Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

DonFrolimo

Stary dobry Lynch. Jen se nesnazit prechytracit autora, potom se nam to potlacovane, to o cem jseme se domnivali, ze byt nemuze, probehne po hrbete a vsakne az do ledvin. Jeste sem se z toho nevychcal. ()

jiricek86

Nejlepší Lynchův film. Jeden z nejpravděpodobnějších výkladů snímku Mulholland Drive vychází z myšlenky, že první(větší) část filmu je sen a poté sledujeme časově zpřeházené části reality. Vychází z 10 klíčů od Davida Lynche a snahy vysvětlit je. Hlavní hrdinkou snímku je pohledná blondýnka Diane Selwyn, žijící v kanadském městečku Deep River v Ontariu. Vyhrála tamní taneční soutěž. Její teta z Los Angeles, pracující ve filmovém průmyslu zemřela a odkázala jí nějaké peníze. Diane se stěhuje do L.A., kde se chce stát úspěšnou hollywoodskou herečkou. Ubytuje se v nájemním bytě a zúčastní se hereckého konkurzu na hlavní roli ve filmu "Sylvia North Story" režiséra Boba Brokera. Ten ale do hlavní role obsazuje lepší herečku brunetu Camillu Rhodes. Diane se s ní seznámí a jejich přátelství postupně přeroste v lesbickou lásku. Camilla se stává úspěšnou herečkou a ve filmech, kde hraje hlavní role, prosazuje do vedlejších rolí Diane. Mladý režisér Adam Kesher si vybírá pro hlavní roli svého nového filmu Camillu. Adam se rozvádí se svou ženou a od soudu odchází jako vítěz, když získá většinu majetku a dům. Při natáčení se zamiluje do Camilly, která následně postupně ukončuje vztah s Diane. Pozve ji do Adamova domu na večerní párty, kde pozná Adamovu matku a jiné postavy jako muže v kovbojském klobouku, blondýnku nebo muže s kávou. Adam oznamuje přítomným, že s Camillou plánují sňatek. Diane se Camille, za zhrzenou lásku a za svůj herecký neúspěch ze kterého ji viní, rozhodne pomstít. V restauraci Winkies se setká s nájemným vrahem, kterému předá fotku Camilly a peníze. Vrah ji poté informuje, že potom co vraždu provede, najde modrý klíč na místě, kde se domluvili. Diane si všimne, že servírka, která je obsluhuje se jmenuje Betty a setká se pohledem s neznámým mužem. Vrah vykoná zakázku a doručí klíč na smluvené místo, kde ho Diane následně najde. Diane se přestěhuje do vedlejšího apartmánu a lituje svého činu. Zmítá se ve svých hrůzných myšlenkách. "Sen je iluzí vycházející z útržků reality s cílem plnit přání spícího.", tak by se Dianin následný sen dal vyložit takto - Žena, která jede v limuzíně po Mulholland drive je Camilla. Má její tvář a ve snu si bude říkat Rita. Realitou je, že ve stejné situaci Diane byla. Muži chtějí Ritu (Camillu) zabít, ale nepovede se jim to. Diane by chtěla ve svém snu Camillu zachránit, vrátit své rozhodnutí zpátky. Ve snu se Diane jmenuje Betty, protože si toto jméno přečetla v restauraci Winkies. Ve snu teta odjíždí z domu, do kterého se Betty (Diane) stěhuje. Diane konstatuje její smrt (odjela - zemřela) a chtěla by se nastěhovat do pěkného baráku na Mulholland Drive jako Camilla. Betty (Diane) oslní svým hereckým uměním na konkurzu. Ve skutečnosti to Diane asi zvorala nebo nemá talent, protože jinak by ji Camilla coby úspěšná herečka a její milenka nemusela shánět vedlejší role (viz. rozhovor s Adamovou matkou). Vinu za to, že se nemůže prosadit, ale dává filmovým bossům a jejich intrikám. Rita (Camilla) má v kabelce modrý klíč. Klíč představuje smrt pro Camillu. Ve snu se pouze oproti skutečnosti jeví jako větší a modrý. Diane byla v reálu zvědavá od čeho je, tudíž ve snu vzniká spojení modrý klíč - modrá skřínka. Ve snu je Adam vyhozen ze svého domu, je špinavý a vypadá to, že je na mizině. Diane by si to takhle přála za to, že ji připravil o lásku Camilly. Ve skutečnosti je Adam bohatý a z rozvodu finančně vytěžil. Covboj - muž, kterého Diane zahlédla na párty. Ve snu vystupuje jako posel varování od filmových bossů. Coco - matka Adama. Na párty byla k Diane schovívavá. Ve snu se proto objevuje jako hodná paní domácí. Silencio club - má naznačit, že Diane spí. Když se Diane ze snu probudí, uvědomí si opět realitu. Předá sousedce, se kterou si vyměnila byt, její věci a pak vzpomíná na Camillu a vidí ji v představě. Výčitky svědomí, nevratnost rozhodnutí a strach z potrestání (sousedka se zmínila, že Diane hledají detektivové) nakonec vedou k sebevraždě. () (méně) (více)

Phersu

Perfekt, perfekt, perfekt. paradny film som na to pozeral ako na zjavenie. Jedina vec ktora mi vadila bola Laura Harring, strasne mi vadil jej face ()

arcy666

Za pocit, za dojem, za vzrušení. Tohle všechno jsou aspekty které tohle dílo má. Dostanete načrtnuté veliké množství dramatických a cituplných scén, které nikam nevedou, nemají zakončení a jen se na sebe vrší. Když se to doplní unikátním hereckým výběrem a působivými výkony musí to být jeden z nejlepších filmů vůbec. Ale bohužel není, aspoň pro mně. Když mi Lynch nevysvětlí pointu, tak se nemám proč se těšit na konec filmu a začínám mě nudit. Úplně nejhorší je vystřízlivění na konci, když jsem si spojil že jde celou dobu o dušení popis lesbického vzahu obou hrdinek, čímž se z veškterého viděného obsahu stává nepotřebná vata. Velká škoda, ale je to způsobeno autorským rukopisem. Takže jen za **** ()

schwejk

Onehdy jsem se ráno probudil a myslel jsem si, že jsem konečně tenhle film pochopil. Vzápětí mi ale došlo, že jsem úplně vedle. Naprosto revoluční záležitost - kdo je kdo? Jak a proč? Spolu s Dogville má tenhle film nejnářezovější poslední dvacetiminutovku v dějinách kinematografie - všichni si vymění role - muheheheheheeeeee..... ()

Gor'seye

Úžasný film, ktorého pochopenie mi trvavalo cca. 30 min, ale stálo to za tú námahu (a pravdepodobne je moje intrerpretácia správna - viď Zaujímavosti- > bakalarka). Jednoznačne 5hviezdičiek. ()

aannemer odpad!

10x jsem to zkoušel, střízlivej o ožralej, v pohodě i vystresovanej a ani jednou jsem to nevydržel déle jak půl hodiny. Je tu sice hodnocení 85%, ale není to spíš pouhopouhá snobárna? Já osobně filmy tohoto typu, kde nikdo nic neví, ale skoro všichni jsou z toho vydřený, řadím do kategorie nebetyčných sraček! ()

Alfonso198

Od otevření modré krabičky se zavřelo veškeré moje vnímání, chápavost a selský rozum... ne, že bych si myslel, že by mi některá z těch věcí pomohla to pochopit, ale jedno shlídnutí mi nestačilo ani na to, abych pochopil kdo je kdo, natož abych se aspoň přiblížil rozlousknutí děje... první 2/3 filmu sem viděl na dvakrát, přičemž jsem se pravidelně rýpal nudou v nose, poslední třetinu sem chvílema snad i zapomínal dejchat... pustil bych si to ještě jednou, ale nevim, jestli bych 100% nenaplnil pořekadlo "Házet perly sviním"... A pro jistotu ani nehodnotim, protože naprosto netušim jak... ()

veverysiak

Jedna z mála vecí, ktoré ma vedia vytočiť do stavu potencionálneho ubližovateľa, sú ľudia, ktorí sa snažia urobiť zo mňa debila, jediná výnimka je Majster Lynch, ktorému sa vždy a vždy priam masochisticky naplno oddávam a chcem od neho zase a znova nové číslo, Mulholland Drive mi od neho chutí najviac, ale nech sa ma nikto nepýta prečo, videl som ho aspoň päťkrát a vždy ma vcucol do svojho pažeráka totálne nepripraveného, po prvých taktoch ma zhypnotizoval a robil si potom so mnou, čo len chcel, čím viac som sa snažil pochopiť, tým viac som bol zbalamutený, ani tie dve krásky, a že sa Majstrovi tento výber echt vydaril, mi nepomohli precitnúť zo spletitých fantazmagórií, takže 95%. ()

blekekeke

Zápletka neprozrazena nebo nemám ten správný úhel pohledu. Což nepochopím, jak na něco zírám přes dvě hodiny, nedozvím se vlastně nic, ale přitom vím o čem to bylo a cítím se víc než spokojen, vlastně bych řekl že i uspokojen :o) Děkuji, David Lynch. ()

Rosssss

Absolutně nejlepší Lynchovina. Mistr Lynch si na diváky připravil svůj dle mého názoru nejpromyšlenější filmový podfuk, ve kterém nás dvě hodiny thrillerovsky napíná, aby nám pár minut před závěrečnými titulky uštědřil luxusního facana v podobě totalního postavení dosud známého děje na hlavu...na základě bravurního prolínání reality a snu tak v hlavě vzniká nádherný zmatek a následná touha snímek úplně pochopit (...nejsem si jistý, zda je to dost dobře možné:)), která přetrvává ještě dlouho po jeho skončení. Skvělá hudba, skvělý scénář, skvělá (a polonahá) Naomi Watts, skvělá scéna v divadle s profesionální plačkou...jednoduše skvělý film. ()

