Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

bogomira

Připadám si totálně zlynchovanej. Ani napodruhý jsem tomu nepřišel na kloub a nedokážu se ani rozhodnout, jestli je ten chlap génius nebo jen neumí napsat konec a tak z jednoduchýho příběhu nadělá bramboračku a řeže se u toho smíchy, když si představuje, jak se my, ubohý prdi, budem snažit to rozlousknout. V každým případě jsem u toho seděl jak přikurtovanej neboli zábava to prostě je. No a Badalamentiho dlouhý tóny to povyšujou až do nebes. ()

cariada

Jsem na rozpacích jak hodnotit? Většina filmu jde jak má ,ale pak se to celý jaksi zamotá a jste z toho poměrně zmatený a následuje konec a pointa nikde. Ano musím přiznat mrazilo mě i po skončení filmu tu atmosféru to má. Po přečtení pár komentářů jsem tak trochu pochopil jak ,že to asi bylo. Přesto je tam řada dalších momentů ,který zůstaly nerozluštěny. I tak je to nádhera. Přesně je to ten film, na který se těším až si ho po čase pustím znova a už se v tom třeba budu jinak orientovat. ()

Petoss1

Zapínal som si tento film s neistotou pretože som nevedel o čo sa jedná a čo od neho môžem očakávať. No a dostavilo sa to najhoršie, psychologický film v posledných 20 min!!! Prebiehalo to tak pekne tak kľudne nič sa nedialo, nebolo to záživné a v niektorých miestach aj nudné ale ja som to chcel vydržať a dožiť sa konca na ktorý som sa tešil. Ten koniec, to je ako z ríše najhorších snov. Prečo ??? prečo to muselo skončiť takto mohol to byť obstojný thriller, ale čo sa stalo všetko sa to posralo sakra. Ja neviem ako to mám chápať som z toho mešuge, to naozaj tam psycho prvky museli byt?! Psycho neznášam! Nulová pointa a film úplne oničom. Za herecké výkony hlavných predstaviteliek a za ich lesbické scény dávam dve*.45% ()

MrPierc

Nejistota v každé části filmu a tiché scény se mi líbily nejvíc. Nepochopil jsem to, ale tím to je právě zábavné. Herecká zkouška filmu s Naomi Watts je dechberoucí a nevím, zda to herečka hrála či prožívala! Ten film je tak záhadný, že ho ani vysvětlit nejde - stejně záhadný jako Lost Highway (Lost Higway je hůře stravitelná). O filmu již 2. den přemýšlím a stále mne fascinuje. Erotické scény jsou velmi odvážné, moc neukazují a přesto hravě smetou ze stolu Základní instinkt . Ukázat méně je totiž více. ()

shyster

Dlouho jsem nad tímto filmem přemýšlel a nechápal jsem, proč se mi tak líbí, proč mě tak dostal do kolen a proč každou chvíli vymýšlím nové vysvětlení toho celého. Asi nejlepší David Lynch. A co předvedla Naomi Watts při scéně konkurzu na film, byla samotná dokonalost - to jsem si pouštěl stále a stále dokola. ()

Aelita

Krajina snů, o které si Nolan může nechat jen zdát. Tomu, jak Lynch vystihl zvláštní logiku lidského mozku při snění, mohl by závidět i Freud nemluvě o vykladačích snů. Všechno je substituční, všechno je zástupné. A navíc Hollywood - jak příznačné. Kolik lidských snů se již tam naplnilo i ztroskotalo. Jednou ten film prostě vidět nestačí. ()

Mefistofelle

Pokud chete film s jednoduchým dějem, Mulholland Drive rozhodně není to, po čem byste měli sáhnout. Lynch zkrátka nemá rád přímočarost a vůbec mu nezáleží na tom, jestli divák jeho film pochopí... a to je dobře, protože nic nenakopne váš mozek k přemýšlení lépe, než Lynchovy dějové motanice. Navíc, nevzpomínám si na jedinou scénu, kterou bych naprosto nehltala. Všechny do jedné na vás zapůsobí tak, jako kdybyste byli po vlivem hypnotizéra, a vyžadují si vší vaši pozornosti. A abych nezapomněla - Naomi Watts i Laura Harring předvedly opravdu kvalitní výkon. ()

joker.george

První film, u kterého můžu s klidným svědomí říct, že jsem ho nepochopil, a dokonce jsem si ani nebyl jistý svými teoriemi. Naštěstí po čase a po přečtení několika možných vysvětlení mohu napsat, že přestože je snímek značně chaotický, tak nakonec dává až děsivě jednoduchý smysl. Můžu ale také říci, že některé scény na mě silně zapůsobily už napoprvé, i když jsem si je ještě nedokázal zasadit do kontextu. ()

Trainspotter

Lynchův svět - plný zdánlivě na sebe nenavazujících a nelogických fragmentů neskutečného tajemna, záhadné alegorie, absurdity, bizarní brutality, snových vizí, krásných žen a hlavně červených závěsů s trpaslíkem. Lynchův celovečerák Mulholland Drive měl být původně pilotním dílem jeho stejnomeného seriálu, ale věci nabrali jiný spád a nyní můžeme sledovat snímek, který se do své více než poloviny tváří jako konvenční, sice trochu kýčovitá (ale mistr Lynch se dokáže obratně pohybovat na hranici kýče a umění), detektivka, která v jednom nestřežené okamažiku nabírá totálně jiný směr a uvrhuje diváka v neskonalý úžas, jak Lynch dokáže vše dokonale zamotat. Nepochopitelné. Perfektní. ()

Crawler-D

Film by při přimhouření jednoho oka byl bez závěrečné půl hodinky docela normálním filmem, v němž se "po něčem" pátrá. Poslední půlhodina ovšem všechno vybudované bortí a staví do nového světla plného nejen metaforických propletenců životů Rity a Betty. ()

ZuzkaZ

Mám zvláštní pocit, že David Lynch musel být při točení tohoto filmu pod vlivem nějakých halucinogenů. Ještě nikdy jsem se nesetkala s takovou dávkou schizofrenie a absurdity jako u tohoto filmu . Musím uznat, že označení na mém dvd obalu, které hovoří o tomto filmu jako o "jedné z dalších mysteriózních surrealistických šarád", celkem sedí. Tento film jsem viděla poprvé asi tak před 7 lety a samozřejmě ho nepochopila (není divu, ostatně mi bylo 13). Jenže já ho nepochopila ani tentokrát. První polovina filmu ještě jakžtakž dává smysl, ale zato druhá je značně matoucí. Bez jakéhokoli logického důvodu si postavy vymění své role a žijí jiný život. Zkrátka se před námi odehrává úplně nový příběh. Přiznám se, že jedním z důvodů, proč se mi tento film tolik líbil, je také zvláštní hudba, která jakoby dokresluje mystický nádech celého filmu. Nemluvě ani o velmi povedených výkonech hlavních představitelek, především Laury Harring, která podle mého názoru skvěle zapadá do koncepce celého filmu. K tomu ještě přidejme prostředí luxusního Hollywoodu, tajemstvím opředenou modrou krabičku, klub Silencio a člověk je naprosto ztracen. Ztracen, ale přesto okouzlen jeho výjimečností. ()

JohnRambo

Vynikajúco natočený film. Skoro každá scéna je umelecké dielo. Približne za polovicu filmu som videl, ale potom sa začalo stmievať, stmievať a stmievať až som si nakoniec povedal že to je pekné a že určite bude super prekvapivý koniec, lebo druhá polovica filmu bol len obrovský labirint bez východu. Ale bohužiaľ nič. Namiesto vysvetlenia boli titulky a mne zostali len zmiešané pocity a rozporuplné myšlienky ohľadom hodnotenia tohto filmu. Nakoniec som ale dospel k tomu, že toľký čas strávený pozeraním na moju milovanú Naomi Watts bol príjemný a film bol krásny až na to konečné, nie rozuzlenie ale zuzlenie. ()

TomikZlesa

Nebudu se tajit svou úchylností a už v prvních minutách sem si říkal jaká by to byla krása kdyby si to tyhle dvě rozdaly, ovšem ani na cvhíli sem tomu nevěřil...mlask. Jeden z mála filmů který sem si myslel že sem ho nepochopil a napadlo mě nejjednodušší řešení a po drobném pátrání sem překvapeně zjistil, že sem se téměř trefil, dál je to jeden z mála filmů kterej mě opravdu donutil zamyslet se, z počátku to vypadalo jako slátanina a pár scén sem si říkal, sakra proč tu sou...ale opodstatnění se z větší či menší části našlo...Asi nejlepší ale je tohle prostě nechápat jen se nechat unést koncem kterej si vytvoří naše fantazie....asi tolik k pointě ?! Ale trošičku mi vadil ten zásadní zlom jak ve scénáři tak v atmosféře, kdy se "otevře" modrá skřínka. ()

tomtomtoma

Velmi znamenitý snímek o lesbické dívce Diane Selwyn alias Betty Elms (Naomi Watts), která touží být herčkou v Hollywoodu. Narazí na ženu svého srdce, Camillu Rhodes alias Ritu (výborná Laura Harring). Skoro celý film je sen Diane, který probíhá sice divočeji, záhadně a nebezpečně, ale tak jak jí to vyhovuje. Daří se jí získat roli ve filmu a pomáhá Ritě v pátrání po její identitě, když ztratí paměť po bizardní automobilové nehodě. Je to nebezpečné pátrání, protože Ritě hrozí nejmenované nebezpečí. Ve snu je Hollywood ukázán v plné nahotě, s trochou stížností od pana režiséra, že je vnějšíma vlivama ovlivňována jejich práce. Zde je postava rožiséra Adama Keshera (Justin Theroux), kterého ve snu nejdříve jeho žena Lorraine (Lori Heuring) vyhání s milencem z jeho domečku a poté je mu vyhrožováno, protože nechce dát na dobrou radu při obsazení hlavní ženské role. Skutečnost je ale trochu jiná, i postavy nemusí být vždy tytéž. A Adam přebere Ritu Dianě. I když Ritě jde především o její zábavu a její prospěch. Na konci je Diana snad potrestána vypustivšími démony z tajemné krabičky, snad svědomí, či spravedlivá odplata. Velmi pozoruhodný film, který se sanží ukázat Hollywood v nedbalkách a který opět krásně zamotá hlavu svou chaotickou krutostí. ()

DruidKarel

1210. hodnocený film: Jestli jsem někdy vídal film s nějakým notorickým názvem a neviděl jej? Ano, je jich spousta. Ale tenhle film, když jsem viděl, byl jsem naprosto šokován jeho genialitou. Fantasticky vymyšlený příběh a hlavně neskonale dokonalé herecké výkony Naomi Watts i Laury Harring. Kombinace skvělého dramatu, překrásných žen a mystické zápletky má svou váhu a v tomhle případě je tenhle mix jedním z nejpovedenějších, které jsem kdy viděl. Ačkoli se to může zdát jako nevhodné, tak lesbická scéna mě fakt rozhicovala, což se stalo určitě milionům dalších diváků. Tenhle film musí ode mě dostat 5*, protože mě skutečně šokoval. 5* ()

dubinak

Já tomu nandám plný počet. Páni. Ještě teď si otírám čelo. Zajímala by mě Lynchova mentalita, protože pro mě je to od této chvíle filmový Einstein. Sežrala jsem mu to všechno i s navijákem. Na stoprocent tento snímek snad ani pochopit nejde, k tomu bych asi potřebovala více psychologických studíí. Ovšem s volbou hereček snad Lynch ani líp udělat nemohl. Dokud bych Mulholland Drive neviděla, považovala bych Watts jako jednu z těch lepších hereček a nebrala bych jí až tak na zřetel, ale rázem se mi přesunula do topky a její výkon mě sakra dostal na kolena. A myslím, že i pro ni samotnou to mělo blahodárné účinky na její, v té době, budoucí role. Skláním se hluboko k zemi a nepřestávám tleskat. U MD určitě nezůstanu a brzy se pustím i do jiných Lynchových kousků. ()

C0r0ner

Lynch jde těžce mimo mě a to jak svou vizí kinematografie, tak i samotnými filmy. Je mi jasné, že se to spoustě lidí musí zákonitě líbit (83% není vůbec málo), ale já byl celou dobu napnutý a nechápavě koukající, abych na konci zjistil, že vlastně vůbec nic nechápu a film mi nic nedal. Technická kvalita to bezesporu je, ale obsahem je mi to příliš vzdálené a neurčité. 60% ()

Topco

Keď sa z amerického sna (preraziť v Hollywoode) stáva nočná mora, a vy si v hlave nakrútite váš alternatívny zostrih podľa vlastného scenára. Masterpiece Davida Lyncha je jeden z najdôležitejších počinov 21. storočia a jeden z najväčších mindfuckov vôbec. Nie je filmom o filme na prvú, ale sofistikovanou, tajuplnou kritikou Hollywoodu s jeho často sexuálnym pozadím a temnou satirou štúdiového systému („This is... the girl.“). Fajnšmekrov potešia odkazy na klasiky filmu noir ako Gilda (1946) a Sunset Blvd. (1950). ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti