Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

McM

Nádherný snímek o člověku v podobe zrůdy a zrůdách v podobě lidí. Hopkins je skvělej a Lynch prostě umí. ()

Danny F.

Dokonalý film který nemá obdoby. Smutný příběh muže který se narodil zdeformovaný a jehož zjevu využil senzacechtivý muž za vidinou velkých peněz. Pěkný a dojemný příběh. 95% ()

Master19

Ze začátku jsem byl maximálně nadšen. Nehmatnost, nedoslovnost - fantazie jela naplno. Zhruba v polovině však Lynch začíná mírně břednout, některé scény jsou dokonce vypointované, takže ve výsledku mě to nezasáhlo úplně plnou silou. To ze Straight story jsem měl větší zážitek. Nicméně nic to neubírá na celkové působivosti, brilantním zpracování a nezapomenutelnosti tohoto veskrze jednoduchého příběhu o lidské odpornosti. Ať už je jakákoliv. Na závěr si neodpustím noticku, že Lynch určitě (nejen) viděl film Freaks (1932) a myslím, že záběr na totožný nápis v panoptiku na začátku filmu je na tento snímek tak trochu odkaz. ()

Brain-D

Naprostý skvost a plné hodnocení je na místě :) Anthony Hopkins byl neuvěřitelně hodný "laskavý" člověk, který pomohl výrazně postiženému muži do normálního světa. Lidé se chovali jako zrůdy a monstrum byl citlivější než jakýkoliv člověk. Nádhera :) Update: 29.3.2021 Potvrzuji a s klidem můžu říci, že bych zařadil snímek do top 50. 99% ()

zdenny

Film o dosti problémech, z nichž já jsem si nejvíce všímal stránky sociální a stránky morální. Co se týče morálky, většina snobů ve filmu byli hnusní pokrytci. Na rozdíl od lidí ze spodiny, kteří se při kontaktu se sloním mužem chovali naprosto přirozeně. Tedy nic nepředstírali. Samozřejmě v plné nahotě ukázali, jak mohou být lidé krutí. Na druhé straně (scéna v divadle), když princezna před zaplněným divadlem oslovila sloního muže, všichni přítomní mu začali vestoje tleskat. ...Domů by si ho ale nikdo nevzal. Je tady určitá paralela se situací třeba konkrétně u nás v Česku. V médiích nám politikové tvrdí, jak je potřeba se chovat tolerantně k menšinám a minoritám (např. Romové, homosexuálové atd.) - bydlet ale například do romské čtvrti by žádný politik nešel. Stejně jako (věřím tomu) polovina z nich v zákulisí o homosexuálech mluví jako o zasraných buzerantech. Co se týče stránky sociální - ano, toto byl zjevný příklad potřebného člověka, který je závislý na sociálních dávkách a stát mu je bezpochyby musí přiznat. Narozdíl od mnoha jiných, kteří tyto dávky pouze zneužívají. Tento film se snaží diváka odhalit za pomoci velice brutální, až perverzní, vizualizace. A daří se mu to. Odporná a pokrytecká skrytá povaha většiny lidí se odráží v odporném zjevu sloního muže. Co se týče Davida Lynche, je to bezesporu jeden z nejtalentovanějších režisérů všech dob. A jeho rukopis je zcela zřetelný i v tomto snímku. Bohužel pro mě, neumím si k němu najít cestu. Jeho filmy mě neoslovují tak, jak by si zasloužily. PS: Film nám navíc ukazuje starou psychologickou pravdu a to, že každá lidská bytost potřebuje být milována a uznávána. Alespoň jedinou další lidskou bytostí. ()

nevermore

Tak jsem zase po dlouhé době viděl kvalitní snímek. Elephant man má neuvěřitelnou, chladnou, vítrem provátou atmosféru konce 19. století. Hudba a především herecké výkony (i ten nejmladší herec, hrající větší roli, má oči tak přesvědčivé, že při jednom pohledu mě z něj naskočila husí kůže) sedí jak málokdy. První ryze epický film od Lynche, co jsem viděl 95% ()

Natabar

Na Lynche nezvykle "normální" film, jehož nejsilnější stránkou je námět a vlastně vyznění celé problematiky. Ano, je to humanistické, je to plné emocí, ale popravdě víc v jádru věci samé než díky filmovému ztvárnění. ()

Ace.Anita

Ó, jaká to kuriózní podívaná! Líbilo by se mi zemřít tak, že mě lidové masy ušlapou při čekání ve frontě na tenhle film. ()

Angelic-77

,,Nic. Nikdy nic nezemře. Potok teče, vítr vane, oblak pluje, srdce bije. Nic nezemře." David Lynch je mistr filmu a pro mě zároveň i nejzásadnější postava celé kinematografie a to především díky jeho osobitému a nezaměnitelnému stylu režie. Sloní muž je (spolu s Příběhem Alvina Straighta) jeho "nejnormálnějším" počinem a to i přesto, že je zde hlavním hrdinou bizarní postava, monstrum. O tom, jak vnější krása nekoresponduje s tou vnitřní se stihlo natočit stovky filmů, tím nejlépe zpracovaným je ale jednoznačně právě tento. Kdo miluje Lynche tak jako já, bude milovat i Sloního muže. Jako výhodu zde vnímám fakt, že tento snímek je svým konceptem, stylem a kostrou příběhu uzpůsoben i pro běžné diváky, kteří by o něj jinak ani nezavadili a pokud ano, označila by jej velká část z nich nepochybně jako intelektuální / nudnou / nesmyslnou sračku, jak bohužel bývá u nepřemýšlející většiny filmového publika zvykem. ()

LEGACY

Jeden z těch filmů co vás dojme i rozzuří a jen potvrdí smutnou pravdu, že lidi vidí zisk všude, lidskosti ubývá a ubývá a pokrytců přibývá a přibývá. O to smutnější je pravda, že to vychází ze skutečné události. Takovéto story dokáží člověka dostat do kolen a proklínat lidskou hloupost a hříčky matky přírody. Ach Johne, sladké spaní :( ()

VanTom

Předvedení poslední části životního údělu neuvěřitelně fyzicky zdeformovaného muže, v jádru paradoxně citlivého a oduševnělého. Té části, kdy s ním přes pochopitelný údiv i odpor přestala společnost jednat jako se zrůdou / cirkusovou atrakcí a začala se k němu chovat jako k lidské bytosti (i když, ehm ehm). Avšak nějak mne toto přímočaré, pomalu plynoucí a krásně černobíle nasnímané Lynchovo dílo (vzhledem ke jménu režiséra celkem normální a "hodné", přestože stále dost divné) nechalo emocionálně chladným, samozřejmě krom očekávaného znechucení nad hyenismem jednotlivců i davu. ()

Eleanor05

Já vím, že jdu zase proti proudu, ale nějak mi tato lynchovská "nelynchovina" nesedla, a to ačkoli jsem na ni slyšela jen chválu a měla jsem vysoká očekávání. Téma zajímavé, zpracování pokulhává. Ruku na srdce - díváte se na Sloního muže často? Dá se na ten snímek skutečně dívat opakovaně, nebo bude nudit už napodruhé? Co si z tohoto filmu mám, jako divák, odnést? Poznání, že většina lidí jsou svině, a že ubližují všemu, co se odlišuje a posuzují ostatní hlavně podle vzhledu? To snad vím už dávno před snímkem. Proč bych se opakovaně dívala na to, jak ti obyčejní a "normální" týrají toho, kdo je jiný? Po formální stránce je na Sloním muži originální černobílý look, a záměrně historicky působící střihové efekty (časté a výrazné prolínačky a stmívačky, zpomalování obrazu a tím způsobené trhavé pohyby atd.), které jsou ale dvousečnou zbraní, protože toto "historické" pojetí působí na moderního diváka místy směšně, nepřirozeně a vytrhává ho z děje. Herecké výkony Anthonyho Hopkinse a Johna Hurta jsou velmi dobré, škoda jen, že jsou ve snímku, který na mě působil jako citově vyděračský, na sílu dojemný a smutný, a na opakované shlédnutí vhodný snad jen pro duševní masochisty. Je chvályhodné chtít veřejnost seznámit s příběhem Josepha Merricka (zde špatně pojmenovaného John), jenom by to chtělo úplně změnit scénář, prohloubit postavy, nejenom je rozdělit na "ty špatné, zaostalé tyrany" a "ty hodné, ušlechtilé vzdělance" a kromě snahy dojímat, také vyvinout iniciativu k objasnění Merrickovy minulosti a příčiny jeho nemoci. 2,5*. ()

Spock

Pro mě nejlepší film Davida Lynche. Precizně vykreslená atmosféra viktoriánské Anglie. Film je kritický k lidskost tehdejších lidí, kterou staví do kontrastu s lidskostí stigmatizovaného Johna Merricka. Anthony Hopkins je postaven před morální volbu a rozhoduje se správně. Lidskost Johna Mericcka ve své přirozenosti a krása jeho duše je dojímavá až k slzám. V člověku se musí zákonitě mísit dva základní pocity. Jedním je nenávist a anonymnímu davu, který je ztělesněn Merrickovým "opatrovníkem", druhým je lítost s osudem hlavního hrdiny, ta je skvěle vykreslena v postavě doktorovy manželky. Kdo neuroní u tohohle filmu alespoň jednu slzu, nemá srdce. Já probrečel půlku filmu. Zvláště konec a scéna s tím, jak podepisuje svuj model kostela, mě opravdu dostaly. ()

mirec88

Toto že natočil Lynch??? Tak to je teda sila. Príbeh o človeku, ktorý žiaľ existoval ukazuje kto je aký človek vo vnútri. Najviac ma dojala scéna SPOILER: keď na konci na stanici bol John Merrick zatlačený davom a vykríkol: "Ja nie som zviera. Ja som ľudská bytosť." KONIEC SPOILERU. Vtedy sa vo mne chveli všetky bunky. Úžasné a klobúk dole pred Lynchom. Hoci sa mi páčia aj jeho "divné" filmy, takýchto ako je Sloní muž by mal točiť viac. ()

horacko

Veľmi pekné a veľmi dojemné, najmä ma brala scéna, keď Sloní muž rozprával o svojej matke pred doktorovou ženou. Až sa vám tisnú slzy do očí, keď vidíte ako niečo tak ohavné navonok môže byť v skutočnosti tak nádherným zvnútra. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce