Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (TV seriál)

The ABC Murders

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2018, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (28)

„Vraj nová, krutá doba. Aká hlúposť. Krutosť nie je nová.“ John Malkovich je ako starý, unavený, opustený a zabudnutý Poirot super. Som rád, že sa natáčajú nové poirotovky aj bez fenomenálneho Davida Sucheta. Kde by sme ako filmová spoločnosť skončili, ak by sme brali minulosť ako hotovú vec a nesnažili sa o nové príbehy, o nové prerozprávania, o experimenty? Na žiadnom peknom mieste, to mi verte. Čiže s týmto problém nemám. Ani s Rupertom Grintom, ktorý je ako inšpektor Crome svojím spôsobom veľmi zábavný a jeho spoločné scény s Poirotom ma bavili najviac z celej tejto trojdielnej série (ja som vždy vravel, že britskí bývalí detskí herci sú niekde úplne inde, ako americkí, česť výnimkám). Parádny je i retro vizuál, prekvapivý koniec a šokujúce pretvorenie Poirota ako postavy. A mínusy? Vlastne ich veľa nie je. Snáď len to, že to proste nie je príliš úderné, ani svižné, chýba tomu poriadny drajv (ale, ruku na srdce, očakávame zrovna TOTO od poirotoviek?) a občas (hlavne v prvej epizóde) je to značne monotónne (vražda, prestávka, vražda, prestávka). SPOILER Kde sa vzala Poirotova dedukcia? Ak bol v Belgicku policajt, dávalo to logiku. Ale toto?! SPOILER(14.3.2019)

Někdo se tady inspiroval Fincherem... ale zajímavá adaptace klasiky, která konzervy trochu popudila. To se jí musí nechat.(30.5.2019)

Hercula Poirota mám moc ráda. Johna Malkoviche taky a vážím si ho. Je to Herec s velkým H. Ale do role slovutného detektiva se nehodil. Sice je to nový pohled na tuto slavnou postavu, ale já s tím mám problém. Určitě to byla taky pro Malkoviche pocta, zahrát si takovou postavu. Těžko se mi na něj zvykalo. Byl tak nějak umělohmotný, což je ve finále velká škoda.(30.7.2019)

Ačkoliv se jedná o nejslabší christieovskou adaptaci v podání Sarah Phelps, pořád je to lepší nadprůměr. V mém případě hraje velkou roli i fakt, že jsem nečetl knihu a Suchetův Poirot mi nikdy k srdci nepřirostl. Já jsem tak viděl solidní temnou kriminálku s vraždícím maniakem, slušnou dobovou atmosférou a výborným obsazením na čele s Malkovichem, jemuž zdatně sekundoval ten nejtalentovanější z potterovské partičky. Sice mi trochu vadilo vyústění, protože už mám plné kecky těch závěrečných obratů, která staví dosavadní děj na hlavu a také mi přišly trochu zbytečné výlety do Poirotovy minulosti, ale to se dalo překousnout. 70%(5.1.2019)

John Malkovich vůbec, ale vůbec nedosahuje kvalit Davida Sucheta. Což mu nezazlívám, snažil se, ale prostě na to nemá postavu a obličej. Pokud se ale odprostíme od Poirota, tak jako detektivka to funguje velmi skvěle. Je to nápadivé, místy hororové, zajímavé a má to drive. Musím také pochválit Ruperta Grinta, zahrál to bravůrně a konečně se mu daří vymanit se ze stínu Rona z Harryho Pottera. Pokud příběh neznáte, bude vás to bavit.(28.7.2019)

Nová adaptace Poirota, kde adaptace je klíčové slovo. Tam, kde Branagh sází na divadelnost a spektákl, Phelps se nebojí být jiná. Jak ostatně dokázala už v Ordeal By Innocence. Poirot je tak značně oproštěn od své typické manýry (kterou tak dokonale ztvárňoval David Suchet) a dostáváme bezmála origin, který více zkoumá katolickou vinu a Poirotovu minulost. A nemůžu říct, že bych s tím měla výraznější problém, jakkoli se Phelps nedrží knižního kánonu. Dle mého názoru je každá adaptace odrazem doby, ve které vzniká. Vždyť i pozdější Poirotovky ITV nabraly značně temnější rysy, proč to tedy vyčítat těm od BBC? Vraždy podle abecedy nejsou učesanou procházkou po malebných anglických městečkách a panských sídlech a naplno se v nich projevují třicátá léta. Bude divákům vadit otevřená narážka na rasismus a xenofobii? Některým určitě. Ale jak sám Poirot říká, "Such vapid nostalgia for the gentle past. Cruelty is not new." Za mě velmi slušná podívaná se solidním obsazením.(29.12.2018)

Zapomeňte na Poirota tak jak ho znáte, John Malkovich vytvořil zcela novou figuru, která s literární postavou Agathy Christie nemá nic společného (snad jen tu marnivost s barvením vousů). Jenže to přece vůbec nevadí, protože vše funguje tak jak má. Logika celého příběhu i vrahovy pohnutky zůstaly nezměněny.(28.7.2019)

No, nakonec docela dobré. Obával jsem se, že tento temný Poirot, bude temný tak, až to bude průser a že ten náhled do jeho minulosti to taky pohřbí, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Chápu, že ta ženská Sarah Phelps to potřebuje nějak ozvláštnit, ale tenhle Poirotův origin byl možná až příliš. Atmosféra je tak temná, jako málokde, protiuprchlická agitka tu má silné zastoupení a z veselých příběhů Agathy Christie je něco úplně jiného. Ale jinak, jinak je to i poměrně věrné zpracování jednoho z nejlepších Poirotových případů i knih Agathy Christie. John Malkovich s pěstěnou bradkou je výborný Poirot a zase úplně jiný, než ti předchozí, s tímhle nemám absolutně žádný problém. Rupert Grint opět dokazuje, že je z bradavické trojice pravděpodobně ten nejtalentovanější a i ostatní herecké výkony stojí samozřejmě za to. Jen mně trošku mrzelo, že zabili Jappa. A té nenávisti proti cizím rasám tam taky bylo až zbytečně moc. Ve výsledku dobrý, ale i přesto se z mé strany dostavilo mírné zklamání, které se ale při tom všem dalo vlastně očekávat. 70%.(21.3.2019)

• xaver

Jako milovník Hercule Poirota musím tento snímek tvrdě zkritizovat, áno i odsoudit. Když se na obrazovce objevil Poirot z bradkou, tak jsem spozorněl, když se potkal s vrchním inspektorem Jappem v důchodu přemýšlel jsem o co jde. Když Japp dostal infarkt, nechtěl jsem věřit a když potom jeho nástupce obvinil Poirota, že zavinil smrt Jappa, protože ho podvedl a nalhal mu, že byl v minulosti policajtem v Belgii, nevěřil jsem, že někdo mohl takhle zprznit klasickou detektivku a slavného detektiva. Nic proti samotnému filmu, byl natočen zajímavě, ale proč si scénaristka "vzala do huby" slavného detektiva Aghaty Christie a takhle ho zprznila. Vrcholem pak byla reminiscence v závěru filmu, podle které Hercule Poirot nebyl bývalý policejní důstojník v Belgii, nýbrž kněz. Proboha proč ???!!! Z tohoto důvodu jsem nucen snímek odsoudit. Nepřísluší mu přívlastek ani Vražda podle abecedy, ani jméno spisovatelky Aghata Christie, ani postava detektiva Hercule Poirota. Nehodnotím proto snímek z pohledu zpracování jako takového(herci, režie, kamera, zvuk a pod.) nýbrž z pohledu zneužití knižní předlohy, která byla zcela nesmyslně "přeťápnuta". Jednu * dávám z milosti.(23.7.2019)

Tohle se BBC moc nepovedlo. Po perfektních And Then There Were None a Ordeal by Innocence jsem čekal další pecku, navíc se zajímavým obsazením a ono nakonec ne. Malkovich mi jako Poirot moc nesedl, Grint mi tady taky nijak extra nesedl, tomu jdou spíš ty komedie. Příběh známý, takže prakticky žádné překvapení. Jsem zklamán, čekal jsem o dost víc. 60%(5.5.2019)

"Bůh odpustí všem, ale já ne!" Tohle bylo podstatně psychopatičtější než první film, ale relativně komorní tempo musím hodnotit níže.(28.7.2019)

• Fido

Lépe než uživatel hel-ko bych to nenapsal... Snad jen dodám: K některým filmům a seriálům se mohu vracet pořád. Tento k nim bohužel nepatří...(2.1.2019)

John Malkovich v roli ikonického detektiva , tentokrát na temný způsob.Žoviální, bonvivánský a lehce pošetilý človíček, jak jej známe v podání Davida Sucheta se v této minisérii nekoná.Stárnoucí a opuštěný Poirot je zde vykreslen jako člověk který má své vnitřní démony ze starých časů kterým teď musí čelit v novém případu, navíc za situace kdy jeho věrný přítel inspektor Japp umírá, a kapitán Hastings se na scéně vůbec neobjeví.Policejni sbor Scotland Yardu má nové vedení které na Hercula pohlíží nevraživě, poté kdy se ukazuje, že Poirot po svém příchodu do Anglie během 1. světové války neříkal úplně pravdu , když se v Belgii vydával za policistu...Toto je vcelku neotřelé pojetí .Kriminální zápletka už tak inovativní bohužel není,sériový vrah který své oběti likviduje podle abecedy a zanechává indicie , kdy si chce s vyšetřovateli hrát , jsme už viděli i jinde a možná v lepším provedení.Dalším falešným tonem v celém příběhu, je až geniální znalost pachatele Poirotiovy minulosti, snaha o mystery až okultní rovinu je zjevná , ovšem v dalším ději nevysvětlená. Rovněž lze mít pochybnost o tom, že v roce 1933, když bydlí v Londýně, nemá respektovaný detektiv ve svém bytě telefon. Práce na vytvoření atmosféry není kdovíjak propracovaná a plenéry mohly být na vyšší úrovni..Celkový dojem je tedy pouze lehce nadprůměrný a to především díky představiteli hlavní role.Minisérie zřejmě žádnou velkou díru do světa neudělá ale své diváky si patrně najde.(19.1.2019)

• Petike

Táto adaptácia ako keby ani nevedela, čo chce. Pripomína mi to tie dve Holmesovské filmy zo začiatku tohto storočia, tiež tuším od BBC: Prehnane ponuré, snaha tlačiť na pílu aj tam, kde to scenáristicky nedáva žiaden zmysel, a miestami totálne spreneverenie sa predlohám. Je mi ľúto, ale takto nie. Poirot od ITV mohol byť pekne nasvietený a navonok uhladený seriál, ale keď spracúvali temné prípady ako Vraždy podľa abecedy, nedávali si servítku pred ústa a nehrali na roztomilú nôtu. Takže snaha o schválne super-temnú adaptáciu pôsobí skôr nepatrične a komicky.(25.8.2019)

Minisérie má vzestupnou tendenci, co se kvality týče. První nic moc nezáživný rozjezd, druhá o mnoho lepší a třetí je excelentní. Srovnávat s mnohem známější sérií s Davidem Suchetem nemohu, protože ji vůbec nesleduji (možná začnu). Malkovich je můj oblíbenec a opět nezklamal, no a někdejší kámoš Harryho Pottera téměř k nepoznání, ale výkon dobrý.(23.9.2019)

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.(21.1.2019)

• PetrC.

Těžkopádná hororová adaptace. Nemá spád, nefunguje. Na druhou stranu dobře obsazená a pojatá role A. B. Custa. Nedokoukáno a nehodnoceno.(16.7.2019)

• hany83

Sarah Phelps už prosíííííííím k Agathě nepouštějte! Ať napíše něco vlastního a neprzní už Agathino dílo.(17.7.2019)

Viac Thriller ako detektívka.Spracovanie na žáner pasentné herci dobrý. Dej upravený aby bol svieži.(6.2.2019)

• Muttinka

No, tak kde mám začít. Byla jsem příjemně překvapená když jsem viděla R. Grinta (kvůli němu dávám jednu hvězdu). Od jeho Ronalda ze série Harry Potter jsem ho nikde neviděla. Bohužel to je asi jediná věc, která se mi líbila. Agathu Christie mám ráda a byla jsem zvědavá jak si poradí s Herculem Poirotem. Protože Poirot v podání D. Sucheta je zatím nejlepší (nebojím se to říct, protože je to pravda). Přesto jeho vraždy podle abecedy jsem neviděla, nebo si to aspoň nepamatovala, takže jsem neměla s čím porovnávat. Takže teď k samotnému filmu. Po shlédnutí prvního dílu mi bylo divné, že inspektor Japp je mrtvý, Poirot bydlí v nějaké špinavé a tmavé špeluňce a řeší se, že ho v Belgii nikdo nezná a ani jediná zmínka o Hastingsovi. Nechtěla jsem to porovnávat se Suchetem (všimla jsem si, že ho tu taky lidé kritizují), tak jsem si přečetla knižní předlohu. No už na začátku knihy jsem žasla jaký je v tom rozdíl. Celý detektivní příběh vypráví právě Hastings. Japp není mrtvý a Poirot je samozřejmě normálně známí a přestěhoval se do nového moderního bytu. Nebudu tady vyjmenovávat všechny rozdíly. Koho to zajímá, tak si to přečte. Je mi jasné, že do filmu se nevejde všechno, ale tohle mi hlava nebrala. Druhý díl jsem ani nedokoukala po shlédnutí scény z uprchlického tábora, která v knize samozřejmě není.(3.9.2019)

<< předchozí 1 2