Válečný velkofilm světoznámého režiséra Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Patriot, Godzilla) líčí příběh příslušníků amerického námořnictva a letectva v bitvě u Midway, která znamenala zlom na pacifickém bojišti druhé světové války. Hvězdně obsazený film (Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Ed Skrein, Aaron Eckhart, Nick Jonas a další) působivě ukáže nejen pozadí konfliktu, ale zejména bitvu samotnou, která doposud nikdy nebyla natočena tak velkolepě. Zároveň nám jednu z rozhodujících námořních bitev druhé světové války přiblíží i z pohledu japonské armádní elity. (Vertical Entertainment)

PachoSK

Ako zanietený fanúšik vojnových filmov a hlavne z obdobia WWII som si neskutočne prišiel na svoje. Film mal hlavu a pätu, nezamotával sa, neodbočoval od pointy a pekne plynulo šlapal ako dobre namazaný stroj. Pomerne dlhá minutáž bola nevyhnutná na predostrenie faktov a vôbec neprekážala. Uznávam, nežnejšie pohlavie sa počas sledovania možno začne ošívať, predsa len samotnej romantiky tam nie je príliš veľa a slzička dojatia asi málokomu vypadne. V tomto je zásadný rozdiel ak porovnávame napríklad s Pearl Harbor, kde išlo predovšetkým o prienik do duší charakterov. V Midway je to skôr opak, tu sa dbá predovšetkým o poriadne vyostrenie tvrdého boja medzi Amíkmi a Japoncami. Efekty sem tam pokulhávajú, sem tam sú až príliš preexponované, no celkový dojem je veľmi dobrý. Osobne sa mi veľmi páčilo (čo u Hollywoodskych filmov nebýva zvykom), že nepriateľ - čiže Japonské vojsko a ich generáli - tu neboli za netvorov, ale že išlo taktiež o hrdinov, plniacich rozkazy, bojujúcich za ich krajinu. Týmto si ma scenáristi veľmi získali. ()

kaldera

Mohu odpustit že všichni američtí hrdinové mají vystrčené brady, zřejmě to byl požadavek na obsazení hrdinů v tomto filmu; mohu odpustit, že všechny manželky trpně snášejí nepřítomnost svých můžu v bitvách proti nepříteli Ameriky a se zatnutými rty to všechno překousnou; mohu odpustit hrdiny bez bázně a hany, kteří jsou ochotni obětovat své zdraví i životy. Mohu odpustit absenci temné strany našich povah. Mohu odpustit absenci záporných postav. I na japonské straně jsou vlastně téměř jen hrdinové. Asi by bylo v dnešní době označit japonce za vraždící agresory nevhodné. Nemohu ale ve filmu odpustit nudu. Pořád se tam sice něco děje. Jdeme z bitvy do bitvy až k vyvrcholení u Midwayských ostrovů. Nacpat do jednoho filmu všechny vojenské významné námořní bitvy od Pearl Harboru až po Midway je silná zkratka. Bitvy začnou splývat a absence charakterů nudí. Místy jsem se v ději ztrácel a silně mi to připomínalo hrdinské filmy ze sovětské éry. Vzpomínám na film Hořící sníh a tehdy se mi líbil. Dnes se Bitva u Midway líbila mému téměř jedenáctiletému synovi a tomu to asi bylo učeno. Technicky mě trochu rušili dvojí titulky. Když se mluvilo japonsky, byli na pláně pod sebou české i anglické titulky a ty anglicky jsou dost velké. Zřejmě Američané dobře nečtou. Malí japonští herci zatím skoro nebyly vidět. Roland Emmerich má takové filmy v oblibě. Zde je toho ale již moc. Herci působí jak z umělé hmoty a bitvy jak z průměrné počítačové hry. Dialogy zvláště mezi manželi jsou jak hloupého propagačního letáku a všichni stále a znovu pro ameriku udělají všechno. Pořád doufám, že se Emmerich vrátí ke kvalitě Hvězdné brány, ale tady se mu to nepovedlo. Pokud máte rádi Kena a nevadí americká chvástavost a hloupost, běžte do kina. Dám tři hvězdy, protože mě umluvil synáček. ()

cabroid

Akce fajn. Ale moc jsem se neorientoval v prubehu bitvy (jakkoli ji znám). Kazdopadne treba ve srovnani s Pearl Harborem hodnotim Midway daleko lepe. ()

Blind307

...vydarený film, hlavne vizuálne a chválim, že prinášajú historické fakty pre tých, ktorí normálne knihy nečítajú... ()

andydufrsn

Velkolepá řežba, vše ostatní je podřízeno perfektně zpracovaným bojovým scénám a je výrazně potlačeno, ale scén kdy se nebojuje moc není, takže to moc nevadí. ()

Dzunk

Doufal jsem v novej Pearl Harbor. A to jsem asi i dostal. Pearl Harbos s pozlátkem roku 2019. Tedy tam musí být taková ta scéna kdy se málem stane tragédie, ale o milimetr se povede vyhnout vraku, který se kolem řítí závratnou rychlostí. Ale hlavně mě nebavila ta nabubřelost, ve který si to v tomhle příliš uhlazenym digitálním kabátku hraje na vážnej válečnej film. U Pearl Harboru bylo tak nějak všem na očích, že to tak být nemá a tvůrce se to nesnažil ani skrýt, což mi přišlo správný. Byl to pravej americkej spektákl a proč se za to stydět. Hlavní protagonista ještě navíc nebezpečně připomínal Rampu McKváka a tomu by taky neprospělo, kdyby se snažil něco zahrát ''na vážno''. Takže fakt nechápu, že do toho Skreina dotlačili. Působilo to na mě vyloženě komicky. Celkově musím říct, že se jedná o naprosta zapomenutelnej a nevýraznej film, kterej mě sice výrazně neurazil, ale ani vůbec nenadchnul. Čekejte od toho vyloženě uhlazenej americkej film s rádoby hlubokym příběhem, kterej je ve skutečnosti mělkej jak dětský brouzdaliště a budete spokojený. Ale nečekejte válečnej film alá Ryan ani přirozenej ameriko-spektákl alá Harbor. Je to něco mezi a asi proto mě to tak zklamalo, obojí to dělá blbě. ()

Wolv3rine

Po shlédnutí Mendézovo technicky perfektních, atmosférických a autentických válečných orgií 1917 mi tohle přišlo jako neuvěřitelná sračka pro pětiletý děcka, ale asi to pro ně bylo podle ratingu primárně určený. Jak jinak si vysvětlit to, že člověk po zásahu dávkou z leteckýho kulometu udělá trapnej taneček a bez jedinýho škrábance se skácí k zemi. Navíc fakt nedávam filmy, co jsou od první do poslední vteřiny točený před zeleným plátnem a vypadají jak omalovánky. Emmerich to holt jinak neumí. ()

ilegal1983

Nakoniec som sa rozhodol vam trochu o filme povedat.Necakajte epicku bojovu vravu plnu perfektnych trikov pretoze za rozpocet 100 milionov to jednoducho nejde.Po pravde je to CGI bordel do oci bijuci a tak neostava nic ine ako si na to zvyknut.Z postav stoji za zmienku snad Ed Skrein a mozno na zaciatku Alexander Ludwig ktoremu rola sice kratka, sekla vyborne.Miestami som sa nevyhol pocitu ze sledujem Pearl Harbor aspon teda pri scene natacania japonskej letky.Vlastne jedine preco film stoji vidiet su fantasticke nalety a obstrelovanie z kazdej strany japoncami.Scenerie v oblakoch su priam dechberuce a nastastie ich neni malo,inak ale nic ine.Priemerne dielko.... ()

Vojta.H.6189

Škoda, že zpracování triků a efektů se nevyrovná ani 19 let starému Pearl Harboru. Celé to spíše připomíná nějaké herní intro, než film. ()

Vestor

3 hvězdičky s odřenýma ušima. Kupodivu to nebyl až takový patriotický výplach, jak jsem původně očekával. Jenže ten film se potácí na hraně těžkého béčka. První věc jsou efekty ala 8 let staré videohry. Nejsem člověk, který by lpěl na efektech, nicméně pokud se režisér rozhodne postavit půlku filmu právě na přehnaně akčních scénách, tak by si měl dát záležet, ať ty efekty vypadají k světu. Další věc jsou špatné herecké výkony, na některé postavy snad nabrali ochotníky z místního kulturáku. Třeba ten blonďatý důstojník s knírkem, co zařval hned na začátku při obraně lodi v Perl Harbour, působil jako ze scének Monty Python. ()

McGuffin

Bitva u Midway scénáristy Wese Tookea je sice film o práci a ohrožení válkou, ale vlastně je to hraný dokument. Víceméně všechno se takhle nějak stalo. Úkoly, které kolektivní hrdinové bránící za II. světové války na moři a ve vzduchu obsazení západního pobřeží severní Ameriky nepřítelem, sice přebrali a do filmu vybrali tvůrci scénáře, ale vybírali jen z toho, co zachytily kroniky, vlastní imaginaci museli dát pro teď volno, kronikáři by jim to jinak vyčetli. I takové úkoly někdy filmaři pro dvouhodinové zaujmutí divácké pozornosti namísto wiki dostanou. https://www.macguffin.cz/2020/01/bitva-u-midway.html ()

dragon'88

Zaciatok mi prisiel trochu dlhsi, potom nastupilo slusne bojove napatie a prilezitost zadumat sa nad ludskym rozmerom. Zaver uz v zabehnutych kolajach. Velmi slusne, nenudilo, ale nie velmi radostny film. 3.5* ()

Zaks

Technicky dokonalé CGI znázornenie významnej historickej udalosti v dejinách 2. svetovej vojny, ktorá znamenala obrat v pacifiku. Dovtedy Američania prehrávali a utrpeli len straty bez významnejších úspechov. Okrem ničenia japonských lietadlových lodí som očakával aj zobrazenie skazy Yorktownu, ale prečo to vo filme odbili len jednou vetou? Možno amíci chystajú samostatný film o tejto lodi? Viac k téme odporúčam si prečítať napríklad vo výbornej Hubáčkovej knihe „Pacifik v plamenech“. Trochu negatívne som tiež vnímal herecké obsadenie a výkony hlavných hrdinov. Patrick Wilson to ešte uhral dobre, ale najmä Ed Skrein, či Woody Harrelson mi prišli dosť mimo. Škoda, že Aaron Eckhart nedostal viac priestoru, sotva sa tam mihol a už bol preč. Aj ďalších známych hercov je tam celá kopa, ale prišli mi dosť nevyužití... Nakoľko stvárnené obdobie mám vo filme rád, tak kúsok nadhodnocujem. ()

Konev

Takový velký dobře natočený dokument. Co mě nejvíc štvalo u těch Amíků, že když už byli sestřelení a padali, tak proč to nezapíchli do některé z těch lodí, ale spadli do moře... ()

slooowly

Midway a Emmerich. Uz když jsem toto zaslechl prvně, věděl jsem, že se asi nebude hrát na historické přesnosti. Nicméně začal jsem se na to dívat jako na historický film. Z tohoto pohledu musí přijít jednoznačně zklamání. Kdo se nezajímá o historii stěží pochopí sled událostí a rozhodnutí jednotlivců i stran konfliktu. Inu řekl jsem si zkus se na to podívat jako akční film volně zasazený do bitvy o Midway. Mno a zbylo mě spousta patetických keců, jakýsi stín lidských vztahů na pozadí války, hloupé dialogy, chaotický příběh s nezáživnou dějovou linkou Besta, nesympatické hlavní postavy, přepálené barvy, přehnané výbuchy a nijak neoslnivé efekty. Za mě dvě. ()

Mart4s

Příjemné překvapení minulého roku. Filmy z druhé světové války nikdy neomrzí. Obzvláště, když se jedná o průřez historií, nikoliv o samotnou bitvu u Midway. Snímek zhruba v hodinové sekvenci ukazuje, co vše vedlo k samotné bitvě. Ať už se jedná o útok na Pearl Harbor či odvetný útok na Japonsko. V druhé části si pak užíváme samotné letecké bitvy a střemhlavé útoky, které byly vykresleny bravurně. Velké mínus bych asi přisoudil zbytečným efektům, které v některých pasážích působily trochu uměle, než epicky. Maličko mě také mrzelo nevyužití příběhu ohledně přezbrojení Japonských letounů, které sehrálo ohromnou roli. Kdo se alespoň trochu zajímá o filmy z druhé světové, měl by film vidět. ()

Mrliš odpad!

Tak tady Emmerich neskutečně selhal. Ani jsem neshlédl celé, to se nedalo. U efektů je neskutečně znát zelené plátno a digitální efekty. Hlavní žvýkající hrdina alias největší frajer u letectva, mě vadil hned od prvního záběru. Celkově to na mě působilo odpudivě. ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Válečný Midway nabírá obsazení

Válečný Midway nabírá obsazení

10.08.2018

Nový film režiséra Rolanda Emmericha (2012, Den nezávislosti) akční thriller z druhé světové války Midway, začíná postupně uzavírat obsazení. Vedle již dříve potvrzených Woodyho Harrelsona, Mandy… (více)