Svět umění nezná hranic. A to ani v případě Josephine (Zawe Ashton), která najde skvostná umělecká díla po zemřelém. Než aby je vyhodila, jak stálo v závěti, vezme je pod svá kurátorská křídla a začne je zpeněžovat. Jenže obrazy nejsou tak andělské, jak by se předpokládalo. Skrývají něco temného a hrůzného z malířova života. Na to se postupem času přijde, ale to už je příliš pozdě! (Rodriguez)

kingik

Absolutní herecký přetlak a neujasněná hororová mazanice z obrazárny. Hlavní hereckou hvězdou je Jake Gyllenhaal, hrající bisexuálního recenzenta obrazů, ovšem příběh se zdaleka netočí jen kolem něj, ačkoli jeho postava byla nejplnokrevnější. Jsou zde ještě Rene Russo, Toni Collette, John Malkovich a spol. a scénář jim přisoudil jen prázdné plky, které jsou prokládány jejich odklízením ze scény, aby už řeč také nabrala nějaký ten hororový směr. Z hororového hlediska to přinejmenším vázne, dialogů je prostě víc, než by muselo, zabití jsou esteticky neotřelá, určitě je zajímavá i historka kolem prokletého malíře, který svá umělecká díla po své smrti počastoval nadpřirozenou silou která brání profitu z nich. Větší záhadou je ale účast právě Jake Gyllenhaala na tomhle poměrně plytkém a postupně hodně předvídatelně pojatém kousku, který postupem času padá střemhlav do nezábavných vod, kdy děs ve filmu nedrží vydatnou stráž, a film se stává nechtěně směšným. Patrně Jake důvěřoval Danu Gilroy natolik, že příliš neřešil, do čeho jde, v minulosti už s ním přece točil a film Slídil neměl špatné přijetí. Role ostatních hereckých hvězd jsou rozházeny tak, aby na sebe účastníci nežárlili ohledně počtu natáčecích dnů. John Malkovich mně přišel krutě nevyužitý, Toni Collette se postarala o jeden z těch silnějších hrůzyplných momentů, kdy jí byla v galerii amputována ruka. Téměř dvouhodinová stopáž mně přišla přehnaná. Film střídal otravnou dialogovou nudu, působivé sekvence a perfektně úchvatného Gyllenhaala. Vrcholným záměrem bylo propojit nepříliš často aplikovanou ideu specifického umění malířství s úderným hororem, což podle mě nebylo konáno lehkým režijním štětcem. Plátno bez pořádně rafinovaných režijních a scenáristických tahů je prostě jen plátno, které zrovna velkým obdivem nezahrnu. Ze zvědavosti si jej ale určitě prohlédnu. 6/10 ()

AppleCore

Horror o umění, kterej ale postrádá jakoukoli uměleckou hodnotu. Námět je sice skvělej, coby režisér se ovšem Gilroy moc nesnaží a z filmu nevytáhne ani zajímavou tvůrčí vizi, ani žádný osobitý nápady... A tak to ve výsledku působí i vypadá jako béčko, jehož potenciál nikdy nevyleze z obrazu natolik, aby se divákovi byť jedna scéna zařízla do paměti. Obsazení super, námět i občasný prvky humoru taky, tam to ale končí. ()

Kudly4

Snobské prostředí, umění, obrazy, to vše mi nevadilo, kouká se na to hezky, po herecké stránce mě zaujal snad pouze Gyllenhaal, který tyto netradiční role umí zahrát na jedničku, ostatní postavy mě nezaujaly. Co se týče smrtí, tak to je hodně slabý čajíček, kdy zaujme snad jediná scéna s "koulí" a celkově to na mě jako horor vůbec nepůsobilo. Škoda, ve finále je to pouze Thriller pro fanoušky umění ()

