Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

Arbiter

Cool. Jen o těch kořenech motivů řadových KKK členů bych se hrozně rád ve filmu dozvěděl víc. Takhle zůstali jen povrchním podnětem k smíchu, pohrdání a odporu, důvodem k mrazení v zádech. Chtěl bych víc. ()

lesumir

Tři a půl hvězdičky. Komedie to určitě není. Oproti tomu je to dost zdlouhavý. Příběh zajimavý, jenže... zase až tak zajímavý není. Teda pokud nejste černoch, který chce bojovat za svý práva a Trump je pro vás bílý prase. Nebo pokud nejste černoška, tedy afroameričanka, která chce bojovat za svý práva a Trump je pro vás bílý šovinistický prase. __ Celou dobu mi bylo úplně jedno, jestli ty černoušky někdo pokrosí nebo upálí. Vlastně jsem si trouchu přál, aby toho černýho policajta někdo sejmul, protože mě sral. __ Je to tak zábavné, jako když se rozhodnete cestovat z Ostravy do Prahy autobusem, takže přestupujete v Brně, celých 7 hodin sedíte a modlíte se, ať už jste tam. Jste kreténi, protože vlakem se to dá zvládnout za tři hodinky a dát si v RegioJetu cheesecake za 19 Kč. ()

cheyene

BlacKkKlansman je vynikající záležitostí, jež je umocněna ještě díky tomu, že se inspiruje skutečným příběhem. Opět tu máme snímek, který nastavuje zrcadlo americkému rasismu, apartheidu. Filmu nechybí skvělé herecké výkony, perfektní dobová atmosféra i silné scény, z nichž bych právě teď vzpomenul například zasvěcovací rituál klanu či hořící kříž. K pěti hvězdičkovému dojmu napomáhá také velká dávka napětí, kterou je příběh okořeněn. ()

juta

Čekal jsem kapku něco jiného a více komediálního, hlavně by bylo zajimavé, kdyby samotný afroboy se nějak propletl mezi KKK v hábitu, ale i v tomhle případě to celkem šlo. ()

Fiftis

Klape to po filmárskej stránke, tak aj po hudobnej. Predovšetkým aj dobrým hraním známych aj menej známych hercov. Drhne sa to však v jednej veci a to že počas celého filmu sa nám tu strieda pred očami čierna a biela sila ale v závere sa dočkáme len skutočných záberov bielej agresie, pritom negri po celej EU obzvlášť v súčastnosti robia väčší bordel než si človek dokáže predstaviť, čo ma privádza k záveru že režisér a scenárista v jednej osobe bude zarytý negrofil, prípadne liberálny fašista, ktorý sa zase snažil navodiť dojem, že biela špina smrdí viac než čierne hovno. Po filme máte teda ešte väčšiu motiváciu veriť, že keď niekto na ulici kričí "čierna sila" tak háji práva čiernych ľudí a keď kričíte "biela sila" tak ste skur*ený neonacista, fašista a Hitlerov fanúšik číslo 1. Lenže liberálni fašisti a slniečkári si proste nikdy neuvedomia, že rasizmus tu bude aj o 500 rokov, pokiaľ budú všetkým tvrdiť že multikulti život je cesta k rešpektovaniu iných rás. Ak žije lev a tiger každý vo svojom prostredí, tak sa vie jeden druhému vyhnúť a rešpektovať územie toho druhého. Zavrite ich do jednej klietky a roztrhajú sa na kusy. ()

DJ_bart

"Black Power! Boom shaka-laka!" ________ Nefalšovaná nekorektní zábava, která se vysmívá rasismu s pomocí rasismu. Spike Lee je génius. Neskutečně libová žánrovka! ()

filmfanouch

Předem upozorňuji, že ten film není dokonalý. Trvá tak půl hodiny než začnou zastrčené baterky pořádně fungovat, společně s Black Pantherem se ale pravděpodobně jedná o nejdůležitější film roku. A i to se počítá. Největší pikantností tohoto filmu je, že všechny ty šílenosti opravdu stali a opravdu dějí. Opravdu se černému policistovi povedlo infiltrovat Ku-klux-klan a po konci akce chtěli šéfovské orgány zahrabat a pravděpodobně by zůstalo dále hluboko v archívech paměti kdyby pravý Ron Stallworth nevyšel s pravdou ven se svojí knihou. Stallowrthův příběh je prostě neuvěřitelný a bylo jisté, že se musí dočkat stříbrného plátna. A já si vlastně říkám, že rok 2018 je ideální doba proto tento film vypustit. Kdy jindy než teď, v době plné Donalda Trumpa, loňského útoku automobilem v Charlottesville, v době vzestupu afroameričanů kdy už by se dalo jakž takž říct, že jsme si jakž takž rovni. Politický dopad samosebou nedělá dobrý film a plést politiku do kvalit filmů je blbost, BlacKkKlansman je ale pravděpodobně nejfunkčnější satyra od.... loňského Uteč. Spike Lee, kterému se před 5 lety povedlo natočit průměrně odfláklého Oldboye, je najednou v plné síle za kamerou a servíruje dostatečný filmový zážitek. Scénář, který psali hned 4 lidé není bordel a je dostatečně funkční a nenudí. Kamera, hudba a kostýmy jsou kvalitní. Tady velký palec nahoru! I v obsazení má film kliku.I v obsazení má film kliku. Syn Denzela Washingtona, John David Washington ukazuje, že má talent po tátovi a rozhodně po něm ještě někdy v brzké době uslyšíme i přesto, že i když hraje hlavní roli, hraje spíše druhé housle, Adam Driver je jako vždy výborný, Laura Harrier je sice ve filmu tak trochu napůl-zbytečná ale i ona je přece jenom castingová trefa, Topher Grace po dlouhé době v roli skóruje a je mi líto, že poslední dobou míří z jedné průměrné břečky do druhé. Film navíc dokáže fungovat v několika rovinách: Dokáže fungovat i jako zábavná komedie, i jako drama, ze kterému se člověku udělá špatně a řekne si: Tohle se přece do hajzlu nemohlo dít ne? No dělo. BlacKkKlansman není pouhým filmem, ale zároveň také silným poselstvím, které sice fungovalo v 70. letech ale plně funguje dodnes. Detektiv Stallworth si v 70. letech dělá srandu z toho, že člověk typu Davida Dukea nemůže skončit v Bílém domě. A o čtyři dekády později tu máme Donalda Trumpa. Ve filmu je několik odkazů na Martina Luthera Kinga či film Zrození národa z roku 1915, který je sice po vizuální stránce pastva pro oči ale po té lidské stránce je to totální propagandistická zrůdnost. I když mi teda nějakou doby nebyli nějaké afroamerické figurky v příběhu sympatické, chápal jsem proč dělají to co dělají a představoval jsem si bělochy (tedy i sebe) v jejich kůži. Komedii byste hledali těžce. Jedná se velice depresivní podívanou jenž nezamává jenom necitou. Inteligentní myšlenky, občas nějaký ten fajn humor. Paul Walter Hauser, který prostě umí hrát postavy buranského typu. Přesto, že to není perfektní film, měl by ho vidět každý. O perfektní film nejde už jenom kvůli tomu, že hudba sice zní dobře, ale chybí u ní něco originálního, šokujícího, něco co by bouralo pravidla filmové hudby. A především i když je film inspirován skutečnými událostmi není kompletně dle nich. U pár věcí je přitom jasné, že se nestali, protože se ani logicky stát nemohli, avšak působí to jako by jinak geniální scénář na chvilku převzal 12-letý kluk, kterému nezapadali fakta a udělal tak u chytrého filmu občas příliš bizarní kroky. Na rozdíl od ostatních kritiků jsem ale ochoten přijmout fakt, že členové Ku-klux-klanu nepoznají, že na drátě mluví s někým úplně jiným, než s tím jímž se potkají na místě. To už bych ale do filmu příliš brutálně rýpal a zasahoval do spoilerů. Teď, je úplně jedno jestli BlacKkKlansman vyhraje tři nebo pět Oscarů. Tohle je film, který má co říct širokému publiku a nepotřebuje doporučení novinářů. Je nápaditý, pro dnešní dobu důležitý a mohlo by zaujmout i někoho kdo se tipům menšího filmu vyhýbá. Palec nahoru, tohle totiž mohlo skončit buďto jako totální bomba nebo ztráta potenciálu. A totální bomba z toho sice není, ztráta potenciálu ale taky ne. Takže u mně dobrý. () (méně) (více)

lamps

Spike Lee je extrémista. A navrch hrozný hovado. BlacKkKlansman je film s tak černým humorem, že by mohl na zahradě Zrození národa sbírat bavlnu, politickou nekorektnost dotahuje až na hranu a velmi chytře pracuje s vývojem dvou titulních postav, které se nejprve musí vydávat za jednu, aby se nakonec jednou skutečně staly. Chvílemi je to narvané nápady a satirickým vtipem, někdy však formálně vyumělkované a postrádající věrohodnost, kterou si Spike kompenzuje přidáním archivních záběrů a explicitními narážkami na Trumpa. Tak jako tak těžká kvalitka, která hlavně díky dynamickému vyprávění a špičkovým hercům nikdy neupadá do sterility, jíž se očividně bojí jak čert kříže. 80% ()

KlárkaS

Až nás za x desítek let potom, co se tady navzájem zničíme, bude studovat mimozemská civilizace, tak doufám, že se tenhle film dochová v nějaký protiatomový time capsule. Aby si pak řekli, co jsme to byli za primitivní druh, že se neustále nejsme schopni poučit z vlastní debility a nejsme schopní přijmout všechny lidský bytosti jako sobě rovný. Tenhle film funguje na všech úrovních; řemeslně, politicky, herecky, žánrově... Výborný film, kterému bych přála všechny oscary. Nejen že to je dobrej film, ale ještě by to poslalo aspoň další malou message všem rasistickejm č*****m, hlavně tomu s tím žlutým příčeskem (v tomhle případě bych brala i Romu) . Sorry, hodně emocí, ale jak často tohle s váma nějakej film udělá, že? ()

Nin

Velkou část filmu BlacKkKlansman je zábavná vtipná jízda, u níž se tedy občas křiví úsměv nad množstvím všemožných rasistických nadávek. Skoro je to jen komedie nebýt toho, že je to tolik o rasismu a o tom, jak jsou hlavní hrdinové nuceni se rasisticky chovat. Taky by to ale nebyl Spike Lee, který si chce dělat věci po svém, aby nepřišel nejen s velmi dramatickým vyvrcholením, které obsahuje detailní a znepokojující popisy lynčování černochů, ale dokonce tehdejší události zřetelně nespojil se současnými událostmi v USA. Svébytný film, u kterého se hodně zasmějete hlavně na účet různých rasistických vidláků, ale také v něm režisér s chutí poučuje. Za mě ta kombinace dopadla dobře. (8/10) ()

Pilda17 odpad!

Plivnutí na Trumpa aneb tak jsem asi xenofob? I tak bych specifikoval tuto slátaninu, která se snaží vnuknout lidem svou pravdu. Ne každý člověk na světě je ovlivnitelný. ()

Cappuccino

BlacKkKlansman mal byť len pohodovou jazdou, ktorú si síce na jedenkrát užijem, ale nijak vo mne nezarezonuje. Opak sa stal ale pravdou. Leeho snímka ma držala od začiatku až do konca a okrem humornej kriminálky ma čakal svieži ľudský príbeh s mimoriadne sympatickou dvojicou detektívou. Výpovedná hodnota navyše stála za to a režisér nemusel dokonca ani na záver filmu pridávať zábery z Charlottesville, aby azda každému rozumného divákovi došlo, že ľudia sú debilmi aj naďalej. P.S. Michael Buscemi je od svojho brata Steva na nerozpoznanie. ()

misterz

Aktuálna téma a ani nápad nebol zlý - černoch ako člen Ku Klux Klanu? No prečo nie... Dejová linka však miestami strácala na tempe a žila iba z vynikajúcich hereckých výkonov, najmä Adam Driver bol výborný. Čakal som viac konfliktných situácií ako aj viac napínavejších momentov čo sa týka samotnej práce policajtov v utajení. V tomto smere naplnil moje predstavy iba samotný záver. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

HAL

Čím víc se Spike Lee ve svých filmech blíží komedii, tím lépe pro diváky. Čím více chce jako černé svědomí Ameriky tepat do politiky a sociálních problémů bez humoru a nadsázky, tím hůře pro ně. Je to smutné, ale je to tak - některým tvůrcům prostě to maximální auteurství moc nesluší. ()

Goldbeater

Spike Lee si vybral zajímavý, absurdní a téměř neuvěřitelný příběh, který dovedně a chytře zadaptoval jako výbornou satirickou komedii. Vybral k tomu naprosto přesné obsazení, takže mezi herci funguje chemie a divák se velmi dobře baví. To celé v téměř tarantinovském stylu. A když už si říkáte, jak skvělý snímek to sledujete, Spike Lee vám k tomu v posledních minutách přilepí naprosto nadbytečný dokumentární epilog, který nekoresponduje s předešlou náladou snímku a vyznívá jako přehnaná snaha režiséra o vyjádření svých názorů za každou cenu a tak doslovně, aby to i debil pochopil. Naštěstí pozitivní pocity i přes ten kiks na konci přetrvávají a rozhodně jde o kvalitní podívanou hodnou zhlédnutí. [KVIFF 2018] ()

Snorlax

Amerika se bude tak intenzivně kát z rasového útlaku černochů, až se dokaje k úplné sebedestrukci. Nic se nemá přehánět ani na jednu stranu. Scény, kdy se bílí kolegové za břicho popadají, kterak to ten vychytralý černoušek skoulel s bílým rasistou po telefonu, už zavání parodií. Spike Lee by se měl vrátit k točení filmů s převážně černošskými protagonisty, to mu jde. Tenhle film je bohužel příliš hysterický, než abych ho mohla brát vážně. ()

sochoking

Bohužial, ani záverečné drsné autentické zábery zdvíhajúce žalúdok nevyvážia niektorý naivný, a miestami až detinský, humor tohto filmu. Ja sa cez dve neprenesiem. A vyzeralo to veľmi sľubne nazačiatku. ()

InJo

Parádní comeback Spikea Lee. Látka pro něj jako stvořená a její podání je (nejen) z jeho strany bez zásadních chyb. Velmi divácká (a chvílemi opravdu hodně vtipná) retro krimikomedie a skvěle fungující socio-politický komentář dlouhodobě se angažujícího významného tvůrce (přál bych to vidět všem "slušnolidem", ale k těm se to zřejmě nikdy nedostane). Výborně napsané, natočené, brilantně obsazené - Jasper Pääkkönen (seriál Vikingové) je vynikající psychopatický fanatik a navíc vypadá úplně jak Michael Biehn zamlada. Spolu s Detroitem patrně nejvýraznější film o rasismu v Americe za poslední roky. 80 % ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz