Bouře století (TV film)

La Tempête du siècle

Stephen King's Storm of the Century

Búrka storočia

Horor / Thriller

Kanada / USA, 1999, 3x85 min (Director's cut: 257 min)

• willis

Můžu říct, že jsem viděl stovky filmů béčkové i céčkové katagorie, ale tohle je jeden z nejhorších filmů, který jsem kdy měl tu smůlu vidět. Každý díl se pro mě stal utrpením od začátku až do konce a dodíval jsem se jen z čirého masochismu. Po deseti minutách mě přepadala únava a já upadal do stavu podobného katatonii. Stopáž je naprosto nesmyslná, celý scénář se dá popsat jednou větou. Navíc je snadno předvídatelný. Herec který hraje démona(ďábla) je spíš směšný než hrozivý a i ostatní herci mu směle konkurují. Jestli tady dává někdo pět hvězdiček tak to je snad myšleno ironicky. Položte si otázku. Podíval bych se na to ještě jednou?(23.4.2004)

Do izolovaného městečka přichází cizinec, aby se zde zapsal nesmazatelnou stopou. Jeho moto „dejte mi co chci a já odejdu“, se vám vryje nakonec pod kůži. Mrazivá konfrontace s neznámým se pro obyvatele stává morální výzvou. Nejenom že se vyjevuje pravda o tom jací jsou, ale také jsou postaveni před otázku darování dítěte tajemnému cizinci. Jeden život za životy zbylých členů městečka. Morální výzva jako řemen je na světě. Na televizní produkci hodnotím film a jeho provedení velni pozitivně. Atmosféra drží po celou dobu filmu a děj postupně graduje. Rozhodně doporučuji na dlouhý zimní večer.(7.12.2007)

Ono je možná někdy i lepší, že se podle předlohy mistra Kinga natočí spíše průměrnější filmy, než ty nejlepší (Shawshank, Zelená míle). Zvláště některé jeho povídky, které jsou čistě hororové a také některé ty, které nejsou obsahově tolik silné; tím ale ovšem nechci říct, že si jeho knihy nezaslouží kvalitní zpracování. A tím, že scénář k tomuto filmu vytvořil sám King, se vlastně dostáváme k tomu, jakou má on sám představu o filmové podobě svých nápadů, myšlenek a příběhů. Film hodně držel "tajemný cizinec" Colm Feore, který naprosto výborně ztvárnil "zlo" a neustále se držel svého: "Zrozen z hříchu, značí pýchu", "Dejte mi, co chci a já odejdu." Hodně mi připomínal legendárního Hannibala Lectera:) Zvláštní bylo, že při každém sledování jednoho dílu z této minisérie venku silně foukalo, zvláště tu první "noc", okna vrzaly pod nápory větru a v TV zuřila zase sněhová bouře, byl to velmi autentický zážitek.(19.1.2008)

Cítiť z toho Kinga na sto honov. A to je dobre. Miniseriál je najlepší formát pre jeho príbehy. Je to miestami lacné, resp. občas to chce byť zbytočne efektné, ale základný príbeh o spravodlivosti a ľudskosti a je podaný dostatočne filozoficky a napínavo. A nekompromisne. Skupina ľudí čelí zlu - to sme už videli/čítali mnohokrát a aj napriek tomu je tento film/seriál dosť dobrý nato, aby ste si ho pozreli do konca... Som spokojný...(26.5.2010)

V záplavě maximálně průměrných adaptací Kingových děl je, jak se říká, i jednooký králem. Herecká skvadra je béčková, víceméně neznámá, což ale není žádnou překážkou. S prostorem, který je adaptaci věnovám, se musí každý smířit předem, no na škodu ani náhodou není, protože se jedná dějově o rozhodně ne revoluční Kingovo dílo, v němž diváka/čtenáře zavádí do ohraničené komunity, tentokrát v podobě ostrova, kde na pozadí zuří velká sněhová bouře. Otáčky příběhu nejsou rozhodně závratné, ale zato kontinuální, což rychle budí v divákovi zvědavost a napětí. Ve smyslu charakteristiky se nabízí paralela s pozdější a mnohem profláknutější Mlhou. Když bych měl nadávat, tak to v tomto případě bude na samotného Kinga, protože finále mi nepřišlo dostačně kvalitní, což podtrhla hlavně patetická scéna při rozhodování o antispoilerově blíže neurčeném osudu. Ale jinak opravdu dobré, kdo ustojí ty 4,5 hodiny, může zkusit. Kniha samozřejmě musí být super. Nečetl jsem.... 75%(2.2.2015)

• - Tvůrci snímku včetně Stephena Kinga se později podíleli na tvorbě třídílné minisérie Dům v růžích. (Nach)

• - Colm Feore (Andre)se chtěl před natáčením seznámit ze všemi dětmi, které budou na place. Nechtěl, aby se ho při filmování bály. (Terva)

• - Celý text legendární říkanky z filmu zní: "Já konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju, pak zapískám, čaj vám naleju, to ráda mám." (Tommassi3)