Bouře století (TV film)

La Tempête du siècle

Stephen King's Storm of the Century

Búrka storočia

Horor / Thriller

Kanada / USA, 1999, 3x85 min (Director's cut: 257 min)

V malom mestečku Tall Island sa jedného dňa objaví neznámy "hosť". Od príchodu Andre Linogeho sa začínajú diať rôzne podivné veci. Nečakané samovraždy, ale i brutálne násilné činy inak mierumilovných ľudí zarážajú nejedného občana tohto kľudného mesta. Aby toho nebolo málo, miestnym sa do cesty stavia nie len podivný chlapík bez prejavu akýchkoľvek emócii, neustále opakujúci vetu:" Dajte mi čo chcem, a ja odídem preč", ale i snehová "Búrka storočia". Miestneho šerifa Mikea Andersona čaká životný prípad, ktorý sa nebude týkať len miestneho obyvateľstva. Najsilnejšou stránkou snímku je jednoznačne príbeh. Najmä vďaka prostrediu miestami pôsobí naozaj mrazivo. Zo začiatku mi dokonca pripomínal "30 dní dlhú noc". Neskôr som sa však z tejto letargie prebral. Fanúšik hororu sa mimoriadneho gore či akcie nedočká. V tomto smere "Storm of the Century" svoj potenciál, napriek príležitostí absolútne nevyužil. Posledná časť ma sklamala najviac. Záver s rozuzlením síce zaujímavý, no doslova a do písmena "prežvanený". Na tri hviezdy to síce bude,no nejedná sa o žiadny zázrak,ktorý by som fanúšikovi hororu mohol odporučiť. Ide totiž skôr o mysteriózny thriller - 55%.(11.11.2014)

Parádní minisérie. Vynikající scénář Stephena Kinga, fantastický Colm Feore, zajímavé postavy, skvělí herci, parádní příběh a špičková atmosféra. Úvodní část je naprosto parádní, druhá trpí syndromem prostředních dílů a kromě nesmírně zajímavého odhalení skutečné identity Linoga (ano, je to skutečně jen přesmyčka) a zmínky o Dolores Calibornové je tradiční výplní charakterů, detailů, prostě příběhu, ale je taky skvělá. Zato závěrečná část je úplně jiné kafe. Neskutečná atmosférická lahůdka, konverzační klenot a naprosto luxusní epilog. Atmosféra se tady fakt dala krájet, jak byla hustá. Pro fanoušky Kinga povinnost, neboť k dokonalosti chybí Bouří století skutečně jen ne tak velký kus. Dávkoval jsem si to postupně, takže v celku by ten zážitek byl možná ještě intenzivnější, ale na mém hodnocení by to ani tak nejspíš nic nezměnilo, protože 4 hvězdy jsou tak akorát. Skutečně skvělý King. 80%.(24.6.2019)

Cítiť z toho Kinga na sto honov. A to je dobre. Miniseriál je najlepší formát pre jeho príbehy. Je to miestami lacné, resp. občas to chce byť zbytočne efektné, ale základný príbeh o spravodlivosti a ľudskosti a je podaný dostatočne filozoficky a napínavo. A nekompromisne. Skupina ľudí čelí zlu - to sme už videli/čítali mnohokrát a aj napriek tomu je tento film/seriál dosť dobrý nato, aby ste si ho pozreli do konca... Som spokojný...(26.5.2010)

K ostrovu, na kterém leží malé městečko Little Tall, se blíží ohromná sněhová bouře. Zatímco se obyvatelé připravují na nejhorší, nakupují zásoby a hledají, ve které budově by mohli tuto bouři přečkat (tak jako i v minulosti), stane se v městečku zákeřná vražda. Neznámý cizinec brutálně zabije postarší paní. Ačkoliv jej hned místní konstábl Mike Anderson zatkne, přibude obyvatelům další vráska - jak se ve sněhové bouři zachovat k vězni? Navíc cizinec není jen tak obyčejný člověk - po jeho příhodu do městečka se začínají dít podivné věci - sebevraždy, vraždy - a město kromě bouře začíná obklopovat strach ... Už jsem to psal několikrát, Kinga mám rád. Jeho knihám je u mně v knihovně vyhrazeno speciální místo, a vždy si rád některou z knih otevřu. A také vím, jak těžké je převést jeho knihy na filmové plátno (nebo jakou má Stephen King smůlu na filmové tvůrce?). Ale v té filmové mizérii si aspoň jakžtakž vedou filmové miniseriály - ať už je to Svědectví, nebo třeba Rose Red. A stejně tak Bouře století není vůbec marná - pokud je člověk na Kingovu vlnu naladěn. Sice pečlivě budovaná atmosféra prvních dvou částí v té třetí trošku zkomírá a trochu se mi zdá, že King chvilkama vykrádá sám sebe (Bouře století mi trochu přišla jako mix Nezbytných věcí a Pytle kostí), ale co už. Herecké výkony jsou ...ehm .. na úrovni televizního seriálu, ale minmálně Colm Feore jako André Linoge nebo Timy Daly jako Mike Andreson jsou výborní. Co ale musím pochválit je báječná hudba - resp. její minimální aranžmá se sněhovou bouří dodává filmu skvěle hutnou atmosféru. Suma sumárum, 3.5*(27.10.2009)

Největší dominantou tohoto filmu je jednoznačně Colm Feore. Je naprosto výtečný! Zlý, děsivý a vyzařuje z něj takový přirozený respekt. Jinak tři díly je až moc. Stačil by jeden 100minutový film, který by mohl být docela i trhákem, protože ten příběh je děsivý a ze závěru se člověku zvyšuje tep. Nicméně pořádně začne stát za to až závěrečný třetí díl.(4.4.2012)

• - Colm Feore (Andre)se chtěl před natáčením seznámit ze všemi dětmi, které budou na place. Nechtěl, aby se ho při filmování bály. (Terva)

• - Celý text legendární říkanky z filmu zní: "Já konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju, pak zapískám, čaj vám naleju, to ráda mám." (Tommassi3)

• - Príbeh "Bouře století" sa odohráva na tom istom ostrove, na ktorom sa odohrával aj príbeh Dolores Claibournovej, ktorá je tiež jedným z diel Stephena Kinga a je vo filme aj priamo spomenutá. (Kadas97)