V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod -2. První prototyp, bezpilotní družice, bude určen k testování. Start Voschodu je určen na rok 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Generalita se rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství. Pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce. Bezpilotní družice je vynesena na orbitu, kde simuluje pokusný výstup, ale nakonec se družice na oběžné dráze rozpadne. Konstruktér Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém. Voschod-2 není doveden k dokonalosti. Skafandry jsou podle pilotů neohebné, ale oba jsou ochotni pro vlast riskovat. 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru. Zanedlouho mu stoupne tlak, puls i teplota a nemůže se vrátit k modulu. Beljajev s ní ztratí spojení. V letovém středisku se autority dohadují, co dál. Generál Nikolaj Kamanin je proto, aby se vzduchová komora odstřelila, i když v tom případě Leonov zahyne ve volném prostoru. Leonovi se mezitím podaří zachytit modulu. Nafoukl se mu skafandr a nemůže ohýbat ruce, nohy a prsty. Dostane se do komory hlavou napřed. Poklop do vesmíru se však nedovře a Leonov vyvine velké úsilí, aby ho zavřel. Když ho Beljajev přitáhne do kabiny, Leonov omdlí. Beljajev ho resuscituje. Ze Země jim blahopřejí nejvyšší představitelé SSSR. Chystá se návrat na Zemi a je odstřelena komora, což otočí modul o dvacet stupňů. Podle přístrojů je v kabině dvakrát vyšší tlak, systém tam totiž pumpuje čistý kyslík, protože v plášti modulu vznikla mikrotrhlina. Jedna jediná jiskra a kosmonauti by mohli uhořet. Hrozí jim otrava kyslíkem a začínají se u nich projevovat zrakové halucinace. Musejí rozříznout potah kabiny a odpojit kompenzační čidlo. To se jim podaří, ale oba upadnou do bezvědomí... (TV Prima)

uhlerado

Skvelá výprava efekty a pohodove výkony Rusakov, no je to také pretekanie s USA. Čakal som niečo originálne, čo ma zlomí. Pozrete v lietadle ()

Perunwit

Po dlouhé době něco, co ma sílu. Vizuálně i zvukově úroveň Hollywood, klobouk důle. A tu trochu ruského patosu je třeba překousnout. Ja s tím problém neměl, ale chápu, že amíckou masáž tu máme denně a tak na jinou nejsme zvyklí. Od chvíle vzletu jedna velká nálož adrenalínu a klučičích snů. Pauzu na čurání nedávám často, ale tady byla nutná. ()

Tomas_PO

Po Saljut-7 ďalší výborný ruský film o dobývaní vesmíru. Výborná dráma počas dlhých 140 minút až do samotného konca, ktorá sa nestratí ani popri megahite hollywoodského Apolla 13. Taktiež sa film radí do kategórie, ktorý donúti otvoriť Wikipédie a čo-to si o udalosti naštudovať. No veľa sa z nej nedozvieme, a len sa môžme domnievať, či kvôli utajeniu spisov z dôvodov množstva problémov počas misie, alebo len kvôli vymyslenej filmovej dramatizácii. ()

brasek

Veľká spokojnosť. Moderná ruská kinematografia produkuje silné príbehy a pridáva primerané emócie. Celý príbeh vyzeral reálne, divák do posledného okamihu nevedel ako to skončí (pokiaľ nepoznal historické udalosti) a hlavne tam nebol žiadny balast a superman ako to niekedy vidno v americkej produkcii. ()

serdehelan

Takto si predstavujem film o dobývaní vesmíru. Zábery z vesmíru nádherné, napätie graduje, ústredná dvojica výborná. Celý vesmírny program funguje viac na šťastnú náhodu a odhodlanie kozmonautov než na poriadnu prípravu. Na tú v súťaži s Američanmi nie je čas. Soundtrack miestami kopíruje celé pasáže z Dark Knighta, ale atmosfére to len pridáva. Páčilo sa mi to oveľa viac ako Chazellov First Man. Tento vesmírny súboj Rusov a Američanov, vyhrali u mňa jednozančne Rusi. ()

Ace.A.T.L.

