Skandál po anglicku (TV seriál)

A Very English Scandal

Sex, Lies and a Murder Plot at the Heart of the Establishment

• Austrálie

A Very English Scandal

Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie, 2018, 2 h 50 min (Minutáž: 56–58 min)

Tenhle příběh byl od začátku v dobrých rukou - Stephen Frears má za sebou řadu kvalitních vztahových dramat, R. T. Davies se vyžívá se vztahovkách a navíc je gay, takže je mu téma blízké. Tenhle skandál (minisérie je založená na skutečných událostech) se na obrazovce rozvíjí relativně pomalu, ale v každé minutě je zábava ho sledovat. Grant a Whishaw hrají výborně, je na ně radost pohledět - zvlášť Grant tu podává jeden z nej výkonů své kariéry. Třešničkou na dortu je pak dokonalá stylizace do šedesátých a sedmdesátých let, od účesů, po auta. Palec nahoru.(2.10.2018)

Fantastické herecké výkony obou hlavních představitelů (+mého oblíbence Alexe Jenningse). Whishawovi už nikdy neuvěřím žádnou heterosexuální roli a Grant konečně po druhé v životě (Paddington 2) dostal zápornou roli a dokazuje, že umí skutečně hrát, jen byl celý život chybně obsazován do rolí romantických milovníků. Táhne to výborný příběh, o kterém je nejlepší dopředu nic nevědět, a především výborně zvolená komediální nadsázka, ve které je to celé lahůdkově zabalené a bez které by to nefungovalo. Už se těším na český remake o obdobném "atentátu" na Sabinu Slonkovou.(10.2.2019)

+4* Velké a nečekané překvapení ve třídílné minisérii z Velké Británie, které se mi díky rychle vytvořeným titulkům (poděkování patří honzig78) podařilo shlédnout. Pro mě úplně neznámá politická aféra, která asi tehdy hodně hýbala médii. Scénář je obdařen typickým britským sarkastickým humorem a vyzdvihuje ho i přesvědčivé herecké obsazení - Hugh Grant mě tu velmi mile potěšil. Natočeno je to decentně, takže by ho mohli i homofóbové zvládnout a pobavit se. Rozhodně doporučuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](18.11.2018)

Zvláštní mix dramatu a komedie po britsku. 1) Lehce zábavný snímek má dobrý střih i tempo._____ 2) Spoiler. Jednoznačně sympatizuji s poslancem. Pomohl svému milenci v Londýně a staral se o něho, zatímco ten si jen vymýšlel, jak žít bez práce. Když se s ním jeho chlebodárce rozešel, začal ho Scott stalkovat a vydírat. Celá věc se táhla mnoho let. Osobně bych mu nechal rozbít hubu a kdyby to nepomohlo... Ale uznávám, že vražda je kapku moc._____ 3) Jeremy Thorpe byl ve skutečnosti zproštěn viny a nikdy veřejně svou homosexualitu nepřiznal. Proto bylo možné příběh zveřejnit až po jeho smrti. Film ukazuje Thorpa jako strůjce pokusu o vraždu a jako homosexuála. Scénář vychází převážně ze svědectví Petera Bessella (hrál ho Alex Jenning), jehož výpověď soudce označil za a tissue of lies._____ 4) Vnitřní prostory Westminsteru nahradil vnitřek Manchester Town Hall. Kanceláře vznikly v Bulstrode Park, prázdném venkovním domě v Buckingshamshire._____ 5) Vynikající 38letý (!) Benjamin John Whishaw (Norman Scott) žije od roku 2012 v občanském partnerství (britská obdoba našeho dosud neakceptovaného manželství pro homosexuály) s o tři roky mladším australským hudebním skladatelem Markem Bradshawem._____ 6) 58letý Hugh Grant (Jeremy Thorpe) očividně zraje jako víno._____ 7) Pečlivě zpracované info o vztahu Jeremy Thorpea a Normana Scotta uvádí anglická Wiki.(16.2.2019)

Nejdříve by mne asi překvapila ta délka. Minisérie totiž velmi snadno může evokovat dojem, že se tam toho moc prostě nevejde. Ale ono to dokáže stejně překvapit. Bizarní záležitosti života, které vás stejně dostanou tím jak je možné, že se něco takového stalo a mohlo dít. Stejně tak i v podstatě s tím jak dopadl soud. Na televizi sice zpracováno asi nijak extra pro každého, ale já bych lhal, kdybych řekl, že jsem si to neužil. Hodně dlouho se asi budu smát, když uslyším někoho mluvit o kartičce pojišťovny.(7.2.2019)

• - Ben Whishaw se sešel s opravdovým Normanem Scottem. [Zdroj: časopis TV Max] (gecko)