Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Hpatrik

Uspěchané, zkratkovité a bizarní. To afektované přehrávání je dnes už jen k smíchu. Přesto několik věcí asi z hlavy nedostanu, např. slizký baron Harkonnen byl v podání Mcmillana nekompromisní, nebo mladý Sting a jeho dábelský kukuč. Viděna kratší verze. ()

HenryIvan

Na prvý pohľad si človek všimne jednu malú vec, tento film je postupom času čím ďalej tým horší. Lynch sa toho jednoducho nezhostil dobre, jeho réžia bola zlá, kamera otrasná, scenár bol azda najhorší (toľko scénaristických skratok som asi ešte nevidel), napchať celú knihu do ani nie 150 minút je nemožné a je to vidieť. Zaujímavé je tiež, že film vyšiel 7 rokov po prvom Star Wars, ale vizuálne efekty sú ako z filmov Lumiérovcov. Nemyslím si, že Dennis Villenue sa má čoho obávať, horšie ako toto jeho filmy byť nemôžu. Aj herecky to je celé prehrávané, dej v podstate neexistuje, je to jednoducho celé zle. Ľuďom, ktorým sa to páči nerozumiem. ()

tranquill

"Jak nazýváte stín myši na Druhém měsíci?" Jo, to kdybych předem věděl, tak jsem třeba tohle sci-fi pochopil. Tohle, holt, nejsou ani Hvězdné války, ani Star Trek, tohle je David Lynch. Ponechám příznivcům Herbertovy knihy. ()

AngelG

Tak tohle mi ale vůbec nesedlo. Nevím zda je to samotným příběhem (knihu jsem nečetla) anebo zda za to může zpracování, ale absolutně jsem nechápala co se to před mým zrakem míhá a o co jde. Až mám nutkání, si knihu pořídit jen proto, abych se přesvědčila, zda to je prostě jen tak otřesně zpracované. :D ()

Razzor_82

Lynch měl podle složité literární předlohy hodně svázané ruce. Těžko pochopitelný scénář a směšné vizuální efekty. Postavy Harkonnenů jsou úplně mimo a herecké představení je dost teatrální. Schází výraznější emoce a prostor pro postavy.  6/10 ()

dalziel

Už si presne nepamätám čí som to videl pred 1989, alebo až po .Viem len že to bolo na STV2 a bol som z toho paf. Keby som to hodnotil vtedy dal by som rovných 100%. No od tej doby som  už nejaké to sci-fi pochrúmal ,takže to hodnotím trochu triezvejšie.80% ()

mak.

Dokážete si představit jaký dopad měl tento film na mě jako malého prcka? Ta depresivní hudba mi pořád zní v hlavě... ()

Zacharias

Na knize Franka Herberta jsem strávil mládí, knihu jsem četl několikrát a s filmem jsem na tom podobně. Je to prostě nádhera, Lynch zhmotnil moje představy. ()

waska

Viděl jsem jen tu kratší verzi a musím říct, že i když se děj prakticky dokonale drží knižní předlohy, něco tomu chybí. Chybí tomu hlavně délka, protože všechny události se do tak krátkého času prostě vtěsnat nedají. Co filmu chybí je větší prostor pro všechny postavy, které se ve filmu mihnou. Některé se mihnou na tak krátkou dobu, že je ani nezaznamenáme. Triky se taky nepovedly, když to srovnám se Star Wars tak je to vážně bída. Herecké obsazení je skvělé, ale zase naráží na omezený čas, kde nemají možnost něco předvést. Pro diváka neznalého knihy může být tento film pak trochu zmatený. ()

D.Paulus

Patrně kvůli malé srozumitelnosti při základní stopáži (ale i ta je strašlivě přepálená) se mi Lynchův pokus o zfilmování knihy, kterou mnozí označují za nezfilmovatelnou, příliš nelíbil. Asi se budu muset někdy podívat na Director's Cut... ()

Shakaar

Zvláštní film. Podobně asi jako všechna Lynchova tvorba byl i tento film koncipován. Knižní předlohu jsem nečetl, ale asi bude lepší, aspoň tak na mě film působil. Takže pokud bych hodnotil děj a jak je podobný předloze tak je na tom horší asi. Ale to všechny zfilmované knižní předlohy. Otázkou je jestli by to v současnosti obstálo. S bížicím remeakem této verze si kladu otázku jestli jde překonat tato verze. Otázka jak včem. Co oceňuji je vizualní stránka a obsazení ve kterém vsadil Lynch na neodskoušené herce a vyplatilo se. Mnozí z nich poté prorazili v herectví a pár si jich i zahrálo zas pod Lynchem samotným. Lynch navíc dodal k filmu mystiku, kterou v pozdější jeho dílech dotáhl k dokonalosti a i zde je vidět že si dost vyhrál, ikdyž jak sám řekl, "film jsem dělal s donucení". A přestože na tehdejší dobu film komerčně propadl, nebo ho spíše lidi nepochopili tak jako je většina z Lychovi tvorby - neortodoxní, by právě tohle nové verzi mohlo chybět. Pravdou je totiž je v současné době tvůrci neumí natočit vizualně zajimavý film, nedokážou si filmem jako Lynch vyhrát a to mnohdy sráží film do průměru a podprůměru. Lepší vizualní efekty to totiž jak je známo nezachrání a to musím přiznat že na dobu byli i zde dobré. Je to prostě Lynch a jako každý režisér chce do filmu dát něco i ze sebe a s tím se musí počítat. Bohužel víc jak na 4* to nebude, ale neberu to za zas tak špatný film. Duna je totiž asi hodně těžká, jak čtu z komentářů uživatelů. Spíš mám strach z plánovaného remeaku, který v blízké době přijde na svět. Mám pocit že menší odpůrci filmu budou ještě děkovat za tuto nedokonalou Lynchovu verzi. ()

LukyLago odpad!

u žádného filmu od lynche se mi nezvedal víc žaludek než tady u toho ani nevím proč nic nechutnýho tam nebylo ale chtělo se mi celej film zvracet. Opravdu jedna z největších pí... co jsem kdy viděl a vysoké hodnocení není na místě a kdyby to nebyl lynch tak by ani tak dobře ten film hodnocenej nebyl. ()

teyra

Lynch se snažil vykřesat z literární předlohy příliš mnoho: vizuálně zachytit atmosféru a nálady knihy, obsáhnout bohatý Herbertův fantasy svět s jeho politikou, ekologií, náboženstvím, válečnictvím a technikou, vykreslit charaktery i odvyprávět celkem složitý a spletitý příběh. Nakonec se vůbec nic z toho nedaří, film působí jako nefunkční žánrový spletenec s torzovitým dějem a neustálým vršením vysvětlivek, kde ani vyzdvihovaná obrazová stránka není tak působivá a atmosféricky hutná, jak by člověk od Lynche očekával, až na navigátora a červy. Hodně mě zklamal výsledný notně osekaný výlet do Paulových halucinačních vizí, což by měla být Lynchova doména. Kombinace krásné knihy, talentovaného režiséra a vysokého rozpočtu sice skončila relativním nezdarem, ale za shlédnutí rozhodně stojí. ()

LabySo69

No, tak dlouho mě nic tak strašně nenudilo, jako tohle. Říkal jsem si, že je to od Davida Lynche, tak to přece musí bejt dobrý, jen to prostě lidi nedocenili... Ale ono to tak není. Je to tak utahaný, tak nudný, tak nezáživný... Celej film jsem kvůli tý naprostý nudě přemejšlel o všemožnejch jinejch věcech, že jsem pak neměl sílu, ani chuť přemejšlet o tom, co že se tam zrovna děje... O efektech se ani raději nebudu zmiňovat :)) Snad jen hudba v některejch místech stála za to. A to je důvod, proč dávám aspoň tu jednu hvězdu. Z úcty k Lynchovi bych ani odpad dát nemohl :) ()

Zet

Má to své chyby, ale je to pořád skvělé. Za obyčejnou 137 min verzi bych dal dřív 3 hvězdy, ale měl jsem možnost vidět i nejdelší SE 190 min verzi a ta zvýšila moje hodnocení ještě o jednu hvězdu. ()

Vojife

"Father! The sleeper has awakened!" --- Já jsem udělal tu chybu, že jsem se na Dunu kouknul v 177-minutové verzi a ke konci jsem dost usínal. Ale v místech, kde jsem byl vzhůru se mi to opravdu líbilo a některé záběry byly prostě úchvatné! Napínavé a zajímavé. Stejně si ale myslím, že se toho Lynch ujal hlavně proto, aby si mohl užít na písečných červech a snových záběrech s různými zrůdičkami. ()

umbjaz

četl jsem knihu dávno před shlédnutím filmu. ze začátku je to celkem i podle toho co mi utkvělo v paměti, ale ten konec.... je až moc osekanej. škoda. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!