Sexuální výchova (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie, 2019–2021, 21 h 42 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

Laurie Nunn

Jamie Cairney

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds, Mikael Persbrandt, Chaneil Kular, Alistair Petrie, Mimi Keene, Simone Ashley, Jim Howick, Samantha Spiro, Deobia Oparei, Lily Newmark, Alice Hewkin, Daniel Ings, Rakhee Thakrar, Jojo Macari, Max Boast, Dan Mersh, Ronnie Danowska, Bradley Birkholz, Lisa Palfrey, Toby Williams, Jonny Aimes, Olive Gray, James Purefoy, Joe Wilkinson, Freddie Watkins, Lu Corfield, Dominic Applewhite, Anjana Vasan, Lily Frazer, Cerys Watkins, Alexander Westwood, Adam Young, Hannah Waddingham, Edward Bluemel, Femi Elufowoju Jr., Daniel Adegboyega, Aurora Burghart, Tom Colley, Sharon Duncan-Brewster, T'Nia Miller, Ashna Rabheru, Chinenye Ezeudu, Samuel Jordan, Jack Bandeira, Daniel Betts, Sami Outalbali, Conor Clarke-McGrath, Spike Leighton, George Robinson, Anne-Marie Duff, George Georgiou, Armin Karima, Susan Lynch, Neil Maskell, George Somner, Mirren Mack, Chris Jenks, Lino Facioli, David Cann, Jack Helsby, Youssef Kerkour, George Robinson, Stephen Fry, Gbemisola Ikumelo

Co nesnáším, je intelektuální elitářství a pozérství. Tento seriál se tváří, jak je hrozně na úrovni, postavy zde čtou Virginii Woolf a další feministické autorky a naopak Hunger Games jsou tu považovány za vtip. Přitom k hloubce této série, která se zabývá traumatem, závažnými sociopolitickými problémy, emoční otupělostí, lhostejností většiny populace aj., má Sex Education na hony daleko. A ani filmařsky se hlavně takovému Catching Fire zdaleka nevyrovná. Kdyby si seriál nehrál na něco, co není, tj. na víc než nenáročnou podívanou ze života teenagerů, neměl bych nic proti němu, ale z narativu je patrné, že se bere o dost vážněji, než by bylo zdrávo. Průměr není nic špatného, ale ať se prosím netváří jako nějaký intelektuální skvost. Nastrčit do scénáře Woolf a další revoluční autory vážně nezvyšuje revolučnost samotného seriálu. Já skutečně po čtyřech dílech zatím netuším, proč je tento seriál mezi 200 top všech dob. Mimochodem na imdb se takto vysoko ani náhodou seriál neumístil a ani ceny zrovna nesbírá, takže až takový zázrak to asi nebude.(25.6.2020)

Naprosto výjimečný a ojedinělý britský seriál. Mohu mu zazlívat snad jenom fakt, že studenti a studentky nenosí školní uniformu (jasné cílení na americké a kanadské publikum), ale jinak jde o úžasný počin, který si zaslouží naši pozornost. Seriálu sice hodně pomohlo výborné producentské zázemí Netflixu, ale bylo by chybou nezmínit silnou tvůrčí skupinu vedenou většinou ženským týmem v čele s Laurie Nunn. Ženský pohled je tu velmi důležitý a díky tomu lze hovořit o seriálu, který je v sexuálních otázkách a tématech velmi otevřený (skvělá práce s natáčením sexuálních scén), ale danou problematiku nijak nebulvarizuje a přistupuje k ní velmi citlivě. Jakkoli je Sex Education dosti humorným seriálem, nevyhýbá se dojemným momentům a silným emocím, naopak - a je to jen dobře - postrádá patos, který by tu byl jenom na škodu. Je to naprosto ideální kombinace všeho, co lze očekávat od kvalitního britského seriálu. Technická stránka je bez debat špičková, ale to je u podobných produkcí běžné. Cením si hlavně výborné kamery, fantastického soundtracku a citlivé režie všech režiérek a režisérů. Herecké výkony jsou skvostné a nemá smysl někoho úplně vyzdvihovat. Sex Education je úžasná podívaná. Neskrývá své jasně progresivní a idealistické vyznění, naopak se k němu hlásí u všech dosavadních epizod. Kvituji to s velkým povděkem, protože sám jsem jasnou cílovkou. Jsem za Sex Education moc rád.(3.10.2020)

Teenage smerované seriály veľmi nemusím, avšak pri Sex Education som sa nechal zlákať pomerne silno propagovanými reklamami od Netflixu, ktoré boli na každom rohu. A musím uznať, že to vôbec nebolo zle strávených 7 hodín pri úvodnej sérii, ktorá ponúka zaujímavú príbehovú linku okolo mladého Otisa a jeho nezvyčajným problémom. Naviac mňa osobne príjemným spôsobom zaskočila skutočnosť, že seriál funguje aj ako výborná sociálna drama odrážajúca charakter dnešnej mládeže. Som zvedavý, čo prinesie pokračovanie.(17.2.2019)

Jeden z opravdu dobrých seriálů na Netflixu. Cílovou skupinou jsou spíše puberťáci, ale hodí se i pro dospělé, pokud se chcete přijemně odreagovat a pobavit se. První série se mi líbila více, druhou jsem dokoukala, protože mě zajímalo jak dopadne a jsem zvědavá, jak se bude děj vyvíjet dál. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a snadno si je oblíbíte. Doporučuji.(22.3.2020)

Netflix se očividně - mimo jiné - soustředí na dospívající. Minimálně je užívá jako tématu, jestli jsou zároveň i cílovkou, to vám nepovím, neb telecí léta už mám nějakou dobu za sebou... Každopádně po Big Mouth, soustředícím se na probouzející se sexualitu přibližně dvanáctiletých (?), tu máme Sex Education, zpracovávající období prvních zásunů a spol. Zjednodušeně řečeno jsme se přesunuli ze základky na střední... Ano, jak někteří spolukomentující správně podotýkají, je svět, ve kterém se děj odehrává, snad až přílišně barevný a všemi směry orientovaný, přičemž s tím nikdo nemá očividně ani ten nejmenší problém, ale tento fakt mne nijak nepohoršoval. Asa je sympaťák a jednou z největších záhad vesmíru pro mne je, proč zůstává stranou zájmu naivních puberťaček. První série líbila, takže ta druhá má standardní příležitost dojem z té první zkazit... 2. série - již několikátý seriál, u kterého se nedokážu ubránit pocitu, že Netflix se u schvalování peněz chová tak trochu jako Večerníček - bez většího rozmyslu schválí seriál tu, schválí seriál tam a teprve po první sérii se rozhodne, jestli seriál zařízne nebo mu udá nějaký směr. U Sex Education je to dle mého demonstrováno faktem, že postavy, které v první sérii působily na jedno použití, když sloužily k představení té které sexuální deviace / sexuálního problému a pak se pouze sem tam mihly na školní chodbě, tady dostávají více prostoru. Takže suma sumárum - někdo si dal s druhou sérií více práce a je to vidět. Snad bude i třetí... 90% (1. série - 80%, 2. série - 100%)(10.11.2019)

• - V epizodě je zmíněn seriál Živí mrtví (od r. 2010). (Duoscop)

• - Dům, ve kterém žije Otis (Asa Butterfield) s matkou Jean (Gillian Anderson), se nachází ve vesnici Symonds Yat, což je oblíbená turistická destinace, rozkládající se v údolí řeky Wye v anglickém kraji Herefordshire. (EndyseQ)

• - Gillian Anderson, která v seriálu hraje sexuální terapeutku, hrála terapeutku Hannibala Lectera i v TV seriálu Hannibal (od r. 2013). (pityty)