Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

Anderton

Spike Lee sa vracia vo veľkom štýle, rozumej v starej dobrej forme, kde spoznávame jeho formálne aj obsahové trademarky, tentokrát ale, a o to viac mi BKKKM rezonuje, sa zaobišiel bez drog. Strihová skladba, využitie hudby, záberovanie, to je všetko opäť takmer na dokonalej úrovni s nejakými tými experimentálnymi fintičkami. Lee tentokrát tematizuje samotnú kinematografiu, cinefíliu, pomerovanie fiktívnej reality a skutočnosti a aj dosah fikcie na verejnosť, čím sa dá ospravedlniť aj prílišná doslovnosť záverečného dodatku. Ale ak chcete kopnúť diváka (a prezidenta) do ksichtu, občas to inak nejde. Pričom aktualizácia témy snáď bude zrejmá každému a variácia hlášky "Make America great again" je proste ukážkový gól. Tých je tu samozrejme viacero. Podotýkam ale, že absolútne docenenie tohto filmu si vyžaduje aj hlbšiu znalosť Leeho tvorby a jeho autorského rukopisu. Komentár č.6666 ()

Vodnářka

Ač bych film všem doporučila ke zhlédnutí, Spike Lee prostě není můj šálek kávy. John David Wahington, Adam Driver i další podávají brilantní herecké výkony, humorná i vážná stránka děje do sebe výborně zapadají, příběh hladce ubíhá... Stejně jsem však z kina odcházela bez jakéhokoliv nadšení, či hlubšího zážitku. Závěrečné scény ze současných Spojených států navíc považuji za trapně vyděračské, i když chápu, že pro vybuzení aktivity v masovějším diváckém okruhu asi mají určité odůvodnění. I tak prostě nevím a mým zážitkem léta BlackKlansman prostě nebude. ()

Dzeyna

Na mě trochu moc politické a rasistické, ale za to parádní. Příběh naprosto super! Akce skvělá a "Ron" jako hlavní hrdina neměl chybu. Oblíbíte si ho hned a baví po celou dobu. ()

leila22

70. roky, Spojené štáty, demonštrácia za ľudské práva. Ron Stallworth sa ako prvý afroameričan stáva súčasťou coloradskeho policajného zboru. Tento krok mal aspoň trošku utíšiť neustále sa zvyšujúce protesty a čoraz agresívnejší boj za práva černošskej komunity. Aby zas ale Ron príliš nevytŕčal, je šupnutý do archívu, kde ho to vôbec nebaví. Postupne sa však vďaka svojej vytrvalosti dostáva úplne inde, pomáha pri odhalení Ku-klux-klanu a zabránení ich plánovaného útoku. Josh David Washington ako spravodlivý a inteligentný policajt podáva veľmi slušný výkon. Sledovať černocha s obrovským afrom na hlave ako telefonuje s vodcom KkK a vydáva sa za fanatického vyznávača bielej rasy je miestami naozaj fascinujúce. Závažná téma a surové rasistické narážky sú miestami odľahčené slušným humorom, prelínanie bieleho a čierneho sveta je efektne kontrastné. Na druhej strane je stopáž trošku prestrelená a dej nie je poňatý až tak dynamicky, aby divákove myšlienky dokázal udržať tak dlhý čas pri deji. ()