Tak tohle byla na daný téma, opravdu paráda. Vizuálně je to chvílema až dechberoucí a celkově se do toho člověk opravdu ponoří. Mohlo by bejt míň vysvětluících chvil, protože pozornej divák to pochopí sám, ale to je zase jen otázka individuálního sledovtele a tak to nelze brát, jako chybu celkově, jen mě to drobátko chvílema kazilo zážitek. Ale jinak paráda a Rusko opět ukázalo, že má na to, dělat skvělý filmy. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

Veber

Miluji filmy z Vesmíru. Miluji ty diskuse s manželem u toho (po shlédnutí filmů a dokumentů jsme děsně chytří). A tohle se mi zkrátka moc líbilo. Ani ten začátek mi, narozdíl od některých, nepřišel zdlouhavý. Pro vybudování příběhu to bylo, podle mě důležité. V kině by to musela být pecka. Některé záběry by beze sporu vypadaly fantasticky. Rozhodně řadím vedle USA kamarádů s tímto tématem (Apollo 13, První člověk...) ()

NovySvet odpad!

Odporná propaganda z ještě odpornější země, jejíž jméno nedokážu ani vyslovit, jinak bych se asi pozvracel. ()

Yossarrian

Rusáci nemají co nabídnout, kromě těchto patetických vzpomínek na dobu, kdy komouští gerojové vytírali světu zrak svojí odvahou, láskou k vlasti a straně. Teď už dokaží tak akorát vrtat do země a chlastat. Tenhle rádoby úsměvnej retro happening je dokonalou ukázkou, jak je tahle země v prdeli. Jako dokument fajn, jako vážně míněný film spíš k pláči. Soudruhovi Putinovi z KGB se ale jistě moc líbil. ()

Brenda.Ch

Ale kuš - já už tu Emeriku ani nepotřebuji... Po Nouzovém letu a Saljutu 7 jsem zkoukla další ruský film, a musím konstatovat, že to byl učiněný koncert ! Celé to nemělo chybu, vizuálně a zvukovo to bylo dokonalé. Dialogy, gradace děje, herecké výkony, strhující děj s poetickými prvky a propracovaným dějovým pozadím mě doslova vmáčkly do gauče, abych na konci bulela jako u amerického trháku. Ona poetika v ruském podání je zcela jedinečná a mě přijde bližší a více pravdivá, než ta americká. Klobouk dolů, nádherný film. ()

Heywood

Přestože si to hrálo na malý holyvůdíček, je nesporné, že to úspěch vesmírného programu byl a film se to snažil dost věrně zachytit. Záběry nádherné, kvalita herců výborná, film se nevleče a ve finále nepostrádá napětí. vyzdvihl bych i ten odraz totality, jak manželka říká amatérskému radionadšenci, že za pomoc kosmonautům jej čeká leda tak vězení. Dost přesné i dnes v době hrůzovlády Putina. 70% ()

PTuranyi

Prvý výstup človeka do vesmíru v trilerovom prevedení. Technicky aj herecky veľmi dobré. Neviem posúdiť historickú vernosť, ale takmer všetko čo sa mohlo pokaziť sa pokazilo až to vyzerá nasilu. Ale inak slušná ruská verzia Apolla 13. ()

Jehova

Po filmu Gagarin: Pěrvyj v kosmose tu máme další snímek, který mapuje sovětský vesmírný program. Tentokrát tu máme misi vesmírné lodi Voschod 2, v rámci které dojde k prvnímu výstupu člověka do otevřeného Vesmíru. I když film obsahuje drobné nepřesnosti (např. okolnosti návratu Leonova zpět do přechodové komory nebo zdramatizované evakuace kosmonautů po návratu na Zemi), nemění to nic na celkově pozitivním dojmu. ()

Declen

Moc dobré. Trochu mě to nutí srovnávat s Gravitací. Tady to bylo o něco prostší, ale neméně napínavé. Vizuál tedy trochu méně líbivější, ale Vremja si zachovává dobovost a hlavně je dle skutečnosti. ()

michalkop

Výtečně podaný film o počátcích ruské kosmonautiky. Pro laika působí i celkem přesně. Herecké výkony uvěřitelné, drží se historických faktů a není to politická agitka ani kritika. Za mě 90%. ()