Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

xaver

Mám rád Oldřicha Lipského a tak mu „odpustím“ i to, že si netradičně pohrál s námětem mého oblíbeného spisovatele Julesa Verna. Dlužno dodat, že to nebylo ke škodě filmu. Udělal z toho nádhernou komedii, lépe řečeno parodii, a to i přesto, že v podstatě se vcelku věrně držel románové předlohy. Vylepšení předlohy o technické hračky a svérázná mluva místních obyvatel (...ha sme v pérdeli pane hrábě..) jsou prostě geniální. Myslím, že by se to líbilo i Verneovi. A k tomu všemu skvělé herecké výkony snad všech zůčastněných. Byl to takový herecký koncert, že si ani vlastně nedokážu vybavit, kdo byl nejlepší. Prostě všichni. Jeden z mála snímků, na které se člověk může dívat opakovaně a nenudí. ()

Pyth

Kdyby predemnou v letnim kine nebyla pani ozrala jako pytel se silnou skytavkou, dal bych i 5. Podruhe bych videt nejspis nepotreboval, ale takle me to vcelku pobavilo :)) ()

DocBrown

To je na sedm hvezdicek, pro me nejlepsi cesky film vubec. Vybornemu obsazeni dominuje predevsim trojce Docolomansky, Hrusinsky a Kopecky, jehoz padousi budou asi navzdy neprekonatelni. A vyborne je doplnuje neznamy, ale superdemonicky Augustin Kuban. Copak by asi na takove zparodovani pan Verne rekl ? 100% ()

Teg

Tenhle film proste miluju. Záběry, po lesní cestě řítícího se předchůdce pionýra, za velkých oblak prachu a kolem se zvedají vlny zvířeného listí, za doprovodu smrtelně vážné instrumentální skladby. Občas se válím bez dechu pod židlí. ()

eagle-eye

Není co dodat. Jeden z nejlepších filmů naší historie. Dokonalá ukázka Lipského režisérského umění. Jedinečný humor, nezapomenutelný a nestárnoucí. Skvělý herci jak v hlavních(Kopecký, Hartl, Brodský, Dočolomanský, Hrušínský), tak ve vedlejší rolích(Velen, Krečmerka). ()

wosho

Pro mě vrchol našim komedií-parodií. Vybroušený scénář plný humoru, hlášek a svébytné rumunštiny. Navíc Lipský obsadil naše přední herce- Kopecký a Hrušinský si užívají a diváci se baví. Co víc si přát?? ()

Paity

Čím si mi tenhle film přijde nechutný, možná díky mechanickému oku Rudolfa Hrušínského, nebo vyzáží Miloše Kopeckého. To ale není podstatné. Tenhle film budou mít podle mě rádi hlavně lidé, kterým se líbí "Adéla ještě nevečeřela", ke kterým se řadím i já, takže čtyři hvězdy jsou na místě. ()

kolemjdouc

Je zajímavé jak někteří "vyvolenci " tady opěvují dnešní digitální hověziny.U tohoto filmu preferuji na největší čísla humor a to ,že tvůrci dokázali časosběrnou kamerou vyrobit perfektní efekty.Což je velmi pracné.Bez laciného digitálu.A bylo mi smutno z toho kolik těch pánů herců už nežije.A někteří ani svůj um od 89 bohužel nevyužili.Nechtěli mít s politikou nic společného. ()

Bouřňák

Nevím proč, ale na mě tento film působil až moc zmateně (pelmel spousty dobrých nápadů, které dohromady dávají velmi nestravitelný guláš). Uvidíme, jestli se na to podívám někdy podruhé. ()

Anderas

Achich achich, jak jsem na tomto filmu závislý! Nejprve to nebylo nic hrozného, pustil jsem si ho tak jednou týdně a nikdo nic netušil. Pak to se mnou šlo ale od devíti k pěti a já sedím od rána do večera před obrazovkou a donekonečna se opájím tímto narkotikem. Díky vám mistři za každou novou dávku a díky Ó Prozřetelnosti za Lipského, Dočolomanského, Kopeckého a Švankmajera ()

ClimbVibe

Geniální pocta Vernemu. Průpovídky z filmu jsou jedny z těch nejvypečenějších co znám.... Tenhle film je originál. ()

Wishkah

Šílenější než Adéla, ale neméně vynikající. Jen je škoda že nenechali Michalu Dočolomanskému jeho hlas. "Prach a broky!" ()

Foxhound#1

Čórtův hrád, tam strašá! Jé jejej tam strašá. A kdo že tam strašá? Baron Kopecký co unáší mrtvé operní pěvkyně, jeho (ne)hluchoněmý poskok s falešnym plnovousem Kubáň a šíleně geniální profesor Hrušínský, co po nocích střílí rakety na Měsíc. A do tohodle doupěte šílenosti se vydá pan hrábě Dočolomanský s lesním adjunktem Hartlem, aby zmíněnou pěvkyni vysvobodili. A až řeknu krleš, ohřejete mi párek! ()

Milodar

Geniální, avšak do nekonečna se opakující motivy. Přemíra vynálezů a vše tak mile trapné a přitažené za vlasy, až je z toho folklór, jak psáno zde, jedna z nejlepších českých komedií. ()

peetriss

Jeden z nejbláznivějších počinů české kinematografie, který mi už jako předškolákovi utkvěl v paměti díky destruktivním pěveckým číslům hraběte Felixe Teleke z Tölökö. Film stojí nejen na výborné a břitké parodičnosti či vysoké míře nahláškovanosti, ale také na výkonech herců, především na dvojici Kopecký – Hrušínský, kteří předvedli opravdu neuvěřitelně šílené kreace. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Tož bať, nechať urozený pán hrábě klídně seďá na pérdeli."     Jedna z tých klasických československých komédií posledných 3 socialistických dekád, ktoré sa dajú pozerať dookola a nedokážu omrzieť (táto dokonca akoby časom dozrievala). Majstrom takýchto komédií bol práve Oldřich Lipský, ktorý má na svedomí celý rad vrcholných diel tohto žánru (stvorených predovšetkým v jeho skvelých 70. rokoch). Táto komédia s temno-mysterióznym ladením je vlastne takou dvojičkou s jednou z jeho najlepších komédií, ktorou je Adéla ještě nevečeřela (1978) (spoločné majú, okrem iného, aj to skvelé retrospektívne stvárnenie dramatických udalostí z minulosti). Do jej skvelej úrovne jej síce trošku chýba, ale aj tak doslova hýri nápaditosťou a vtipom, ako tým situačným tak i tým slovným     ("Teď už s ní můžu jedině leštit příbory.").     Výborne napísané sú i dialógy (autor scenára Jiří Brdečka), pričom ten vymyslený dialekt je kapitola samá o sebe, ten proste nemá chybu ("Ach, ta jadrná horalská mluva!"). O skvelom hereckom obsadení sa ani zmieňovať nemusím a dokonca mi napodiv ani tak nevadilo to nadabovanie Michala Dočolomanského. Verneho som v detstve hltal, takže dokážem oceniť aj toho verneovského ducha, obohateného o humorno-parodický rozmer. Sympatické na tomto diele mi je i to, že v podstate svojím humorným spôsobom vzdáva hold klasickej hudbe, predovšetkým mojej obľúbenej opere.     "Pane hrábě, to bude co neviďát i každým vokámrkem vyleťáme do povětřá." ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)