silentname

Hodnotiť "Velvet Buzzsaw" nie je úplne jednoduché. Myslím si, že tu máme celkom zaujímavú story, máme tu niekoľko skutočne skvele spracovaných vizuálov, no miestami je to tak neskutočný bordel, že si neviem predstaviť, ako by to vôbec dokázal niekto upratať. Je to v niektorých aspektoch fascinujúce, v iných nudné. Má to postavy, ktoré sa mi páčia, má to postavy, ktoré moc nemusím. Je to miestami strašne natiahnuté, no zase to má niekoľko veľmi originálnych smrteľných scénok. A ak by som mal povedať pravdu, tak najlepšiu si asi vychytí Toni Collette. Napriek tomu, že som vedel čo sa stane, ten efekt je veľmi dobrý. Uznávam. Umenie môže byť smrteľné. A niekedy môže ľudí dostať do úplne inej roviny. Napríklad by som povedal, že na začiatku sa mi Josephine ako postava páčila. Neskôr už bola podľa mňa viac neznesiteľná. Neviem ako tento film proste poriadne ohodnotiť. Myslím si, že mi spadá niekde do priemeru. Mohlo sa to trošku skrátiť, mohlo to byť akčnejšie a menej sa z toho snažiť urobiť vizuálne umelecké orgie moderného umenia, ktoré sa na nás tlačí z každej strany. Obrazy vyzerali desivo, smrteľné scénky sú dobre spracované a príbeh je zaujímavý. No to sú elementy, na ktoré sa malo tlačiť viac. A menej dialógov o tom, akí budeme bohatí, lebo stojíme na zlatej bani, ktorá je však súčasne atómová bomba. Dan Gilroy mi dal rozhodne chrobáka do hlavy. Film, na ktorý nezabudnem, no nemám potrebu vidieť znovu. A nie preto, že by bol na mňa moc ťažký. No nemá mi reálne ako divákovi moc čo ponúknuť. Napriek kreatívnym a skvelým nápadom. Hodnotenie: C+ ()

PetrPan

Svět čmáranic a skvrn plný snobů a intelektuálních žvanilů je infikován skutečným živoucím uměním, a to se s nimi jednoduše nesere.  Geniální vlastně i  v onom podávání za studena, kdy vás  prostřednictvím nudy, což jsem takto zábavně zažil poprvé,  Gilroy vtáhne přímo do světa "pocitů" těchto karikatur živých bytostí, rozuměj kritiků a majitelů galerií. Umělce samotné pak vlastně sympaticky nepranýřuje, vtipnou je zejména role Johna Malkoviche a jeho prázdného ateliéru s jedním plátnem, scénka s majitelem galerie mne rozesmála nahlas. Jedinou další sympatickou postavičkou je nenápadná vychcaná dívenka v podobě pracovně fluktuující sekretářky (Coco), která nemá problém všem nastavit zrcadlo a vyžvanit všechna skrývaná tajemství a postrčit tak naše hlavní hrdiny do pekla, kam beze vší pochybnosti všichni patří.  Výborná černá komedie u níž se unudíte k smrti... ()

SeBig

Film plnej rádoby byznislidí co se motají okolo umění a jsou to povrchní čuráci (přesně takovej typ lidí nenávidim). Naštěstí se tam něco začne dít a rádoby umělci začnou chcípat, což cením tuto kombinaci žánrů a zajímavý béčkový námět na to, co bude vraždit. ()

classic

Môže umenie zabíjať ? Dan Girloy si myslí, že áno. Ale v akom slova zmysle ? Prostredníctvom namaľovaných obrazov Vetrila Deasa, ktorého jednak nájde mŕtveho kurátorka Josephine, pričom vytuší, že galéria Haze sa „preslávi”... Totiž ona pobýva taktiež v tom istom dome, v ktorom sú jednotlivé byty nepríliš od seba vzdialené, a tak jej stačí iba ruku natiahnuť, a stovky prác si jednoducho privlastniť. Šéfka Rhodora Haze bude v extáze nadšenosti. Jestvuje háčik, prečo by sa mali osoby, ktoré prídu do kontaktu s týmito obrazmi, obávať o svoje životy ? Je v nich zakorenená akási spirituálna čierna mágia, nasiaknutá vlastnou krvou samotného autora, čiže zhmotňujú sa, ožívajú, a dotyčnému spôsobujú neuveriteľné halucinácie, ktoré ho privádzajú do absolútneho šialenstva, keď si buď sám siahne zvláštnym štýlom na život, alebo sa skrátka vyparí, ako smrad. Postupne umierajú všetky hlavné postavy, „Zubatá s kosou” nemá vôbec žiadneho zľutovania, výnimkou nie je ani vyšinutý bisexuál Morf Vandewalt, ktorého fascinujúco stelesnil charizmatický intelektuál Jake Gyllenhaal. Brat Tonyho Gilroya, Dan, sa opäť vyšantil aj so svojou družkou Rene Russo, či Zawe Ashton ma podivuhodnou metódou hypnotizovala, a takýto hypnotický je celý film + prišiel mi ešte, ako mimoriadne zvrátený, skazený, nepríjemný, lebo takto uvažujete o všetkých týchto nesympatických pos... ()

Marze

Více než horor je to satirický thriller, který je snadno čitelnou metaforou na konflikt umění a komerce. Film asi není vhodný pro širší publikum a také do našich kin nešel, ale díky Netflixu je přístupný všem. Hlavní postavou Velvet Buzzsaw (Sametová cirkulárka) je tu obávány umělecký kritik Morf Vandewalt (Jake Gyllenhaal), který se nenechá nikým koupit a oceňuje jen skutečné umění. Na druhé straně je také povýšený a ve svých kritikách si nebere servítky. Jeho protipólem je cynická, světem protřelá majitelka galerie Rhodora Haze (Rene Russo), která kdysi bývala členkou punkové kapely Velvet Buzzsaw, ale nyní ji zajímá jen obchod a vydělávání peněz. Na její minulost upomíná jen malé tetování na krku s obrázkem ozubeného kola cirkulárky a nápisem Velvet Buzzsaw. Zápletka se točí kolem obrazů nalezených mladou Josephinou (Zawe Ashton) v bytě zemřelého neznámého umělce, jenž si přál, aby byly po jeho smrti obrazy zničeny. Když se to donese k Rhodoze, technikovi Brysonovi (Billy Magnussen) a kurátorce Gretchen (Toni Collette), otevře se pro všechny možnost jak zbohatnout. Kolem obrazů se postupně začnou hromadit nevysvětlitelná úmrtí. ()

hansel97

Originální je tak jediné, co se o filmu dá říct. To však nenahradí nudnou vyvražďovačku ve stylu Final Destination s uměním. Herecké obsazení je skvělé, ale i přes jejich výkony je to neuvěřitelně prázdný film, ve kterém se člověk nedokáže do žádné z postav (asi i záměrně) vcítit a tudíž je následně ani litovat. ()

HellFire

Netflix začíná nabírat na obrátkách a už v samotném roce 2019 vydal přehršel skvělých filmů. Velvet Buzzsaw se sice netrefil do mého vkusu, ale to neznamená, že přestanu sledovat, co dalšího má americký gigant na skladě. Možná právě naopak. Tam, kde se Hollywood utápí v sequelech, prequelech, restartech a zoufale nudných adaptacích (nejnověji Cats), tam Netflix sází na originální filmy z vlastní produkce. A něco mi napovídá, že se mu bude dařit čím dál víc. Samotný film ubíhá velmi pomalu a hned na začátku nám představuje spoustu postav, takže sem neměl moc šanci si zapamatovat, kdo je kdo. Příběh se začne rozbíhat až někdy kolem 40. minuty. V podstatě jde o to, že někdo ukradne obrazy mrtvého umělce a vydává je za své. Obrazům se to ale nelíbí a probudí se k životu, aby spáchaly odplatu. ()

eraserhead666

Klasický punc áčkového, dobře obsazeného horroru. Trochu se drží při zemi, zaujme vlastně až v závěru. Několik zajímavých a nápaditých scén. Převážně ale teatrální a artové pomrkávání. Klasický problém áčkových horrorů, až moc se drží při zemi a skrývají více, než by bylo žánrovému divákovi příjemné. Spíše než horrorovým žánrem film zaujme parádním obsazením (Russo a Collette jsou úchvatné, Malkovichova postava je pro příběh v podstatě nebdytečná, nelze ji však upřít zábavnost) a uměleckou (nejednou až humornou) sebekritičností. Hodnocení hlavně za obsazení, Deaseovy obrazy a obří kouli. ()

JASON_X

Jen na vysvětlenou - snobským prostředím, do kterého je děj filmu situovaný, z hloubi duše opovrhuju. A ony bezskrupulózní, parazitické, arogantní a pozérské kreatury, které se živí kupčením s modernou a o kterých film pojednává, se mi hnusí. Ale nemůžu si pomoct - na druhou stranu mě nahlédnutí do tohohle odpuzujícího, vyumělkovaného a nezdravého polosvěta strašně bavilo a ani mi nevadilo, že jakás takás horrorovost se začne rozjíždět až někdy v poločase. Moc mě bavili i herci - excelentní estét/pošuk Gyllenhaal, stále charmantní Russo, stále pěkná Collette i ta zajímavá androidská mulatka, o které jsem si dlouho myslel, že je to tranďák... Vlastně si furt nejsem stoprocentně jistý, že to je opravdu stoprocentní ženská. Ovšem třeba Malkovichova postava je zhola zbytečná a napsána je pro něho nejspíš jen proto, aby se jeho jméno mohlo objevit v titulcích a přilákat nějakého toho diváka navíc. Zajímavý film, krásné obrazy (filmové i výtvarné), pečlivá a klidná kamera... Velká divácká spokojenost. 90%. ()

Morholt

V jednu chvíli film ukazuje satirickým prstem na pokrytecké snoby pohybující se ve světě umění a v té druhé se jim mstí prostřednictvím neobvyklých obrazů, jejichž původ je zahalen rouškou tajemství. A mě tenhle svérázný mix sedl. Je sice pravda, že co se hororové stránky týče, tak do toho mohl Gilroy šlápnout trochu víc, ale na druhou stranu o strašení a mordování tenhle film primárně není. Herecké obsazení je v tomhle případě lahůdkové, ačkoliv třeba Malkovich tady nemá tak výraznou roli, jak jsem si přál. Ale nevadí. Jsem zvědav, s čím přijde Gilroy příště. 75% ()

BoPo

Pokus o komédiu, ktorá si mala robiť srandu zo sveta kde umelci, kritici, majitelia galérii a spol vytvárajú ultra vážnu, a hlavne predraženú bublinu. Scenárista zistil, že sa mu nepodarilo vytvoriť vtipné situácie, len trefné postavy, a tak do toho napumpoval lacnú hororovú zápletku, ktorá ako keby vyletela z Věřte nevěřte. Jake Gyllenhaal ma svojou bisexuálnou exhibíciou trapnosti bavil. Škoda, že sa pohyboval v podpriemernom diele. ()

SaNcHeZ_cz

Velvet Buzzsaw je tak trochu uměleckou pózou, která se snaží ze zajímavého námětu vytřískat všeobjemný a především "chytrý" film. Na to ale kromě celkem slušných hereckých představitelů (vyjma docela otravné Zawe Ashton) nemá ani dialogy, ani atmosféru ani propracovaný a plynule vygradovaný příběh. Ano, ty děsivé momenty posedlosti dílem zapomenutého umělce jsou vlastně docela obrazově fajn, to ale na dvě hodiny je vážně málo. ()

kaylin

Jasně, ve filmu „Velvet Buzzsaw“ jsou docela dobré, drsné scény, ale je to málo. Tady toho mohlo být víc, stačilo by vynechat všechny ty nezáživné scény, kde se nic neděje. Byla tu v podstatě jen jedna scéna, která se mi líbila a pravdu mě zaujala, a ta byla na samotném konci. A to máte pocit, že je to spíš taková srandička, která mrkne na diváky, i když své opodstatnění má. Bohužel jinak je tohle hodně nevyužitý potenciál. ()

Miseet

Sice na tom není nic hororového, a jedná se spíše opravdu jen o thriller, ale mně se na to koukalo velice dobře. Je to vizuálně hezky zpracované, dobré herecké obsazení v čele s Jakem Gyllenhaalem, kterému role kritika náramně sluší. Pointa celého filmu velice zajímavá plus nějaké to ponaučení, že krást se prostě nemá. Velmi dobrá práce s kamerou a efekty a příjemné umělecké prostředí. ()

BoredSeal

Satira o umění říznutá umíracím hororem, plus skvělé obsazení? Sem s tím, jsem rád, že Netflix rád produkuje zvláštní filmy. Gyllenhaal si střihl další ulítlou postavu a fakt by snad s takovým talentem neměl hrát normální role. :-) ()

M.i.k.e

dobře,tak umění zabíjí no...od Gilroye jsem po Slídilovi a koneckonců i Romanovi J.Israelovi čekal mnohem víc než tuhle sice skvěle obsazenou,ale jinak povrchní a nezáživnou nudu.Pár OK momentů tady sice je,ale jinak Sametová cirkulárka nefunguje ani jako horor,ani jako mysteriózní cosi a nakonec ani jako satira...40% ()