• Francie

• Irsko

• Kanada

Drama / Thriller / Mysteriózní / Romantický

Francie / USA, 2001, 147 min

Psycho(ne)logický, divný a těžce uchopitelný snímek... Takže vlastně klasika na jakou jsme si od Lynche již navykli. Skončit to o dvacet minut dříve, tak jde snad i o nejsrozumitelnější lynchovinu, jenže v tu chvíli se to teprve rozjíždí vstříc naprosté filmové bizarnosti. Lynch ve své nejlepší filmové (nikoli seriálové!) formě.(12.5.2012)

U všech rohatejch, tohle je teda nářez! A nejvíc díky tomu, jak David Lynch dokáže s divákem manipulovat. Přitom se film tváří asi 110 minut úplně normálně a naprosto srozumitelně. Lynch se sice nezapřel, ale všechno jsem si dokázal (místy s trochou fantazie) vysvětlit. A pak to přijde. Poslední půlhodina je možná úplně jiný film, pouze herci jsou stejní. Je to však fantastické. Dokonale Lynchovsky tajemné a absolutně atmosférické. Naomi Watts a Laura Harring byly prostě dokonalé a dodaly filmu příjemné erotické dusno. Tenhle film není pro každého (jako celá Lynchova tvorba), ale kdo si k němu najde cestu, bude bohatě odměněn. Jsem rád, že jsem jeden z nich. 95%.(27.9.2007)

Vedle Mulholland Drive působí i slavné Městečko Twin Peaks jako pohádka srozumitelná i těm nejmenším. Tento film se sice až do svých cca 2/3 tváří naprosto "normálně" (dá-li se tak cokoliv od Lynche nazvat), ale pak se NĚCO stane a všechno co jste do té doby viděli jako by ztratilo smysl... Tak, jako se tady dobrovolně a bez mučení přiznávají jiní, se přiznám i já - nepochopil jsem to. Totálně jsem zabloudil. Ale bylo to úžasné bloudění...(16.10.2003)

Film o čistote ľudskej duše a o jej zraniteľnosti, o životných snoch, o túžbe naplniť očakávania, ktoré sú do nás vkladané, o strachu dotknúť sa ideálu, o sklamaniach, zúfalstve a nenávisti, o škaredosti sveta tam vonku (tu konkrétne Hollywoodu). Tento film nemá žiadnu jednu jasnú pointu, neexistuje k nemu žiaden "správny kľúč". MULHOLLAND DR. je mozaikou viacerých myšlienok, ktoré by sa dali povedať aj oveľa jednoduchším, ale nie tak zaujímavým a pôsobivým spôsobom. To, koľko súvislostí v ňom vám niečo povie, záleží od vašich osobných prežitkov a uvedomovania si ich miesta vo vašom živote. Krutá a krásna soap-opera.(4.10.2005)

Toto je moje 'prvýkrát' s Lynchom. To som ešte nevedel s kým mám tú česť, takže som len nesmelo aby som niekoho neurazil hodnotenie za štyri. Potom som to pozrel znova, vediac do čoho idem a znova ten istý výsledok. Na podobné herecké výkony, mätúci scenár, perfektná hudba. To všetko ale nedáva nič dohromady dokopy. Všetko je nadmieru roztrieštené a koniec je bez pointy. Občas sa zdá, že by to mohlo niekam viesť a ja sa stále pýtam, prečo to tak nemôže byť. Aspoň pokus o nejakú súvislosť. A on ten David nie a nie. Škoda, možno nabudúce, aj keď pochybujem, že sa do toho ešte raz pustím. 60%.(8.10.2007)

• - Původně se mělo jednat o pilot k televiznímu seriálu pro ABC, ovšem vedení nakonec vycouvalo. O pár měsíců později se projektu ujala společnost Canal+, která projevila zájem o uvedení do kin. Lynch dotočil přes 40 minut a dopsal scénář tak, aby byl konec uzavřený. (hot_spot)

• - Francouzský časopis Les Cahiers du cinéma zařadil film mezi deset nejlepších filmů roku 2001. (Kulmon)

• - Během scény v dobytčí ohradě nemá pasák krav žádné obočí, které bylo bráno jako rušivé zjevení. (Kulmon)