Spjaščije (TV seriál)

Спящие

• Rusko

Spyashchie

Thriller / Krimi

Rusko, 2017–2018, 10 h 20 min (Minutáž: 49–53 min)

Áno, je to propaganda, ovšem tak sofistikovaná, že si pri nej uvedomíte, že všetky náprotivky z druhej strany mláky sú vlastne rovnakou propagandou z druhej strany. Neskrývane prezentuje celý diapazón prostriedkov, ktorým tajné služby dokážu ovplyvniť verejnú mienku a to tak, že defenzíva môže vypáliť len zle alebo horšie. Ruské seriály sú niekde úplne inde a výborné na nich je že nie sú robené podľa jednej šablóny. 9/10(10.3.2020)

Lepší ruský seriál som ešte nevidel.. môže to byť tým že sa ich veľa netočí. Dej super, odhaľuje prácu tajných služieb, protištátnych živlov a nepredvídatelnosť rôznych okolností. Seriál tiež ukazuje návod na revolúciu, a to až príliš realisticky. Tá ruština ma niečo do seba, páčilo sa mi to, hoci dnes sme zvyknutý na angličtinu. Mám rád nepredvídateľný a prešpekulovaný dej tak tu som si prišiel na svoje.(3.12.2018)

Velmi zajímavý seriál z prostředí tajných služeb, vysoké politiky, mainstreamových médií a mezinárodních vztahů. Dozvíte se ledacos o praktikách uvedených institucí a o tom, jak to vesměs chodí ve vysoké politice s mezinárodním podtextem. Hlavní část seriálu se odehrává v Moskvě a dalších ruských městech, hlavní hrdinové jsou Rusové.(19.4.2018)

Verím, že bežný človek v tom bude vidieť veľa, pre trochu oboznámenejšieho diváka je to skôr opakovanie si známych skutočností, avšak máloktorá kinematografická tvorba to ponúka v tomto podaní. Ale kinematograficky sa majú ešte veľa čo učiť od americkej produkcie. Nečakal som Bournovu trilógiu 2.0, ale tento seriál má viacero nedostatkov. Scény, kde sa riešia vzťahy medzi postavami sú tak smrtiaco nudné, že tá nuda až fyzicky ubližuje divákovi. Nepomáha tomu ani Ruština, ktorá je svojou monotónnosťou a slabým citovým zafarbením nepoužiteľná pre filmy. Soundtrack väčšinu času veľká mizéria, absolútne nevhodný pre politický žáner, ale skôr pre nejakú komornú barovú drámičku. Hlavne počas tej - nič moc - automobilovej naháňačky som myslel, že s tou hudbou pozerám nejakú komédiu. Z jedného pixelu vytiahnu ostrosť 4K kamery či postavy sa niekedy chovajú hlúpo (alebo samotné scény sú hlúpe) len preto, aby zápletka mohla byť smerovaná tam, kam má. Podľa hodnotení som čakal skôr niečo viac realistické, ale s kinematografickým prifarbením, niečo na štýl Francúzskej spojky. Ano, bežný človek si hneď všimne, že existujú trolie farmy (ach bože, a že koľko aj na slovenských stránkach sa nachádza zradcovských debilov s 20 účtami), alebo že sa použije človek na vyvolanie štátnych nepokojov (mnohí z nás na SK sme spomínali pri pozeraní na incident Kuciaka, podobný Ukrajinskému incidentu), či vecí okolo Stredného východu. V základe je to ale veľmi umelá zápletka s tradičnými chybami (spomínanými vyššie), postavená ale na skutočných základoch súčasných dianí a politicky tak nekorektná, že ju naše "nestranné", "vôbec nie liberálne" a "nerusofóbne" média odmietli vysielať. Takže zhrnuté: politické pozadie je realistické. Dej nie.(13.7.2018)

• rado3105

Až človeka zamrazí, že presne podobný scénar revolúcie prebiehal aj na Slovensku. Našťastie sa to tak neskončilo. Je smutné, že aj Slovensko má živly ako bol Trockij, ktorý chcú len revolúcie....u nás je to Demeš. https://www.mojevideo.sk/video/2d124/vytvorila_penta_matovica_a_stoji_aj_za_pochodmi.html(29.5.2018)