Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

Arsenal83

Norton si sám sebe prisúdil rolu, za ktorú sa niekedy dávajú oscary. Nebol to náhodou jeho zámer? Ale žiaľ tento rok mu to nevyjde ani na nomináciu. Nie že by bol zlý, len je to stále ten starý Norton, ktorý herecky podľa mňa nijako neprekvapil, tú jeho typickú mimiku som už videl pred 20 rokmi. Mysteriózne krimi sa odohráva v päťdesiatych rokoch a je aj natočené v noir štýle z daného obdobia. Nie som fanúšikom podobného žánru. Na detektívno-čmuchalský film je stopáž skoro dve a pol hodiny naozaj priveľa, čo je spôsobené pasážmi, kde hrá len džezová trubka a nič sa nedeje. Chválim naozaj kvalitné herecké obsadenie a aj hudbu, ktorá pri sledovacích scénach dobre ladila s dejom. ()

SeBig

Ne Nortone ty netoč a už hlavně nedělej, že máš syndrom. Otřesný. Vizuál je super, ale zbytek hrozná nuda, kvůli nezáživnýmu scénáři. ()

Visáč

Sebestredná televízne vyzerajúca detektívka, ktorú Norton nenápadne promoval ako "druhý Chinatown", no vo výsledku je z nej skôr horúci kandidát do rubriky "film týždňa" pre TV kanál typu Hallmark. ()

Chrustyn

Edward Norton po dlouhé době režírující i hlavní postava v trochu podivné noir detektivce s neobvyklým hlavním hrdinou, kterého je trochu těžké si oblíbit. Atmosféra super, herecky slušné, jen to tempo až moc utahané. ()

classic

HEREC, ktorý taktiež sám seba i režíruje, málokedy dá svojej postave niečo extra, t. j. nový rozmer, pretože sa musí sústrediť na dve profesie súčasne, ako pred kamerou, tak automaticky aj za ňou, čiže si to nechce ešte viac zbytočne sťažovať (komplikovať), lebo už to má i tak náročné... Herecky je to väčšinou štandardne zvládnuté, že tým pádom sa snaží samotnú réžiu ozvláštniť atypickými vlastnosťami, ktoré ju posúvajú do vyššieho levelu, ale nie vždy to platí, keď si napríklad vezmete herca a režiséra Mela Gibsona v historickom príklade, a la Statočné srdce, tak veľmi dobre zastával obidve funkcie naraz, a tak výnimka potvrdzuje pravidlo... ? „Ale zase William Wallace netrpel “Tourretovým syndrómom” , ktorým trpí súkromný detektív Lionel Essrog” , čím konečne prechádzam k samotnému predstaviteľovi Edwardovi Nortonovi, ktorý sa po dlhých, 19. rokoch opäť chopil režisérskeho kormidla, kde i napísal scenár podľa predlohy Jonathana Lethema, k tomu produkuje vlastný film, a tak tu mám rovnicu 2+2=4. Áno, štyri filmové povolania ovláda zároveň, čo je samo o sebe obdivuhodné, hodné pochvaly ! Mne sa najviac pozdával svojími majstrovskými hereckými kreáciami, ktoré sú jednak o moc lepšie, ako nie príliš dotiahnutá réžia, v ktorej má isto medzery, čo bránili vyššiemu hodnoteniu z mojej strany. Je nevyspytateľný, nikdy neviete poriadne odhadnúť, čo jeho Lionel zahlási, a to je na tom vôbec to najlepšie, ako sa uchopil psychicky handicapovaného jedinca s extrémne výstredným správaním sa. Je hlavné lákadlo, prečo by ste mali dať jeho filmu šancu+celkový ansámbel-Bruce Willis, Alec Baldwin a Willem Dafoe sú až takí dobrí, že neuveríte, pokiaľ ich neuvidíte. Oku lahodila Gugu Mbatha-Raw. Edov scenár je popretkávaný všelijakými odbočkami a zvratmi, ktoré sa dopredu prezrádzať nemusia, aby som nevyzradil, v čom je pes zakopaný. Tak isto ako dumal Lionel nad prípadom, tak to isté vyžaduje od nás-divákov. Jedine tak prezradím iba to, že Edward Norton priam exceluje, ukradol si film sám pre seba, zatieňuje všetky vedľajšie postavy, ktoré sa po čase úplne vytratia, aspoň citovaní sú výborní, ktorí majú dostatok skúseností i na malom priestore. Inak ide o maximálne-profesionálne zrežírovaný, zostrihaný, ozvučený a nasnímaný projekt od významného herca Eda Nortona, s dobrou hudbou Daniela Pembertona. Dúfam, že s ďalším filmom nepríde až v roku 2038 !? Má potenciál byť ešte lepší, ako momentálne je ! ()

Marze

Velká část tohoto filmu s antikapitalistickým poselstvím se vleče a je to napodobenina noir. Založeno mna románu a bez vysvětlení posunuto z konce devadesátých let do let padesátých. Intriky města s mnoha klišé. Je to sbírka postav, které cítí, že nejsou správně umístěny a vůbec žánr filmu je záhadou. Navíc je to moc dlouhé.Líbil se mi ale humor snímku. Edward Norton napsal ke snímku scénář a sám ho i režíroval. Je to druhý film pod kterým je jako režisér podepsaný. Prvním je romantická komedie Rabín, kněz a krásná blondýnka z roku 2000. Příběh je inspirován románem Sirotci z Brooklynu (česky 2008, Štrob, Širc & Slovák) spisovatele Johnatana Lethena. V roce 1999 získala National Book Critics Circle Award v kategorii fikce a v roce 2000 obdržela cenu Gold Dagger za nejlepší detektivku. V srpnu loňského roku na Nortonovu produkční firmu podala žalobu rodina zesnulého hasiče,který zemřel při zásahu na filmovém place. Další tři lidé utrpěli popáleniny. Natáčení bylo údajně nedostatečně zabezpečeno. ()

marhoul

Nortona mám ráda, stejně tak tento žánr, pomalé tempo mi nevadilo ani v nejmenším, film jsem si užila, jen toho kombinování bylo zbytečně moc. Každopádně poctivá filmařina a nálada na L.A. Přísně tajné je opět tady a to o něčem vypovídá. ()

Flego

Tradičné vyšetrovanie netradičného detektíva s postihnutím je príliš rozvláčne a zbytočne vyhadzuje diváka z rytmu. Technicky je film výborný, atmosféra roku 1950 v New Yorku skvelá. ()

BMW12

Edward Norton se pustil do režírování, scénáře i hlavní role. A povedlo se mu to bravurně. Toto kriminální drama mě bavilo, příběh je velmi dobře napsán a především Edward Norton předvádní skvělý výkon v roli Lionela, který trpý Tourretovým syndromem, Edward ho zahrál tak, že mu to opravdu věříte. Film má dlouhou stopáž, ale v tomto případě mi to nevadilo, po celou dobu mě příběh bavil. Jediným trošku negativem bych označil soundtrack, ten se tolik nepovedl. ()

Ivoshek

Má to hezkou kameru a Norton hraje tradičně moc fajn, plus spousta postav, co si pamatuju z Boardwalk Empire. Zabíjí to ale roztahaný a nudný scénář, který navíc obsahuje spoustu ahistorických prvků, hlavně co se týče života černošské populace té doby. Baldwin a Dofoe tu nefungují. ()

Havenohome

Edward Norton sa hrá na Dustina Hoffmana v televízne nasnímanej retrogangsterke. Slabý scenár, slabá réžia a preto aj herci vyznievajú dosť trápne. ()

Necrotongue

Konečně jsem se zase jednou dočkal slušného filmu noir se solidní atmosférou a s náznakem Bruce Willise. Edward Norton patří dlouhodobě k hercům, od nichž můžu s klidem čekat, že mě pobaví, a ani tentokrát nezklamal. Snímek hezky kontrastoval s naprostou většinou toho, co se v poslední době točí a já jsem za to rád. ()

