Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

heyda

Ty bláho, tolik procent??? Tak to ne, mládeži, Oskar za nejlepší film je opravdu dost zcestný. Je to sice pěkně natočený dobový film, ale na můj vkus příliš uhlazený, průhledný a navíc pomalý. Za mě 60% a ani o chlup víc. ()

Stanislaus

Zelená kniha sází zejména na dobře napsaný scénář a herecký um titulní mužské dvojice Mortensen-Ali a musím uznat, že jí to vskutku vychází na výbornou. Proti sobě stojí v kontrastu Tony - jedlík s bezedným břichem, který nejde daleko pro ránu ani sprosté slovo - a Don - umělec-intelektuál, který má rád klid, pořádek a láhev dobrého pití. Tyto dva protiklady se vydávají napříč Státy na dlouhou cestu, přičemž netuší, že tahle jízda změní oběma život. I když je film koncipován tak, aby atakoval svými přednostmi Akademii, tak i přesto je napsán i zahrán nadmíru sympatickým způsobem, že člověk to okaté pokukování po oceněních bere s otevřenou náručí a nechá se unášet dvě hodiny na vlně plné předsudků, potyček, hudby, jídla a především pravého přátelství. Všechny Oscary jsou na místě a je škoda, že Viggo stál proti Ramimu, který měl zlatou sošku prostě jistou. ()

Flego

Amerika 1962. Prezidentom bude ešte rok Kennedy a v krajine silnie vnútropolitický problém - rasizmus. Na pozadí dekadentných večierkov pre vyššiu spoločnosť na juhu krajiny a drsných barov New Yorku je zasadený citlivý príbeh dvoch odlišných mužov. Kultivovaný klavírny virtuóz, černoch, si najme ako šoféra na turné prostého naturalizovaného Taliana. Obaja herci ( Viggo Mortensen a Mahershala Ali ) sa zhostili svojich partov na výbornú, sú uveriteľný a nikdy neskĺzli do lacných fráz či prehnanej korektnosti, za čo treba poďakovať skvelému scenáru a kvalitnej réžii. Napriek vážnym veciam, o ktorých film rozpráva, ide o zábavný, inteligentný a ľudský vyrozprávaný road movie plný silných a pekných scén. ()

BMW12

Moc hezký film. Je to takové poklidné komediální drama, příběh je na jednu strany vážný, ale je to natočeno s odlehčeným stylem, a to mi hodně sedlo. Film táhne především vynikající Viggo Mortensen, ten je ve své roli suprový. Ale i Mahershala Ali předvedl skvělý výkon. ()

Roman.Ticka

Komorní pomalu táhnoucí se příběh dvou paličáků (každý jinak), společný čas s možností ovlivnit život jeden druhému a třeba ho i změnit k lepšímu či horšímu. V neposlední řadě špičkové výkony obou protagonistů a spolu s dynamikoju děje nelze než napojit se na stejnou vlnovou délku bezohledu na téma, místo nebo časové rozlišení. Jedním slovem paráda pro opakované shlédnutí a pro mě velmi milé překvapení. Plné hodnocení bez váhání je samozřejmostí. ()

Jinny

Sázka na jistotu jak obsazením, tak tématem. Ve výsledku je film taková - navzdory tématu - pohodová road movie s dost přímočarými hodnotami. Na druhou stranu, Don Shirley je opravdu zajímavá postava - černoch, jehož doménou je klasická hudba, který má problémy jak v bělošském, tak černošském okolí. ()

TheEvilTwin

Tak se nám tady po dlouhé době vrací Aragorn akorát v trochu starší a obtloustlejší verzi s manželkou a dětma v road movie drámu. Herecké obsazení je top, hlavní dvojice si krade snímek pro sebe a nedivím se tolika nominacím. Příběh jsem čekal spíše hudební, ale dostali jsme obrovskou dávku rasistického podtextu tehdejší doby, která byla až absurdní a nepříjemná, a za to palec nahoru, spolu s dalšími prvky, jako jsou rozdíly třída bohatých/chudých a nebo tehdejší reálná doba, to působí dokupy skvěle a konzistentně. Nechybí zde ani lehčí humor, díky kterému film neztrácí tempo a solidně si to ty 2 a čtvrt hodinky jede. Nemám k tomu moc co dodat - čekal jsem nudu a klasické drama, dostal jsem silný a hezký příběh s ješte krásnějším koncem. Silnější 4 hvězdy. ()

HellFire

4 roky mi trvalo, než sem se odvážil podívat na Green Book a sdílím stejné pocity jako Adasin. O filmu jako takovém jsem vlastně dopředu znal jen obsazení, něco málo o ději a v paměti mi navždy uvízl zelený plakát, který ve mě bůhvíproč evokoval pocit, že tohle bude utahaná nuda a šeď. Kromě toho kolem filmu bylo hodně rušno na Oscarech, které ale považuji za totálně nevypovídající co se kvalit filmů týče. Proto mě nedávno při brouzdání topky filmů na CSFD překvapilo, že film je tak vysoko na žebříčku a rozhodl jsem se dát mu šanci. A popravdě lituju, že jsem ho neviděl v kině. Green Book je totiž v jádru feel-good film, který na svých bedrech nese Mortensen. Ali není vůbec špatný, ale jako herec je mi nesympatický (Oscara si samozřejmě odnesl za to, že si zahrál postavu černocha zasazenou do doby, kdy jimi běloši opovrhovali; to je další věc, co na Oscarech nesnáším – jsou dost předvídatelné). Vždycky jsem miloval road movies a v budoucnu si tuhle jízdu určitě zopakuji. Překvapení mě čekalo taky při pohledu na jméno režiséra, který natočil dnes už klasiky jako Blbý a blbější a Něco na té Mary je, ale třeba taky velký propadák Tři moulové. A na rok 2023 chystá cosi jménem Walter the Farting Dog :D. V takové filmografii vypadá Green Book jako dílo velmistra, což je trefné :). ()

claudel

Tvůrci česko-slovenského Tlumočníka by se měli podívat na Zelenou knihu, aby zjistili, jak se má točit road movie o dvou naprosto odlišných lidech, které společná cesta naučí jednoho o druhém víc, než by si dokázali představit. Viggo Mortensen musel spořádat spoustu jídla během natáčení a byl tak věrohodný, že jsem po asi šesti letech dostal pořádnou chuť na kyblík z KFC, mimochodem jedna z nejlepších scén celého filmu poukazující na rozdílnost obou postav. Mahershala Alí dostal podle mě nezaslouženě sošku za Moonlight a tentokrát možná nezaslouženě vyjde naprázdno. A je to velká škoda. ()

Janek

Sociální sci-fi, ale tak dobře zahraná, tak příjemná a v nedostatku optimistickych filmů osvěžující, že se jí ta Caprova jednoduchost musí prominout. 80% ()

Othello

Eeeeeemmm takhle pianino nezní. Ale fakt, vážně, to je jenom jedna z mnoha věcí, díky kterým filmu nevěříte ani, že to pečený kuře je pravý. Nevěříte, že všichni ti lidi s cigaretama skutečně kouřej, že ti inherentně rasističtí italoameričani takoví skutečně jsou, že to auto opravdu jezdí, ti chudí černoši jsou skutečně chudí a ti hloupí bohatí běloši skutečně těmi pokryteckými parchanty jak film ukazuje. Ano, to všechno jsou z největší části chyby režie, kde však nějakou míru empatie s prvním velkým dramatem režiséra, jehož dosavadní kariérní vrchol byl Jim Carrey, oplachující si zadek poté, kdy se jeho schizofrenní já samo znásilnilo umělákem. Poodkrejeme-li však oponu komiksových postaviček v čele s přehrávajícím Mortensenem a zastavíme se na scénáři, musí každému dojít, že Green Book neměl možnost stát se dobrým filmem již ve svém prapočátku. Pracuje totiž zištně s tématem nejen střetu zástupce utlačované menšiny s prostoduchým, ale v jádru dobráckým tvrdohlavcem, ale zároveň i do něj nešikovně převádí i současný střet starého, chlapáckého, jednoduchého světa se světem zdánlivě arogantních, změkčilých newyorským umělců, přičemž se snaží najít společnou cestu i jazyk skrze sledování prvního jmenovaného. Ten by sice vlastně jinak platil za onoho hloupějšího, zlejšího, jež musí dojít ponaučení, ale vzhledem k tomu, že jej zde sledujeme od počátku také skrze jeho příkladný vztah k rodině, tak se vlastně stává hlavní kladnou postavou, která ví co je zač, kam patří a musí to jeho místo do konce filmu vysvětlit rozháranému umělci, přičemž sama nedojde poučení většího než, že po černoších se sklenice nevyhazují. Téměř každá scéna, postava a situace je podřízena této scénáristické manipulaci. Ať se již jedná o protagonistovu manželku, jež vychází ze stejného prostředí, ale rasistkou není (proč?), přechod z nuly na sto ve vztahu hrdinů během dvou scén či celou jeho rodinu, která je rasistická jen na klíček. Tím, že celou společenskou situaci Ameriky 60. let shrnul Farelly & spol. do dobráckého příběhu naprosto zbaveného kontextu je ale věc jedna. Věc druhá je, že tento film je finální ranou cen filmové akademie a smutný displej současné éry strachu a kompromisu v dobách pozdního kapitalismu. Film ve kterým si tvrdý běloch a změkčilý černý umělec jezdí autem po Americe a žerou kuře. Umělé vytvořené historické prostředí pro tisíce dalších filmových fikcí, které nadále budou pracovat s velkými problémy tím, že je budou zpětně marginalizovat. Se Spikem Lee bychom před vchodem do sálu při předávání Oscarů alespoň dali cigáro. 86% na csfd, 8,3 na imdb, 78% na RT, Oscary, Zlatý glóby, humři, chlebíčky, koks, večeře, děvky, soukromý tryskáče, hotely, bazény, zastřelte se všichni, ale okamžitě. ()

Necrotongue

Nebývá to u mě zvykem, ale v případě tohoto filmu jsem věděl do čeho jdu a velké množství pozitivních ohlasů mě varovalo, abych si od snímku příliš nesliboval, mé názory se často od těch většinových liší, takže jsem měl silné obavy. A ono ne. Víc jak dvouhodinová stopáž nebyla vůbec znát, Green Book mě bavil od začátku až do konce, ale milovníkům akčních filmů bych ho nedoporučoval. Největší obavy jsem měl z toho, že půjde o typické bědování nad osudem černochů, které už mi fakt leze krkem, jenže Dr. Shirley veškeré tyto narážky vyvažoval svými vlastními předsudky, čímž mi vzal jakoukoli možnost i chuť zbytečně tvůrce kritizovat za podbízivost a já jsem si mohl celou tu jízdu v pohodě užít. Bavil mě Mareshala Ali, bavil mě Viggo Mortensen a bavil mě i celý příběh, který ukázal v pravém světle, kdo dohlíží nad světovou demokracií a učí nás, jak se chovat k menšinám. ()

ARI50

Příběh držky a hudebníka, zajímavé a vcelku to uteklo ale zítra už to vyšumí, dobře natočeno ale neohromilo nebo nepřekvapilo kvalitou příběhu. ()

luka4615

Green Book je úžasným vánočním filmem o přátelství na celý život, které se dokáže překlenout i nad hluboko zakořeněné rasové předsudky. Režisér Peter Farrelly z této premisy, jež se opírá o reálné základy vytěžil naprosté maximum. Snímek totiž skvěle odsýpá, nemá vůbec žádné hluché místo, pročež se tedy nebudete vůbec nudit. Green Book se rovněž může pochlubit skvělým scénářem, jež je podložen dobovým soundtrackem, který precizně lícuje s každým políčkem filmu. Samostatnou kapitolou jsou herecké výkony v podání herců Vigga Mortensena a Mahershala Aliho. Oba si své party velmi užívají a chemie mezi nimi, od drobného "škorpení" až po vyjevení svých nejniternějších citů, funguje na výbornou, takže nemáte sebemenší problém se s nimi za dobu stopáže zcela sžít a prožívat to vše s nimi. Takže co dodat na závěr? Snímek Green Book se povedl po všech stránkách. Je příjemně civilní, lidský a dokáže pohladit po duši i naprostého skeptika. Je to zkrátka mimořádné krásně zpracovaný lidský příběh, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! „You know, my father used to say, whatever you do, do it 100%. When you work, work. When you laugh, laugh. When you eat, eat like it's your last meal.“ ()

Beastmaster4

Charismatické, lidské, pravdivé, emocionální, vtipné i smutné - To vše je Zelená kniha, famózní film s výborným hereckým obsazením :-) 5 nedávám jen proto, že tento druh filmu není příliš můj šálek. ()

Morholt

Obavy, že se bude jednat od další z antirasistických agitek, se ukázaly jako liché. Předsudky v podání bílé majority jsou samozřejmě přítomné, ale Farrelly místo aby tlačil na pilu je podává s lehkostí, což má ve finále mnohem větší dopad, než kdyby postavu Dona Shirleyho podroboval k opakujícímu se klanovému lynči. Každopádně hlavním motivem je vztah nesourodé dvojice, v tomto případě poněkud snobského černého hudebníka a jednoduššího italo-američana, kteří si přes počáteční odstup nakonec padnou do noty. Postavit film na Mortensenovi s Alim byl nápad za milion, protože oboum to báječně klape jak během odlehčených slovních přestřelek, tak ve chvílích, kdy dojde na vážnější věci. Pokud jsou tihle dva společně na scéně, tak se tu nenajde jediná slabší chvilka či zbytečná věta. Na konci, jakkoliv očekávaném, jsem se už jen spokojeně usmíval. Oscarový film. 95% ()

mm13

A veď niektoré rozprávky stoja za to, aby sa rozprávali stále dookola. Zvlášť keď je v nich aspoň zrnko pravdy. Nemám najmenšie námietky proti filmu ako takému... a Viggo tomu - v ďaleko náročnejšej úlohe, než je tá hlavná - dáva tie správne gule! ()

jerry12

80%. Můžete mít mimořádně originální námět, který stačí relativně dobře zpracovat, a nebo můžete mít konvenční, tisíckrát viděné klišé, jež pak ale musíte zpracovat bezchybně, aby si ho vůbec někdo všiml. Tím druhým případem je Green Book. Předvídatelný a těžce neoriginální námět o nápravě, byť tentokrát spíše nápravě barevného snoba, než bílého rasisty, zachránilo příjemné feel-good zpracování, hudba dokonale lahodící uchu, a především herecký koncert Viggo Mortensena, který tu hraje tak přirozeně, že jakousi funkci duchovní identifikace či projekce do postavy (alespoň u mě) splnil po pár minutách, a pak už se mě jen držel. Mahershala Ali se mnou na rozdíl od akademiků prakticky nepohnul, ale to není osobní, spíš jsem si jen zkrátka oblíbil tu Mortensenovu italsko-americkou dikci, která dle mého zastínila všechno ostatní, včetně námětu samotného. Žádný zázrak - a už vůbec ne oscarový (ale asi se tomu už nikdo nedivíme) - jen velmi, velmi příjemná road movie, kterou si milerád (několikrát) zopakuji. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi