příliš pomalý spád. ()

mcleod

Hezký příběh, ale jinak plochý film bez nějakého většího zamyšlení nebo nabádání k zamyšlení, bez poutavější zápletky a také bez nějaké zajímavé režisérské práce. Prostě šlo jen o takové nefilmové vyprávění o jednom chlapovi, který chce jen pro sebe hodně mladou holku (i když je ve filmu zřejmě o mnoho let starší než v knize) a je schopen pro to udělat jakkoli nemorální kroky. Následně se dozvídá, že byl podveden a vykonává mstu (což se pro předejití nežádoucího překvapení dozvídáme dopředu již na začátku filmu a tak jediná vážnější zápletka a vrchol filmu zcela ztrácí své tajemství). Navíc je film v některých pasážích oproti knize (jak jsem se dozvěděl, protože jsem knihu nečetl) podstatně zjednodušený a některé kroky hlavních postav filmu nejsou dostatečně vysvětleny, a divák tak nedostává prakticky žádný podnět k zamyšlení nad dějem. ()

Berenise

Neviem presne kde sa stala chyba, zrejme prinajmenšom v tom, že som videla novšiu Lolitu s Ironsom a Swainovou a ich výkony sa mi páčili a film ma vtiahol do deja. Najmä Jeremy Irons, ktorému sa v každom pohľade zračilo všetko to peklo ktoré prežíval zároveň s rozkošou... Kubrickova Lolita ma nechala chladnou ako psí čumák, citová odozva z mojej strany sa rovnala prakticky nule. Možno nie som stavaná na precítenie takto starých filmov, ale nevedela som sa dočkať konca. Bolo to tak akosi..... nijaké.... Tak 2,5*. ()

Trisis

Otravná kravina, odporne postrihaná, nudná, nezáživná, nebavili ma ani herecké výkony, a rozhodne najhoršia filmová hudba všetkých čias. Čo sa týka réžie... naozaj... veľký Stanley Kubrick?.... wtf ()

kisha

jojo, pohrávat s chlapama si tohle pěkné děvče umí, ale na Lolitku je moc staré...a pan Kubrick mi zvednul adrenalin tim, že pominul půlku Nabokovy knihy ()

Sdoom

Ach jo, jednou to asi přijít muselo, Stanley Kubrick a zklamání. Přitom stačilo o nějakých 30 až 40 minut zkrátit stopáž a nebát se trochu odvázat, přes nespornou kvalitu je Kubrickova Lolita příliš rozvleklá a sterilní. ()

Germanotta

Nieje to jeden z najslabších Kubrickov..Proste je to príbeh, ktorý každému nesadne a myslím, že Kubrick to na svoju dobu lepšie natočiť ani nemohol. Herečka, ktorá stvárnila dráždivú Lolitu sa do filmu dokonale hodila, James Mason, ktorý stvárnil zúfalého muža zamilovaného do mladej Lolity predviedol perfektný výkon. Bolo cítiť z každej scény, z každého záberu ako je zúfalo posadnutý Lolitou a že by sa jej nevzdal ani za svet. Jednoducho na svoju dobu je to dokonalé dielo o sexuálnej posadnutosti. Čo sa mi nepáčilo bola hudba, ktorá sa miestami vôbec nehodila alebo na mňa nijako nezapôsobila. Všetko ostatné perfektné. ()

Babous

Líbí se mi, jak je to cudné a přitom tak odvážné. Lolita je tady roztomilá, ale hrozně krásná, ale na můj vkus je tam moc hádek a řevu. Kdyby Lolitě a Humbertovi bylo dopřáno trochu víc prostoru v těch hezkých chvilkách, líbilo by se mi to víc. Přesto ale asi nejlepší Kubrickův film, který jsem zatím viděl. Skutečně krásně natočeno - scéna s lakováním nehtů na noze. ()

tempus

Než jsem ho viděl, věděl jsem že je podle románu a ten je o muži ve středních letech, který má velice intimní vztah dívkou, která ještě je mladistvá. Takže není divu, že jsem byl z děje příjemně překvapen. Začínat koncem byl bezesporu podařený nápad, která jsem nečekal stejně jako to, že tam umře takovým způsobem významná postava. Film je delší a spustil jsem si ho večer, tak můj zájem po půl druhé hodince začal upadat (Humbert a Lolita se vydali na putování)(začal jsem tlouct špačky na velmi krátkou dobu), ale ihned byl můj zájem nazpět, kdy se Lolita ztratila pak až do nevyhnutelného konce. Při bálu na kterém poprvé Humbert viděl Quiltyho čas se tak natáhl, jako by ten sál obmotala žvějkačka času (připomnělo mi to tak atmosféru některých našich tehdejších filmů) a zároveň jaké to bylo pro celou generaci Martyniných rodičů při ( maturitním ?) plesu v jedničce Návratu do budoucnosti, když tam 1 jejich potomek zahrál "Johnny Be Good", odvaz (+- je 1955 a 1962 jedna dekáda). Pokud jste to neviděly, koukněte se na to a pokud jste to viděli, koukněte se na to taky pro připomenutí, protože si to snímek zaslouží. ()

Arkanoid

Spoilery. Ten pocit, keď ti umrie žena, ale neberieš to tragicky, lebo to dáva priestor vzťahu s jej dcérou. Téma vzťahu muža v stredných rokoch a mladej lolity prejavená vo filme len v náznakoch, na tú dobu by asi bol šok, keby sa tam zobrazil explicitný výjav ich vzťahu, ale práve to mi tam chýbalo, naplnenie potreby. Dej sa stále zaoberal trápením a psychickými problémami hlavnej postavy, bez zobrazenia aspoň chvíľky šťastia v jej živote. Peter Sellers si celý film ukradol pre seba, každý svoj pohyb aj slovo prepracoval, čím ponúkol audiovizuálnu pastvu pre diváka. Scény s ním sú tie najlepšie vo filme a tá prvá je kultová správnym mixom absurdity a tragédie. Kubrick slabší, ako jeho najlepšia tvorba, ale stále vynikajúci. Kvalitná filmárčina, čo rozhodne nezapadne prachom. ()

pijavica

9,0/10 Neviem, možno preháňam, ale mne sa zdá, že Kubrick sa musel pri natáčaní nesmierne baviť - jeho verzia Lolity je popretkávaná iróniou (napr. štylizovaním škandálneho románu do vzornej melodrámy ako za hollywoodskej zlatej (a "korektnej") éry) a skrytou kritikou (či výsmechom?) istých amerických manierov. A možno bola už taká aj literárna predloha (musím si ju znova prečítať). ()

BluT

Chvílema jsem tak chcípal smíchy, jako se mi to už dlouho nestalo. Na to, že je film starej skoro půl století mi přišel občas neskutečně nadčasovej a aktuální. A navíc kde jinde najít romantickou zápletku, která vůbec nenudí? To se podaří málokterému filmu. Přestože Kubrickovy nejznámější filmy měly teprve přijít, Lolitou si podle mě zadělal na nesmrtelnost (které pak dosáhl). ()

bari68

Podotýkam, že knižnú predlohu som nečítal, ale aj tak z filmového rukopisu je vidno, že Kubrick si to natočil po svojom.Stále som čakal kedy príde ta zvláštna sexuálna túžba, či erotický podtón... .Nedočkal som sa, ale sklamaný nie som.Prvky humoru, ktoré boli použité sú vkusné a hlavne trefné, herci sú uveriteľní, no a v Stanleyho réžii by bola strata času hľadať nejaké chyby. ()

Han22

Kubrick neKubrick, tohle prostě není žádná extra klasika a ani nová verze nebyla. Stárnoucí muž se zamiluje do mladičké dívenky a aby ji byl poblíž, veme si její matku, Když ta umírá, má k ní volnou cestu. Vztah je to ale nerovný, protože on ji miluje a žárlí natolik, až to z něj v očích diváka dělá paranoika a tyrana, ona je plná tajností, lží a výmluv a nakonec se ukáže důvod. James Mason, Peter Sellers i Shelley Wintersová jsou slušní, ale s filmem mám několik problémů. 1. Je na podobný námět příšerně dlouhý a tedy i nudný. 2. Sue Lyon alias Lolitě bylo v době natáčení 15 let. Ale vypadá mnohem starší a ani na vteřinu v sobě nemá ani trošku nevinnosti, spíše se chová jako protřelá obchodnice s city. 3. Erotické jiskření na nule. Za to Kubrick nemůže, ale spíše doba vzniku a cenzura, ale proboha mezi hrdiny nepadne za dvě a půl hodiny ani pusa. Celkově tak spíše průměrné 3*. ()

LEATHERFAC

Poněvadž jsem včera kouknul novější verzi, přišlo mi zajimavé si dát starší verzi hned následovně. Tudíž si logicky neodpustím srovnání. Takže napřed nová verze: od začátku plný počet bodů - herci skvěle vybraní, Irons charismatický sexy chlap v nejlepších letech, Lolita typově přesná, drzá, rozpustilá, hravá a neuvěřitelně sexy (a to na lolitky vůbec nejsem). Chemie funguje dokonale, Melanie v roli matky je milá až svůdná, paradoxně až příliš, že jsem až nechápal, tu Humbertovu odtažitost (tu jsem pochopil až u starší verze, kde matku hraje - byť skvěle - nevzhledná nesympatická herečka). Kamerové a režijní finesy - prostě nadšení. Dokud se oba milenci neusadí na univerzitě a nezačnou žít poněkud nudný "rodinný život". A chemie milenců přestává fungovat, Lolita se stává chladnou, vzpurnou a místo skandálního románku tu máme "výchovu dívek v americe) takže předlouhé dvě prostřední čtvrtiny filmu jsou bohužel tak trochu o ničem. Naštěstí děj trochu oživuje tajemný fantom v podání skvělého F. Langely. Nutno podotknout, že ta tajemnost mu ve filmu velmi sluší, narozdíl od Selersovy role ve starší verzi, kde je ho víc než plno. Stejně tak tajemný nic neprozrazující začátek nové verze mi přišel mnohem dramatičtější a lepší, protože probouzí zvědavost o co vlastně jde, čí je ta krev na rukou atd. narozdíl od Kubricka, který všechno vykecá hned na začátek. Otylá těhotná mamina s umaštěnými vlasy v domácích bačkorách na závěr, která se z Lolity stane je trochu zklamání, ale tak už to asi s lolitkami bývá  ;) Nicméně poslední čtvrtina to zase dotahuje. Oproti tomu starší verze má mizerné neadekvátní obsazení (včetně matky, která nejspíš víc typově odpovídá zadání, nicméně, je až tak nezajímavá až je spíše protivná). Mason je oproti sexy Ironsovi přestárlý, nesexy a bez charismatu. Představa, že by se do něj mohla nějaká lolitka bláznivě zamilovat, působí zcela nevěrohodně. Asi jako kdyby hrál Jacka Sparowa Danny DeVito... Lolita působí příliš dospěle, nepřitažlivě, nezajímavě, tuctově - alespoň pro mě. A Sellers jako dobrý, ale z úplně jiného filmu, spíš jiné planety. Ostatně celé mi to přišlo takové jaksi příliš na komediální notě, ač by mělo jít spíš o drama. A Kubrickova nezajímavá režije to dorazila úplně až tak, že mě film minimálně od poloviny přestal úplně zajímat. Kubrick je jeden z nejpředceňovanějších režisérů. Po shlédnutí jeho jednohvězdičkové verze musím zvednout hodnocení verze nové na 4*. ()

wosho

Tato černá komedie s neskutečně cinyckým humorem mě moc nenadchla.Viděl jsem ji dvakrát a to mě stačilo.Kubrick to tentokrát prostě prošvihl a to je věc,která se mě velmi těžko říká. ()

joshula

Kniha a film z roku 1997 jsou úplně o něčem jiném. V dnešní době je možné vidět vše, což v šedesátých letech nebylo. Proto nečekejte nic překvapujícího. Kubric vše pojal odměřeně a formálně, ale právě to se v některých případech liší s knižní předlohou až diametrálně. ()

bila.tecka

Nabokov svou Lolitu pojal jako vyzývavý deník sexuálně vybuzeného muže prahnoucím po velmi mladých dívenkách. V dnešním světě by Humbert Humbert dostal střelhbitě nálepku nebezpečný pedofil. Nicméně tato nezvyklá sexuální touha Kubricka nezajímá, jeho adaptace je naštěstí (pro něj) volnější a všímá si doslova chorobné a neopětované závislosti člověka. Smutný vztah "bytné" Charlotty k Humbertovi, fatální Humberta k Lolitě a zvědavý Lolity ke Quiltymu. Herecké trio James Mason, Peter Sellers a Shelley Winters je vzácně vyrovnané, snad každá jejich kreace je vynikající. Netuším, co vedlo Kubricka zasouvat do příběhu komické vsuvky (zápolení Humberta s rozkládacím lehátkem, Sellers jako Dr. Zemph). Kniha je však jinde a pohříchu mnohem výš. ()