Silný válečný příběh je připomínkou nedávné minulosti, války v Jugoslávii. Odehrává se v r. 1999, kdy se po bombardování Bělehradu NATO jugoslávská armáda stáhla z kosovské oblasti a zanechala tak srbské občany nechráněné před útoky, drancováním, znásilňováním a vražděním albánských banditů. Ruská speciální jednotka dostala příkaz převzít kontrolu nad kosovským letištěm Slatina a udržet ho, dokud nepřijdou posily. Vojáci si uvědomují, že musí využít veškeré své síly a odvahu. Není jisté, zda se dožijí dalšího rána. (TV JOJ)

chelseaman22

Film, který vás překvapí stejně příjemně, jako výkony Harryho Pottera pod prof. Křiklanem MAT (master of teaching). Poměrně syrová nálož plná kulek s předvídatelným zakončením, kterého se samozřejmě dožije prsatá dobrovolnice a žoldák, který se do ní zamiluje čistou láskou. 75 % ()

dzira

Obrovská škoda, že z toho udělali takový hrdinský epos. Působí to tak strašně nereálně a nedůvěryhodně. Přitom má tento film velmi reálný základ a opravdu byl natočen podle skutečných událostí. Kdyby se očistil od toho pitomého ruského "herojismu"(v tom jsou Rusáci úplně stejní jako Amíci), debilních zpomalovaček, zbytečné love story a dalšího filmařského smetí, mohla to být jedna z nejlepších reflexí válek na Balkáně. I tak si ale film zaslouží čtyři hvězdy. Kosovo je Srbija... ()

Johnny.ARN

Rusom je jedno, aké obdobie. Hrstka gerojov, gulomety a AKčka, jednotky na hlavu, dramatická hudba a poloretardovaný nepriateľ, čo nevie nič trafiť. Takto si predstavujú bojové filmy, ktoré nadchnú dlhou a ohušujúcou streľbou, ale inak ani po príbehovej ani po realistickej stránke nemajú čo ponúknuť. Dobre sa na to pozerá, keď lietajú moslimáci vo flecktarnoch vzduchom, ale takto to točia aj amíci a zatracujeme ich pre to. Cením ale neprítomnosť zberačov bavlny a trefný kasting. Úsmevné 3 z 5 ()

noriaki

Špičkový válečný film v nejlepší ruské tradici. Takže deziluze, naturalistično, špína a duševní jizvy. Ale i hrdinství, snaha najít v tom všem iracionálním zabíjení kousek něčeho hezkého, a taky přiznání, že i na druhé straně mohou být slušní lidé. Jedna z postav to koneckonců řekla sama. "Máme tady zajímavý ruský tým - Tatar, Inguš, Bělorus, Srb, Albánec, Uzbečka a Rus." Herci jsou až na pár lehce toporných scén přirození a akce excelentní. Jednotka profesionálů vypadá sehraně a velice schopně. Ale i tak se jim zranění nevyhýbají a každá rána je bolí. Lahůdkou je závěrečná bitva o letiště, připomínající to lepší z Black Hawk Down. Top 10 za rok 2019. ()

Autogram

Niečo ako keď Rambo oslobodzoval Afganistan, ale tu je za najsprávnejších správňakov partia ruských žoldnierov a zopár Srbov. Akciou sa vôbec nešetrí, pátosom tiež nie, takže je všetkého akurát, len tých Albáncov priveľa. Našťastie tí kosovskí hrdlorezi dostanú, čo si zaslúžia a ja si idem pozrieť nejakú ďalšiu legendu o ruských mierotvorcoch. –––– Já nejsem vrah. Já zkrátka čistím své území od vás všech. Od Rusů, Američanů, i vás Srbů. ()

Daddko

Dlho očakávaný NOT mainstream film o vojne Srbska s NAČO s premiérou v deň 20 výročia bombardovania Belehradu vzdušnými silami západnej demokracie nazývané aj „humanitárne“ bombardovanie alebo operácia Milosrdní anjeli. Belehrad bol v 20 storočí bombardovaný 2x. Od 6.4. do 12.4. 1941 Goringovou Luftwaffe. Bolo zhodených 440t zápalných bômb a zabitých cca 2.000 ľudí. Druhé bombardovanie bolo zahájené 24.3.1999 a trvalo do 10.6.1999, t.j. 78 dní a to bez schválenia BR OSN,t.j. podľa medzinárodného práva nelegitímne a tento raz pod vedením pražskej rodáčky Korbelovic Mařeny (All-NOT-right), nelichotivo prezývanú Balkánska Mäsiarka (a potom poskupovala s partiou strategické podniky v Kosove). Mimo iného letci Luftwaffe si zabombardovali znovu a potvrdili Goringovu školu.Bolo zhodených 14.000 bômb, navyše podľa medzinárodnými konvenciami zakázaných s ochudobneným uránom 238 a vypálených stoviek striel z vojnových lodí (mimo iné zasiahli títo kanonieri aj veľvyslanectvo Číny a zabili 3 čínskych novinárov). Bolo zabitých viac ako 2.000 civilistov vrátane 88 detí asi 1.000 nezvestných a rádovo stovky vojakov. A nevybuchnuté kazetové bomby sú postrachom v Srbsku dodnes. Miera výskytu rakoviny ťažko odhadnuteľná. A asi sa vyjasnieva, aj taký obyvateľ Vhite Domčeka McDonald priznal v 01/2019 že bombardovanie Srbska bolo chybou. Dej sa začína práve bombardovaním Belehradu neviditeľným bombardérom Lockheed F-117 Nighthawk, nasadeným 1x v bojovej akcii. Sláva netrvala dlho, jeden Srbi neskôr zostrelili. Dej filmu nie je žiadny výmysel, ale na základe reálnych udalostí konfliktu ruských výsadkárov a protiterostického komanda s musulmanskými hrdlorezmi a silami NAČO o strategické letisko Slatina nachádzajúce sa pár km od Prištiny. Konflikt sa vyhrotil 12.6.1999 keď Ruskí výsadkári zaujali bojové pozície proti vojskám NAČO. V tom čase vládol v Rusku Boris Vodkovič, Rusko ekonomicky a vojensky bolo na dne. Dovolím si tvrdiť že dnes by to mierovo a ústupom neskončilo. Na svoje si prídu aj priatelia military žánru, vojnové scény sú na dobrej úrovni. A pre citlivé diváčky upozornenie: musulmani popravujú pravoslávneho kňaza, srbského milicionára stelou do hlavy, ženy podrezávajú a následne masová poprava srbských civilov, odrezaná hlava nepriateľa má presvedčiť preživších ku kapitulácii. V závere cameo EMIR KUSTURICA, persona non grata Hollywood mainstremu a komentátorov typu Emma Smetana Pajerová (dcéra Moniky Pajerovej). A keďže Slovensko Kosovo neuznalo končím komentár....Косово је Србија! a pridám... Крым это Россия! Na IMDb cca 1550 hodnotení, za 8,2/10. Som skeptický že by sa v rámci proti Rusko/Srbskej hystérie objavil tento film v kinách a divák by mal možnosť vidieť pohľad aj z druhej strany. ()

kenkaku

Rusové tohle prostě umí. Akce v jejich podání vypadá luxusně. Co se týká děje, už je to slabší (obzvlášť z toho co jeden slyší bolí hlava), ale to jsou prostě oni. Rusko je udatné a NATO zlé ;). Kdyby se těch 130 minut sestříhalo na 90, ničemu by to nevadilo. Takže ovladač k ruce a přetáčení připravit ;) ()

netahlo

Tohle si asi Madeleine Albright pred spanim poustet nebude. Osobne zastavam nazor, ze tenhle vyklad je opacny extrem k te zido - americke propagande, kterou nas krmi media a pravda bude lezet asi nekde uprostred. Kdyz se ale clovek oprosti od sympatii k te ci one strane, dostane mimoradne kvalitne natoceny valecny snimek. Rozhodne palec nahoru. ()

sedm.1

S mou nedůvěrou vůči ruské kinematografii a v podstatě i s vetšinovou současnou hollywoodskou akční produkcí si právě Balkánská hranice luxusně vytřela prdel a já jen zírám, upřímně smekám, a tvrdím, ano, přesně takhle má vypadat kurevsky adrenalinový válečný biják. Tomuhle snímku jako vážně nechybí ale opravdu vůbec nic. Naprosto kompletně výrazné a sympatické postavy, a to i včetně herců, z čehož jsem měl tedy vzhledem k původu vzniku filmu obavy, ale ty se ukázaly jako naprosto zbytečné, dokonalá atmosféra jak prostředí, tak daného konfliktu, z čehož mě několikrát pořádně zamrazilo, kulervoucí zápletka, s perfektním spádem, mnoha a mnoha dech beroucími momenty, s fungujícím napětím a i velice silnými emocemi, jelikož tvůrci se zde nebáli zapojit i množství dětských osudů a nutno v tomto ohledu přiznat, že se s tím Rusové tedy vážně moc nesrali, takže další velké plus. No a samozřejmě v centru dění tu máme akci, která se mnou naprosto ukázkově mrdla o zeď, její zpracování zde lze označit totiž za opravdu ultimátní, během celého filmu je to jedna velká paráda a v podstatě druhou polovinu filmu tvoří už jen jeden gigantický akční opus, který je jednak navíc nesmírně rozmanitý, co se tedy zbraní týče, a jednak choreograficky nemám co řešit, přehledné, dynamické, efektní, strhující a naštěstí i totálně nekompromisní, takže jsou to v podstatě jedny velký jatka, kterým nelze co vyčíst, prostě bomba! Já jsem zkrátka z této podívané naprosto nadšený, Rusové zatraceně překvapili v úplně všech ohledech, a opakuji, smekám a jasná plná palba, bez jediné připomínky. ()

klukluka

Režisér by si asi přál, abychom jeho šest (?) statečných milovali od prvního záběru. My je ale neznáme a neorientujeme se v nich, takže se nám bez rozumné dopomoci daří tápat klidně i celou první hodinu. Úplně stejně se můžete ztrácet v geopolitických souvislostech. Scénárista se v tehdejší situaci na Balkáně vyzná a totéž očekává od diváka. Výsledkem je pak totální maglajz. Jestli vám někdo bude tvrdit, že tomu po první hodině a půl bez problémů rozuměl, tak vám kecá. Teď nemyslím finální pif paf a všechny ty klišoidní a patetický srance. Ty rozklíčuje i mimino. Myslím všechny ty Srby a Albánce a Kosovský Albánce a UNPROFOR a pravoslavný statečný popy a muslimský zbabělý vrahouny... Stejně tak mě iritovaly ty závěrečné archivní záběry: Kdo byli všichni ti plačící lidé? Pro co a pro koho plakali? Jak to souviselo s naším příběhem? Vy to snad někdo víte? A jste si jistí, že to víte? Já tedy rozhodně ne. A ne jsou body mínus. ()

DavidS.

Ruská agitka vůči NATO, která zneužívá a zjednodušuje hrůzy občanské války na Balkáně, i když našinec s bratry Slovany bude pochopitělně rád (i ve světle zrůdného islámského terorismu), že kosovská albánská muslimská bojůvka dostane na frak. Tolik k propagandě...A po akční stránce celek za žánrovou špičkou zaostává. To už raději znovu formálně špičkový čínský válečný opus Operation Red Sea nebo jakéhokoliv military Baye. Nemluvě o tom, že Balkanskij rubež nabídne tu nejhorší sniperku vůbec... ()

iXtr3m3

Silnejšie tri hviezdy, škoda, ale na štyri to nedosiahlo. O to väčšia škoda, že kasting bol fajn, časť hercov fanúšik ruského filmu pozná už roky, ale jednoducho sa to dalo využiť ďaleko viac. Aby sme sa rozumeli, film nie je zlý, má slušnú akciu, pohľad na vec len z Ruskej strany nehodnotím, lebo Amíci robia to isté, ale všetkého bolo akosi menej akoby som bol očakával. A viem, čo to pokazilo. Príliš veľké očakávania kvôli priamemu zrovnaniu s Tajnými vojakmi z Bengházi. Malo to hlavnú podobnosť, ale uchopenie, priebeh a ukončenie boli diametrálne odlišné. Ale zaujímavá skúsenosť to bola, to zasa nie že nie. ()

Disease

Jak ti hodní bojovali proti zlému NATO. Akční scény navíc nestojí na choreografii ale na střihu jak v nějaké céčkové krimi. ()

lukasd

Ta proruská propaganda je místy až komická, ale jinak je to docela slušně natočený akčňák. V téhle specíální ruské jednotce vyslané na bratrskou pomoc Srbům by se možná i Rambo cítil jako zelenáč. ()

Zombi

Slušné válečné drama z Kosova, sympatické postavy, dobrý záporák a pěkná akce. Ruský patriotismus se dá překousnout. 4 hvězdy. ()

theSaint

To, že západ v rámci Kosovského konfliktu naprosto fatálně selhal, dnes už snad ví každé malé dítě. Je to nezměrná křivda, která se bude ještě dlouho zacelovat. Akční podívaná s přesahem, kde dokumentární záběry umocňují tíživou atmosféru. Kusturica na závěr velmi potěšil. ()

TheSpearCZ

Rusové opět tento rok nezklamali a přichystali si válečné drama o balkánském konfliktu, který jsem já osobně ještě zpracované neviděl. I když jsem tedy po začátku měl obavy, že tenhle film nebude úplně to, co bych od toho očekával, tak se tempo postupně zvyšovalo a finální hodina a obrana letiště byla naprosto skvělá. Hlavní postavy výborné, včetně záporáka. Ve výsledku to mohlo být o tu půlhodinku kratší, ale že by mi to nějak extra vadilo říct nemůžu. Slabší 4* ()

Endavour

Téma války v Jugoslávii bych nechtěl hodnotit. Každá strana, ať už  Srbsko nebo zbývající protimolové země mají totiž svou temnou minulost v těchto časech. Chci hodnotit film a tady, zdá se, že ruští autoři tlačili na silně nacionalistickou strunu a chtěli jednu stranu zdiskreditovat, zatímco Srbové, potažmo jejich ruští spojenci jsou ti jediní správní válečníci za spravedlnost. Alespoň tak jsem se během sledování filmu cítil. Po vizuální stránce nabídl film velmi dobře zpracované přestřelky, a však někdy "bullety-timy" se prostě nehodily. Příběhově je hned od počátku jasné, kdo je "padouch", a kdo naopak musí zvítězit. Čistý průměr 50%. ()

Yarwen

Balkánské boje byly brutální a nemilosrdné. Nic ovšem tak nevyčnívá jako brutalita kosovských Albánců vůči pozůstavším Srbům, kterým zaživa vyřezávali orgány z těla, aby je pak prodávali na černém trhu. Obrovská ostuda Evropské Unie, která Kosovo podporovala (a po těchto skutečnostech dělala mrtvého brouka), a největší ostuda České republiky ve 21. století, která kosovský stát uznala legitimním - a buďme konkrétní, za touto ostudou stojí "kníže" Karel Schwarzenberg z TOP09, který toto prosadil. Tento film je kvalitou podprůměrný, dlouho není jasné, o co jde, kdo stojí na té správné straně (a mnohdy to nebylo jasné ani v balkánském konfliktu), nicméně koncepce a zasazení snímku si nakonec nadprůměrné hodnocení zaslouží. A v mnohém se shodnu s komentářem verbala, který pozadí filmu dobře parafrázuje do české kotliny. ()

MickeyStuma

Válečný film ruské kinematografie tentokrát jako překvapení, neboť se příběh neodvíjí v době druhé světové války, jak bývá u Rusů zvykem, ale v době konfliktu v Bosně. A tak je také jasné, že dějství sleduje hlavně ruskou jednotku. Známou hlášku o humanitárním bombardování Jugoslávie americkým spolkem NATO v podání Václava Havla ponechme stranou. O tomto bombardování je v tomto snímku také zmínka a NATO jako takové je samozřejmě prezentováno jako zlo. Čert vem politiku, tohle je jen film. A je to skvělý film. Rusové prostě válečné filmy stále umí. V syrové realitě ukazují dobu krutou a krvavou, ve které Srbové na svou dobu nepředstavitelně trpěli. Nejde jen o válečné scény plné výbuchů a střel, ale hlavně i o podřezávání hrdel a uřezávání hlav. Přesně tak, jak to albánští militanti prováděli. Jedná se sice přirozeně o protiválečný film, ale natočený na dnešní dobu spíše v popkornovém kabátě. Samozřejmě v plné moralitě. Tak jak v amerických filmech jsou hrdinové Američané, v tomto ruském jsou samozřejmě hrdinové Rusové. Sebestřední propaganda doslova září a to za účelem ospravedlnění účasti Ruska v mezinárodních konfliktech Jedinou chybou je snad jen stopáž. Dvě a půl hodiny je skutečně moc. Obzvlášť v dialogových scénách, z nichž mnohé sklouzávají svým nezájmem spíše do nudnosti. Snímek je takový jaký je a dívejme se na to okem shovývavým. Politiku a současnou nevraživost vůči Rusku nechme stranou. Jen tak pro zajímavost, jednu z rolí si tu střihl i Gojko Mitić. ()