Sintiroma

Film ktery vas prinuti myslet tak slozite ze vas z toho rozboli hlava.Jeste tyden po zkouknuti nad tim premyslim co se vlastne stalo.A stale mi neco nesedi.Bravo. ()

haack

Tento film asi nemůže sednout na první pokus každému, ale můj názor je, že více šancí si tento snímek rozhodně zaslouží. Možná nebudete vědět, o co jde, ale rozhodně vás to vtáhne a nepustí. Mě to vtáhlo tak, že už jsem to viděl nejméně pětkrát a stále jsem fascinován… Některé pasáže jsou pro mě už legendární. Pasáže s režisérem, který přijde domů a nachytá tam manželku s jakýmsi údržbářem…. Pasáž s kávou, kterou „kápo“ plive do ubrousku… A senzační pasáž v „trochu“ jiném divadle, kde přímo tryskají emoce proudem a vlastně ani člověk neví proč… Všechno to působí tak neotřele a „jinak“, dávka svérázného humoru je přidávána i do scén, ve kterých byste humor nečekali. To jsou jedny z mnoha věci, které činí tento film jedinečným. Je jiný, než všechny ostatní a to je jeho největší síla. Můžeme si lámat hlavu nad rozřešením hlavolamu, co je a co není skutečnost a co tím chtěl režisér vlastně říct, nebo se můžeme unášet na vlně snových emocí a zážitků, které jsou natolik nevšední a zvláštní, že nám jsou paradoxně všem v reálu velmi blízké. Můj názor je ten, že smysl tkví spíše v emoční zóně. Je to částečně meditace, které je třeba se podrobit a nebýt a priori proti. Věřím, že každý si tam najde to, o čem prohlásí, že je to geniální. Tenhle film mám od Lynche úplně nejradši. 10/10 ()

mirka26

Čo k tomu filmu povedať. Best of Lynch. Jeden z najlepších filmov celkovo. Treba povedať, že film je veľmi ťažký na pochopenie, ale keď ho pochopíte budete unesení. Je mi ľúto, že množstvo ľudí dáva tomuto filmu 5* napriek tomu, že ho nepochopilo, ale iba kvôli tomu, že je to Lynch. Pamätám sa, keď som ho videla prvýkrát. Bola som v pomykove. Film prvotriedne remeselne zvládnutý. Ale čo sa v ňom preboha stalo? Vtedy by ma ani nenapadlo dať 5*, len preto, že to robil Lynch. Množstvo fanúšikov Lyncha, sú kvázi fanúšikovia Lyncha. Uznávajú ho preto, lebo jeho filmom nerozumejú. To nie je správny prístup. ()

Danielitto

Budování atmosféry, budování atmosféry, budování atmosféry - ale jinak skoro nic víc. Zajímavý názor: Monolog, IllIlIlIIl, Renton ()

ElFifo

Tohle fakt snad ani není film, ale hypnotická masáž. Tahle hypno-jízda má však hvězdu nejzářnější a tou jest Naomi. 9/10 ()

Borin.P

Film přesně podle mého gusta. Jakmile skončí závěrečné titulky, pořád se vám přehrává v hlavě. Co je realita a co sen? Budete v tom mít zmatek jak po prvním zhlédnutí tak po desátém. Právě proto se mi tyto typy filmů líbí, každý si v něm najde něco svého a po svém si ho taky vysvětlí. 95% ()

Tomasson93

...aneb rozeznávání reality od snů, halucinací a flashbacků, hledání časové linie a zaměňujících se identit. Z tohohle díla mě mrazilo ještě dlouho po jeho zhlédnutí a byl jsem stále nucen hledat pointu...jistě, že marně, ale i tak nejde dát nic jiného než 5*, protože to byl jedinečný zážitek. Samotnému filmu, od kterého již od první minuty až do závěrečných titulků neodtrhnete oči, od hereckých výkonů přes mrazivou hudbu až po šokující závěrečnou dvacetiminutovku, při které jen zmateně a nevěřícně zíráte na obrazovku, nelze nic vytknout. PS: Zajímalo by mě kolik z vás si je jistých, že celý film pochopilo, protože já si myslím, že snad nikdo nemůže přesně vědět, jak to Lynch doopravdy myslel! ()

dzejnyka

Z toho, čo som zatiaľ od Lyncha videla, bol pre mňa Mulholland Drive to najlepšie a najľahšie dekódovateľné dielo. Prebudenie do reality býva kruté a na nezvratnosti niektorých našich životných rozhodnutí nič nezmení to, že ich vo sne chceme vziať späť. Pri každom ďalšom zhliadnutí (ktorých bolo doteraz 5) si tam nájdem niečo nové. Úžasný film, aj vďaka Naomi, a najmä Laure. V dobe natáčania bola snáď najkrajšou ženou v galaxii. Súkromná TOP 10 :-) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti