Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Paldiny

Pokiaľ David Lynch nerozdáva pred kinom halucinogénne hríby vie byť aj zrozumiteľný (nečítať ľahko stráviteľný). Príbeh sa rozrozpráva o Johnovi Merrickovi tzv. sloňom mužovi, ktorý sa z cirkusu, kde slúžil ako atrakcia za pomoci lekára Fredericka Trevesa postupne zaradí do vyššej spoločnosti. Snímka si zakladá na presvedčivých výkonoch lekára Hopkinsa a predovšetkým samotného Johna Hurta schovaného pod kilogramami mejkapu. Trpká myšlienka donúti súcitiť s hlavnou postavou a najmä niesť vinu hanby za ľudskú malosť, aká dokáže byť tak slepá. Rozhodne jeden z najdojímavejších počinov, pri konverzácii nad čajom som sa rozplakal ako malý chlapec. ()

Mitin

Nádherný film, který mi s emocemi pořádně pohnul! A soundtrack Adagio for Strings se může řadit mezi nejlepší filmové soundtracky. ()

Jespi

Strašně krásný film. Dojemně natočený, perfektní práce kamery a ještě lépší herecké výkony. Slzly Hopkinse v úvodu filmu mě těžče dojaly a celkově byl tento humanistický, expresivní film velmi srdce rvoucí. Pohled na dokonalou masku Hurta byl nechutný a kam se na jeho vyzáž hrabou moderní CGI monstra za 30 milionů dolarů. Film si znovu asi nepustím, ale i tak to byl krásný zážitek. 90% ()

angloumene

Tehle morální apel na mě byl trochu moc... dlouhý. Jasně, Sloní muž nabízí nadprůměrné zpracování, skvělé herecké výkony, zajímavý příběh, ale ani to nestačí, aby těch 120 minut stopáže nebylo chvílemi dost prázdných. ()

orkadimenza

Líbí se mi, jak Lynch dokáže vyprávět příběh Johna Merricka bez patosu a tradičního klišé. Zároveň se ale prokazuje jeho nezkušenost s celovečerními snímky, protože některé zásadní scény mohly být vypilovány daleko lépe. Možná to bude mým odporem k jeho krátkým filmům, a i tady musel v některých scénách zanechat svůj rukopis, ale Sloní muž se mi nakonec zalíbil víc než bych čekal. Neblahý životní osud jednoho skutečného muže a nejhorší na tom je, že za veškeré prožité hrůzy mohou jen ostatní lidé. Ano, odsuzování na základě vzhledu se děje stále (krásným příkladem budiž toto video, na které jsem si vzpomněl při scéně v divadle: https://www.youtube.com/watch?v=7z55XI2GlTA) a mírné tempo dává příležitost pochopit tuto podstatu. Závěr za doprovodu již mě známé melodie z Čety byl ohromující. Sloní muž je důležitý pro zamyšlení se nad životy všech lidí, zejména nad těmi vlastními. Až teď si uvědomuju, že si můžu ke spánku lehnout. ()

Spectre

Neuveriteľne krásny a citlivý film o znetvorenom mužovi. Maska Slonieho muža je tak prepracovaná, že zo začiatku k nemu cíti divák odpor, avšak ku koncu si ho obľúbi a prichádza hlboký súcit. Perfektne vybudovaná atmosféra, pre absolútny pôžitok najlepšie vidieť to na veľkom plátne (Videl som v FK Nostalgia a tie dve hodinky som si ani neuvedomoval, na čom sedím - znalci Nostalgie vedia...). Lynch nám týmto filmom dokazuje, že dokáže točiť nádherné filmy pre široké publikum, len ho k tomu producenti musia dokopať :) 5*+ ()

system

Dojemny pribech znetvoreneho muze, ktery behem zivota prosel velkym utrpenim, ale nakonec se dockal laskaveho a klidneho konce zivota. Lynch dokonale vykresluje lidske citeni, ale take lidsky hyenismus, hereckemu obsazeni neni co vytknout. ()

M.I.K.E.

Nadčasový snímek o lidské zrůdnosti. Snímek, který bude svým obsah přesně charakterizovat současnou veřejnou společnost i za stovky let. Sloní muž není o jedné zrůdě, je o lidech, kteří ač to na první pohled nevypadá jsou zrůdami sami. ()

ekomo

David Lynch tentokrát opravdu zazářil svým fenomenálním snímkem o lidské krutosti a hlouposti. Famozně navozená atmosféra, z které na nás dýchá duch těch starých Londýnských ulic a podsvětí. Jednoznačně jedno z nejlepších děl dramatické tvorby kinematografie. ()

Delaney

Nemám slov, perfektní film! Lynch všechno dopracoval do posledního detailu, zpočátku když vidíte Johna Merricka jen mžikem oka a jeho stín, samy znejistíte a štítíte se, ale postupem času kdy se odevírá jeho psychologická stránka si ho začnete oblibovat a konec filmu plný krásné naivity ale i bolesti vás téměř rozpláče... Navíc černovbílá kamera tomu dodává bezchybnou atmosféru, nevím jestli to bylo úmyslem, ale já se cítil jak při pokračoání Browningových Freaks. S barevnou kamerou by to prostě nebylo ono a Lynch to moc dobře věděl. Měl jsem problém uvěřit tomu že jde o rok 1980... A nakonec musím vyzdvyhnout mistra herců Antonyho Hopkinse, který vážně předvedl skvělý výkon... Nevím co vytknout! čistých 100% ()

Vejrrr

Rozhodně jeden z nejzajímavějších filmových počinů starších než jsem já. Snad ani nechci uvěřit, že film je pravdivý a existoval člověk, který si takovým peklem prošel. Film je plný emocí, stojící na přesvědčivém hraní a dojemných scénách. Při sledování budete bez pochyb cítit nenávist k lidem, kteří "sloního muže" využívali a ubližovali mu. A právě to je přímým a nezatajovaným záměrem tvůrců. Abychom my necítili odpor k podobným lidem, nebáli se nenormálních věcí a přijímali i to, co je tak odlišné. ()

Jorge-Z

Takový film jsem od Lynche vůbec nečekal. Dojemný příběh, plný humanistických myšlenek. Konec, kdy hraje hudba a John dokončuje katedrálu a následně uléhává po postele jako "normální" člověk, je naprosto uchvacující. ()

Ollie235

Silné, dojemné, realistické. Superlativů by se našlo dost, ale taky jedna pro mě podstatná výtka- a to, že jsem se chvílemi nudil. Lynche v tom vinit nelze- takový příběh je těžké ukočírovat tak, aby celou dobu vyplývalo na povrch napětí a emoce. A na to film malinko doplácí- dojemných scén je tam sice dost, ale taky dost hluchých. Ten konec je ale tak jako tak výborný a se základní myšlenkou se mohu jen ztotožnit. Silné 4*. ()

D3VIL

85% - Přestože je Sloní muž jedním z nejlepších životopisných snímků, jež jsem měl tu čest vidět, nemůžu dát plné hodnocení. Jakkoli vychvaluji výborné herecké výkony, kameru a pro Lynche netypickou režii, která učinila film divácky přístupnějším, "něco" zkrátka chybělo a já se necítil stoprocentně vtažen do příběhu. Možná je to tím, že se Lynch snažil vyprávět příběh bez zbytečných kudrlinek a srdceryvných scén (prohloubilo by můj zážitek více scén vyobrazujících Merrickovo utrpení?), možná mě naplno zaujme až při dalším zhlédnutí... ()

sweeta666

Černobíle laděný snímek o přijímání lidské abnormality společností a samotným jedincem, který je touto odlišností zasažen od svého narození. Zdůrazňuje jak odporné, tak i úctyhodné lidské vlastnosti. Film je doplněn působivou hudební kulisou od Johna Morrise. Doporučuji ke shlédnutí... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce