Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

kolacky

Přesně, přátelé. "Twin Peaks" je oproti "Mulholland Dr."selanka plná nápověd a jasných momentů. Ale Lynch je Lynch, milovaný, přestože neuchopitelný. A nejen sovy nejsou, čím se zdají být... ()

fructic

Klobouk dolů. Takhle jako pan Lynch nade mnou ještě nikdo nikdy nevyhrál... Bravo. Cítím se být úplně "zlynchovaný". ()

calculus

Mulholland Drive. Divadlo, kde se prolínají scény, mění postavy, objevují tajemné předměty... Takové představení si může dovolit režisérská persona, jakou David Lynch nepochybně je. Základním předpokladem k tomu, aby lidi bavilo řešit tento filmový rébus, je skvělá atmosféra, se kterou mě příběh skutečně přimrazil. Přes to všechno by mě zajímalo, zda by takovou šanci u diváka dostal bezejmenný režisér, pokud by přišel s něčím podobným. Asi ne, ale toto je Lynch a ten si svoji pozici už vybudoval. A díky za to! Dalším, tentokrát hereckým, bonusem je výkon Naomi Watts, nádhera. I když přiznávám, že některé kousky mozaiky mi nezapadly a myslím, že se mi do rámce už ani nevlezou, rád si nad MD zapřemýšlím znovu. ()

CuddlePoodle

S každým přidáním nového kousku k již částečně složené skládance se utvrzuji v tom, že Mulholland Dr. má v sobě něco naprosto ojedinělého..něco, co nemá žádný další Lynchův, ale ani jakýkoliv jiný film. ()

Daggeron

"Všetko je len ilúzia." Predstavte si, že pozeráte film dlhé dve hodiny. Užívate si napätie a vstrebávate príbeh, ktorý ubieha lineárne bez nejakých komplikovaných dejových odbočiek. Lenže v záverečnej polhodine sa niečo zmení a vaša predstava o celkovom obsahu a pointe sa prevráti naruby. Taký je režisér David Lynch. Mulholland Drive je mimoriadne sugestívne natočený a atmosféricky silný film, v ktorom prostredie v symbióze s mysterióznou hudbou vyvoláva často až depresívne pocity kombinované s úzkosťou. Dôraz kladie na jednotlivé výpovede, ktoré sú jeho jednotiacim motívom a dôležitým kľúčom, ale tiež na celkovú symboliku diela, ukrývajúcu sa už v najmenších detailoch. V tom, že sa počas takmer celej dĺžky stopáže držíte nad vecou s prehľadom o všetkých udalostiach na plátne, až nakoniec máte problém vôbec pochopiť, o čo išlo, spočíva jeho majstrovstvo. Nemyslím si, že Mulholland Drive je nepochopiteľný film. Základná mozaika je zrejmá. Lynchovo umenie sa prejavuje v skutočnosti, že ho môžete vidieť opakovane viackrát a hoci nachádzate nové a nové súvislosti, stále vám v ňom nebude všetko jasné. Napriek tomu vás ešte dlho bude mraziť na chrbte a budete nad ním premýšľať. Možno ide o tvorcov zámer, možno je to naozaj prezentácia a zhmotnenie jeho ideí, ktorým dokáže porozumieť iba on sám. I tak ale ponúka viacero myšlienok o realite, prenesených extrémne podmanivým spôsobom. Sila diela sa odráža aj v hereckom supervýkone dvoch ústredných ženských postáv Naomi Watts a Laury Harring, ktoré ukážu viac než len svoje prednosti. Totálna premena charakterov v poslednej polhodine a schopnosť úžasne stvárniť jednotlivé polohy ľudskej duše patria len k malým časticiam na poli famózneho teátru. Ide o naozaj zvláštny film, po ktorom ešte dlho uvažujete, či je len režisér taký chytrý alebo vy ste hlupáci. Či mu udeliť maximálne hodnotenie za dokonalosť alebo odpad za to, že iba rozpráva, ale neponúka žiadne odpovede a vy sa cítite stratení. Čaro Mulholland Drive však tkvie v tom, že kým vo väčšine iných snímok nepochopenie deja je odrazom neschopnosti tvorcov alebo scenáristov, tu vám vôbec neprekáža. Možno dokonca práve preto je výnimočný. Keby mal len prvú a druhú časť, bol by jedným z mnohých s podobnou šablónou. Vďaka symbolickosti a scénam, ktoré nie úplne pochopíte a ktoré si nedokážete prepojiť, nesie onú ohromnú mystičnosť. Môžete, ale nemusíte mu rozumieť, aj tak vo vás zanecháva silné pocity. Veľmi silné pocity, ktoré vás premáhajú aj ďalšie dni po zhliadnutí. A v tom spočíva majstrovstvo filmu. P.S. poslednú polhodinu si pozrite znovu a dôkladne vnímajte detaily (veci i výpovede). ()

Scodelario

Je jen opravdu málo filmů, po kterých sem zůstala sedět a čuměla na běžící titulky a nevěděla co říct...Tohle je on! Tenhle film mě vyloženě donutil se dodívat do konce.. ()

LadyBirdx

Geniální film, možná těžší, ale přece jen pochopitelný, až na poslední půlhodinu, to už nechápu, ale zírám.. ()

SaiHuri

Mno, děj je popsanej v obsahu, já bych jen dodal, že je to fakt nuda se slepičkou a husičkou, s několika málo super psycho vstupama a celkem fajn finále. ()

Radyss

Miluju tady ty filmy! Geniální snímek, který vás ze začátku ani nemusí bavit, ale pak to stojí za to. Krásný sen a hrůzostrašná realita, která se mísí s absurdními scénami. Sen je iluzí vycházející z útržků reality s cílem plnit přání spícího. ()

mArtinko5MB

Tento film urcite nestaci vidiet raz, priznam sa, velmi som ho nepochopil. Musim vsak pozdvihnut hudbu a atmosferu. Snad sa k snimku este niekedy vratim a poprepajam si suvislosti, popripade zvysim hodnotenie :) . Hodnotenie: 80% ()

Uroboros

Mistrovské dílo. Naprosto do detailu promyšlený scénář, kde každá scéna, každý záběr má své opodstatnění...Ano, je to velmi těžké na pochopení, ale několikanásobné shlédnutí a přečtení 10 rad od režiséra Lynche z toho nakonec dělá stravitelný film. Tento film ukazuje pravé pozlátko Hollywoodu. Ještě teď mám mrazení v zádech, když si vzpomenu na jednotlivé scény. Masakr. ()

rolly

Po formálnej stránke niet tomu čo dodať a do dvoch tretín to má na Lynchove pomery aj súvislý dej, až príde zvrat a s tým nepochopiteľné zmeny v dejovej línii. Pripadá mi to na bezradnosť ako to celé ukončiť a tak je to zahrané tak ako to je zahrané a každý si to môže (ne)vysvetliť po svojom. Silencio... ()

Kub_ees

Mysteriózna dráma ako vyšitá. Pri sledovaní sa treba maximálne sústrediť a všímať si množstvo detailov. Miestami to vyzerá že všetky predchádzajúce zobrazené udalosti k ničomu nevedú a do seba nezapadajú. Teda, režisér sa nám dosť surovo pohráva s mysľou. Neviem, nejak ma to prostredie Hollywoodu nebavilo a za mínus považujem aj dĺžku filmu, aj keď musím podotknúť že som sa nenudil. Nedalo mi to a tak som si niečo o vysvetlení filmu prečítal ale aj tak si myslím, že Mulholland Drive je blbosť. Takýto film na prvý raz aj tak nepochopíte, takže, kto nemá čas, nech to ani nepozerá. ()

janarandova

Podle kritiků nejlepší film 21. století. A tuto nálepku získal poměrně oprávněně. Během první části filmu se děj vyvíjí poměrně pomalu, tak nějak obyčejně - mladá herečka Betty přijíždí do Hollywoodu, kde se chce proslavit. Bydlí v bytě své tety, kde při příjezdu objeví ženu, jež si nepamatuje své jméno a údajně vyvázla z dopravní nehody. Film pokračuje tak, jak by divák očekával, dámy se spřátelí, snaží se zjistit informace o ženě, která si zatím říká „Rita" a o tom, co se jí stalo. V několika momentech se však celá situace zvrtne. Z postav se najednou stane někdo úplně jiný, celý děj dostane jiný spád a je náročné se v celém filmu vyznat. Nicméně je to kousek, který mozek nenechá odpočinout a minimálně další 3 dny nutí člověka, který ho viděl, přemýšlet o tom, co právě viděl. A to je podle mě něco, co by mělo být cílem každého filmu. ()

Don.Quijote

"No hay banda! There is no band. Il n'est pas de orquestra! This is all a tape-recording. No hay banda! And yet, we hear a band. If we want to hear a clarinette, listen…It's all a tape. It is an illusion." ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti