Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiální text distributora)

BoXBe

Awakenings natahuje do celovečerní stopáže jednoduchý přesto citově náročný příběh o bytí v nebytí. De Niro a Williams berou sošku za herecký výkon, režie ubírá jednu hvězdičku z hodnocení za zřejmý kalkul. ()

Carrie_3

Čas probuzení mi zůstával až do dnešního dne v podstatě skryt, přiznávám, nikdy jsem o něm neslyšela, a kdybych na něj náhodou nenarazila, asi by pro mě zůstával neznámým i nadále. Říká se, že film prověří až doba. Doba, během které se lidem mění názory, kdy z prvního okouzlení a superlativů se v průběhu dalších let přechází k rozčarování či naprostému nepochopení původní chvály. Dle mého názoru tento snímek daným sítem prošel a troufám si říci, že uspěl, o čemž také svědčí jeho relativně vysoké hodnocení. I přesto, že se Robin Williams řadí spíše ke komediálním hercům, dokázal, že je schopen zahrát i vážnější roli, kterou jsme mu schopni uvěřit. Je těžké pracovat a trávit většinu času mezi lidmi, kteří s vámi nejsou schopni prohodit jediného slovo, reagovat na vás či vás vůbec vnímat (i když snímek ukazuje, že pacienti jsou schopni nás vnímat, pouze nám to zůstává skryté). Není se čemu divit, že se Williams ve své roli doktora Sayera těmto lidem snažil pomoci, snažil se je dostat z jejich vegetativního stavu a ukázat, že i oni jsou plnohodnotní lidé, kteří jsou pouze lapeni ve svých tělech. Pro některé, možná překvapivě, je dokázal probudit a přivést k životu, jenže nic není nekonečné a očekávaný zvrat očekávaně nastal. Robert De Niro v roli pacienta v průběhu filmu vystřídal mnoho hereckých poloh, na kterých dokázal (především v závěru, kdy se jeho tělo vracelo do své dřívější fáze), že on patří mezi herecké špičky a nominaci na Oscara si právem zasloužil. Pro mě osobně byl film opravdu velkým překvapením, zvláště, přihlédnu-li ke skutečnosti, že byl natočen na základě skutečných událostí. Můžu jej jedině doporučit, já rozhodně zklamána nebyla. ()

campix

Už podle postavení v procentovém žebříčku zde na csfd a také díky faktu, že je příběh inspirován skutečnými událostmi, tak mi bylo jasné, že se bude jednat o velice silný a kvalitní snímek. Navíc v hlavních rolí jsou hvězdy Robert De Niro a Robin Williams. Sice se místy až příliš tlačí na emociální pilu. Jak jsme ale již klasicky zvyklý u filmů podobného ražení. Jak jsem již říkal kvalitní a emočně silný film, který mě ale nechal víceméně chladným. Jenom u mě evokoval scénu z Tropické bouře. ()

tom88

Úžasný film z dramaticky lákavého prostredia, ktorý vyniká najme po hereckej stránke a príliš nezaostáva ani v iných. Od De Nira je to možno aj najlepší výkon čo som videl, Williams je tiež dosť dobrý a zopár pacientov v nemocnici tiež zahrali super. Je to pekne a precízne natočená dráma, ktorá si zaslúži uznanie vo svete. Dej je dosť dobrý, no čakal som o niečo pútavejší, skutočnosti sa hýbu pomalšie, ale dialógy nezaostávajú. Film má svoje kúzlo, náboj aj atmosféru, no pocity z filmu neboli také intenzívne ako som predpokladal. Je to silná dráma, v ktorej mne k plnému hodnoteniu niečo málo chýbalo. 85% ()

MJMilan

Smutné, dojemné, působivé. Po dlouhé době povedený snímek, který pro změnu dává nahlédnout do prosředí medicíny a vědy a poodhaluje situaci, kterou musel kdysi řešit Dr. Malcolm. Jemu se totiž povedlo něco naprosto geniálního - přivedl k životu de facto odepsané lidi i když třeba jen na určitou dobu. Tady se nacházíme v kontroverzi, jestli to i třeba na pár okamžiků stojí zato, probírat k životu lidi jen na pár okamžiků a já říkám, že ano. Pro ně jsou to chvilky, kdy žijí konečně život naplno a kolikrát by obyčejný člověk dal cokoli, aby je mohl prožít také. Vynikající herecké výkony jen dokreslily preciznost tohoto snímku. Jasných pět * ()

sir-dave

Žánrově mi to připomínalo Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. Hodně záleží jak na film pohlížíte. Pokud uvažujete tohle pustit před spaním nebo na odreagovaní, tak patrně z toho budete akorát unudění. A jestli vás baví všechny ty typy filmů s hlubší myšlenkou, ať už Přelet nebo Rain Man, tak si odneste i naproti smutnému příběhu docela fajn zážitek. ()

Noviik

Silný příběh o boji s nejistým výsledkem, který zaručuje, navíc s tímto hereckým obsazením, jistý úspěch. Film má všechny druhy emocí, které může nabídnout. Navíc dal možnost skvělým zaškatulkovaným hercům předvést herecký výkon v jiném typu postav. Komediální herec předvádí nádherný herecký výkon kariéry v dramatické roli doktora. Elegantní gangster zase předvádí strhující výkon v roli nevyléčitelného pacienta. ()

StanislachKo

Pomalé ťaživé tempo, ktoré sa ťahá celým filmom a giganticky nafukuje minutáž si konečne ku mne našlo cestu... A to vďaka krásnemu príbehu a famóznym hereckým výkonom (deNiro štandardne ťahá za dlhší koniec). A hlavne pocitu po... Milujem filmy, ktoré nie sú zbytočne patetické a normálne sa mi po nich chce žiť. Ľuďom treba raz za čas otvoriť oči, aby si uvedomili, že to nie je samozrejmosť. A filmárina je aj tu ako doma. Ďakujem! ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Probuzení? Ale na jak dlouho. Po dlouhé době píšu nějakej koment, přece jen ty komenty už mě lívly a nemyslím si, že bych tady něčím přispíval, ale tady bych si aspoň něco málo naťukal, aspoň třeba jako memory. Tendle film jsem viděl mezi prvními po své registraci hýr, a dá se říct že to byl jeden ze startéru mé edikšn na filmech a toho všeho okolo. Moje paměť nemá až takový skillz, jak by se mohlo zdát k mýmu věku, ale i tak si vybavuju, že Awejkninks ve mě něco probudily. No, a po těch řekněme 5 letech (i když je to víc) se víceméně nic moc nezměnilo, furt je to hezkej příběh, kterej v sobě něco má a je prostě dobrej. Myslím, že okecavat film nemá smysl, protože si to slušně odvypravěl sám, navíc už od začátku jsem psal, že tu nebudu nic psát, takže sorry za wejsted tajm. :) ()

Aargh

Smutně dojemný film, ve kterém to opravdu funguje! Drama o znovuzrození, inspirované skutečnými událostmi. Výborně napsaný scénář, výborná hudba, výborná režie. Ale především geniální De Niro a Williams v hlavních rolích. ()

eye candy

awakenings je snímek, který se rafinovaně pokouší vyzkratovat divákovu citovou jednotku a jestli náhodou podlehnete určitě není za co se stydět, faktem totiž je, že hereci jako williams a de niro by i ze suché topinky schované dva roky pod kobercem udělali královskou žranici. Scéna kde de niro tančí s dívkou v jídelně pod větráky a slunce proniká mřížemi do ospalé mistnosti je prostě fabuleux ()

eJacques

...Opravdu jeden z nej... Strašně silný a podmanivý příběh... Výborná role De Nira, ketrý ztvárnil parkinsonika, kterého Robin Williams "probudí" na chvíli k životu... Film je nutno vidět !! ()

Doudis19

Čas Probuzení je bezesporu krásný film, plný pravých emocí a výborného herectví. Jelikož se zde nevyskytuje záporná postava a jen minimum konfliktů, srovnání s Formanovým Kukaččím hnízdem spočívá pouze v prostředí léčebny. A právě to, čím se vyznačoval Přelet, tedy gradací příběhu až do podmanivého finále. Právě to schází Awakenings. Vyvrcholení se totiž odehrává zhruba uprostřed filmu, a zbytek dění už je v působivosti pouhým stínem toho, co se odehrává po prvním podání experimentálních léků. ()

wafc

A člověk by se bál, že se z toho DeNyro vyhrabe za tejden, sbalí tu bloďatou čik, koupí si Buick, založí firmu, zplodí pár bastardů, přestěhuje se na Waikiki, nechá si vybělit zuby, začne psát vzpomínky, dá se na islám.. Ale ne, naštěstí se to nestalo. Pozorný divák si všiml miniroličky Vina Fízla - Škoda, že tenhle ropák nebyl tím, kdo byl ochořen, protože tím by nám zůstalo skryto jeho herecké neumětelství a slizký projev na věky věků. ()

chelseaman22

Vpravdě tomu něco chybělo. Nelze se přít o to, že De Niro a Williams hráli jako o život, ale samotné vyvrcholení u diváka nevzbudilo příliš emocí. Co ale kvituji je fakt, že scénáristům nedělalo problém ukončit tento životopis s pořádnou dávkou negace, což mě zahřálo u srdce. 81% ()

Sonnik

There is no such thing as a simple miracle. Galapředstavení dvou pánů herců. Asociální Wiliamsův doktor, který nalezne po žížalách nový smysl života, i De Nirův probuzený spáč jsou neuvěřitelně ztvárněné postavy. Jejich vzájemný vztah je hlavním hnacím motorem celého filmu a skvěle doplňován ostatními pacienty a personálem. Po celou dobu se filmem táhne takový vypočítavý klišovitý závan ale ten k tomu asi i patří a nijak prožitek nezkazí. Plný počet jako vyšitý. "I have to take your blood presure - I´ve been siting for 25 years. Yo´ve missed your chance." ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela