poster

Skandál po anglicku (TV seriál)

 • Velká Británie

  A Very English Scandal

 • Velká Británie

  Sex, Lies and a Murder Plot at the Heart of the Establishment

 • Austrálie

  A Very English Scandal

Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie, 2018, 2 h 50 min (Minutáž: 56–58 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Allien.9
  *****

  "This is the story of a liar meeting a fantasist... And I'm not sure which one is which." Jak mě Russell T. Davies sere jako člověk (lže, dehonestuje určité skupiny fanoušků apod.), tak z hlediska tvoření nemá v dané oblasti konkurenci. "A Very English Scandal" je výborně napsaný, excelentně odehraný (Grant!, Whishaw!, Scarborough!, Harrison, Holan, Jennings) a velmi velmi britský. Přechod z tragikomické absurdity prvního a druhého dílu do roviny seriózního dramatu je prakticky nepostřehnutelný, přesto je závěrečný díl diametrálně odlišný a obsahuje přímo ikonické quotes. RTD a Murray Gold se holt opět překonali; není vítěz, není poražený, jen kupa nadšených diváků, mezi které se hrdě hlásím.;-) 5*.(22.1.2019)

 • gudaulin
  *****

  Síla Skandálu po anglicku nespočívá ve výpravnosti nebo v tématu, ale v komplexnosti, preciznosti a přesvědčivosti hereckých výkonů. Minisérie je silná jak ve scénáristické práci, tak i v režii a hereckém obsazení. Dokáže mistrně balancovat na hraně několika žánrů a ocení ji fanoušci ostrovní televizní produkce, protože Skandál po anglicku je britský, jak jen britským může být. V podstatě vážné téma je mixované černým humorem a ironií, snad s výjimkou posledního dílu, který je víc soudním dramatem a nevyhne se v některých scénách kapce patosu. Po herecké stránce nemá série slabiny, ale absolutní uznání mají Hugh Grant, který si pohrál s charakterem příslušníka vyšší třídy a představitele politické moci. Je to jeden z nejlepších výkonů za celou jeho dlouhou hereckou dráhu a ti, kteří ho znají ze šablonovitých romantických komedií, by možná byli šokovaní, jaké polohy dokáže volit a jak odpudivý mix zbabělosti, snobství a arogance umí prodat. Jeho protiváhou je Ben Whishaw v roli zženštilého homosexuála, který přes zdánlivě křehkou slupku v sobě nemá zbabělost a umí překvapit. Skandál po anglicku je příběh o společenském vyrovnávání se s homosexualitou a o proměnách britské politiky v 2. polovině 20. století. Vysoce profesionální a zábavná záležitost. Celkový dojem: 90 %.(1.3.2020)

 • tomeš
  ****

  Existujou zfilmování pravdivejch příběhů, kdy je třeba nad zpracováním zahmouřit oko a říct si, že jde o důležitý téma, takže slabou filmařinu můžeme odpustit. To naštěstí není případ tohoto Frearsova miniseriálu. Skvělej historickej materiál a k tomu báječně zpracovanej. Všechny tři nominace na Golde Globes jsou zasloužené. Hugh Grant je úkaz!(8.12.2018)

 • rikitiki
  ***

  Možná až příliš realistický snímek. Scénář se držel života, takže není filmový, kdy příběh většinou hlavní linkou spěje do finále. Tady je hlavní linka přerušovaná, chaotická, nelogická, se spoustou odboček - prostě jako život. Ben Wishaw hraje ublíženeckého a přesto vzdorovitého hošu skvostně, stejně jako Hugh Grant nabubřelého muže dobře si vědomého svých privilegií. Byl dokonale slizký a odporný, nevzbuzoval špetku sympatie. Přesto však, když na konci divák uvidí rychlou střihovou a dost uvěřitelnou sekvenci, čím vším si s velkou pravděpodobností musel homosexuál projít v zemi, kde to bylo trestné, vyvolá to lítost a snad i trochu pochopení. Mimochodem, buď už Grant doopravdy zestárl, nebo maskéři odvedli skvělou práci. ----- Jenom mi to pojetí přišlo poněkud chladné a v utlumené barevnosti minisérie jakoby byly utlumené i emoce. SHRNUTÍ: Nikdy nepiš Králíčkům dopisy. Můžou je použít jako důkaz proti tobě.(21.3.2020)

 • slunicko2
  ***

  Zvláštní mix dramatu a komedie po britsku. 1) Lehce zábavný snímek má dobrý střih i tempo._____ 2) Spoiler. Jednoznačně sympatizuji s poslancem. Pomohl svému milenci v Londýně a staral se o něho, zatímco ten si jen vymýšlel, jak žít bez práce. Když se s ním jeho chlebodárce rozešel, začal ho Scott stalkovat a vydírat. Celá věc se táhla mnoho let. Osobně bych mu nechal rozbít hubu a kdyby to nepomohlo... Ale uznávám, že vražda je kapku moc._____ 3) Jeremy Thorpe byl ve skutečnosti zproštěn viny a nikdy veřejně svou homosexualitu nepřiznal. Proto bylo možné příběh zveřejnit až po jeho smrti. Film ukazuje Thorpa jako strůjce pokusu o vraždu a jako homosexuála. Scénář vychází převážně ze svědectví Petera Bessella (hrál ho Alex Jenning), jehož výpověď soudce označil za a tissue of lies._____ 4) Vnitřní prostory Westminsteru nahradil vnitřek Manchester Town Hall. Kanceláře vznikly v Bulstrode Park, prázdném venkovním domě v Buckingshamshire._____ 5) Vynikající 38letý (!) Benjamin John Whishaw (Norman Scott) žije od roku 2012 v občanském partnerství (britská obdoba našeho dosud neakceptovaného manželství pro homosexuály) s o tři roky mladším australským hudebním skladatelem Markem Bradshawem._____ 6) 58letý Hugh Grant (Jeremy Thorpe) očividně zraje jako víno._____ 7) Pečlivě zpracované info o vztahu Jeremy Thorpea a Normana Scotta uvádí anglická Wiki.(16.2.2019)

 • - Ben Whishaw se sešel s opravdovým Normanem Scottem. [Zdroj: časopis TV Max] (gecko)