Zločin v dívčí škole

• angličtina Crime at the Girls School (neoficiální název)
Povídkový / Krimi / Komedie
Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř (více)

Povídkový film natočený na motivy prvních detektivních povídek ("Smrt na jehle", "Jak se koupe žena" a "Zločin v dívčí škole"), které Josef Škvorecký už podepsal svým jménem. Hlavním hrdinou a spojovacím článkem je zde poručík Borůvka, ztvárněný Lubomírem Lipským. Postupně zde řeší případ vraždy mezi horolezci, smrt tanečnice v hudebním divadle a také podivné zmizení profesora matematiky. Ve třetí povídce byli poprvé před kameru přineseni Matěj a Petr Formanovi. (oficiální text distributora)

rakovnik

Pan poručík v podání roztomilého Oldřicha Lipského řeší více či méně zajímavé případy. Za nejlepší a zároveň vtipný případ považuji vraždu mezi skálolezci, za nejzajímavější zmizení pana profesora, ale i divadelní povídka má své kouzlo. ()

MA.KI

Smutek, jenž v literární předloze výrazně charakterizuje tohoto ryze českého detektiva, se vytratil neznámo kam. A proč proboha ty přeřeky? ~ Filmařsky se mi paradoxně nejvíce líbil nadsazený Menzlův pokus, přestože v případě jeho adaptace nezůstal kámen na kameni v porovnání s původním textem. ()

ic

Celkem mě pobavila první povídka, kde oni 2 horolezci co sedí na špičce skály společně s obětí a že prej nemůžou slézt, aby se policie mohla vyšplhat po jejich lanech. Potom co se kriminalisté za dobrou štvrthodinu vyšplhají až navrchol, kde provádějí ohledání všichni zase sešplhají na zem i mrtvolu spustí po laně. Horolezec si jentak mimoděk vzpomene, že se bokem dá na vrchol vyjít bez výstroje asi za 2 minuty. Prej že ta cesta je pro amatéry, tak i vrah aby si připadal profesionálně se na onon vrchol zpouštěl ve stylu Tarzana z jiného ještě vyššího kopce, prostě lol. ()

zette

Tri jednoduche kriminalni povidky s lehkym nadechem humoru. Po technicke strance je nejpovedenejsi, stylova povidka Jiriho Menzela, ktery dal predzvest sve uspesne zacinajici kariere. Dejove nejvice zaujme ta prvni, jen nechapu, jak Ivo Novak a spol mohli ve filmu ponechat takovou fatalni chybu (Lipsky za jizdy vystupuje z auta). ()

otík

První povídka "Smrt na jehle" líčí podivnou vraždu horolezce přímo na vrcholu skály. Druhý díl nazvaný "Jak se koupe žena" líčí vraždu dívky ve sprchách jednoho kabaretu. Třetí díl je ze všech povídek nejstylovější a vypráví o události, která se stala ve škole, kterou navštěvuje Borůvkova dcera. Celkově se jedná o podařený projekt, kde určitě Lipský nezklamal a zahrál si poněkud jednoduchého, ale srdečného detektiva. Volné pokračování Lipského dobrodružství viz - http://www.csfd.cz/film/8025-sest-cernych-divek-aneb-proc-zmizel-zajic/. ()

dr.fish

Je to taková "poloparodie" na detektivky. Tento styl přístupu k látce mne moc neoslovuje. Nepřišlo mi to ani napínavé, ani vtipné. 55% ()

honz

Filmové zpracování tří detektivních povídek Josefa Škvoreckého. První dvě "klasické krimi" , třetí - Zločin v dívčí škole - trochu odlehčená, spíše komediální příběh s detektivní zápletkou. "Šest černých dívek" z této povídky ještě potkáme o pár let později ve filmu Ladislava Rychmana Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc.Vynikající byl Lubomír Lipský, role poručíka Borůbky jakoby mu byla psána na tělo. ()

pytlik...

Knihu jsem četl před pár lety pořád dokola a dokola, protože jsem se nemohl nabažit Škvoreckého spisovatelského umění - jak přirozeně umí vyprávět, jak skvěle pracuje zejména s náznakovými, napřímo nevyřčenými vtipy. Nedávno jsem viděl tento film a bohužel, atmosféra z knihy se na plátno přenést vůbec nepodařila. Lipského mám jako herce rád, ale do téhle role se vůbec nehodil. V předloze byl poručík Borůvka těžce melancholický, usmýkaný svými komplexy a nepříliš přátelským rodinným prostředím, představovaným zejména dominantní náročnou manželkou, takže se není co divit, že měl každou chvíli na tváři hluboký výraz smutku. Lipský, při vší vůli, hrál spíše svého tradičního rychle mluvícího mělkého popletu a jeho řídké chvíle neveselosti byly zcela nedůvěryhodné. Krásnou příslušnici jsem si představoval krásnější a Zuzanku né jako chodící mrtvolu. No a poslední povídka, podle které se celý film jmenuje, tak ta má s knihou společný pouze název, a taky je to na její úrovni vidět. ()

Master19

Fádní a okoukané detektivy nahrazuje neustále se přeříkávající a věčně udýchaný detektiv v balóňáku. Jelikož ho hraje Lubomír Lipský posouvá ho do roviny víceméně komediální, což je škoda, protože především první povídka je režijně pojata hodně vážně. Zato poslední Menzelova je naopak hodně nadsazená a asi nejlepší. "Kill kitten klub" je pojem, který jen tak nezapomenete. ()

klúčik

Tento film je komédia a krimi spolu. Preto sa v hlavnej úlohe objavuje komik L.Lipský. Poviedkové filmy mác v obľube a aj tento si rád pozriem....No tretia poviedka by sa hodila do žánru horor komédia. Jiří Menzl už tu ukázal , že sa objavuje výborný režisér.....65%. ()

Paity

Vskutku dobře jsem se bavil. Lubomír Lipský umí a umí skvěle hlavně poplety, tentokrát v roli amatérského detektiva. ()