Lacike

Norton ako herec znova exceluje. Ako scenárista a režisér je to už o dosť slabšie. V tuctovej dobovej kriminálke pátra po vrahoch svojho šéfa a klbko intríg, ktoré rozmotá je miestami neskutočne uspávacie. Výprava sa vydarila, ale po vizuálnej stránke kamere chýba nejaký filter a poriadna dobová hudba. Takto film pôsobí strašne lacno a televízne. Okrem Nortona ešte za zmienku stojí skvelý Baldwin, tradične charizmatický Dafoe a po dlhšej dobe neznudene pôsobiaci Willis. Celkovo to je ale len priemerná žánrová jednohubka typu Leaves of Grass, v ktorej Norton dokazuje, že ako herec patrí stále medzi špičku. Ešte by to chcelo vyberať si kvalitnejšie filmy, ktoré by obstáli ako celok. Toto nemalo v kinách čo hľadať. Je to klasický direct to Netflix film. 5/10. ()

liquido26

Možná by mi nevadilo, kdyby to bylo o dvacet minut kratší, ale jinak dobrý. Tourettův syndrom jsem znal díky South Parku, čili nebylo od věci si díky Nortonovi více přiblížit o co že to vlastně jde. Atmoška 50. let hodně vymazlená, noirový feeling skvělý. ()

Bakllazaan

Pokud chcete dnes vidět precizní příběhové filmy, musí se filmovec prohrábnout filmovým archivem. Asi proto se do mne tenhle film zařezával každou minutou a nepustil až do konce. Edward dokázal tohle filmový sousto ukočírovat se ctí. Taky měl na přípravu dlouhých dvacet let. ()

Alementina

Pěkná noir klasika, která je příjemná na pohled i na poslech, obzvláště v tom jazzovym klubu je to prostě pecka. Norton umi, nejen si zahrat hlavni roli, ale jeste si to zrezirovat, uz v Rabinovi a knezi dokazal, ze asi nejvic herecky věří sám sobě :) ()

Tony.cs

Vůbec ne tak špatné, jak se mi jevilo prvních patnáct minut. I na to Nortonovo křepčení jsem si zvykl rychle. A jako kriminálka celkem slušná věc. ()

Remedy

Sirotci z Brooklynu (což je český překlad knižní předlohy a mimochodem mnohem lépe vystihující název než Temná tvář Brooklynu) jsou hodně povedeným výletem do noirového New Yorku z konce padesátých let minulého století. Troufnu si říct, že v rámci současného diskursu reprezentuje tento druhý film Edwarda Nortona silný odklon od mainstreamu, kdy od diváka vyžaduje kromě empatie také notnou dávku pozornosti. Plně koncentrovaný divák je ale posléze odměněn vícevrstevnatým příběhem, jehož jednotlivé části má Norton jak scénáristicky, tak režijně zcela pod kontrolou. Ať už se jedná o otázky rasismu, korupce či obecné sociální nerovnosti, všechno má zde své pevné místo a tvoří dohromady hodně slušný celek. Občas jsem se nemohl zbavit pocitu, že to je celé až moc okatě nablýskané, lehce teatrální a manýristické, ale to by byla asi jediná opravdová výtka. Navíc Norton měl poprvé v plánu zrealizovat celý projekt už před dvaceti lety, takže jde nejspíš o jeho vysněné a téměř plně autorské dílo, které si chtěl prostě udělat po svém. Kdo se ovšem naladí na jeho vlnu, bude hodně spokojen. ()

italka63

Willice jsem si moc neužila, ale i tak to nevadí. Krátká role se ctí, bylo to fajn. Zato Norton, byl opravdu skvělý. Perfektně střihnuté, zkraje pomocné, šmírácké očko, které trpí poruchou, nevím jak se lékařský jmenuje, ale život činí nesnesitelný, i když vám z druhé strany nadělí vysoké IQ a fenomenální paměť. Celkově výborné herecké obsazení a perfektní kolorit padesátých let, kdy ulice nebyly ještě přecpané, dámy byly elegantní a pánové nosili padnoucí saka s kvalitním kloboukem, aby posléze odjeli autem, jehož blankytná modř se snoubí s leskem kovů. Vše tak fajn odsýpalo do doby, kdy se hlavní hrdina dostane do jazzového klubu, kde sice odehraje úžasnou citovou taneční scénu, ale pak to všechno, pro mne, jde do kopru. Nastoupí velmi rušivý jazz, který vás neopustí po zbytek filmu, je přeřvaný oproti zvuku filmu a vydává dojem, že minimálně dvacet hudebníků se sešlo sjetých a každý si střihnul sólo part, leč o něčem jiném. Do té doby hudba v pohodě, ale tohle mi zkazilo dojem z celého slušného filmu. Vynikající dabing. ()