Reklama

Reklama

Za pár let už nebudeme muset ani hnout prstem, protože moderní technologie za nás všechno obstarají. Technofobům se v takové době nebude žít zrovna lehko. Grey Trace (Logan Marshall-Green) je pověstný tím, že jako jeden z posledních lidí dává před technologiemi přednost vlastním rukám. Jedna noc, která mu obrátí život vzhůru nohama, však tenhle přístup rázně změní. Autonehoda na noční dálnici a střet s bandou grázlů, kteří mu zavraždí přítelkyni a jeho nadosmrti zmrzačí. Greyovy vyhlídky na invalidním vozíku jsou víc než temné, dokud mu kamarád vědec nenabídne technologické vylepšení. S čipem v míše dokáže Grey nejen znovu chodit a pohybovat rukama, ale získává i další, dosud netušené možnosti. Experimentální zařízení zvané STEM totiž dokáže například i vystopovat pachatele onoho nočního přepadení a také Greyovi pomoci si to s těmi gaunery vyřídit ručně. Kdo by odolal? Grey rozhodně ne. Když však zanechá prvního z pachatelů v tratolišti krve, napadne ho, jestli by STEM neměl aspoň trochu zbrzdit. Otázka zní, jestli to půjde. A jestli to Grey vůbec chce. (CinemArt)

(více)

Recenze (960)

POMO 

všechny recenze uživatele

Efektne upgradnutý námět revenge mlátičky. Příběhem jednooduchý jako staré “karate vandomovky”, ale futuristickým rozměrem v rámci nižšího rozpočtu připomínající spíše prvního Terminátora. Nápaditými jednotlivostmi inovativní akční sci-fi s náběhem na mírné zkultovnění. Whannell překvapil, samotnej Wan by to nenatočil lépe. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Nasrat očipovaného kvadruplegika může být dost ošemetné. Nikdy nevíte, co do toho Intelu ti ťamani vlastně narvali, a tak se lehce přihodí, že ten gumový ležák náhle vyplivne jazykové ovládání, vypruží se ze zahálčivého horizontálu a precizně strojovým kunkfením vám pěkně nakope prdel. Takže od nynějška už radši nebudu parkovat před Tescem na kriplech a s ironickým úsměvem pak nabízet pičujícím vozíčkářům walkmany nebo je vyzývat k závodům ve skákání v pytlích. Každopádně Uanel, který kdysi dost zabodoval Pilou, avšak od té doby matlal jen skoro samé unylé sračky, si asi nějakým výkonným mikročipem apgrejdoval scénáristickou potenci, dokonce se naučil i jakž takž režírovat a překvapivě vypálil naprostou Vě-Fa pecku, u níž může jít pod tři snad jen totálně sebestředný artový velekokot. (Klidně mi, hoššy, zase napište něco hystericky milého, zas takový homofob nejsem.) Pecku natolik v detailech napěchovanou oblažujícími originálními vyfikundacemi, že ji odpustím i ten samoúčelný logický pičoid uprostřed filmu (scéna s hákováním čipu), za kterou by Uanelovi v kontextu s ne až zas tolik překvapivým závěrem Aristoteles dozajista pohrdavě pochcal levou hemisféru, načež by jej donutil vyžrat tak litr bolehlavu. Jinak je to ale čiré, zcela nevinné potěšení, skýtající naději, že filmy stále mohou být čistokrevnou zábavou, a nikoliv jen otravnou kulisou k honění gigantických eg a mikrošulinů umaštěným ufonům. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Malý, nenápadný film, na kterém je poznat, že ho natočil hlavně hororový tvůrce, protože nejnaléhavější je v momentech, kdy krev stříká na všechny strany. Jen u konce se musí divák trochu obrnit trpělivostí, aby se ve všech těch dějových zvratech zorientoval. 70%. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Takový ten typ filmu, v němž věrohodný psychologický vývoj hlavního hrdiny po brutálním útoku a ztrátě milované manželky je naprosto kompletně zavržen a podřízen tomu, aby ihned po získání "superschopností" mohl protagonista humorně hláškovat a být drsný. Což abychom si rozumněli - mně to v tomto konkrétním případě vůbec nevadí, jen je vhodné na to upozornit, kdyby do filmu někdo chtěl jít s očekáváním vážného technologického sci-fi. Upgrade je vyloženě lehkonohé béčko. Kvalitní, hrdé béčko se spoustou milých nápadů, nemalým množství originálních vychytávek a sebevědomou technickou stránkou. Trochu bych jej možná přirovnal k novému Dreddovi, Upgrade ale stavím z hlediska zážitku ještě o trochu výš. Sympatické je, že mnoho věcí, které se v průběhu sledování jeví jako přiblblé, dávají se znalostí pointy mnohem lepší smysl. Na druhou stranu si nejsem úplně jistý, jestli vše, co dávalo smysl v průběhu, dává smysl i zpětně. Každopádně jsem rád, že Whannell po pěti letech napsal zase něco zajímavého, a ještě radši, že se našel i jako režisér. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

