Ve filmu sledujeme osudy příslušníků 1.pohotovostního pluku SNB,kteří bojovali proti banderovcům,kteří se snažili přejít přes naše území do Rakouska.Vůbec tady nejde o politiku,ale o zabránění narušení našich hranic.Proti tomu se postavili mladí lidé,kteří tady bojovali a také umírali pro republiku.(14.7.2010)

• drankeryth

Povojnovy film, ktory ma zo zaciatku dost nudil, ale pri prvej mensej prestrelke ma to ako tak zacalo aj bavit. Toto je prvy film, ktory som videl na temu o potulnych banditoch Banderovcov. Neviem, mozno je takych filmov viacej, ale ja poznam len tento co sa zaobera o povojnovych vytrznostiach a vrazdach od debilkov Banderovcov. Najlepsia cast filmu prisla az prichodom branenia toho domu uprostred nicoho. Dalo sa na to pozerat, ale mohli to aj urobit lepsie a nie sa vacsinou zaoberat vojakmi v dome ako strielaju von cez okna. Bola to dost casto zla kamera, ako brala bojove sceny z nie dobreho uhla pohladu. Ta sedlana z toho domu nemala chybu, ked sa nasrala a chytila sovietsky samopal do ruk a pomahala svojou strelbou na branenie svojho domu pred Banderovcami. Nikoho netrafila, ale hlavne ze sa zucastnila a pomohla tak vojakom:) Ani ten suboj na otvorenom priestranstve nebol najhorsi, ale tie vybuchy granatov boli trapne. Vyzerali, akoby tam niekto hadzal petardy kupene od cinskych spoluobcanov:) Najviac ma pobavila jedna hlaska od jedneho vojaka na konci filmu. Obsahom dala tusit, ze sovietsky vojaci su najlepsi a bez nich sme v riti:)(22.2.2012)

• S_M_Lomoz

Překrucování a zkreslování dějin. Názorná učebnicová ukázka toho, jak vtlačit lidem do hlavy, že něco, co se stalo, se vlastně stalo poněkud jinak a hlavně z jiného důvodu. Patrně z toho důvodu, že scénář napsali mj. Eduard Fiker a Martin Frič, není tenhle film nejhorší z možných, ale o maličko míň špatný. Hodná Antonie Hegerlíková a zlá Vlasta Chramostová pálící po sobě nemilosrdně ze samopalu, to je zážitek. SE SOVĚTSKOU ARMÁDOU PROTI TĚM, KTEŘÍ BY JE (Banderovce, pozn. SML) SEM CHTĚLI ZAVÉST!(13.11.2002)

• luczi

Poplatné své době, takže se jako diváci můžeme kochat spíše jen krásou Slovenské přírody a zapálením Vlasty Chramostové ;). A zde pár odkazů pro ty, kteří "opět" vidí rudě: http://cs.wikipedia.org/wiki/Organizace_ukrajinsk%C3%BDch_nacionalist%C5%AF http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095687448-historicky-magazin/207452801280017/ http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/BanderovciI.htm(12.4.2011)

• Master19

Nejprve ta hvězdička. Ta je za přírodu a za neobyčejné herecké obsazení. Ale jinak je mi z toho spíš smutno. Hlavně z toho, že byli lidé, kteří tomu věřili, nebo nedej bože i díky tomuto filmu uvěřili. Cele je to vymývárna mozku takové kadence, že se i všudypřítomné samopaly musí stydět. Za nejodpornější považuju "prohlédnutí" Jiřího Sováka, nebo zázračné zmrtvýchvstání Rudolfa "Ramba" Deyla (na scénu, kdy vyskočí na zápraží samoty a hrdinně zkosí všechny agresory asi nikdy nezapomenu :-) ) a malého hošíka - budoucnost národa. Samotné přestřelky navíc nejsou příliš věrohodné. Mimo jiné proto, že ačkoliv je tu zastřelených požehnaně, krev se zde téměř nevyskytuje... Asi byli všichni tak vystrašení, že by se v nich krve nedořezal.(14.6.2006)

• - Celé natáčení probíhalo v okolí Nízkých Tater. (VaclavSamuel)

• - Stejnojmenný román Eduarda Fikera poprvé vychází souběžně s premiérou filmu v roce 1952. (NinadeL)