Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

ARI50

Abych byl upřímný ono to tak chodí někde vás pošlou chtějí po vás mnoho věcí a když se vše pokazí nikdo vám nepomůže a když už jo tak par vojáku kteří při cestě stejně dostanou na prdel dřív než se k vám dostanou a i když přes všechny rozkazy bojujete a nakonec se vzdáte protože už není jiná cesta stejně jeto špatně, kvalitně zpracovaná podívaná založena na skutečném příběhu toho jak to ve světě chodí , neskutečná převaha rebelu ale přesto parta vojáku bojovala až do konce i když jsi říkáte že není možné aby žádný voják nebyl zraněn ale ono to tak nakonec bylo přemyšleni a taktika působivé, podraz s bílou vlajkou hnusný a při druhém jednání to měl rovnou dostat mezi oči, Jamie Dornan víc a víc dokazuje svoje skvěle herecké nadáni a výkony. ()

Necrotongue

Ani Irové si neodpustili hrdé závěrečné salutování, za což běžně ubírám hvězdičku, páč už se mi z toho opravdu zvedá kufr, ale tentokrát jsem k takovému trestu nesáhl, protože Richie Smyth s podstatně nižším rozpočtem hladce převálcoval Bayův Pearl Harbor i Ayerův Fury. Na rozdíl od obou jmenovaných vynechal nesmyslnou romantiku i stupidní scény jen pro efekt a natočil syrovou válečnou akci říznutou bezskrupulózní politikou, která měla grády. Nejhorší na osudu irské roty je to, že se podle mě v podstatě nic nezměnilo a k podobné situaci by mohlo klidně dojít i dnes. Stačí, aby zase nějakému politikovi začala hořet koudel u zadku... ()

Morholt

No teda je sice pravda, že tu určitě nepadlo tolik financí jako na Ryana a spol., ale označovat Jadotville za nízkorozpočtový snímek je přeci je trochu mimo mísu. Já viděl solidní válečnou jednohubku o takřka neznámé epizodě ve vojenských dějinách OSN, která nejenže nabídla solidní a dlouhou akci, ale také dokázala zabrousit do politického zákulisí a odhalit pletichy těch, kteří rozhodují. Hercům také není co vytknout, takže za mě velká spokojenost. Irčanům patří velký potlesk a OSN, jak už je zvykem, palec dolů a být vojákem v jejích službách je vážně za trest. 80% ()

Lacike

Prva tretina v ktorej sa zoznamujeme s prostredim a situaciou v Kongu je dost nezazivna a akonahle sa rozputa vojnova vrava, tak tak to je rovnaka nuda. Sice su prestrelky dost rôznorode, ale pôsobia sterilne. Bolo mi nakoniec jedno kto vyhra. Zase sa bojuje len o nejake blbe nerastne suroviny ako vzdy v tych zaostalych krajinach. Pochvalit sa da len to, ze to napriek nizkemu rozpoctu vyzera kvalitne. Ale to je u Netflixu samozrejmostou. Nakoniec si z celeho filmu budem najdlhsie pamätat otrasny pricesok Marka Stronga. 4/10. ()

JohnCZ

Skvěle natočený skromný válečný film o neznámém a o to zajímavějším kousku "irsko-afrických" dějin. Parádní akce, super střih a efekty. Nechybí i jistý politický podtext. Film se nebojí kopnout si do vlastních řad a že si to OSN minimálně v tomto případě opravdu zasloužila. Obsazení je sympatické - vlastně jsem už dlouho neviděl tak příjemnou partičku vojáků. Jaimie Dornan tomu s přehledem vévodí. ()

ledzepfan

Technicky to není zmáknuté vůbec špatně, ale protože nejsem vlastenectvím posedlej Ir tak dost dobře nechápu proč bych měl být odvařený touhle glorifikací několika figurek v jakési obskurní bojůvce UN (OSN). Podle všeho tady UN nebyly o nic moc lepší než ostatní zájmové skupiny s francouzskýma žoldákama v rukávu.. a tak si tam pár dní, kucí z Irska a Francie, hráli na vojáčky. Jasně, byla to asi frustrující dřina, proti takové přesile a bez podpory shora, ale abych pravdu řekl, je mi to buřt. ()

NinonL

Tento film ukazuje, k čemu slouží OSN. Jak v obsazených zemích páchá zvěrstva a zatajuje je. Jak hájí pouze zájmy korporací a klidně kvůli nim obětuje své vojáky. Jednotka irských vojáků se ocitá na misi v Kongu bez pomoci, bez munice, jídla, léků. OSN, která je tam vyslala, dává od celé akce ruce pryč a přestává s vojáky komunikovat. Na vojáky útočí několikanásobně početnější skupiny žoldáků, placených místními oligarchy. I žoldáci nakonec uznají, že měli nesmírně statečné soupeře. Na rozdíl od činovníků OSN a irské vlády. Skvělý film. ()

MartinezZ

Extra plus za to, že jim tam nikdo nezařval. Nicméně i tak jde jen o lokální poctu irským vojákům a další z filmů ukazujících jalovost a hlavně celkovou zbytečnost modrých přileb a životů jejich nositelů. --- 3,5* ()

agentmiky

Popravdě jsem doposud nic o tomto incidentu nevěděl, a já se rád dozvídám nějaké informace o událostech, které mě minuly. Jeden z prvních snímků v rámci Netflixu, jenž se ale dle mého úsudku dá považovat za jeden z nejzdařilejších. Opravdu luxusní obsazení, Dornan v roli irského velitele jednotek OSN zaválel, i přítomnost Stronga potěšila. Film je od začátku do konce nabušený scénami, kde pořád něco vybuchuje, a pořád na plátně probíhá jedna přestřelka za druhou. I proto by mě zajímal filmový rozpočet, neboť většina lidí, co film viděla, říká, že film natočili za úplný pakatel. Pokud ano, tak smekám kloubouček (už jen za scény se stíhačkou a sestřelením vrtulníku, protože to bylo technicky na vysoké úrovni). Také mě fakticky překvapilo, že v roce 1961 s největší pravděpodobností sestřelili letadlo, v kterém se právě nacházel tehdejší generální tajemník. I hudební doprovod se podařil. Film, která se jednoduše nedostane do povědomí široké veřejnosti, ale pro vyhledávače žánrovek povinnost. Za mě dávám 82 % ()

dom156

Velké překvapení od Netflixu, jelikož tak dobrou válečnou řežbu jsem již dlouho neviděl. Doporučení je zde na místě. ()

Lischai

Jako kluk jsem viděl vtip od Renčína, kde se filmový režisér na place válečného filmu naklání k asistentce a ptá: "Maruško, skočte se zeptat poradců, jak dlouho asi tak mohla německá tanková divize odolávat soustředěnému útoku dvou partyzánů." Tady je to stejné. Parta veselých Irů, co nikdy nebyla v ostrém střetu, brání strategicky nevýhodnou pozici na rovině proti lépe vyzbrojené přesile 1:20 vedené elitními žoldáky z Cizinecké legie -- jsem v půlce filmu a už legionáři dostali od Irčanů potřetí naklepáno. ()

joker.george

Po odbytí povinného seznamování s hlavními postavami a načrtnutí děje následuje intenzivní vojenské střetnutí, které se sice odehrává na jednom prostranství, ale během té hodiny nudit nezačne. Každý útok je něčím jiný, minimálně stoupající škálou vybavení na jedné straně a zoufalým přepočítáváním každého náboje na straně druhé. K tomu se občas objeví i atraktivní akční momentka, odehrává se to ale v rozumných mezích a to platí i ohledně sentimentu a heroismu. (Netflix) ()

bourec

Film košatej jak keřík borůvčí.Přijedou,střílí se,odjedou,konec.Za málej obnos natočenej neškodnej film bez děje..50%. ()

Streeper

Solidní válečný film se skvělým Jamiem Dornanem. Jsem ráda, že se dostal ze stínu pana Graye, trochu jsem se o jeho kariéru bála, ale jak je vidět snaží se objevovat i v jiných žánrech a filmech a jsem si jistá, že se romantickým žánrům bude vyhýbat opravdu dlouho. Film je dobrý, přiměřeně dlouhý, spousta střílení a akce, která je skvěle natočená. Já bych tam brala ale více vysvětlení, proč se to všechno děje. Ano, ze začátku máme několik vysvětlivek, stejně tak na konci, ale v průběhu filmu skoro nic, takže jsem si z toho vzala jen, že Irové bránili jakousi základnu před zlým francouzem a to vše v Africe. Nebylo to tam dostatečně vysvětleno a také mi tam chybělo trochu emocí. ()

C0r0ner

Dohromady je to takové normální, ale má to spoustu detailů, které z tohohle filmu dělají excelentní podívanou. Zaprvé se mi moc líbila válečná akce, která byla na maximálně profesionální úrovni, zadruhé byli špičkoví herci, a zatřetí je tu ten fakt, že systém je plný zmrdů, kterým jde akorát o moc a život obyčejného člověka nikoho nezajímá. 95% ()

Pajky3

Slušná podívaná, ale žádný zázrak. Nejvíc na tom oceňuji to, že je to podle skutečného příběhu a díky tomu se mi trochu rozšířily obzory. Na druhou stranu to určitě nenudí a stojí za shlédnutí, za předpokladu, že je tohle váš oblíbený žánr. ()

okkac

Netflix je stále ambicioznější a vypravuje se i na pole filmů. Zde dokazuje, že i když film viditelně má menší rozpočet, tak dokáže přitáhnout solidní akcí a dějem. Dornan se snaží zbavit image Greye co nejvíce jak vidno a jako drsný velitel irské posádky mu to celkem jde. Kdybych na tohle šel do kina, tak bych odcházel taky spokojen. ()

Remivsremi

Netflix se opět vytasil s neočekávaným příběhem a přetavil ho v skvělý válečný film. Obsazení je zde parádní a budete prožívat každou minutu tohoto výtečného souboje nevyrovnaných stran. Není tady žádná patetická hra na přílišné emoce, pouze jasně předvedená ukázka, kdy skupinka vojáků ze sebe dokáže vydat maximum při velice nezvyklé situaci. 8/10 ()

Tosi

To je tak, když se jednoduché poslání změní v zoufalý boj o život. Jamie Dornan s pěstěným namlouvákem pod nosem zahrál velitele nezkušené irské jednotky Pata Quinlana fakt dobře a jeho vojenská taktika, která zachránila 150 irských vojáků nemohla nudit. Bohužel pro ně, tato bitva nebyla oslavována jako hrdinská, ale byla po dlouhá desetiletí zametána pod koberec. Něco jsem si později početl na netu a například syn skutečného Pata Quinlana, Leo Quinlan říká, že dle toho co ví z vyprávění od svého otce, byl film natočen velmi citlivě a přesně. ()