Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

danecek24

38. Zlatý Glóbus za rok 1980 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - John Hurt, Nejlepší režie - David Lynch, Nejlepší scénář - Eric Bergren, Christopher De Vore, David Lynch ()

J0hny5

Nevim jestli jsem se na film díval ve špatný moment, ale nějak mě nedostal. Čekal jsem od filmu hodně, dostal jsem mírný nadprůměr. Bohužel jsem se občas nudil.. film vypadá, že byl natočený spíš ještě o pár desítek let zpátky, i když musim vyzdvihnout jak je ve filmu vyobrazena doba, kdy se příběh odehrával. Rozhodně musím ocenit silný příběh a jeho zfilmování, ale nelíbí se mi, když se takové příběhy zaobalí do rádobyumělecké pozlátky. Před 50ti lety by to byl možná jeden z mých nejoblíbenějších filmů, dneska řadím jen k těm lepším. 60% ()

Pajky3

Nechápu to nadšení všech kolem tohohle díla, mě totiž nezasáhlo. Nemám moc rád tyhle příběhy o postižených či znetvořených lidech. A ani u Lynchova příběhu jsem se tedy nijak nekochal, nevím co je na vině, možná je to i ta černobílost. Lynche jako režiséra ani hodnotit nemohu, celkově jsem se mu až do teď úspěšně vyhýbal. Neboť pověst, která jeho filmy předchází mě děsí, nemám rád, když věci nechápu. To sem ale nepatří, Sloní muž je na pochopení snadný a je poměrně i dobře stravitelný, prostě jen nemá ten efekt. A můžou tam pánové Hopkins a Hurt předvádět co chtějí, ani to nepomohlo. ()

chlupatec

Pro mě téměř dokonalý film, rozhodně Lynchův nejlepší. Velice bizarní, silný, emotivní(takové dávky dojetí, lítosti a zloby jsem nedostával už dlouho) a dojemný příběh o člověku, který je odsuzován za něco, za co nemůže a tím pádem o tom, jaký jsou lidi svině:). Lynch zde perfektně zachytil atmosféru Londýna 19. století, kterou ještě podtrhuje černobílý film. Herecké výkony jsou také naprosto skvělé, řekl bych, že je to rozhodně Hurtova životní role a Hopkins (i když jsem ho poznal asi po hodině a půl trvání filmu) také září. Tento komentář píši ihned po shlédnutí tohoto veledíla a zatím jsem nevymyslel jedinou věc, kterou bych mu vytknul. 9,9/10 ()

Šimpy

Film je výborný, herecké výkony rovněž. Ačkoliv se lynch drží v podstatě jedné dějové linie a příběhu, který mu neumožňuje moc experimentovat, přesto se v něm projeví mnoho lynchovin, které fanoušek jeho tvorby určitě pozná. ()

campix

Mé třetí setkání s Davidem Lynchem a musím říci i že zatím nejlepší. Mulholland drive ani Zběsilosti v srdci jsem na chuť nepřišel ale Sloní muž mě překvapil tím, jak vypadá naprosto jinak nežli další Lynchovky. Nečekal bych od Lynche tak seriózní a citlivý pohled na osud muže, který opravdu žil na sklonku 19. století a jak je zřejmé, neměl to vůbec lehké. Černobílé zpracování dává příběhu na intimnosti a atmosféře a Hopkins jen tak zkušeně přicmrdává Johnu Hurtovi v roli Sloního muže. Možná dám panu Lynchovi druhou šanci. ()

BoXBe

Trochu si pamatuju z toho večera i ten film, jinak to byl hodně halucinogenní večer v mnoha dalších ohledech, na který zůstalo hodně intenzivních i ambivalentních vzpomínek. ()

majo25

Aj keď životopisne nie celkom presný, ide o dojemný dramatizovaný príbeh, ktorý núti zamyslieť sa, prečo ľudia konajú, ako konajú. Nemusím pozerať na ľudí s deformitami, musím sa pri pohľade na nich trochu prekonávať (ako keby ľudská bytosť musela byť iba zdravá, pekná a symetrická), postava Josepha Merricka je tak výzva, a to pritom skutočný Merrick vyzeral ešte o chlp horšie. Skutočný Merrick - asi si ani neviem predstaviť, čo všetko a v akej intenzite musel prežívať - aké utrpenie, osočovanie, ponižovanie od detí, dospelých, a nakoniec aj od svojej rodiny. Podaná ruka nemocnice a nemocničná starostlivosť tak musela pôsobiť ako z druhého sveta. Lynchova atmosféra a herci ako Hopkins dokážu vtiahnuť, príbeh a stvárnenie dojať a tak nevadí ani dlhšia stopáž. ()

smrt.ka

Nemohu říci, že je to skvělé, protože tenhle výraz se pro Sloního muže nehodí. Myslím, že nejvhodnější výraz je "nadčasové". Cítím tam trochu Střihorukého Edwarda a Forresta Gumpa, ale pouze coby osobu něčím "postiženou" a reakcí společnosti na ní. Ono je těžké spravedlivě hodnotit film, když už samotné téma je zajímavé choulostivé a především jedinečné. Lynch to ale (zase) posunul dál, za očekávané hranice, a předvedl nám nejen věrohodného Merricka a Trevese, ale také velmi věrohodné a věrohodně odporné "záporáky", což je už asi režisérova specialitka. Škoda, že Lynche nenapadlo pokusit se Sloního muže zpracovat i jako seriál, i kdyby to nemuselo být všechno tak úplně podle pravdy, určitě by to také stálo za to. Každopádně skvělý film. ()

daEmoNickY odpad!

O ničem. John Merrick je v tomhle filmu ukecanej dobrák Dumbo co miluje lidi i přesto jak se k němu zachovali . Buhuhů. Doporučuju jenom kvůli jakési zvláštní atmosféře, která ale nezachrání mizerný příběh (žádný vývoj postav, nuda, nesmyslné chování, nepříjemně dobrý hlavní hrdina - naštěstí doktor je zpočátku kokot, ... ). Některé myšlenky tam jsou (pokrytectví - doktor pomůže Johnovi jenom když zjistí že není mentál ...) ale ono je lepší je nechat nevyřčené tak jako třeba v http://www.csfd.cz/film/6252-eraserhead/ . ()

SoolenJV

Na rozdil od surrealisticke Mazaci hlavy zmenil Lynch razantne styl a prinasi klasicky vypraveny pribeh o cloveku, ktery byl vyvrzen spolecnosti. I kdyz, jiste spojeni s Erasehead tu je - kamera (perfektni), spinavy prumyslovy Londyn (sice je tu rozdil sta let, ale coz) a take nektere snove sekvence. Jinak zazitek a ke konci i dojemny film. ()

reky

Moc pěkný film, jemuž černobílý obraz dost přidává, člověk si připadá, jak kdyby se opravud ocitl v 19. století. Z mého pohledu je negativem podobně, jako už tu někdo zmínil, striktní rozdělení postav na dobré a zlé. Na jedné straně tu je postava Anthony Hopkinse a ti okolo ní, na straně druhé pak zrůdný Bytes a další, kteří na Sloním muži chtějí akorát vydělat peníze. Chyběl mi tam někdo, kdo nebude zaujímat vůči Slonímu muži ani jeden z těchto jednoznačných postojů, někdo, jehož nazírání na tuto postavu by se třeba v průběhu filmu změnilo z negativního na pozitivní, což by skýtalo další možnosti pro ozvláštnění děje. Jinak ale spokojenost a k tomu krásný závěr. ()

tom88

Prekrásny film, neuveriteľná dráma s kvalitami ako sa patrí. Množstvo citlivých scén so znetvoreným mužom, kopec emócií. David Lynch je tentokrát skvelý a jeho veľdielo je pekne plynulé a zrozumiteľné, žiadne psycho ako v jeho neskoršej tvorbe. Anthony Hopkins je super, takisto John Hurt, ktorý hral znetvoreného muža. Čiernobiela farba filmu určite pomohla. Jednoducho kvalitná dráma po všetkých stránkach, ktorú si určite pozriem znovu. 90% ()

misulka03

Krutost člověka - je něco horšího a více bolestivého? Neuvěřitelný film, který nemůže vás neoslovit. Nemám slov, myslím, že netřeba dodávat více, to se musí vidět. ()

MJMilan

Zdánlivě se jedná o film o jednom člověku, avšak celý příběh nám dává několik otázek k zamyšlení. Jsou to především otázky typu, co dělá člověka člověkem, zda - li je to jeho vzhled, nebo to co má uvnitř. Příběh byl samozřejmě koncipován tak, že z hlavního hrdiny Mr. Merricka byl udělán člověk se všemi dobrými morálními hodnotami tak, aby bylo podníceno to, že vzhled je jen schránka. Vynikající herecké výkony. Za sebe mohu říci, že černobílé barvy snímku jedině prospěly a nejspíš je to asi i proto, že i když se řeknou byť jen třicátá léta, tak si každý představí černobílý film. ()

Noviik

Na tenhle film jsem se chystal poměrně dlouho, snažil jsem se o to, aby přišla ta správná atmosféra (sobota v noci, sám doma) a šel jsem do toho. Hned ze začátku mě dostala skvělá atmosféra, která se dá krájet, tohle se Lynchovi neuvěřitelně povedlo. Už při první půl hodině jsem ten film miloval, Anthony Hopkins a jeho slzy při prvním spatření. John Hurt a jeho první slzy při krásném zacházení, na které nikdy nebyl zvyklý. Určitě vás napadá, že to o ničem jiném ani není. Celkově však jde hlavně o pohled na vnímání lidí, kteří prostě nejsou schopni přijmout něco výjimečného a neobvyklého. Opět tu jsou dvě strany mince - lidé, kteří jsou vyloženě krutí a lidé, kteří jsou až neuvěřitelně milí. Tento film vás opravdu vezme za srdce a John Merrick je jednou z tich největších filmových postav (i skutečných). Krásné dílo. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce