Skandál po anglicku (TV seriál)

A Very English Scandal

Sex, Lies and a Murder Plot at the Heart of the Establishment

• Austrálie

A Very English Scandal

Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie, 2018, 2 h 50 min (Minutáž: 56–58 min)

"This is the story of a liar meeting a fantasist... And I'm not sure which one is which." Jak mě Russell T. Davies sere jako člověk (lže, dehonestuje určité skupiny fanoušků apod.), tak z hlediska tvoření nemá v dané oblasti konkurenci. "A Very English Scandal" je výborně napsaný, excelentně odehraný (Grant!, Whishaw!, Scarborough!, Harrison, Holan, Jennings) a velmi velmi britský. Přechod z tragikomické absurdity prvního a druhého dílu do roviny seriózního dramatu je prakticky nepostřehnutelný, přesto je závěrečný díl diametrálně odlišný a obsahuje přímo ikonické quotes. RTD a Murray Gold se holt opět překonali; není vítěz, není poražený, jen kupa nadšených diváků, mezi které se hrdě hlásím.;-) 5*.(22.1.2019)

Opět výborná věc, která by bez problému snesla velké plátno. Výborný scénář Russella T. Daviese (Doctor Who, Queer As Folk) dává velkou příležitost Hughu Grantovi a Benu Whishawovi, kteří jsou ve svých rolích naprosto přesní. Režie Stephena Frearse je bez debat absolutně suverénní a pečlivá výprava působí dojmem, jako kdyby tvůrci vynalezli stroj času a přímo nás vtáhli do Británie 60. a 70. let. Ohromný divácký zážitek.(11.9.2018)

Jasný, Angláni se zase předvedli. Lehce gay téma a výborné herecké výkony? No jasně! Hugh Grant a Ben Whishaw se tu vysloveně předvádí. Hugh Grant nejlíp za hodně dlouhou dobu a Ben Whishaw měl důvod mě donutit k tomu zjistit si o něm, že je opravdový gay. Přitom to téma? To je silné samo o sobě a je úplně jedno jaké národnosti a vyznání jste. No a tři hodinové díly navíc k tomu? Není problém. Pokud od počátku víte, že tento příběh bude herecky silný a zároveň Vám je jasné, že tvůrce si režisérsky pohrál s kamerou, tak můžete být jistí, že zde Vás nic a nikdo nudit nebude. Naopak.(14.11.2018)

Hugh Grant už dlouho nevypadal, že ho role takhle baví. Ben Whishaw byl také výborný, ale díky čistotě jeho postavy to prostě měl jednodušší, než všichni ti politici, kteří tu jsou podáváni jako specifická kategorie herců. Stephen Frears pokračuje v televizi stejně pozoruhodně, jako to dělal předtím u filmu. (V Anglii tohle show odehráli už v polovině 70. let, kdežto u nás se soudy s politiky mění ve frašku v současnosti.)(25.2.2020)

Možná až příliš realistický snímek. Scénář se držel života, takže není filmový, kdy příběh většinou hlavní linkou spěje do finále. Tady je hlavní linka přerušovaná, chaotická, nelogická, se spoustou odboček - prostě jako život. Ben Wishaw hraje ublíženeckého a přesto vzdorovitého hošu skvostně, stejně jako Hugh Grant nabubřelého muže dobře si vědomého svých privilegií. Byl dokonale slizký a odporný, nevzbuzoval špetku sympatie. Přesto však, když na konci divák uvidí rychlou střihovou a dost uvěřitelnou sekvenci, čím vším si s velkou pravděpodobností musel homosexuál projít v zemi, kde to bylo trestné, vyvolá to lítost a snad i trochu pochopení. Mimochodem, buď už Grant doopravdy zestárl, nebo maskéři odvedli skvělou práci. ----- Jenom mi to pojetí přišlo poněkud chladné a v utlumené barevnosti minisérie jakoby byly utlumené i emoce. SHRNUTÍ: Nikdy nepiš Králíčkům dopisy. Můžou je použít jako důkaz proti tobě.(21.3.2020)

• - Ben Whishaw se sešel s opravdovým Normanem Scottem. [Zdroj: časopis TV Max] (gecko)