Zběsilost v srdci

• slovenský

Život v bushi

Krimi / Thriller / Romantický / Road movie

USA, 1990, 125 min

Stylové, retro, originální, působivé, omamující. Přijatelná "lynchovina" s nádherně nasnímanými scenériemi, proprietami a spalujícími erotickými scénami mezi svůdnou Lulou a sladkým Ripleym. Zmíněné klady lehce převálcovaly nezbytné kreatury, hnusy a absurdní zhmotněliny těžkých snů, na kterých by si určitě rád zgustnul Mistr Freud. Oproti krajně nevkusnému za hranici šílenosti posunutému paskvilu MD, má toto dílo nespornou artovou hodnotu už jen tím, že si Nick mohl zapět s jemu milovaným Elvisem.♥ A pokud jde o hrůzostrašné uzdu popouštějící fantazijní sny, úplně je chápu a oceňuji režisérovu odvahu je necenzurovaně zfilmovat.(16.12.2011)

Tenhle film se podle mě nesmí filtrovat rozumem, ale spíš přes emoce a instinkty... Například, když Lula znechuceně uteče z auta po výčtu smrtelných nehod, vražd a zločinů, který se na ní valil z autoradia a Sailor přeladí na bezmyšlenkovitý metalový nářez, vyskočí z auta a začne kolem sebe kopat a nakonec oba skončí v šíleném tanci na písečné krajnici silnice, není radno hledat motiv jejich jednání, ale zkusit to nějak emotivně pochopit... Ostatně, to platí o většině lynchovy tvorby, ale tady možná ještě o trochu víc. Film hodně táhnou nahoru herecké výkony - mladý Cage, Laura Dern, neuvěřitelný Willem Defoe,... Ne právě snadno uchopitelný zážitek, který možná není lynchovým vrcholným dílem, ale určitě stojí za zhlédnutí. 80%(13.11.2006)

Rozpočet $9,5miliónaTržby USA $14,560,247Tržby Celosvetovo $24,400,000║ David Lynch je teda riadny zvrhlík, miestami tu dokáže vytvoriť výborné dusné scény ale ako celok to príde až príliš ukájajúce samé na sebe, na tej zvrhlosti, úchylnosti, ktorá nemá niekedy až také správne miesto v danom príbehu, hlavne nech tu toho je veľa aby bolo na čo pozerať /40%/(14.5.2010)

První film, který jsem od Davida Lynche kdy viděl. (Šel jsem na to 3x, a pokaždé mě velice bavilo sledovat postupně se vyprázdňující kino.) Společně s Blue Velvet Lynchův nejlepší kousek. Doporučuji těm, kdo mají rádi svérázné rebelské hrdiny a rock´n´roll, nevadí jim trocha drsné brutality a bláznivé romantiky. K tomu je třeba samozřejmě připočítat i typicky lynchovské obskurnosti a jeho fascinaci temnotou.(21.4.2005)

• Malarkey

S tímhle filmem končím se sledování Lynchových filmů. Ono už ani není moc na co koukat, a to je v mém případě jen dobře. Psycho atmosféra, ďábelský Nicolas Cage a neskutečně dementní příběh a rádoby inteligentní myšlenkový cyklus. David Lynch opět dokazuje, že je naprosto dokonalý magor. Přivrženci ať se na mě nezlobí, názor jako názor..né?(27.12.2009)

• - David Lynch napsal část hudebního doprovodu k filmu. (don corleone)

• - Lynch toužil zakomponovat do filmu svoji dlouhodobou vidinu oživlé rozbité porcelánové panenky. Tuto vizi dokola vysvětloval herečce Sherilyn Fenn až vznikla scéna s autohavárií, kde si zahrála umírající dívku chodící okolo a hledající doklady (onu "panenku"). O jedenáct let později tuto představu Lynch zrealizoval při natáčení filmu Mulholland Drive, kde měl při scéně automobilové nehody na herečku Lauru Harring požadavek, aby svůj výkon připodobnila "rozbité čínské panence". (Othello)

• - Nicolas Cage ve filmu nejen hrál, ale i sám zpíval. (don corleone)