A chvíľu som mal chuť dať plné hodnotenie, lebo som dávno neodchádzal z kina s takým výrazným pocitom, že ma niečo tak príjemne prekvapilo a pobavilo vysoko nad akékoľvek očakávania. Je to taký malý Matrix a drzo smelý vyzývateľ Ready Player One o titul najzábavnejšej sci-fi roka. Prvá akčná scéna príde asi v polovici filmu, ale potom sa ten storybuilding bohato zúročí a začne jazda plná nápadov a výborne natočených súbojov a naháňačiek. Navyše v ultra-tvrdom R-ku s až hororovým gore. A skvelý Logan Marshall-Green, ktorý celý film prakticky nezlezie z plátna a nesie to celé na pleciach. Keby tento film prišiel pred 15 rokmi, bol by to dnes žánrový kult. Dnes je to príjemná oldschool nakladačka. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Vlastně nemám slov. Upgrade je cyber punk jako prase. Tvrdé sci-fi, které je chytré, v hlavní roli má herci, který by se tímto filmem měl objevovat jenom v těch největších filmových peckách (a vůbec mi nevadí, že je australskou kopií Toma Hardyho, diváci seriálu Querry ví sví) a hlavně s příběhem, který minutu co minutu může vybuchnout v obrovský kolotoč emocí, které divák nedokáže posbírat, ani kdyby se přetrh. A ještě s jednou chuťovkou, že ten výbuch nedokážete ani očekávat, natož předpokládat. Tak dobře napsané a natočené sci-fi a s tak dobrou atmosférou a hudební vsuvkou, jsem sakra dlouho neviděl. ()

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Greyovi právě skupina zločinců zabila ženu a on sám skončil na vozíku. Ale není všem dnům konec, díky experimentálnímu čipu a umělé inteligenci začal znovu chodit a může se pomstít. A počítač v jeho těle mu s tím ochotně pomůže. Upgrade je akční béčko, které je překvapivě chytřejší, než jak na první pohled vypadá. Navíc má i skvělou nekompromisní a brutální akci, takže se na něj dobře dívá. Jen je škoda, že v hlavní roli nebyl někdo schopnější a charismatičtější. Ve svém žánru jde ale pořád o hodně vysoký nadprůměr. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $5miliónovTržby USA $11,916,615Tržby Celosvetovo $16,436,851Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,015,723Tržby za predaj DVD v USA $697,818║ Ďalší menší nezávislý filmy, ktorý koštoval náramne! A za pár šúp schová drahé veľkorozpočtovky, stačí tu jedno futuristické auto, ktoré sa zblázni, vynaliezavá účelová kamera a sype to tak že konkurencia apo-future teen vtákovin môže slepo závidieť. Leigh Whannell sa na režisérskej stoličke prekonáva a nie moc známi Logan Marshall-Green (ako Tom Hardy) to tu riadne solí a sundáva. Delikatesa, kde je dobrá krimi gradácia, výborné zvraty, prekvapenia,zaujímavá myšlienka sveta budúcnosti, ktorý je na dosah. Akcia tu je priam na pohľadanie, dokonca konkurencia pre Johna Wicka, či Equalizera. Jeden z top filmov roka 2018. /100%/ ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Nejlepší metoda na pomstu? Zapojit vnitřní automat a bypassovat svědomí. Vizuálně i zvukově suverénní dílo, které v první polovině sem tam trochu zavání mechanickou hříčkou, ale nakonec rozpojí pochyby. Krvavý a realistický cyberpunk chytře pracující s minimalistickou výpravou a zkresleným snímáním i zvukovou stopou, která ve mně probouzí vzpomínky na Deus Ex... instaluju! Ex Machina bez zbytečného chytrolínství, dobrá směs béčkového spádu a áčkových řešení. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Výborné. Upgrade nejdříve vypadal jako typické béčko, které zapadne, ale má vcelku výraznou vizuální a zvukovou (záměrně nepíšu hudební) podobu. Futuristický svět je příjemně naznačen a pořádná osobní pomsta tu opět dlouho nebyla. Především snaha o vývoj (ať přirozený nebo uměle řízený ;-)) hlavní postavy je zábavný a akce netradiční. Pro mě opravdu příjemné překvapení. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočené a vymyšlené akčně pojaté cyberpunkové sci-fi o budoucnosti, ne (asi) zas tak vzdálené. Opravdu mám rád tyhle menší filmy, které se objeví jako blesk z čistého nebe. Velmi chytrý koncept, v němž Umělá inteligence je tu ono pověstné Nietzscheovské natažené lano mezi člověkem a nadčlověkem...a opravdu skvělá formální stránka, především originálně zvládnuté akčně bojové scény, obvykle na toto nekladu vůbec důraz, ovšem australští tvůrci odvedli nezvykle povedenou práci...je skoro neuvěřitelné, že jde o čistě autorský projekt scenáristy/režiséra Leigha Whannella, už by měl zůstat jen u tohoto konceptu filmu. AI, autonomně řízené automobily, smart domy a domácnosti, fyzické modifikace prostřednictvím nanotechnologií, biomechanická vylepšení lidského těla (upomínající na raného Davida Cronenberga)...pozitivně-negativní vize budoucnosti...fascinující i děsivá.... Opravdu povedený akční příspěvek do cyberpunkového subžánru sci-fi filmů...a obecněji skutečně dobrý a chytrý sci-fi film! A těch je bohužel stále jako šafránu... ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Kyberpunková buddy movie v podobě sympaticky přímočaré špinavé žánrovky ze staré školy, která se nebojí i lehounce zakoketovat s vůbec ne hloupými "black mirror" vlivy. Stěží od laciného béčka žádat více. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Nekompromisní akční mayhem orgasm! Leigh Whannell scénarista Insidiousů a Sawu zkouší po druhé režii a dopadlo to výborně. Logan Marshall-Green, který má Tom Hardy Vibe v hlavní roli exceluje a divák mu fandí celý film. Po dlouhé době opravdu originální snímek, kterému jsem doposud neviděl nic podobné a akční scény jsou jeden vysoký highlight, kde se nešetří krví ani násilím. Zkombinovat můj oblíbený subžánr Revenge v high-tech kabátku byla skvělá volba a výborně to filmu sluší. Potěší i souboje ( Final fight mazec) či samotné rozuzlení pokládám za uspokojivé taktéž. Byť o horor se tentokrát téměř vůbec nejedná, je to solidní Akční/Scifi/ Revenge Thriller a to je kolikrát i víc. 85% ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Teraz ti odpovie na všetky tvoje otázky.“ Prvých 40 minút trocha nuda plná revenge klišé (scény pred zločinom, krutý zločin, bezmocnosť a neochota polície, prehnitý systém, zotavovanie hrdinu, identifikácia vrahov). Len občas je to oživené drobnosťou (zaujímavo premyslený svet blízkej budúcnosti, žeby trocha ako Zvláštne dni od Bigelow?). Akonáhle ale nad hlavnou postavou prevezme kontrolu Stem, začne to byť jazda, pri ktorej som si viackrát hovoril užasnuto „wow!“. Bohužiaľ, tieto parádne scény sú striedané scénami, v ktorých stagnuje tempo a otravuje nás (a hrdinu) policajtka, bez ktorej by som sa zaobišiel. Tempo brutálne zdržujú aj nevierohodné morálne konflikty hrdina vs. Stem, kedy si chlapík neustále sťažuje na Stemovu amorálnosť a pritom je každému jasné, že ho jednak potrebuje a jednak sa CHCE pomstiť, čiže je to len blbá omáčka, aby sa natiahla minutáž (a aby nebol hrdina za úplnú sviňu). Nemalým plusom je naopak nekompromisnosť v krvavých scénach. Do tohto druhu filmov pritlačenie na pílu patrí, inak to nie je ono. Neprekvapilo ma odhalenie identity ústredného gaunera; vedel som to o ňom takmer od prvej chvíle, čo sa objavil na scéne (+ som dokonca aj poznal dôvod, pre ktorý sa rozhodol tak, ako sa rozhodol). Potešil záber na zvončeky s menom „J.Wan“. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

To je tak, kdyz se clovek po skouknuti ukazky tesi na drsnou nepretrzitou akci. Upgrade totiz o akci fakt neni, bliz to ma treba k Johnny Mnemonicovi. Hlavni hrdina, kterej bohuzel moc sympatii nebo hereckyho talentu nepobral, se 45 minut mota po byte a vy jen cekate, kdy konecne dostane ten upgrade a zacnou akcni jatka. Jenze ono ani potom se to prekvapive nerozjede. Akce tu samozrejme je a je spravne drsna a krvava a celkove fajnove natocena, jenze ji tu je zoufale malo. Ten zbytek je jen tezce prumernej pribeh a v podstate taky prumernej vizual ukazujici spinavej svet ne prilis vzdaleny budoucnosti. Jako na jedno skouknuti dobry, ale fakt jsem cekal neco jinyho a misty jsem se i krapet nudil. Slabsi 3*. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Tom Hardy pro chudý musí v bladerunnerovských kulisách pro chudý pomstít vraždu manželky (čili příběh pro chudý), aby to ale bylo jakože zajímavější, nainstaluje mu Dane DeHaan pro chudý (přitom stačilo zavolat Danu DeHaanovi) do hlavy Venoma pro chudý, takže je z něj nakonec John Wick pro chudý. Čistejch 5/10, vtípky na adresu invalidů mě rozesmály (budu se smažit). ()

movie 

všechny recenze uživatele

UPGRADE navazuje na pozdní sedmdesátkvou sci-fi vizi o strachu z přetechnizované budoucnosti a zároveň nečekaně vrací na plátna kin jednoho nepříliš častého navštěvníka: áčkový cyber punk. Mohlo by to být špinavější a možná divnější, ale nestěžuju si. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Napínavá kombinace krimi a sci-fi plná akce, bohužel však zpětně nahlíženo má scénář logických děr asi jako ok v ementálu. ()

Související novinky

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Reklama

Reklama