Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

BoPo

Keby som mal chuť na agitku, tak zablúdil do dokumentárnych vôd. Čím chce byť film zaujímavý/vtipný, tak to je zároveň strašná blbosť. Prečo si komplikovať život a rozdeľovať detektíva v utajení medzi dvoch policajtov? Veď po prvom telefonáte s KKK mal černoch odovzdať svoju rolu židovi. On mal obsluhovať telefonáty, a aj osobné stretnutia. Takto zbytočne riskovali. Museli sa neustále navzájom kontrolovať, čo sa dozvedel ten druhý. Keď si odmyslím túto skutočnosť, tak z vtipu černoch členom KKK vytrieskali minimum. Dvojhodina etiky zamaskovaná za film. Sklamanie, ktorého kúzlo začalo a skončilo trailerom. ()

Hwaelos

Asi pět dnů jsem přemýšlel, jaké hodnocení tomu vůbec dát a další dva dny jsem si v hlavě srovnával, co mi na tom vlastně vadilo, abych to mohl nějak shrnout. No, a pak jsem zjistil, že už to za mě velmi pregnantně udělal DaViD'82. Sdílím sice názorová východiska se Spikem Leem, ale ne jeho pohled na jejich začlenění do estetické struktury filmu. Jinými slovy, nevadí mi angažovanost, vadí mi polopatičnost a doslovnost, s jakou jsou ideová východiska ve filmu prezentována. Jinak ale jde o dobrou a zábavnou filmařinu s kvalitními hereckými výkony. ()

Hismael

BlacKkKlansman má poměrně hodně dialogů a častokrát nepůsobí nějak extra vážně, nebo vlastně i věrohodně. Možná je to i kvůli tomu, že černochům film trošku nadržuje. Z některých bělochů jsou buď směšní blbečci, nebo magoři. Z černochů inteligentní jedinci, hájící svá práva. Určitá vyváženost by filmu prospěla. Jinak jde o zajímavý námět, který se věnuje takovým událostem, aby jasně definoval, koho má rád a koho ne. ()

hous.enka

Filmů o rasismu vzniká v Americe snad několik desítek ročně. V čem je tenhle jiný? Že se nebojí shodit černochy a židy, a přesto je to seriózní film o tom, jakým zlem je rasismus a jak dobré má v Americe podhoubí. Film stojí na skvělém hereckém výkonu Johna Davida Washingtona (miluju jeho afro!) a hodně se povedlo i velení odnože Ku-klux-klanu v Colorado Springs. Konec, který přijde po zatčení, mě překvapil a vlastně i pobouřil. Film tak zřejmě splnil, co měl. Co je ale podle mě problém, je přehnaná stopáž. To už v Hollywoodu netočí filmy pod sto třicet minut? Film totiž ubíjí prvních čtyřicet minut, kdy se všechno připravuje k akci. Pak už to jde, ale ten začátek, ten jsem musela vidět dvakrát (usnula jsem). ()

nirvana91

Film mi prišiel ako komédia (keď si to porovnám s podobne ladenou problematikou napr. pri Impériu s Radcliffom), bavila som sa dobre. Samozrejme že táto zábava musela v konečnom dôsledku k niečomu vyvrcholiť, aby to malo zmysel - a aby to odrážalo udalosti, ktoré sa stali (btw ak bol Ron za svojich čias fakt takýto týpek, tak klobúk dolu!). Ale celkové ukončenie tohto odľahčeného príbehu mi prišlo ako päsť na oko. Chápem, že chceli tým poukázať na aktuálny problém, ale myslím, že človek, ktorý má záujem o to čo sa deje, si vie spraviť prieskum aj sám. ()

Vxxx

Film je to dobrý. Tématu se ujal skvěle a moc mu toho nechybí. Bohužel je to hrozně dlouhý!!! A má to šíleně pomalé tempo. Chvílemi jsem se přistihla jak dřimám. Ale jinak příběh moc zajímavý, herecké výkony skvělé a i vkusný humor se tam najde. Bohužel kvůli tempu nemůžu dát plný počet. 4* ()