RUSSELL

Spike Lee zase jednou po delší době natočil něco, o čem se bude mluvit ještě hodně dlouho a co jistě zanechá v divácích hlubokou stopu. Takový impakt jako 25th Hour to na mě nakonec nemělo, ale i tak jde o zásadní snímek. Už z traileru jsem prostě věděl, že půjde o kvalitní záležitost, která bude stát zejména na dialozích, a to se mi také potvrdilo. Film si nebere servítky a sype do vás kulometnou palbou tuny urážek – zejména na konto černochů a židů – a zároveň si dokáže udržet vážnou tvář silného příběhu. I když by mě za to sám Lee asi zabil, tak některé dialogy mi připomněly scenáristický styl Quentina Tarantina, od kterého jsem právě na takovýto mix absurdního humoru, perfektně vypointovaných keců a dramatu zvyklý. Už dopředu jsem se bál, že film mi může zkazit pouze jedna jediná věc – a to přílišná snaha Spikea Leeho vyjadřovat se k aktuálnímu dění v dnešní trumpovské éře USA. A když už jsem si myslel, že byl v tomto ohledu dost mírný a trefný – menší špíčky a vtipné narážky uvnitř některých dialogů –, tak mi uštědřil direkt v podobě epilogu seskládaného z reálných záběrů z událostí v Charlotte, apod. Ano, chápu, že je pro Spikea důležité vytesat do kamene prohlášení o tom, proč film vznikl právě dnes a na co chtěl svým dílem poukázat, ale mě to tam prostě přišlo vtlačené na sílu a z mého pohledu to kazí integritu jinak skvěle vypointovaného snímku. To téma je samo o sobě silné a vševypovídající a je jedno, jaký má rok výroby. Scéna, kdy černošský pamětník hovoří o souvislostech lynčování pochybně odsouzeného černocha v roce 1916 – jehož byl svědkem – a přímého dopadu v té době vydaného nechvalně proslulého rasistického filmu Birth of a Nation, je dostatečně mrazivá a natolik působivá, že každému člověku musí dojít, co se Spike Lee snaží sdělit. Přílišná politická agitka tomu spíš škodí – takový už holt je Spike Lee... #ZdravýRozumMatters ()

Ant

Chvílemi si říkáte, jestli to Spike Lee s tím aktivismem už opravdu nepřehání, ale pak přijde konec filmu a uvědomíte si s němým děsem v očích (v kině bylo mrtvé ticho), že to není jen film, ale po skoro 50 let pořád krutá realita. Mimo to se jedná o neuvěřitelný příběh o tom, jak se černoch infiltroval do KKK a to je samo o sobě důvod tenhle film vidět. Tou absurditou mě skutečně několikrát dostával do kolen. A John David Washington byl tak perfektní, že Hollywoodu pro jednou odpustím ten nekončící nepotismus. Jeden z nejvíce relevantních filmů roku. ()

Slartibarkfast

V podstatě zábavný snímek o absurdní příhodě, která se údajně přesně takhle nějak udála. Bylo by to snad i na pět hvězd, kdyby Spike do každého svého filmu necpal agitku za každou cenu. Politická satira a podobně interesované filmy nesnáším. Líbí se mi ale, že tentokrát to vzal víc férově a ukázal divákům, že hloupí fanatici jsou na obou stranách barikády a postava černého policisty stojí mezi nimi. Nemohu se však zbavit pocitu, že takové snímky nepovedou k diskusi, ale spíš k dalšímu rozdělování společnosti, což Spike téměř přesně dělá v dalším snímku, který už tak povedený není. Zkrátka a jednoduše, kdyby z těch svých filmů vytřepal ta moralistická okénka a uvědomělé odkazy, asi by udělal líp. Nejspíš ale cítí, že jinak to nepůjde, aby si to lidé uvědomili. Chápu to. 75% ()

silentname

"BlacKkKlansman" je rozhodne film, ktorý je treba vidieť. Keď si človek pozrie niektoré veci, tak sa to nedrží úplne pravdy, ale úprimne mi to vôbec nevadí. Mám pocit, že väčšina kariet nakoniec bola odohratá veľmi správne. V prvom rade si myslím, že John David Washington bol excelentnou voľbou do hlavnej role. Každá jedna momentka s ním je spracovaná skvele a užíva si to všetkými desiatimi. Adam Driver je rovnako skvelý a jeho postava je vystavovaná často najväčšiemu tlaku. Osobne si neviem predstaviť, aké náročné to musí byť policajtom v utajení. A som rád, že sa nakoniec táto misia podarilo a dokázalo sa zabrániť niečomu oveľa horšiemu. Niektoré veci sú pre účely filmu trošku nafúknuté, no ak to vnímam ako film inšpirovaný skutočnými udalosťami, tak nikdy nám nemôžu podať dokument s reálnymi ľuďmi z toho obdobia. Takže si musíme vystačiť filmovým médiom a tvorcovia do toho dávajú absolútne maximum. Môj druhý problém s filmom je, že miestami mi prišiel trošku dlhý a mal som pocit, že niektoré veci sa dali trošku skrátiť, alebo sa sústrediť na niečo zaujímavejšie. Veľa času sa tu venuje Felixovi, ktorý ako postava moc zaujímavý nie je. Je to ten typický agresívny člen, ktorý chce mať viac sily, no reálne sa aj samotní vodcovia "Organizácie" boja mu dať väčšie právomoci, lebo vedia, že by z toho bol masaker a nikto nepotrebuje na seba pútať tak veľkú pozornosť. Takže keď sa film venoval jemu, akosi ma to nebavilo. Až na pár výnimiek. Najmä scénka s detektorom lži má veľmi dobrú atmosféru. Celkovo si myslím, že je to film, ktorý je treba vidieť už len čisto z pozície, aby ľudia videli, že násilie a nenávisť nikdy nič iné ako násilie a nenávisť nevytvoria. A najhoršie je, že v tomto svete ešte stále aj roky neskôr žijeme. Pre mňa pozoruhodný fakt. Akosi sa história predsa len stále opakuje a možno by bolo načase, aby sme niečo zmenili. Film si čeknite. Za pozornosť rozhodne stojí. Hodnotenie: A- ()

Slarque

Příběh natolik neuvěřitelný, že kdyby se nestal, nejspíš by si ho ani nikdo nevymyslel. Spike Lee ho podává jako docela suverénně zvládnutý mix hned několika žánrů, přičemž přechody mezi nimi tentokrát nijak neruší. Hlavně to není jen nějaký další film pro černochy, ale je bez problémů přístupný i pro bílé publikum. Já sice v rasově zaměřené politice plavu, takže jsem ve filmu mnohé nepochopil (třeba celou roli Aleca Baldwina), ale i tak hodnotím film jako velmi povedený. ()

Bachy

Spike Lee se rozkročil někde mezi odlehčenou zábavovkou se šmrncem a sociálním apelem/aktivismem. Je to pocta Angele Davis, je to mrknutí k blacksploitation, je to prostředník Donaldovi, je to vzpomínka na Black Panthers a je to svižná jízda, která přes popsané extra z davu nevyčnívá. Někdy se všechny ty aspekty spojí, a to většinou v dialogových scénách, pak je to plná palba. Ale více než často je to bruslař, kterému každá noha jede jinam a výsledek sedí na zadku. Škoda, ten mix mohl fungovat, kdyby ho nebrzdila příliš standardní příběhová struktura. Ale i takhle to Driver s Washingtonem utáhnou vcelku vysoko. Nicméně já jsem nenažranej a chtěl jsem víc. Na provokování je to málo, ale na dobrej film s důležitou tématikou je to až až. ()

eLeR

Príbeh sa dotýka závažnej otázky, rieši ju celkom zaujímavým spôsobom, má pár skvelých momentov, miestami aj slušný humor, ale aj napriek tomu ma film extra nezaujal a nezachránil to ani Adam Driver a skvelá muzika. ()

Happens

Dobová retrospektiva se vydařila neskutečně - od oblečení, až po ty malé sklenky vína.. lyrika skvělá. Dějová linie byla trochu strnulá, chybělo tam flow. Příběh Rona Stallwortha je obdivuhodný, udělal kus práce, nicméně si nemyslím, že režisérovi tyhle humanistické filmy sedí. ()

dopitak

Škoda, že to chvílemi totálně spí. Skvělý námět šlo využít akčněji, úplně tu chybí komediální přesah (proto pozor, fakt to není komedie a ani moc sranda). Nejsem rasista, ale některé účesy jsou fakt hrozné. Topher Grace vypadá jak Budař. I když ke KKK mám poměrně přehnaný respekt, tady se ho spíš nedostávalo. Chtělo to pár nočních akcí, nějakou brokovnici, trochu lynče. Natočil bych to akčněji, hrozivěji. ()

Arsenal83

Nič proti černochom, s nadsádzkou povedané som zástancom toho Polívkovského "Pro mě cikán jako černoch". Ale neviem prečo keď počujem nejaké to ich hnutie stále dookola kričať Black power, prvé ma napadnú plantáže. V každom prípade v dnešnom svete sa uplatňuje neznesiteľný rasizmus a diskriminácia. Napríklad v lingvistike. Keď povie černoch slovo Nigga, a že to hovoria kurva často, tak to znamená brat. Keď to povie človek menej opálený, tak to už znamená sviňa čierna. Na základe čoho sa uplatňuje táto doktrína, že jedno a to isté slovo mení svoj význam na základe rasy? Nad týmto by sa mali zamyslieť zákonodarcovia a slovo Nigga úplne vyhubiť zo slovníkov a verejnej komunikácie, čo bude mať síce za následok úplne vymazanie čiernej farby v hispánskych krajinách, ale aspoň budeme slušní. No a samozrejme začnime konečne trestať tých najväčších rasistov, ktorí to hnusné slovo opakujú dookola. Teda hlavne raperov. ()

classic

...Najnovší film Spikea Leeho si nikdy nedáva servítku pred ústa, asi aj kvôli tomu, že je spracovaný podľa skutočných udalostí afroamerického policajta Rona Stallwortha, ktorý sa infiltroval do rasistickej organizácie Ku-klux-klan, i keď nie tak úplne- fyzicky. Najskôr zatelefonoval na číslo, ktoré bolo vstupenkou medzi „bielych rytierov” , ale teraz je nad slnko jasné, že on sám sa u nich ukázať 100% nemôže, čiže namiesto seba, pôjde na misiu iný, židovský policajt Flip Zimmerman, čo to nebude mať vôbec jednoduché... Toľko na úvod k deju, keď samotný názov filmu by sa dal volne preložiť, ako: „Čierny príslušník klanu” ! _ Začína sa opulentným záberom „mierneho” rasistického Gone with the Wind, ako herečka Vivien Leigh prechádza okolo množstva zranených, ležiacich na zemi, aby sa neskôr zvrtol na ďalší veľkofilm D.W. Griffitha- Zrodenie národa z roku 1915, ktorý je de-facto už poriadne a extrémne RASISTICKÝ, čo poriadne vyburcoval samých belochov z tých časov. To je pre triple K posvätné, a najlepšie to vidieť na scéne z filmu_ Kvarteto scenáristov si pre mňa prichystalo viacero šťavnatých prekvapení, najmä VULGARIZMY nemajú žiadneho ukončenia, sú tu od začiatku až do konca, no nepovedal by som, že by mi extra prekážali, aj keď sa im osobne snažím čo najviac vyhýbať, toľko nadávok sa len tak nepočuje. A predsa som našiel: FAUX PAS, čím si Spike Lee zaslúžil odomňa znížiť hodnotenie+ sekvencia, ktorá vyšla do absolútneho prázdna po jednom odhalení. Excelentní sú predovšetkým herci: syn Denzela Washingtona, John David je vynikajúci, má podľa mňa podobný hlas, ako jeho otec, a vôbec je uveriteľný v každom ohľade, rovnako ako Adam Driver, ktorý si „odsral svoje”. Zaujímaví sú ešte: brat Stevea Buscemiho, Michael, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold a Jasper Pääkkönen. _ Atmosféra 70. rokov má svoj typický potenciál dostatočne zaujať. Produkovali: Jason Blum aj Jordan Peele, ktorí sú kapacitami vo svojom obore, alebo snímal Chayse Irvin, a ten mimochodom zastúpil dvorného kameramana Matthewa Libatiquea. Celkovo je technické spracovanie na vysokej úrovni, síce občas škrípe strih_ Z-Á-V-E-R urobil zo seba somára, lebo sa zmenil z doteraz: „brutálne úprimného” na akosi hnusne politického, s ukázaním prsta na „Káčera Donalda” ... ()

Marze

Náhled do kuchyně a kaleidoskopická studie kulturního a institucionálního rasismu v Americe. Výborný Washington. Jde totiž o film politický, byť zábavný a místy napínavý, navíc ukotvený v americké historii rasových válek, kterou úvod vydatně shrnuje. Pracuje s dlouhými vypravěčskými bloky včetně projevů na bělošských i černošských shromážděních. Vztah který naváže policista v utajení je milostně krotký a pro podstatu příběhu prakticky zbytečný.Zlo je tendenční a omezené, tedy dost nudné. Některé scény mají adrenalin a pomalu, ale jistě směřuje vyprávění ke krvi. Na konec se objeví agitka a možná se mělo krátit. ()

marhoul

Vtipné a trpké zároveň, černé a bílé zároveň, plus koncovka, která ze čtyř hvězd udělala pět. Obsazení nemělo chybu, civilní projevy všech zúčastněných mě bavily, scénář, hudba, kamera vše svižné a velmi zajímavé. A ačkoli se jedná o téma, které je tolik omíláno, že mnoha lidem přirozeně leze krkem (ano, i mně), film je to velmi podařený. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz