Sexuální výchova

(seriál)
  • Velká Británie Sex Education (více)
Trailer 2
Velká Británie, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvůrci:

Laurie Nunn

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (více)

VOD (1)

Série(4) / Epizody(32)

Nesebevědomý Otis zná všechny rady na sexuální neduhy. Jeho matka je totiž terapeutka. Rebelka Maeve mu proto navrhne, aby si ve škole otevřel sexuální poradnu. (Netflix)

Trailer 2

ilemas

Lehce přiblblá teenagerská telenovela pro opravdové puberťáky, z čehož už jsem krapet vyrostl, tak mě to zas tak neoslovilo, možná kdyby mě bylo -náct, hodnotil bych víc. Gillian Anderson, která zde více vypadá jako Meryl Streep na svůj věk má neuvěřitelný šarm. Sexuální problémy -náctiletých mě ani trochu nezajímají, tohle téma jde mimo mě. ()

ledzepfan

Jó.. i po druhé sezóně s přehledem za silné 4.. Je sice fakt, že nekonečné udržování napětí mezi několika postavami (především samozřejmě mezi Oisem a Maeve) je už poněkud umělé a především frustrující.. a, že pár "výchovných"motivů se nepodařilo podat úplně čistě... Ale SE pořád stojí především na brilantně napsaných a mezi sebou namixovaných charakterech. Dalo by se říct, že tady není postava která by působila jako vata nebo se výrazněji svým charakterem překrývala s jinou. Taky chválím, že konečně někdo pracuje s homosexualitou jako s motivem který (už) prostě není téma.. Trošku doufám, že by to třetí série mohla se ctí uzavřít. Tohle se totiž fakt nedá protahovat do nekonečna.. ()

DJ_bart

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

1. SÉRIE - Seriálová učebnice pro mrduchtivé delikventy, která nenápadně a zábavně vyučuje jedince sexuálním stykem nepolíbené. Aneb exkluzivní sexpertýza v praxi - vše zcela komplet bez cenzury a navíc famózní komediální formou, kterou umí jenom britové. Jak jednou pravil Komenský: "Sexuální výchova hrou!" Asa Butterfield je zde ve svý nejstylovější roli jeho dosavadní kariéry. Za mě spokojenost.... [VERDIKT: 8,5 vibrátorů z 10] __________ 2. SÉRIE - Přestože prasečinek kupodivu ubylo a spíše přibylo na vážnosti, komediální nadsázka a bezskrupulózní smršť nekorektních hlášek je zachována, erotický dvojsmysly opět nemilosrdně atakují vaši bránici, a protagonisty si už podruhé ukradnou vaše srdíčko. Lahodná postpubertální omáčka! [VERDIKT: 8,5 poštěváčků z 10] 💜 __________ 3. SÉRIE - Aneb cumarád taky rád. Zatímco první série 'Sex Education' byla skvělým úvodem do perverzního městečka Moordale, a druhá série byla zase báječnou dramedií, třetí série se mi líbila zcela nejvíc hlavně kvůli tomu, že čím víc se oddaluju od teenagerských let (přestože je mi teprav 20, kill me pls), tím větší mám tendenci si myslet, jako kdybych v několika situacích vyobrazených v seriálu sledoval sám sebe...... Inu, 'Sex Education' neztratilo takřka nic ze svýho půvabu, suchýho britskýho humoru, jedinečnýho charismatu, božího soundtracku, sympatických postav, a opět dokazuje, že jde o esenci současný vlny subžánru teenage seriálů. Seriál totiž kombinuje superlativa obou sérii, a zejména má mnohem víc koherentní děj, přestože dokáže zaujmout hafo příběhovými podzápletkami, u nichž se divák dočká náležitý emocionální katarze a nedokáže si jednoduše vybrat, která z nich je víc poutavější – ať už jde o přátelství Aimee a Maev, těhotenství Gillian Anderson, milostný vztah mezi Ericem a Adamem/Olivií a Lily, krizi středního věku bývalého ředitele Groffa, anebo konflikt nebinární Cal s konformní většinovou společností...... V čem 'Sex Education' nadále vyniká je akcent relativně aktuálního tématu kulturních válek – tedy konfliktu konzervativních a liberálních hodnot, kdy se potlačuje individualita jedince na úkor práva, pořádku, a zachování rádoby "tradic" – škola, do níž naši hrdinové chodí, se totiž ocitne pod diktaturou nové ředitelky Hope, která se pokusí revoltující studenty postavit zpátky do latě. Seriál se zároveň velice autentickou a přesto poutavou formou zabývá hledáním vlastní sexuální/genderové identity, a v neposlední řadě nejde opomenout velmi citlivě implementovaný motiv strastí a radostí dospívání. Tvůrci se navíc velmi intimně zaměřují na dílčí aspekty životů postav – přitom nemají potřebu sklouzávat ke karikaturám, přílišným klišé, anebo bezbřehým vztahovým kličkám. A kupříkladu proměnlivý vztah Otise a Ruby je za mě jedna z nejvíc atraktivních dějových linií co jsem na poli seriálový produkce za poslední dobu viděl – o to víc mě mrzí, že právě tenhle etalon třetí řady tak trochu vyšuměl naprosto zbytečně do ztracena...... Byť si v rezoluci myslím, že třetí řada mohla lukrativněji využít svůj unikátní potenciál, je tu jedno velké ALE: stále jde o seriál, v němž (ne)obyčejní teenageři řeší obyčejný životní problémy – a dle mě právě v tomhle aspektu tkví ono kouzlo, díky němuž považuju 'Sex Education' nejen v rámci mainstreamu za jeden z nejkvalitnějších ekvivalentů svýho subžánru. Přičtěte si k tomu ještě hodnotný poselství o tom, že se nemáme stydět za naše pocity a za to, kým jsme, a máte vymalováno. Už delší dobu jsem navíc skutečně neviděl seriál, který by mě tak extrémně dopoval endorfiny. Prcání zdar! [VERDIKT: 8,6 simpů z 10] __________ () (méně) (více)

shyster

Nakonec po shlédnutí celého seriálu musím snížit hodnocení a to pouze z důvodů 4. série, která by se mohla označit jako freakshow a rozhodně by se neztratila v seriálu American Horror Story. 4. série je také příklad retardovaného scénáře a děje, kdy se z vysoka sere na charaktery jednotlivých postav i tím, čím si prošli. Zároveň je škoda, že několik osvědčených postav z předešlých sérií, tu bylo vyškrtnuto. V zásadě ale lze čtvrtou sezónu tohoto seriálu ignorovat a nechat seriál ukončit předešlou třetí sezónou. Jinak první a druhá série nastavily vysokou laťku a třetí důstojně pokračuje. ()

Handle

1. SÉRIE (60 %): Nedivil bych se, kdyby Sex Education bylo cool pro puberťáky, ale, že to bude obdivovat celé mé okolí pomalu jako nějaký filmařský klenot, to už se divím dost. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, seriál má naopak i velmi dobrá místa, ale jako celek to nedrží pohromadě. Párkrát se nějaký ten vtípek povede, ale v zápětí se vše přepálí (a nebo nevím, jestli jsem tak starý, že už mi nepřipadá vtipné, když po sobě postavy blijou? :)). Nemyslím si ani, že se citlivě propojila komedie s dramatem. Jak kdyby seriál nechtěl být ani jedním a nebo ještě nenašel nějakou dobrou rovnováhu mezi žánry. Osobně by se mi i více zamlouvalo drama pojetí, protože ty všechny drama záblesky mi přišly většinou mnohem víc povedenější než komediální linka, ale chápu, že to nejspíš nebude směr, kterým se seriál bude ubírat. Každopádně věřím, že by další řady možná i mohly překvapit, jelikož jsem seriálu přišel trochu víc na chuť opravdu až zhruba v polovině. ()

• V čase 00:38:45 proběhne parodie na film 1917 (2019). (FrankSusta)
  • Otis (Asa Butterfield) uvádza význam „yoni“ ako „vagína“, čo je hindské a sanskirtské slovo pre ženské genitálie. (Pat.Ko)

Související novinky

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims

23.03.2024

Loňský rok byl pro hvězdnou herečku a schopnou producentku Margot Robbie (Babylon) poměrně přelomový. Její produkční společnost LuckyChap přenesla na plátna kin svět Barbie, tedy nejvýdělečnější film… (více)

Doctor Who má novou tvář

Doctor Who má novou tvář

09.05.2022

Stanice BBC oznámila novou hlavní tvář slavného a desítky let běžícího seriálu Doctor Who. Titulní roli již čtrnáctého Pána času tak počínaje další sérií ztvární 29letý rwandsko-skotský herec Ncuti… (více)

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (více)