Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Helljoen93

Upřímně nechápu jak může být tenhle film tak podceňovaný. Jasně - musíte se podívat na delší verze, aby jste to celkově pobrali; taky efekty v dnešní době, kdy je možný uplně všechno, působí někdy dost směšně; ale po tom co jsem viděl polské Na stříbrném glóbu a přistupoval jsem k Duně jako k dílu s podobným osudem, mě překvapilo jak moc dobrý to je.. Je to možná trochu drastické srovnání, ale asi to chce k filmu přistupovat bez předsudků z Lynchovy známější tvorby a stereotypů z dalších sci-fi titulů a prostě se nechat pohltit snímkem, který vám otevírá uplně nový svět.. ()

JosefKamil

Davida Lynche uznávám a obdivuju, ale tohle se mu hrubě nepovedlo. Kdo říká, že Duna nejde zfilmovat? To se o Pánu prstenů říkalo taky. Možná že na vznik filmu bylo příliš brzo. S dnešními trikovými a počítačovými možnostmi je to jiné. Ale i když odhlédnu od tragických trikových scén, které bych řadil ještě o 20 let zpátky, připadá mi film zmatený a chaotický. Kdo nečetl knihu se může v ději lehce ztrácet a kdo ji naopak četl jen tiše žasne. Lynch tak trochu exhibuje, jenže většinou na zcela nesprávných místech, klade důraz na nepodstatné a některé podstatné dějové zvraty z knihy přehlíží nebo zmiňuje jen okrajově. Nadšeným fanouškům Franka Herberta bych film rozhodně nedoporučoval, mohli by z něj dostat kopřivku nebo něco horšího. ()

andy60 odpad!

S Lynchem si asi nikdy neporozumím. I Když jsem jeho filmy moc nechápal, musel jsem uznat, že uměl vybudovat atmosféru. O tom se v případě DUNY nedá hovořit. Vydržel jsem hodinu a půl - to bylo mé maximum, které jsem mohl Lynchovi věnovat, pak jsem zmáčkl stopku. Opravdu nuda k nepřežití a totální otrava. ()

+sfinx+ odpad!

Kultovní blbost. I když odpustím tu vizuální stránku, která je tak šílená, že ani vznik o 10 let dříve by nebyl omluvou pro tak odporné efekty, tak mi vychází c-čkový sci-fi film. Neuvěřitelně hloupé dialogy, herecké výkony jak s dramaťáku základní školy a celková atmosféra předraženého braku - to je náplň těch dvou úmorných hodin. ()

L.a.My odpad!

L: Světoznámá, legendární, mýty opředená Duna. Málokdo ji viděl, a kdo ji opravdu viděl, ten neuvěří. Můj odpad není typu odpadního, nýbrž jako výsměch. Výsměch příznivcům tohoto filmu, kterých asi pár existuje. A můj vzkaz? Přečtěte si Dunu. Ne celou, ne pokračování, stačí první díl. Abyste pochopili důvod mého odpadu, musíte vědět o co se v knize jedná. Ano, o to samé. Jenže kniha je 10^150 lepší. A tak tento film nepřináší fanouškovi absolutně nic, čím by si mohl splnit své dávné sny o tom, jak navštíví planetu a ochutná koření... ()

rbr

David Lynch nebyl dycky David Lynch. Před svym masterpiecem Modrej samet, ztrácel čas jak svůj tak všech ostatních s odpornou, zmatenou, děsivou, hnusnou, debilní a nesnesitelně marnou adaptací sci-fi novely. Trapas. Jestli seš filmovej nerd a máš ňákej seznam toho, co chceš vidět, tak si tohle odškrtni a prostě všude řikej, žes to viděl. Tip. Zapiš si to. ()

Nahnilaruka

je 100x lepší si přečíst knihu než se dívat na tuhle slátaninu. prvních 100 stran knihy zabírá víc jak polovinu stopáže, přitom nejdůležitější a nejvíce zajímavé úseky dějové linky jsou zobrazeny minimálně nebo úplně vypuštěny. Spousta toho taky bylo pozměněno za účelem zjednodušení, hlubší myšlenky a celá idea zaniká kdesi v nenávratnu. Člověk, co knihu nečetl nemá šanci se v ději orientovat... škoda dvou hodin času ()

zayac

Kult, ktorému seriálové pseudopokusy nesiahajú ani po členky. A k tomu Patrick Stewart ako Gurney Halleck a Sting ako Feyd...nemohlo to na dú dobu byť lepšie. Škoda len že sa Gigerove vízie harvesterov a červov nedostali do filmu, aj tak je prostredie veľmi verné, Navigátori sú skvelí a Baron Vladimir Harkonnen náležite odporný. Ale je pravda že na knihu to stále nemá, snáď by to v trojdielnom spracovaní mohol dať snáď (v trojdielnej pitve ala Hobit) Peter Jackson...kde ale zohnať rovnocenné herecké obsadenie ? :) ()

70s80s90s

Psycho sci-fi a futuristicke fantasy dielo. Lynchova vizia, pribeh, efekty, masky, kostymi a kulisy robia z tohto filmu jedinecnost svojho zanru. ()

