Bouře století (TV film)

La Tempête du siècle

Stephen King's Storm of the Century

Búrka storočia

Horor / Thriller

Kanada / USA, 1999, 3x85 min (Director's cut: 257 min)

Průměrně zpracování si žádá průměrný scénář z pera mistra strachu Stephena Kinga. Po všech stránkách typický King, avšak ten průměrný ničím výjimečný ničím zarážející. Úvodní díl měl alespoň děsivou atmosféru, která se bohužel s přibývajícím kecáním vytratila v nenávratno. Ovšem závěr pošramocený dojem z druhé epizodě vrací celé dílo zpět k výšinám, aby svým dodatkem zase hezky srazil k vodám průměru. Jinak by se jednalo o slabé čtyři, takhle nemohu jinak.(23.5.2011)

• willis

Můžu říct, že jsem viděl stovky filmů béčkové i céčkové katagorie, ale tohle je jeden z nejhorších filmů, který jsem kdy měl tu smůlu vidět. Každý díl se pro mě stal utrpením od začátku až do konce a dodíval jsem se jen z čirého masochismu. Po deseti minutách mě přepadala únava a já upadal do stavu podobného katatonii. Stopáž je naprosto nesmyslná, celý scénář se dá popsat jednou větou. Navíc je snadno předvídatelný. Herec který hraje démona(ďábla) je spíš směšný než hrozivý a i ostatní herci mu směle konkurují. Jestli tady dává někdo pět hvězdiček tak to je snad myšleno ironicky. Položte si otázku. Podíval bych se na to ještě jednou?(23.4.2004)

Stephen Edwin King je jeden z najznámejších, najbohatších a najčítanejších súčasných spisovateľov. Počas svojej dlhej a plodnej kariéry napísal mnoho románov, noviel a poviedok. Veľa z nich bolo sfilmovaných. V prípade štvorhodinového horroru "Búrka storočia" sa však nejedná o filmovú adaptáciu literárnej predlohy. Stephen King to pojal ako čiste filmový projekt. Napísal scenár a podieľal sa i na produkcii. Opäť ma zaviedol na malý ostrov Little Tall Island (rodisko a domov Dolores Claiborneovej). Rozpútala sa tam nevídane silná snehová búrka, ktorá miestných obyvateľov izolovala od okolia. Počas tejto kalamitnej situácie medzi nich zavíta neznámy, tajomný Andre Robichaux. Pozná ich tajomstvá, vie o ich hriechoch a niečo od nich chce. "Dajte mi, čo chcem a ja zas odídem". Dajú mu to? ****(24.3.2016)

IT'S A CASH AND CARRY WORLD. SOMETIMES YOU PAY A LITTLE. MOSTLY IT'S A LOT. SOMETIMES, IT'S EVERYTHING YOU HAVE. ------------- Prezrel som si Kingovu spisovateľskú filmografiu kúsok po kúsku a pekne dôkladne. Po tých hordách totálnych odpadov (nie jeho vinou) sa na margo Búrky storočia nezmôžem na viac, len poviem, že presne takto sa ctí Kingova predloha. Prvý diel je pre mňa absolútny masterpiece hodný maximálneho hodnotenia na akejkoľvek stupnici a jeden z najlepších pilotov, aké som kedy videl. Zvyšné dva diely bohužiaľ nedosahujú rovnakú úroveň, no stále sa jedná o suprové mrazivé atmosferické nebo a poctivú filmárčinu zo starej školy. Takto sa to robí, takto sa vzdáva televízne rešpekt literárnemu trhačovi z Maine.(4.5.2019)

Ono je možná někdy i lepší, že se podle předlohy mistra Kinga natočí spíše průměrnější filmy, než ty nejlepší (Shawshank, Zelená míle). Zvláště některé jeho povídky, které jsou čistě hororové a také některé ty, které nejsou obsahově tolik silné; tím ale ovšem nechci říct, že si jeho knihy nezaslouží kvalitní zpracování. A tím, že scénář k tomuto filmu vytvořil sám King, se vlastně dostáváme k tomu, jakou má on sám představu o filmové podobě svých nápadů, myšlenek a příběhů. Film hodně držel "tajemný cizinec" Colm Feore, který naprosto výborně ztvárnil "zlo" a neustále se držel svého: "Zrozen z hříchu, značí pýchu", "Dejte mi, co chci a já odejdu." Hodně mi připomínal legendárního Hannibala Lectera:) Zvláštní bylo, že při každém sledování jednoho dílu z této minisérie venku silně foukalo, zvláště tu první "noc", okna vrzaly pod nápory větru a v TV zuřila zase sněhová bouře, byl to velmi autentický zážitek.(19.1.2008)

• - Tvůrci snímku včetně Stephena Kinga se později podíleli na tvorbě třídílné minisérie Dům v růžích. (Nach)

• - Scénář k filmu vyšel i v knižní podobě. (hladass)

• - Celý text legendární říkanky z filmu zní: "Já konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju, pak zapískám, čaj vám naleju, to ráda mám." (Tommassi3)