Epizody(3)

Malé městečko Little Tall Island ležící u pobřeží Maine čekají krušné chvíle. Jeho obyvatelé se důkladně připravují na mohutnou sněhovou bouři, která má být nejhorší za posledních sto let. V nejvypjatějším okamžiku se však z vánice vynoří zlo mnohem děsivější, tajemný cizinec, který si říká Andre Linoge. Zná i ta nejtajnější temná tajemství každého obyvatele městečka a využívá je k tomu, aby některé z nich přinutil k sebevraždě, jiné pro změnu k vraždě. Pokaždé přitom předává obyvatelům velmi jednoduchý požadavek. Tvrdí: "Dejte mi co chci a já půjdu." Andre je ve skutečnosti ďáblův posel a to, co chce, je jedno z dětí Little Tall Islandu. Dítě, které by vychoval jako nástupce, tak, aby mohlo časem převzít jeho pozemské povinnosti. Přestože je totiž jeho život mnohonásobně delší, než život lidský, není Linoge nesmrtelný a tak za sebe musí vycvičit nějakou vhodnou náhradu. Jeho moc je veliká. Nejenže zná tajemství každého člověka ve městě a může všem udělat za života skutečné peklo, ale může dokonce zničit celé město. A v městečku je jen jediný člověk, který má dost síly, aby se mu postavil. Šerif Mike Anderson, který se snaží uchránit obyvatele nejen před bouří, ale také před zlem v podobě Andrého.

Trojdílný americký horor vznikl v roce 1999, kdy ho jako televizní minisérii natočil režisér Craig R. Baxley (Action Jackson, Temný anděl) podle námětu a scénáře Stephena Kinga, jednoho z nejslavnějších současných spisovatelů. Bouře století je první námět, který nevychází z knižní předlohy, ale King ho napsal přímo pro televizní minisérii. Přestože původně chtěl napsat pouze scénář, nakonec příběh zpracoval také jako klasický román, který vyšel krátce poté, co byla třídílná minisérie v premiéře uvedena na obrazovkách. (oficiální text distributora)

Aluska88

Ono je možná někdy i lepší, že se podle předlohy mistra Kinga natočí spíše průměrnější filmy, než ty nejlepší (Shawshank, Zelená míle). Zvláště některé jeho povídky, které jsou čistě hororové a také některé ty, které nejsou obsahově tolik silné; tím ale ovšem nechci říct, že si jeho knihy nezaslouží kvalitní zpracování. A tím, že scénář k tomuto filmu vytvořil sám King, se vlastně dostáváme k tomu, jakou má on sám představu o filmové podobě svých nápadů, myšlenek a příběhů. Film hodně držel "tajemný cizinec" Colm Feore, který naprosto výborně ztvárnil "zlo" a neustále se držel svého: "Zrozen z hříchu, značí pýchu", "Dejte mi, co chci a já odejdu." Hodně mi připomínal legendárního Hannibala Lectera:) Zvláštní bylo, že při každém sledování jednoho dílu z této minisérie venku silně foukalo, zvláště tu první "noc", okna vrzaly pod nápory větru a v TV zuřila zase sněhová bouře, byl to velmi autentický zážitek. ()

3DD!3

1/3 se zabývá hlavně příchodem jednoho z Flaggových compadres na malý ostrůvek Little Tall Island. Tenhle Andre Linoge zdá se něco chce a jen tak se toho očividně nevzdá. Zatím jde o klasickou Kingovku, která bohužel jako kniha nevyšla (myslím, že by to všechno na papíře vypadalo líp), ale děj je dost sympatický aby zaujal i na televizní obrazovce. Herecké výkony jsou taky solidní. Colm Feore je zatím jednoznačně nejlepší. Potěšila mě i dr. Weirovská Torri Higginson. Triky jsou na rok 1999 hodně slušné. Hlavně bouře v přístavišti. Jsem zvědavý na další třetinu... 2/3 Napětí se stupňuje, mrtvých přibývá. Potěšila mě zmínka o Dolores Claibornové a vysvětlení původu tajemného cizince. LEGION... 3/3 Poslední čász BOUŘE STOLETÍ rozhodně nezklamala. Pro ty co Kinga znají závěr sice nebyl takové překvápko, ale stejně měl šťávu. Pořád mě ale mrzí, že si nikdy nebudu moct přečíst knihu. Steve pořád zůstává lepší spisovatel než scénárista. ()

tron

King má veľkú pravdu v tom, že ľudia sú si navzájom schopní páchať príšerné veci a niekedy, často, je to ešte väčší horor, než to, čo vám urobí besný bernardín alebo upíri z mestečka Salem´s Lot. V jeho filmoch však táto axióma nie je zaujímavo natočená a Búrka storočia nie je výnimka. Kasting je dosť strašný (za najväčšie zlo v ňom pokladám Colma Feoreho v hlavnej zápornej úlohe, čo je herec, ktorý sa podľa mňa nikdy pred kamerou nemal objaviť a ak áno, tak maximálne ako štatista). Atmosféra ostrova postihnutého megasnežnou búrkou nie je zlá, ale postupne sa to celé začne rozpadávať, postavy banálne, scény WTF. Druhý raz to už vidieť nechcem. ()

MM_Ramone

Stephen Edwin King je jeden z najznámejších, najbohatších a najčítanejších súčasných spisovateľov. Počas svojej dlhej a plodnej kariéry napísal mnoho románov, noviel a poviedok. Veľa z nich bolo sfilmovaných. V prípade štvorhodinového horroru "Búrka storočia" sa však nejedná o filmovú adaptáciu literárnej predlohy. Stephen King to pojal ako čiste filmový projekt. Napísal scenár a podieľal sa i na produkcii. Opäť ma zaviedol na malý ostrov Little Tall Island (rodisko a domov Dolores Claiborneovej). Rozpútala sa tam nevídane silná snehová búrka, ktorá miestných obyvateľov izolovala od okolia. Počas tejto kalamitnej situácie medzi nich zavíta neznámy, tajomný Andre Robichaux. Pozná ich tajomstvá, vie o ich hriechoch a niečo od nich chce. "Dajte mi, čo chcem a ja zas odídem". Dajú mu to? **** ()

gudaulin

Dlouho jsem v tomto případě váhal s hodnocením, protože série si podle mého stojí mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a je možné na ni pohlížet z různých hledisek. Na jedné straně je Bouři století možné vyčíst typický neduh televizních kingovek, tedy přetaženou stopáž, kdy každý jeden díl by bylo možné osekat o patnáct minut, aniž by utrpěla logika příběhu. Na druhé straně, srovnám-li tento film s podobnými televizními projekty, jako byl například Dům růží (mimochodem natočený tímž režisérem), Časožrouti nebo ubohoučké To, pak s přehledem vede Bouře století, a to dokonce s výraznějším odstupem. Nevím, zda je to kvalitou předlohy, hereckým obsazením nebo tím, že Baxleyho v době natáčení políbila Múza, ale série si po celou dobu udržuje kingovskou atmosféru tajemna, vzrůstajícího napětí a plíživého strachu. Izolovaný ostrov, odkud není úniku, tajemný cizinec, který dokonale zná minulost ostrovanů, manipulátor znalý psychologie a zjevně disponující zvláštní mocí, který přichází s šokujícími požadavky, to vše vytváří pocit stísněnosti, který diváka neopouští ani poté, co odejde od televize. Většina televizních kingovek nedokáže vyvolat strach - Bouři století se to přinejmenším při některých scénách daří. Z hereckého ansámblu je nutné vyzdvihnout výkon Colma Feoreho, který dokázal tajemného cizince zahrát s přehledem a s velkou dávkou záporného charisma. Celkový dojem s ohledem na televizní charakter dílka: 65 %. ()

• Celý text legendární říkanky z filmu zní: "Já konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju, pak zapískám, čaj vám naleju, to ráda mám." (Tommassi3)
  • Kniha "The Little Puppy", kterou čte Cat dětem, byla oblíbenou knihou Dannyho Torrance v Osvícení (1980). (Holina)
  • Natáčelo se v kanadských provinciích Ontario a Manitoba a v amerických státech Maine a Kalifornia. (Terva)