Black.Adder

Všichni na ten film nadávaj, ale pořád je to nejlepší verze, zatím. Uvidíme, co s tím příští rok provede Villeneuve. Když už nevyšla Jodorowskyho verze, myslím, že Lynch to nakonec zachránil. Film je to divnej, ale řekl bych, že k Duně tahle divnost/úchylnost patří. ()

stuj

Je mi líto, ale slabé tři. Některé momenty jsou dobré, ale některé příliš naivní. Občas to působilo jako pohádka, tu a tam jako hloupoučká pohádka. ()

kralMiroslav

Je to už dávnejšie, čo som film videl. Bola to tá najkratšia verzia. Tempo filmu a celková atmosféra zodpovedá knižnej predlohe. Určite k lepšiemu vnímaniu filmu pomôže, ak má divák prečítanú aj knihu. Bez toho mu môžu byť niektoré časti nejasné. Herecké obsadenie je veľmi kvalitné a aj výkony hercov sú na úrovni. V čase zhliadnutia filmu som nevedel, kto je to Sting, takže až dodatočne oceňujem jeho herecký výkon. Vôbec nie je vidno, že je neherec. Páčili sa mi záverečné titulky, na pozadí až mystickej hudby postupne ukazovali jednotlivých hercov. Titulky som dopozeral až do konca, ani mi nenapadlo, že by som to mal vypnúť. Pri skutočne dobrých filmoch sú aj titulky jeho súčasťou a dosť mi vadí, keď ich v televízii strihnú. ()

JC_Gucci

Lynchova Duna toho nabízí opravdu hodně, od skvělých hereckých výkonů, přes nádherné kulisy, až po úžasnou hudbu. Je to film, který si více užije ten, kdo se mu nesnaží porozumět, ale jen si užívá jeho atmosféru. Abstraktní styl k tématice velmi sedí a film je opravdu skvělý. Bohužel silně zaostává v efektech, které jsou velmi nekonzistentní. V některých scénách jsou nádherné, jiné scény musely vypadat směšně už v roce 84. ()

Skeeveq

Kultovní filmové zpracování podle knihy F. Herberta se drží původního námětu. Ačkoliv byl David Lynch za tento těžce kritizován a zisky nebyli dle očekáváíní, tak osobně si myslím, že má své nezastupitelné místo mez klasickým sci-fi své doby jako umělecké dílo. Příběh o Muad-Dibovi, budoucím spasiteli svého národa, bojujícího proti obchodní guildě, která drancuje z planet vzácné koření, má dynamický děj a pro tehdejší dobu naprosto nový pohled na sci-fi kinematografii. O Nákresy kulis se postaral mimo jiné H. R. Gyger. Jedny z hlavních postav si zahráli tehdy ještě mladí Sting, nebo Patrick Stewart. Kulisy jsou často až divadelního charakteru a zřejmě i díky tomu jsou herecké výkony tak vynikající. ()

MaxBodycount

Lynchov rozporuplný epický pokus po druhý raz vstúpiť do vôd mainstreamu trpí svojou rozpoltenosťou - nie je to ani verné spracovanie Duny, ani typický režisérov film. Neochota prikloniť sa na jednu, alebo druhú stranu tak ponecháva toto dielo s nejasnou identitou vznášať sa v očistci rezervovanom pre kultové filmy a zatiaľčo pochybujem, že by bolo znovuobjavením a následným prehodnotením vykúpené podobne ako kedysi Blade Runner, musím zároveň uznať, že v zlyhaní nájsť cestu buď k fanúšikom predlohy alebo svojej predchádzajúcej tvorby sa Lynchovi podarilo vytvoriť svojský kúsok opentlený jedinečnou atmosférou. Výrazne sa na tom podieľajú napr. skvelá výprava, zaujímavý casting, fantastické kostýmy alebo aj pompézny OST od Toto, vhodne doplnený intímnym ambientom Briana Ena. Miesto odmeny pre fanúšikov Herbertovej monumentálnej predlohy je tak Duna skôr odmenou pre zvedavých, odvážnych a trpezlivých. ()

Rorschach_SK

"Otec, spáč sa už zobudil." Veľmi ťažko uchopiteľné dielo. Ako človek ktorý nečítal knižnú predlohu, tak nemám možnosť zo snímku zistiť kto je kto, motivácie postáv či jednotlivých strán. Všetko je načrtnuté len zľahka, kĺžuc po povrchu. Namiesto toho dostaneme mix psychoscén, kde sa očividne režisér našiel, ale prestrelil u nich stopáž a mňa nudili k spánku. Vraj predĺžená verzia napráva tieto chyby, ale úprimne, nemám najmenšiu chuť to skúšať opäť. Čo sa týka vizuálnej stránky, vek jej určite neprospel a keď niektoré dielo starne ku kráse, tu to rozhodne neplatí. Vidieť to tak 20 rokov dozadu, asi by som sa na to díval inak, aj keď vtedy by som sa to ani nedonútil dopozerať. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!