agentmiky

Že si ale dal Spike Lee s novým plnohodnotným filmem pěkně načas, že ? Čekání bylo velmi dlouhé, ale ve výsledku stálo za to. Blackkklansman se opírá o historické souvislosti podložené skutečným příběhem. Rukopis Spikea Leeho zde ihned divák rozpozná, je to svěží odlehčený počin na povrchu, u kterého se i mnohokrát zasmějete, ale vězte, že v jádru tento film řeší velmi závažné sociální otázky, které i v dnešní době patří mezi aktuální témata (rasismus, KKK atd.). Velmi se mi zamlouval soundtrack, dále pak úžasné exteriéry. Samotné dialogy patřily mezi to nejlepší, co film nabídl (jednoduše třešnička na dortu). Herecké obsazení taktéž zahřálo u srdíčka, každý ztvárnil svou roli nesmírně přesvědčivě, synovi Washingtona předpovídám zářnou budoucnost, pokud i nadále bude mít takové štěstí na výběr rolí (má to v sobě). Opravdový příběh je místy až fantaskní, nechápu, jak se šéf KKK mohl dozvědět o pravé identitě Rona Stallwortha až v roce 2003, doopravdy neuvěřitelné. Když to shrnu, tak se divák během filmu pobaví, ale samotná témata (o které se film opírá) nutí k hlubokému zamyšlení. Za mě dávám 81 % ()

Laxik

Největší hustota afro hár na metr čtvereční, hromada politiky a dost divné (ale velmi funkční) střídání vážného a humorného tónu. Mrtě jsem si to užil, ale ta detektivní příběhová linka je vlastně dost tuctová, pokud z ní ostříháte její černobílé peří. ()

Kaluž

Skrytá identita II: Kříže v plamenech. Film, který (nejen) afroamerickému etniku vyčaruje široký úsměv na rtech i uznalé pokynutí hlavou a který si z nějakého připochcaného Black Panthera od Marvelu dělá rohožku. Spike Lee je strašnej borec a umí to dát najevo. Takhle se dělají zábavné filmy se seriózním názorem a důrazným poselstvím. Black power! White power! Fuck power! ()

Remedy

Největším úspěchem toho filmu je, že ukazuje sžíravost a nebezpečí „síly“ na obou stranách. Mrazilo mě totiž úplně stejně, ať se vyřvávalo „white power“ nebo „black power“. Typizace jihoamerického venkova zaměřená na vymleté hardcore rasistické rednecky je tu vskutku skvostná, navíc některé komické situace mě donutily se hodně nahlas zasmát. Škoda těch posledních pár minut, ve kterých se Spike Lee strašně lacině přiklání na tu pro něj „správnou stranu“. Do jisté míry to devalvuje celý film, což mě asi mrzelo nejvíc, protože jinak je to čistá filmařina v tom nejlepším slova smyslu. V závěru to chtělo prostě trochu více nadhledu. ()

decouble

Vlastně mi přijde škoda, že film, který (v dialozích postav) tak otevřeně komentuje současné dění v USA se bojí rozbít čtvrtou stěnu a oslovit diváka přímo a přiznat, že příběh filmu je spíš taková fasáda (na míru padnoucí přibarvená historka ze 70. let) a že to důležité je společenský komentář. K tomu otevřeně dochází až v úplném závěru, kdy se ukážou mrazivé záběry z atentátu v Charlottesville. Je to promarněná příležitost udělat (v rámci Hollywoodu) opravdu progresivní film. Takhle je to jen dost dobrý mírně humorný dobový krimi s originální zápletkou. 7/10. ()

JohnMiller

Samotný námet je tak paradoxný a znie tak neuveriteľne, že jeden by tomu neuveril. A predsa a jedná o skutočný príbeh. Snímka je nakrútená odľahčene hoci zachytáva obrovský spoločenský problém, rasizmus, netlačí na pílu pri vyhrotených situáciach . Skôr zachytáva ochotu a boj za práva ktorý by ani nemusel byť. Nebyť ľudskej hlúposti. Ale keďže tu hlúposť ešte aj dnes, BlacKkKlansman sa netíšil na konci ukázať, čoho všetkého sú ľudia schopný urobiť aj dnes. Keby išlo o boje kvôli vode, potrave, územiu ešte by som chápal, no B civilizovanom svete je niečo takéto vyslovene zvrátene. Z mojej strany ide tento rok o celkom milé prekvapenie. ()

Blackhand47

Příběh černošského policisty, který infiltroval KKK patří určitě mezi nejzajímavější filmy podle skutečných událostí, jenž prezentují rasovou nerovnost. Celý snímek rozhodně táhne obsazení, které do toho dává všechno, ať už jde o Adama Drivera nebo J. D. Washingtona. Samotná zápletka navíc není nijak překroucena, aby nám ukázala, že jeden černoch sejme celou organizaci, což je velké plus. Místo toho tu dostaneme klasický příběh vnitřní politiky, kdy to škrty v rozpočtu prostě nedovolí jednotce dotáhnout do konce. Podobně jako třeba v Narcos jsou nám tu krásně vykresleny obě strany i jejich myšlenkové pochody. Nikdo tu vlastně není úplně zlý, má pouze jiný názor a je pak na samotných jedincích, kam směřuje jejich vnitřní morální kompas. Závěr filmu pak krásně ukazuje, že podobná situace je tu i dnes a nenávist mezi rasami zdaleka neskončila. 85% ()

salalala

Pro Evropana asi nejpřijatelnější a nejméně agitační hollywoodský protirasistický film za poslední roky. Jednoznačně za to může Spike Lee, jehož režijní lehkost je obdivuhodná a způsob, jakým dokáže diváka během chvíle přenést do USA sedmdesátých let, je fascinující. Z toho tedy logicky vyplývá, že dobová atmosféra je naprosto dokonalá, kostýmy taktéž a celkové ladění, ač téma je hodně vážné, je vlastně takové lehké a hravé. Humoru tedy ve filmu moc není, a když už se tu objeví, je takový nenápadný a hodně černý. Ústřední příběh je absurdní sám o sobě a v dnešní době různých populistů, kteří působí přes strach, bohužel silně aktuální a dost důkladně ukazuje, jací lidé se k těmto představitelům a "hlásačům jediných pravd" připojují a fandí jim. I z hereckého hlediska jde o lahůdku, protože John David Washington jde ve stopách svého otce a hraje velice dobře, výborný je též Adam Driver, který patří k těm nejzajímavějším hercům své generace, v menší roli pak uhrane i Topher Grace a méně známý Paul Walter Hauser je jako buran excelentní. Jediné, co trochu kazí dojem, je lehce přetažená stopáž a samotný závěr sestávající z dokumentární pasáže z dnešních USA, což působí trochu prvoplánově, ale chápu, že Lee to tam vzhledem k současné situaci dát chtěl a musel. BlacKkKlansman je i přesto výborná podívaná, která je možná aktuálnější, než bychom sami chtěli. 80 % ()

Colby Sawyer

Velice osobitý a originální film, který podává téma rasismu, KKK a jisté lidské hlouposti velmi zábavnou a divácky přívětivou cestou. Postavy, ať už jde o policisty či burany z klanu, jsou všechny barvité a výborně zahrané, nejvíc mě asi bavil Topher Grace, který zde hraje kolosálního vola a bavily mě všechny scény s ním. Líbilo se mi, že režisér nevykresluje členy klanu jako automaticky zlé, ale prostě jako osoby s jiným názorem, který je samozřejmě velice zpátečnický a omezený a některé jedince vede k odporným věcem, ale přesto Lee zůstavá v této věci vlastně velmi objektivní, za což tleskám a oceňuji jakou širší i hlubši rovinu to snímku přidává. Film má trochu větší délku než by bylo vhodné, ale rozhodně nezačne nudit a na závěr servíruje epilog k zamyšlení o tom, jak a jestli se lidská společnost za posledních pár desítek let vlastně posunula. ()

kajas

Černá (doslova) krimi komedie inspirovaná neuvěřitelným skutečným příběhem černošského policisty, který oklamal přední představitele Ku-klux-klanu a stal se členem jejich organizace. Kromě zábavného scénáře musím vypíchnout hlavně vynikající a trefné herecké obsazení. Adama Drivera začínám mít opravdu v oblibě a s mladým Washingtonem se báječně doplňují. Co mi ale vadilo hodně, byla závěrečná režisérská vsuvka přesahující do současnosti a zobrazující rasové nepokoje v Charlottesville. Předchozí tvorbu režiséra Leeho neznám, ale jeho snaha za každou cenu poukázat na svůj nesouhlas s trumpovskou politikou mi zkazila zážitek z jinak velmi příjemného retro snímku. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz